Хрватски пасош

Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Пред малку ја разгледував темата за бугарски пасош, па ми текна ваква тема да отворам. Па, сега секој Македонец може да извади бугарски пасош, јас такво зло нема шанси да си нанесам на самиот себеси (скраја да е), а од друга страна сакам да живеам и работам на пр. 3 год некаде во ЕУ, а со влезот на Хрватска во ЕУ и ако успеам да извадам хрватски пасош би ми се остварило тоа. Значи ме интересира дали би можел јас како Македонец, роден во Македонија, од мајка и татко Македонци (родени во Македонија).. да го искористам влегувањето на Хрватска во ЕУ (на некој начин :sneaky:) и да земам хрватски пасош?
 

дЏанго

Gunslinger
Член од
21 август 2010
Мислења
366
Поени од реакции
791
Можеш да извадиш само ако имаш родител со хрватско државјанство.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.949
Поени од реакции
6.396
Можеш да извадиш ако мајка ти и татко ти македонци, биле на службеном путу у Хрватска и случајно на мајка ти и било 9ти месец трудноќа, а тебе ти здосадило да си унутра.
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.544
Поени од реакции
3.841
јас имам хрватски пасош од родител,татко ми нема ништо хрватско ама има живеено 4+ години и во негово време можел да земе државјанство, за сега не знам како стојат работите
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Можеш да извадиш ако мајка ти и татко ти македонци, биле на службеном путу у Хрватска и случајно на мајка ти и било 9ти месец трудноќа, а тебе ти здосадило да си унутра.
Јас мислам убаво пишав кај сум роден и од какви родители. А, и не си интересен, ако ти беше тоа целта. :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.610
Поени од реакции
14.324
Не се прави интересен, и у Америка ако се родиш таму имаш државјанство
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Не се прави интересен, и у Америка ако се родиш таму имаш државјанство
Да, ама јас сум роден во Македонија. Ме интересира дали може да се земаат хрватски пасоши како што може да се земаат бугарски пасоши. На тоа се однесува прашањето. Иначе немам баш никаква поврзаност со Хрватска... а богами ни со бугарија. :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.949
Поени од реакции
6.396
Јас мислам убаво пишав кај сум роден и од какви родители. А, и не си интересен, ако ти беше тоа целта. :)
А зошто баш хрватски? Што не пробаш полски, словенски, грчки и тако даље?

Колкави ти се шансите за хрватски, толкави ти се и за горенаведените.
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
А зошто баш хрватски? Што не пробаш полски, словенски, грчки и тако даље?

Колкави ти се шансите за хрватски, толкави ти се и за горенаведените.
Дека Хрватска е најблиску регионално до Македонијам а и јазикот е тука некаде, и + ќе влезе во ЕУ. При издавање пасош, имам разбрано и дека бараат основни познавања од јазикот на државата каде што бараш пасош, инаку би пробал и во Романија, ама со романскиот јазик сум (n).
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.949
Поени од реакции
6.396
Дека Хрватска е најблиску регионално до Македонијам а и јазикот е тука некаде, и + ќе влезе во ЕУ. При издавање пасош, имам разбрано и дека бараат основни познавања од јазикот на државата каде што бараш пасош, инаку би пробал и во Романија, ама со романскиот јазик сум (n).
Влав да не си?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom