Хрватски пасош

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.886
Поени од реакции
41.798
Иако е стара вест се работи за измама. Прво процедурата е различна од онаа за бугарски и многу тешко се доаѓа до хрватски пасош.


Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

Jam

Член од
12 јануари 2015
Мислења
43
Поени од реакции
40
http://www.doznaj.com.mk/дали-хрватскиот-го-заменува-бугарски/

Освен линкот знам и за други посредници кои посредуваат за Хрватски документи, цените на сите им се слични, исто како што е и за Бугарски. Пред помалку од 4 години Хрватска влезе во ЕУ, можеби во периодот кој следува ќе почне масовно да има побарувања и издавања на Хрватски пасоши, како што беше во случајот со Бугарските, после 2003 почнаа масовно да издаваат.
Кој има повеќе инфо нека пише на форумов.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.266
http://www.doznaj.com.mk/дали-хрватскиот-го-заменува-бугарски/

Освен линкот знам и за други посредници кои посредуваат за Хрватски документи, цените на сите им се слични, исто како што е и за Бугарски. Пред помалку од 4 години Хрватска влезе во ЕУ, можеби во периодот кој следува ќе почне масовно да има побарувања и издавања на Хрватски пасоши, како што беше во случајот со Бугарските, после 2003 почнаа масовно да издаваат.
Кој има повеќе инфо нека пише на форумов.
Хрватите си имаат стриктни закони, доколку немаш поблиско потекло Хрватско или не си во брак со Хрватски државјанин, тешко дека ќе добиеш нивно државјанство само со некаква изјава
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Хрватите си имаат стриктни закони, доколку немаш поблиско потекло Хрватско или не си во брак со Хрватски државјанин, тешко дека ќе добиеш нивно државјанство само со некаква изјава
Токму така. Едноставно гледаат Хрватите да си исчистат територија своја, и да имаат што помалку било каква поврзаност со било кој народ од Балканот.

Не водеа тие војна во 90-тите за сега да поклонуваат свои пасоши и да ја нарушуваат кохезијата на новонастанатото општество.

Можеби ако за 5-6 години влезе Србија во ЕУ, тогаш можеби ќе имаме ситуација да се бара начин да се дојде до Српски пасош.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.266
Токму така. Едноставно гледаат Хрватите да си исчистат територија своја, и да имаат што помалку било каква поврзаност со било кој народ од Балканот.

Не водеа тие војна во 90-тите за сега да поклонуваат свои пасоши и да ја нарушуваат кохезијата на новонастанатото општество.

Можеби ако за 5-6 години влезе Србија во ЕУ, тогаш можеби ќе имаме ситуација да се бара начин да се дојде до Српски пасош.
Па нивните закони не се ништо поблаги од оние на Србија или Македонија. Само шо пример ретко кој од овде може да се повика на Хрватско потекло.
Инаку по закон секој србин кој е роден во Хрватска или е роден во Србија а има барем еден родител Хрват - може да добие Хрватско државјанство. Така да потомците на сите оние прогнани срби, лесно можат да извадат државјанства, само нема каде да се вратат.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Па нивните закони не се ништо поблаги од оние на Србија или Македонија. Само шо пример ретко кој од овде може да се повика на Хрватско потекло.
Инаку по закон секој србин кој е роден во Хрватска или е роден во Србија а има барем еден родител Хрват - може да добие Хрватско државјанство. Така да потомците на сите оние прогнани срби, лесно можат да извадат државјанства, само нема каде да се вратат.

По закон на Хрватска, да, протераните Срби и нивните потомци можат да извадат пасоши.
Но едно е теорија со закони, а друга е праксата со реална ситуација.

А реалноста е, дека Хрватска и властите гледаат на секаква ситница со која можат да им блокираат на Србите за добивање пасоши. Гледаат на секое влакно што се вели. Малку Срби имаат добиено Хрватски пасоши.

Иако повеќето Срби и да извадат Хрватски пасош тие не би го користеле за живот во Хрватска туку некаде во развиена членка на ЕУ, Хрватите за секој случај гледаат што помалку протерани Срби и нивни потомци да добијат Хрватски пасоши.
Кај нив е она: стравот го чува лозјетто.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.266
По закон на Хрватска, да, протераните Срби и нивните потомци можат да извадат пасоши.
Но едно е теорија со закони, а друга е праксата со реална ситуација.

А реалноста е, дека Хрватска и властите гледаат на секаква ситница со која можат да им блокираат на Србите за добивање пасоши. Гледаат на секое влакно што се вели. Малку Срби имаат добиено Хрватски пасоши.

Иако повеќето Срби и да извадат Хрватски пасош тие не би го користеле за живот во Хрватска туку некаде во развиена членка на ЕУ, Хрватите за секој случај гледаат што помалку протерани Срби и нивни потомци да добијат Хрватски пасоши.
Кај нив е она: стравот го чува лозјетто.
Нема тука многу врдање, Хрватска е членка на ЕУ и законски било кој потомок на Хрват може да добие нивен пасош. Нема многу врдање тука, сега додадоа и нов закон да секој кој е роден во СФРЈ а не е запишан во Хрватски книги на државјани може тоа да го направи без проблем.
Пример, роден во 1970 во Македонија, од татко Хрват, сега може комотно да си побара да биде запишан во Хрватски книги на државјанства и тоа со важење од денот на раѓање.
 
Член од
29 август 2009
Мислења
129
Поени од реакции
20
Dali moze da se vagja hrvatski pasos na isti princip kako sto se bagja bugarski ?
 
Член од
13 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
104
Поминати се 2 години од последниот пост, некој да има повеќе инфо во врска со стекнување Хрватски пасош?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.556
Поени од реакции
6.672
Поминати се 2 години од последниот пост, некој да има повеќе инфо во врска со стекнување Хрватски пасош?
ете од кога @Let 3 се вработи во влада на северна го снема од форумов и нема кој да пишува на оваа тема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom