Хрватски острови

Член од
12 март 2012
Мислења
40
Поени од реакции
54
Еден осврт на бродскиот превоз/траектите, споредба ХР/ГР.
Островите во Хрватска се генерално поблиску до копното од на пр.Грчките со портовите. Ќе направам споредба Сплит-Вис и Астакос-Сами(Кефалонија) заради времетраењето на возењето и цената која е отприлика тука некаде, нешто е поскапа Јадролинија во споредба со локалниот Ионион Пелагос vo GR. Ова го споменав како пример пошто Сплит-Вис е една од подолгите директни линии во ХР. Оребич-Корчула 20мин., Дрвеник - Шучурај(Хвар) 40мин, Макарска-Брач(Сумартин) 1 сат итн. Овие на северен јадран се исто кратки релации типот Задар-Угљан или од Истра на Црес.
Во Грција е во наша близина најблиску Тасос со фери кое тера пола сат од Керамоти, Игуменица Крф еден сат до Лефкими(сат и пол до Керкира), Занте- Килини еден сат(и до Кефалонија има за еден сат до таму и од Лефкада од Нидри до Сами сат и пол). Се друго е преку два сати(Самотраки - Александрополи - 2и пол сати), подолу на Спорадите од Волос до Скиатос 2 и пол до три сати сосе истоварање, до Скопелос уште полсат-сат плус и тн. Од Пиреј накај Кикладите 5-6 сати до Парос/Наксос, До Крит најефтината варијанта 9 сати со АНЕК, да не зборувам за Родос или додеканезите итн.
Споредба Грција - Хрватска е неблагодарна. Се си има своја убавина, секое место своја „микроклима“, рајат и убавина. Дека е Хрватска далеку, што знам, зависи од човек до човек(Зборувам за одење со сопствен превоз). Дека има Северниов дел од Грција кој ни е најблизок има прекрасни места на Халкидики и Тасос има, но е преголема гужва. Од Јонска страна е пак порајат и преубаво море.Песочни плажи и сл.во ХР не барајте, но има сосем друга убавина тој дел натаму(Јужна Далмација).

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.851
Поени од реакции
33.143
Можеби малку оф-топик:
Хрватска Е скапа, особено за зарзават туристи од Македонија.
Јас бев пред нешто помалку од десет години, на Истра и беше стварно скапо, све. Неспоредливо со Грција.
Добро, за Истра и важи дека е најскапа. Хрватските производи таму беа скоро двојно поскапи од истите во Веро, кај нас. Полицајците од други делови на Хрватска, кои се распоредени, за време на лето, на приморјето, највеќе се бунат, кога ќе ги стават на Истра, затоа што воедно и летуваат со семејството, таму кај што се распоредени. А платите им се исти.
И самата Истра е различна. Имаш јужен дел, кој е по generic-туристички и северен дел пософистициран и пооригинален. Северниот дел е уште поскап.
Но, да не заборавиме дека тоа е помалку или повеќе такво, монденско место. Има во летото ATP турнир, голем и помал филмски фестивал, џез фестивал и сл.

Повеќето ресторани, на северот, се фамилијарни. Нема хартиени салфетки, само такенина, памук и нема мени. Ти доаѓа келнерот и ти раскажува. Доста користат тартуфи. Во едно такво пробав мечка со тартуфи и беше топ. Тартуфи ставаат и во предјадење, а и во десерт. И секаде одговара.

Член од
11 јули 2009
Мислења
201
Поени од реакции
123
Ме интересира од хрватските острови препорака нешто и со убави плажи и да биде по живо да не е само пензионери и фамилии, Хвар гледавме ама солено изгледа некој предлог ?

Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.999
Поени од реакции
2.789
Ме интересира од хрватските острови препорака нешто и со убави плажи и да биде по живо да не е само пензионери и фамилии, Хвар гледавме ама солено изгледа некој предлог ?
Паг.

Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.788
Поени од реакции
9.160
Сакаш забави со друштво одиш или со фамилија одиш ама сакаш да е раздвижено? Ако ти е за првото плажа Зрче на Паг такозвана Балканска Ибица, има околни местенца не толку далеку каде што може да се сместиш. А ако ти е за второто има доста, јас сум бил на Вис и раздвижено е има за шетање, нема дискотеки, ама има кафулиња на претек, ако си за со фамилија топ е за шетање + некои одузимаш ми дах плажи, има две такви места на островот, Комижа и градот Вис, првото ти е и подобро. Брач и Хвар можеш исто, само зависи кои места, Брач се Супетар и Бол, а Хвар во градот е супер раздвижено, патем тука има и дискотеки ако си во првата категорија можеш и тука. Корчула знам исто раздвижена била за со фамилии, ако си втората категорија.

Член од
11 јули 2009
Мислења
201
Поени од реакции
123
Сакаш забави со друштво одиш или со фамилија одиш ама сакаш да е раздвижено? Ако ти е за првото плажа Зрче на Паг такозвана Балканска Ибица, има околни местенца не толку далеку каде што може да се сместиш. А ако ти е за второто има доста, јас сум бил на Вис и раздвижено е има за шетање, нема дискотеки, ама има кафулиња на претек, ако си за со фамилија топ е за шетање + некои одузимаш ми дах плажи, има две такви места на островот, Комижа и градот Вис, првото ти е и подобро. Брач и Хвар можеш исто, само зависи кои места, Брач се Супетар и Бол, а Хвар во градот е супер раздвижено, патем тука има и дискотеки ако си во првата категорија можеш и тука. Корчула знам исто раздвижена била за со фамилии, ако си втората категорија.
Повеке сме за забава, машко друштво околу 30год, Паг ми изгледа како повеќе за помлади да е, Хвар го гледав ама скоро све изгледа букирано што е со нормални цени, едино гледам на Бол има уште нешто.

Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.788
Поени од реакции
9.160
Повеке сме за забава, машко друштво околу 30год, Паг ми изгледа како повеќе за помлади да е, Хвар го гледав ама скоро све изгледа букирано што е со нормални цени, едино гледам на Бол има уште нешто.
Најверојатно не ти е репер Кавос и Лаганас, бидејќи такви места со англичани пуштени како од кафез нема во Хрватска, ноќниов живот не е нискобуџетен ноќен живот, туку пак е за доста понормални луѓе и секако доста поскап. Освен тие што ти реков значи Супетар или Бол во Брач, Хвар градот и Паг со Зрче, тука е и Раб градот види, ама ако ви е баш за журки тогаш најарно Паг пробувај да најдеш, местото се вика Novalja каде што треба да бараш смештај на booking/airbnb, има во јули фестивал така да таму би било главното журкачко место. Хвар ти се поише ко барови со журки, баш види на јутуб келнерите разни атракции ти праат со флаши и оган, шоу праат на некој начин, и тоа е добра опција.

еве нешто ѕирни ако ова те интересира: https://ultraeurope.com/destination-ultra/

Последно уредено:
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.475
Поени од реакции
2.758
Скопје Загреб
Загреб Сплит летав со Croatia Airlines во мај за 115 евра, со чекање од 5-6 саата во Загреб. Со бус е 100. Ова за тие што им е мачен патот од 20 саата со бус

На врв Bottom