Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
@Igec верувам си приметил дека се е обратно, пример јас сум млад енергичен и убав а на сликичата опозит, мислам дека конечно ја поврзав работава, владе намерно ги пизди жениве да ги одбијат мажјациве, да има повеќе мажи за него. Он не е Никола Тесла ами Алан Туринг.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Правењето на ЛГБТ прајд паради мислам дека е тотална глупост и промашена работа. Што има некој/некои јавно да прават паради по улици и плоштади ко петли без разлика што и да се хетеросексуалци, хомосексуалци, бисексуалци, трансродови лица... Приватна работа е тоа бе дали Трпе дупи жени, мажи, дали дупи желки или тикви... тоа си се приватни ствари кои се дешаваат измеѓу четири ѕида. Исто како што подеднакво дебилна работа е и она правењето на контра-паради т.е. граѓански маршеви за зачувување на семејството и поддршка за семејните вредности и тоа токму во ист ден кога се одржува и ЛГБТ парадата, па уште родителите, бабите и дедовците дури и своите мали деца/внуци си ги понеле со нив на собирот хах небаре овие првиве (ЛГБТ-луѓето) им влегуваат по нивните домови и пиштол на глава им ставаат и со сила ги тераат и родителите, а и нивните деца да бидат/станат ко нив. Кој какви вредности си почитува, вакви, такви или онакви, што е и каков е и како живее си е приватна ствар, а паради, маршеви, контра-собири... тоа се све глупоштини...
Не е толку приватна ствар ако им фалат закони. Парадата има огромна корист како симбол против хомофобијата.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не е толку приватна ствар ако им фалат закони. Парадата има огромна корист како симбол против хомофобијата.
Јас никаде не реков дека сум против ЛГБТ популацијата и против тоа да си ги остварат сите права кои им се потребни и ги бараат. Но со паради ништо не се постигнува, само се предизвикуваат некои ступидности од типот на во исто време, ист ден, организирање на контра-паради т.е. контра-маршеви за зачувување на семејните вредности... Викаш хомофобија и трансфобија, абе денес на никому не му гајле кој што е и каков е, тоа си се приватни ствари кои како што кажав и претходно си се дешаваат помеѓу 4 ѕида. Ене и сексуалните работнички секоја година прават марш на црвените чадори и си ги бараат своите права, да нивната дејност биде декриминализирана, легализирана и.т.н. и што добија, што добиваат со тие нивни маршеви, ништо.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Јас никаде не реков дека сум против ЛГБТ популацијата и против тоа да си ги остварат сите права кои им се потребни и ги бараат. Но со паради ништо не се постигнува, само се предизвикуваат некои ступидности од типот на во исто време, ист ден, организирање на контра-паради т.е. контра-маршеви за зачувување на семејните вредности... Викаш хомофобија и трансфобија, абе денес на никому не му гајле кој што е и каков е, тоа си се приватни ствари кои како што кажав и претходно си се дешаваат помеѓу 4 ѕида. Ене и сексуалните работнички секоја година прават марш на црвените чадори и си ги бараат своите права, да нивната дејност биде декриминализирана, легализирана и.т.н. и што добија, што добиваат со тие нивни маршеви, ништо.
Ако ја прочиташ темава наназад, ќе видиш дека комплетно нема врска тоа дека никому не му е гајле кој што е и каков е. Алт-рајтерите на форумов веруваат во теорија на заговор каде што хомосексуалци и транс лица се креираат артифицијално од „американски окупатори“ и дека треба да се крие нивното постоење од децата, да не им се дозволува формирање на семејство, и да се класифицираат хомосексуалност и трансродовост како ментални болести во тотална противречност со науката.
Парадата е потребна да му се покаже на општеството дека дискриминаторните мислења нема да се толерираат, за да можат барем рационалните луѓе кои се одгледувани од страна на хомофоби да ја сфатат вистината. Се додека постојат хомофоби и трансфоби, парадата ќе биде потребна.

Не само тоа, за земја како Македонија, мислам дека е потребно да има ваков марш секој месец од годината.
 
Последно уредено:

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Ако ја прочиташ темава наназад, ќе видиш дека комплетно нема врска тоа дека никому не му е гајле кој што е и каков е. Алт-рајтерите на форумов веруваат во теорија на заговор каде што хомосексуалци и транс лица се креираат артифицијално од „американски окупатори“ и дека треба да се крие нивното постоење од децата, да не им се дозволува формирање на семејство, и да се класифицираат хомосексуалност и трансродовост како ментални болести во тотална противречност со науката.
Парадата е потребна да му се покаже на општеството дека дискриминаторните мислења нема да се толерираат. Се додека постојат хомофоби и трансфоби, парадата ќе биде потребна.

Не само тоа, за земја како Македонија, мислам дека е потребно да има ваков марш секој месец од годината.
Многу еднострано гледаш на работите. Хомофобија скоро и да не постои во државава, барем не на дело. Со паради ама баш ништо не постигнувате, освен потсмев бидејки пренагласувате дека сте "горди", а горди сте на својата сексуалност што воопшто никој не го засега. Треба ли и хетеросексуалците да парадираме дека сме горди? Направете нешто барем малце корисно за опшеството, и повелете бидете горди, бидејки би имало за што.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ако ја прочиташ темава наназад, ќе видиш дека комплетно нема врска тоа дека никому не му е гајле кој што е и каков е. Алт-рајтерите на форумов веруваат во теорија на заговор каде што хомосексуалци и транс лица се креираат артифицијално од „американски окупатори“ и дека треба да се крие нивното постоење од децата, да не им се дозволува формирање на семејство, и да се класифицираат хомосексуалност и трансродовост како ментални болести во тотална противречност со науката.
Парадата е потребна да му се покаже на општеството дека дискриминаторните мислења нема да се толерираат, за да можат барем рационалните луѓе кои се одгледувани од страна на хомофоби да ја сфатат вистината. Се додека постојат хомофоби и трансфоби, парадата ќе биде потребна.
Не само тоа, за земја како Македонија, мислам дека е потребно да има ваков марш секој месец од годината.
Незнам, јас не познавам ниту една личност која е хомосексуалец т.е. која се декларира како таква... Па и некој да се декларира/признае што има врска тоа, лична/приватна работа... Иначе во македонскиот јазик особено во скопскиот сленг масовно особено помеѓу младите се употребува зборот пе'ер / абе пе'ep / кaj си бе пе'ep, но тоа е онака како меѓу-другарска сленг фраза и нема никаква врска со исмевање и навреда кон лицата кои навистина се хомосексуалци/гејови !
Мислам дека сексуалната ориентација е вродена и едноставно луѓето се раѓаат или како хетеросексуалци или хомосексуалци... и невозможно е од некој што е хетеросексуалец да го преобратиш во хомосексуалец или обратно...
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Многу еднострано гледаш на работите. Хомофобија скоро и да не постои во државава, барем не на дело. Со паради ама баш ништо не постигнувате, освен потсмев бидејки пренагласувате дека сте "горди", а горди сте на својата сексуалност што воопшто никој не го засега. Треба ли и хетеросексуалците да парадираме дека сме горди? Направете нешто барем малце корисно за опшеството, и повелете бидете горди, бидејки би имало за што.
Таа потсмев е всушност coping mechanism на хомофобите. Тоа што го чувствуваат позади таа потсмев е чувство на пораз.
Не разбираш на што се однесува гордоста - не се горди дека се хомосексуалци, туку горди што не се плашат од тоа во свет којшто пробува да ги угнетува и држава во која им фалат права. Не постои таков феномен за хетеросексуалноста. Не дека би ми сметало мене хетеросексуална Прајд, ама таква парада ако се одржи би била анти-ЛГБТ пропаганда, а не за да се изрази гордост за хетеросексуалност.

Парадите се корисни за општеството. Тоа ми е поентата.
Автоматски споено мислење:

Мислам дека сексуалната ориентација е вродена и едноставно луѓето се раѓаат или како хетеросексуалци или хомосексуалци... и невозможно е од некој што е хетеросексуалец да го преобратиш во хомосексуалец или обратно...
За жал, одредени членови на форумов не веруваат во тој факт.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Парадите се корисни за општеството. Тоа ми е поентата.
Парадите како и секоја друга пропаганда, се корисни само за оние кои заработуваат од неа
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
826
Поени од реакции
1.909
Да ви кажам еден виц за педерите:

Таткото го вози детето во автомобил и одеднаш на патот ги блокира една праjд парада.

Детето: Тато, какви се овие луѓе?
Таткото: Геjови.
Детето: А што прават?
Таткото: Парадираат.
Детето: А зошто парадираат?
Таткото: Се борат за нивните права.
Детето: А зошто го блокираат патот?
Таткото: Затоа што се педери!
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Парадите како и секоја друга пропаганда, се корисни само за оние кои заработуваат од неа
Се заработува многу и од хетеросексуалната пропаганда, илјада пати повеќе. Зошто и неа да не ја укинеме?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
А шу прајме со асексуалците, тие у која категорија спаѓаат... Во онаа хетеросексуалната или во оваа ЛГБТ категорија... или нешто сосема друго, односно трето... ххммм... :confused:
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
А шу прајме со асексуалците, тие у која категорија спаѓаат... Во онаа хетеросексуалната или во оваа ЛГБТ категорија... или нешто сосема друго, односно трето... ххммм... :confused:
Се бројат под ЛГБТ+.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
826
Поени од реакции
1.909
За жал, одредени членови на форумов не веруваат во тој факт.
Шеки, ти си биди педер, нема проблем, само немоj да парадираш со твоите постови.
Иначе така на улица ако би парадирал секоj ден како што парадираш овде во форумот, ништо чудно некоj да те исшутира. Зошто? Го знаеш одговорот.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Таа потсмев е всушност coping mechanism на хомофобите. Тоа што го чувствуваат позади таа потсмев е чувство на пораз.
Не разбираш на што се однесува гордоста - не се горди дека се хомосексуалци, туку горди што не се плашат од тоа во свет којшто пробува да ги угнетува и држава во која им фалат права. Не постои таков феномен за хетеросексуалноста. Не дека би ми сметало мене хетеросексуална Прајд, ама таква парада ако се одржи би била анти-ЛГБТ пропаганда, а не за да се изрази гордост за хетеросексуалност.

Парадите се корисни за општеството. Тоа ми е поентата.
Автоматски споено мислење:


За жал, одредени членови на форумов не веруваат во тој факт.
Парадите се корисни само за вас, т.е. ни за вас не се пошто со тоа сте центар пажња, и ја иритирате општата маса. Кои права ги немате? Не сум многу упатен, ама колку што знам хомосексуалноста е декримизирана одамна.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Парадите се корисни само за вас, т.е. ни за вас не се пошто со тоа сте центар пажња, и ја иритирате општата маса. Кои права ги немате? Не сум многу упатен, ама колку што знам хомосексуалноста е декримизирана одамна.
Правата што ги имаат во Холандија ги немаат тука.

Само хомофобите ги иритира парадата, и тоа е поентата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom