Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Пошто животното е свесен агент и правен субјект кој подлежи на давање согласност, пример крава за хамбургери и куче за каиш, црно на бело :)
Јас сум сериозен врз основа на што луѓето одлучуваат што е нормално, што не и зашто покрај се, остануваат лицемерни.

Не е хомосексуалноста исто со педофилија, зоофилија и останатото.
Не е исто де, ама одговори, како зоофил е казниво и ненормално, а убивање на животните и јадење, е прифатливо. Педофил или имање секс со согласност со 13години девојче е ненормално и казниво.
Врз основа на што одлучувате кој да има права, а кој не и за која работа?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.366
Прочитај што мисли сум споделил на форумов и ќе знаеш. Темата е хомосексуалност. Отвори си тема педофили и таму си зборувај за тоа, јас немам намера да зборувам за педофилија и злоставување на деца!
Немојте со такви ниски удари и сето тоа да го препишувате на хомосексуалноста!

Не е хомосексуалноста исто со педофилија, зоофилија и останатото.
Пак ќе кажам: престанете да додавате сешто на хомосексуалноста за да изгледа како педофилијата и зоофилијата се поврзани со хомосексуалноста за да изгледа дека тоа е болест и вие да мастурбирате задоволни како „ете им реков нека страдаат сега“

Полека :)
Bioloski, evoluciski i medicinski e sosem isto. Bukvalno isto. Samo nijansi se vo prasanje. Obrazlozeno vi e milion pati tuka. Toa deka ne vi e po kef toa ne go menuva faktot deka ste isti. Taka da sporedbata ne samo sto stoi tuku i e sosem adekvatna. Ima samo edna normalna seksualna orientacija i eden kup devijacii na istata. Na normalen covek voopsto ne mu menuva dali nekoj maz kleca maz, ovca, koza, magare, vleckata ili umren. Toa vie tamu si pravite razlika, nie ne bas.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.717
Поени од реакции
11.785
Едното е храна другото е задоволување на сексуален нагон.
Замисли да гледаме мажи и жени како трчаат низ шума и ридови и ловат дивеч за секс, наместо за храна!
Но тоа не го гледаме... гледаме низ град како мажи и жени бркаат други мажи и жени за секс!
Со убедувања, со симболи, со дотерување...
Вистински ловци за секс!

Одржување во живот е примарната работа на секоја индивидуа! Сексот е втората. Но сексот е поврзан со разумот и согласност на другиот/другите, бидејќи е задоволување.
Има луѓе кои ќе умрат но нема да јадат месо, ако само тоа е на менито... карма додаваат во нивниот речник и начин на живот и тоа е тоа.
За нас лудост, за нив светост и искушение!

Не јадам месо и сум против убивање животни за храна и одгледување за храна... така да, не знам како би можело да се регулира тоа со закони и правила.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.404
Поени од реакции
5.877
Staromoden si sum jas i si koristam nasi odomakineti zborovi. Znaci peder, lezbejka, buljas, davajgaz, kozoebac. Za pedofil neznam kako gi narekuvale pred 100 godini posto togas babite nasi ragjale na 14 pa valjda i nemalo nekoj poseben zbor za toa, ili jas neznam za takov. Ako znaes kazi, covek uci duri e ziv.
Ето јас случајно научив пошто со децении организации на запад кои се залагаат за легализација на педофилите марширале заедно со хомосексуалците по паради и протести. Тек сега им текнало да пробаат да се дистанцираат од тие сосема легални групи на граѓани.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.717
Поени од реакции
11.785
Не е исто хомосексуалец со зоофилија и педофилија и некрофилија! Со ова што читам од тебе, испаѓа дека ти имаш поболни фантазии и идеи за сексот отколку хомосексуалците!
Мене не ми ни текнало на овие ствари, а ете те тебе се обидуваш од петни жили да ги накалемиш на геј популацијата.

Хомосексуалноста е поврзана со секс помеѓу ист пол, живи луѓе, прифатиле и двајца да имаат секс еден со друг, а тебе не те вклучиле во нивната игра :)

Сето друго што ти набројуваш не ги опфаќа овие правила во сексот и затоа не може да оди хомосексуалноста во тој кош.

Ти може да се гнасиш од геј луѓето, но пак ќе кажам: мора да имаат ист права во животот како мене и тебе, без разлика што фетиши имаат во нивниот кревет.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.201
Поени од реакции
10.719
Не е исто де, ама одговори, како зоофил е казниво и ненормално, а убивање на животните и јадење, е прифатливо.
Ова мислам дека вегетаријанците и веганите треба да ги прашаш. Нели животните ги гледаат и третираат "како луѓе". И сум прилично сигурна дека ќе го дадат истиот одговор што мене ми се вртка во глава.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Едното е храна другото е задоволување на сексуален нагон.
Замисли да гледаме мажи и жени како трчаат низ шума и ридови и ловат дивеч за секс, наместо за храна!
Но тоа не го гледаме... гледаме низ град како мажи и жени бркаат други мажи и жени за секс!
Со убедувања, со симболи, со дотерување...
Вистински ловци за секс!

Одржување во живот е примарната работа на секоја индивидуа! Сексот е втората. Но сексот е поврзан со разумот и согласност на другиот/другите, бидејќи е задоволување.
Има луѓе кои ќе умрат но нема да јадат месо, ако само тоа е на менито... карма додаваат во нивниот речник и начин на живот и тоа е тоа.
За нас лудост, за нив светост и искушение!

Не јадам месо и сум против убивање животни за храна и одгледување за храна... така да, не знам како би можело да се регулира тоа со закони и правила.
Без секс, нема живот, сексуалната енергија е најсилна. :D

Врска храната, бидејќи гледаме луѓето можат да живеат и без месо, значи овие месождерите, само го задоволуваат својот нагон. Значи нема врска со одржување во живот.

но пак ќе кажам: мора да имаат ист права во животот како мене и тебе, без разлика што фетиши имаат во нивниот кревет.
Се согласувам, но само ако паралелно се дозволи исти права да имаат и зоофилите, сексот со 13годишни, доколку има согласност и уште ред многу други забранети работи по закон. Ако веќе сакаме да изиграваме либерални.

Ова мислам дека вегетаријанците и веганите треба да ги прашаш. Нели животните ги гледаат и третираат "како луѓе". И сум прилично сигурна дека ќе го дадат истиот одговор што мене ми се вртка во глава.
Па не се срами де, кажи што мислиш.
Зашто вегетеријанци. Напротив вас месождерите ве прашувам, како и врз основа на што одлучувате што е ок, а што не?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.865
Поени од реакции
35.307
...изборот да манијачам еден ден, друг ден да јавно халуцинирам, трет ден да се однесувам како шизофреничар без да загрозам некого во околната средина, ќе резултира со мое врзување во жолто комбе и правец Бардовци!
... зошто? јас не загрозувам никого, што му е гајле на некого ако јас плачам се смеам или мавкам со рацете без контрола сред бел ден? кој е тој некој да ми одреди психолошко растројство? демократијата ми дозволува да правам што сакам на улица ако со тоа не повредувам некого, зашто со сила ми се наметнува дека сум болна и се одредува макар со сила лечење?
...затоа што моето однесување не е во склад на сите природни, па етички и морално норми во едно општество, сакала јас или не, ми одредуваат ментално растројство кое треба милом или силом да се лечи,
...во случај на ментално растројство, кога се прекршува природните текови и човекот не разликува кој би требало да му биде партнер за да се продолжи човечкиот род, тогаш на таков му треба помош, психијатриска помош да се исправи таа девијација која не го засега само лично него изборот за истороден сексуален партнер од ќеф, туку тоа е опасност по ,,човеково здравје,, да се продолжи човечкиот род кој е загрозен и тоа веќе ги засега сите,
...не само што тоа преставува ментално растројство, туку тоа е и злосторство против човечкиот род, кој секој што го подржува и му наоѓа оправдување, милост, негирање на психолошка девијација учествува свесно или несвесно во тоа злосторство на исчезнување на човекот од планетава, а ние што ја сакаме иднината на човекот во природните текови дадени од еволуцијата сме должни да укажеме, да помогнеме и осудиме ако има вакво неоправдано завземање на страна на нешто што е природно и здраво за иднината на човечкот,
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
не само што тоа преставува ментално растројство, туку тоа е и злосторство против човечкиот род, кој секој што го подржува и му наоѓа оправдување, милост, негирање на психолошка девијација учествува свесно или несвесно во тоа злосторство на исчезнување на човекот од планетава
Не би идел до таму дека е злосторство. Може и жена да има и деца да прави, ама сепак излезот да го користи како влез.
Пишуваше некаде, дека од медицински аспект, машкото може да доживее оргазам само ако од позади го опнат. Ваљда затоа има се повеќе педери, а и оти жените "носејќи панталони" веќе не ги задоволуваат машки :D
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.717
Поени од реакции
11.785
а ние што ја сакаме иднината на човекот во природните текови дадени од еволуцијата сме должни да укажеме, да помогнеме и осудиме ако има вакво неоправдано завземање на страна на нешто што е природно и здраво за иднината на човечкот,
Да, ние не ја сакаме иднината на човекот, само вие - хетеро кои не поддржуваат права на хомосексуалците го сакате човештвото. Бидејќи ете ве гледам со 3-4 внучиња веќе на 50 години, обезбедено наследство, човештвото да продолжи, спасувате нервно растроени луѓе по Партизанска...

Може да се осудува сешто, оправдано или не, но да не се сатанизира бидејќи не оди во вашиот универзум тоа. Има разлика.

Многумина тука на темава, праведно се повикаа дека не треба да се прави притисок и веднаш да се окарактеризира некој како хомофоб бидејќи има свои идеи зошто е против правата на хомосексуалците, но многумина омразата кон геј луѓето се обидуваат да ја оправаат или да ја скријат токму заради „пропагандата“ како им забранувала да кажат што мислат.

Или лошо мислат и не знаат да формулираат добри мисли кога зборуваат кон нешто што го мразат или толку им се добри мислите - што не ги прави ништо подобри од она што тие се обидуваат да го прикажат како нешто најболно кај човекот.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.404
Поени од реакции
5.877
Ова мислам дека вегетаријанците и веганите треба да ги прашаш. Нели животните ги гледаат и третираат "како луѓе". И сум прилично сигурна дека ќе го дадат истиот одговор што мене ми се вртка во глава.
Но животно не може да биде свесен агент (agency, не знам како да се преведе на мкд ова), не може да влегува во деловни и правни односи, не може од животно да се бара согласност бидејќи истата подразбира свест и знаење во што се впуштаат, нешто кое животните го немаат. Папагал кој со децении чмае во кафез не верувам дека потпишал црно на бело дека сака да биде куќен љубимец.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.717
Поени од реакции
11.785
Во моментов е консензус меѓу либерали дека геј е ок, без разлика на било што.
Ние повозрасните се сеќаваме и на други времиња кога вакви муабети би биле незамисливи.
А утре ќе дојде време и за прифаќање на други нон-хетеро сексуалности.
Вие повозрасните... Нострадамус, полека со триножецот, садот со вода и гледањето во иднината :)
Стравот од промени ти го мати умот.

Ајде прво да прифатиме дека хомосексуалноста не е болест и има такви луѓе и не се ништо поразилчни од тебе и мене, па потоа да видиме дали ќе се прифаќаат други ствари.

Дека фетиши кои не ни се ок има и кај хетеро и хомосексуалци. Дека семејството може да се распадне и кај хетеро и кај хомосексуалци, дека детето во семејството може да страда пак зависи од родителите и самото семејство... од човекот зависи, каков е во однос на другите.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.366
Хомосексуалноста е поврзана со секс помеѓу ист пол, живи луѓе, прифатиле и двајца да имаат секс еден со друг, а тебе не те вклучиле во нивната игра :)
Ne po vrat, po sija. Ne bile isti oti ljubiv, soglasnost i neznam sto. Toa se nijansi. Tie preferiraat taka, drugite poinaku, treti sosem treto. No sto im e zaednicko na site tie devijacii, nesto sto gi stava vo ista grupa zaedno so homosite. Ete ti neznaes ili ne te ni interesira no ednata doktorka e tuka, prati, lajkova. Drugata kaj da e ke namini. Mozebi tie znaat. Ne mozebi, znaat sigurno no ne im odgovara da kazat a so toa im se mocaat na profesijata i toa svesno samo radi nekoi nivni emotivni bezvezni pricini.
Ajde i tebe ke te prasam. Sto ima normalno vo ednopolov seks kaj vid koj evoluiral da se razmnozuva dvopolovo od medicinski, bioloski i evolucionen aspekt. Jas taka gledam na rabotite, verojatno i najgolemiot del od normalnata populacija i zatoa mene mi ste isti. Ako gledas i ti taka i bidis realen a ne da si baras opravduvanje za tvoite nastrani seksualni zelbi ke dojdes do istiot zaklucok.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.201
Поени од реакции
10.719
Па не се срами де, кажи што мислиш.
Зашто вегетеријанци. Напротив вас месождерите ве прашувам, како и врз основа на што одлучувате што е ок, а што не?
Епа ете, јас како месождер јадам месо (иако поретко и исклучиво пилешко, мислам дека тоа малку ми дава предност кај вегетаријанците, не знам) затоа што ми се допаѓа вкусот и сметам дека е една од поздравите намирници во мојот режим на исхрана.

Имањето секс со животни, е всушност силување животни. Нема информирана согласност од животното за сексуалното општење. И пред да ми кажеш дека нема согласност ниту за печење на пилешкото...јадиме за да преживееме, а сексуално општиме за да се задоволиме.

И зошто го ставате убиството на животно (за храна и преживување) и секс на исто ниво?
Да се натера животно да има сексуален однос со некого, не е помалку насилно од убиството и јадењето. Тоа е болна, извитоперена и ужасна работа да се направи.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.404
Поени од реакции
5.877
Еве кога ќе дојде нож до коска, брат на брат но сирењето за пари.

Ама зошто ама како?

Хомосексуалците во сиот свет, вклучително и западниот се лишени од можноста да донираат крв или органи за трансплантација поради спектакуларно повисокиот ризик од разни инфекции и болести.
Зожто трансфузиологијата ги дискриминира кутрите гејеви кои сакаат да донираат крв?
Па зарем запад не ги прифаќа гејевите како еднакви, што е сега ова?

Можеби поучени од 80-те и неспремни да плаќаат милионски суми за отштета болниците играат на сигурно, знаејќи многу добро кој ризик се хомосексуалците во однос на крв или органи.
Во 80-ти десетици илјади хетеро лица умреле поради загадена крв со ХИВ при трансфузии или трансплантација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom