Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Ако некој одлучи да не прави деца е функционално стерилен и ако некој геј одлучи да фура со ин витро е функционално плоден.
Дали ќе одлучи да праи деца или не е небитно. Ти си му дал фул Хаус од старт, натаму како умот му фаќа. Поентата е дека не треба да му посакуваш на детето неговата репродуктивна среќа и иднина да зависи од прописи и комплексни медицински третмани. Ако имаше некој, било каков аир или предност од бивањето геј, можеби можеше да има место за трејдоф. Ова е толку просто и едноставно, стварно се чудам што треба да го истипкам
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Дали ќе одлучи да праи деца или не е небитно. Ти си му дал фул Хаус од старт, натаму како умот му фаќа. Поентата е дека не треба да му посакуваш на детето неговата репродуктивна среќа и иднина да зависи од прописи и комплексни медицински третмани. Ако имаше некој, било каков аир или предност од бивањето геј, можеби можеше да има место за трејдоф. Ова е толку просто и едноставно, стварно се чудам што треба да го истипкам
Битно е дали ќе одлучи да прави деца зашто од таа одлука зависи дали ќе има репродуктивен успех, ти текнуе? Кога ќе ги собереш сите фактори на куп, се гледа дали си направил дете или не, црна кутија е. Репродуктивниот успех е резултанта од сите фактори. Фулхаус подразбира и колку си убав и колку ти фаќа умот, а не само дали сакаш да ебеш жени. Еден убав и паметен педер ќе најде некоја и ќе и' напраи дете. Ќе затвори очи и ќе мисли дека се ебе со Силвестер Сталоне, па ќе заврши работа некако. А 1/10 тип со некоја мрсна парафилија, ќе лежи затвор за силување и једина пичка што ќе ја види, ќе биде од списанието што сите си го раздаваат у затвор. Што значи дека ако треба да бирам детето да ми биде убав, паметен и богат педер што дава на децата во Африка, наспроти грд хилбили што ја млати жена му, ќе го изберам педерот. Пошто кога му посакуваш работи на детето, не е само колкав репродуктивен успех има, туку и ред други работи поврзани со квалитетот на неговиот живот и среќата. Мене искрено на пример, ме боли кур што ќе се деси со мојата генетика откако ќе умрам. Секој по својот крој си наоѓа што го усреќуе.

А ако сакаш да ги земеме сите фактори исти - само сексуалната ориентација да му ја бирам, тогаш не гледам зошто да не изберам „бисексуалец“, наспроти „хетеросексуалец“. Најбоље е тоа. Највише потенцијални партнери, ем деца праат без медицинските заебанции и прописи. Само ќе треба да ми живее у Холандија. Ако треба да ми се роди у Македонија, наравно дека хетеросексуалец. Ако бирам и други инхерентни карактеристики: да биде шупак, да глеа за свој гз и све такво што ќе из'рти на климава. Стварно у случајов, „геј“ е најлошата варијанта.

Нејсе, ти како трансхуманист треба да бараш начини како да ги средите тие медицинските заебанции уште подобро иако денес не е тешко да си педер и да направиш дете. Утре сите ќе бидеме закачени на матриксот и ќе имаме инстантни оргазми ко на оној „Sleeper“ со топката :D, а деца ќе се прават со матични клетки. Тогаш репродуктивниот успех на гејови нема да биде различен од стрејт, а и ќе има начин да се менуе сексуалната ориентација. Можеби и нема да се множиме како сега, па ќе ја смениме скалата на вреднување и што сакаме да ни имаат CRISPR децата.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Битно е дали ќе одлучи да прави деца зашто од таа одлука зависи дали ќе има репродуктивен успех, ти текнуе? Кога ќе ги собереш сите фактори на куп, се гледа дали си направил дете или не, црна кутија е. Репродуктивниот успех е резултанта од сите фактори. Фулхаус подразбира и колку си убав и колку ти фаќа умот, а не само дали сакаш да ебеш жени. Еден убав и паметен педер ќе најде некоја и ќе и' напраи дете. Ќе затвори очи и ќе мисли дека се ебе со Силвестер Сталоне, па ќе заврши работа некако. А 1/10 тип со некоја мрсна парафилија, ќе лежи затвор за силување и једина пичка што ќе ја види, ќе биде од списанието што сите си го раздаваат у затвор. Што значи дека ако треба да бирам детето да ми биде убав, паметен и богат педер што дава на децата во Африка, наспроти грд хилбили што ја млати жена му, ќе го изберам педерот. Пошто кога му посакуваш работи на детето, не е само колкав репродуктивен успех има, туку и ред други работи поврзани со квалитетот на неговиот живот и среќата. Мене искрено на пример, ме боли кур што ќе се деси со мојата генетика откако ќе умрам. Секој по својот крој си наоѓа што го усреќуе.
штубаво си се распишал, некој педер ќе бил јак и убаф, а стрејтерот за кур нема да го бива, ама кога ќе ти светне малку прагма па одма рабираш.
Стварно у случајов, „геј“ е најлошата варијанта.
Нејсе, ти како трансхуманист треба да бараш начини како да ги средите тие медицинските заебанции уште подобро
најлесно средување на тија работи е тест за рана детекција на педер-фетуси, и хомофобична смукалка за абортус.


нејсе, овде е зајакот:
Што значи дека ако треба да бирам детето да ми биде убав, паметен и богат педер што дава на децата во Африка, наспроти грд хилбили што ја млати жена му, ќе го изберам педерот.
Замисли дека единствено нешто што можеш да бираш кај детето е сексуалната оринтација. Сите останати карактеристики ќе останат исти. Пхп-то на формуларот е заебоано, па не можеш да оставиш празно, мора да избереш стрејт или геј. Што ќе избереш?

Мене искрено на пример, ме боли кур што ќе се деси со мојата генетика откако ќе умрам.
не сум баш сигурен што значи ова. ако имаш деца, би сакал ли биолошки свои, или посвоени?
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
штубаво си се распишал, некој педер ќе бил јак и убаф, а стрејтерот за кур нема да го бива, ама кога ќе ти светне малку прагма па одма рабираш.
Јас не тврдам оти лепотата, добрата душа и интелигенцијата корелираат со сексуалната ориентација. Туку, за да ти потенцирам колку се важни и другите фактори за плодност и среќен живот, ти давам пример за екстремна разлика во другите особини. Сите особини заедно ќе ја детерминираат мојата одлука, а не сексуалната ориентација изолирана од другите. Во дадени случаи (иако претпоставувам дека тоа не ти е поентата), среќата е побитна од плодноста. Иам другар што е нимфо и ебе све што има дупка меѓу нозете. Веројатноста да направи деца е огромна, но го пука депре и живее тужно. Ако може да одбере да стане асексуален и да не го мава депре поради парафилијата, одма ќе го стори тоа. И таква одлука е сосема етичка. Ем помала шанса да силуе, ем среќен. Има доволно луѓе што ќе прават деца. На индивидуално ниво, најважна е можноста некој да е среќен и општествено полезен. Предиспозициите за бивање среќен и продуктивен се поважни отколку да се биде плоден во сегашната ситуација, во рамките на определен дел од популацијата, земено дека другиот дел е плоден под дифолт, за да не изумре човечкиот род.
најлесно средување на тија работи е тест за рана детекција на педер-фетуси, и хомофобична смукалка за абортус.
Твојот биоетички код е најдобар. Оти да не се опраи педерскиот ген? Ај да речеме дека тоа е во подалечна иднина, а ние зборуваме за блиската. Ако зборуваме за блиската иднина, кога знаеме се' за геномот, но уште не сме вешти да го менуваме како што сакаме, тогаш излегува друг проблем на површина.
Што ако тие другите гени за ум, лепота и емпатија се силни и во јака комбинација? Ќе жртвуваш потенцијален бенефит за општеството? Некој иден Фреди Меркури или Витгенштајн? Што ако сите други обиди доведуваат до лоша комбинација од другите гени и ти се раѓаат медиокритетни хетеросексуалци? Мора да ги земеш сите фактори предвид кога носиш одлука, а не само тој за сексуална ориентација. Ова е добра прагма и ако не го прифаќаш, тогаш не се водиш од прагматски мотиви.

Ако имаш моќ да ги мењаш сите работи, тогаш нема да имаме проблеми со наследни и пренатални фактори. Пошто једино решение со човечката беда е директна интервенција врз гените и пренаталните фактори што создаваат патологии и психопатологии. Другото е едукација и добро окружување. Со сегашната технологија, не можеш да детектираш сексуална ориентација бидејќи не се знае што све ја детерминира и до кој степен.
нејсе, овде е зајакот:


Замисли дека единствено нешто што можеш да бираш кај детето е сексуалната оринтација. Сите останати карактеристики ќе останат исти. Пхп-то на формуларот е заебоано, па не можеш да оставиш празно, мора да избереш стрејт или геј. Што ќе избереш?
Овде има повеќе зајци. Дефинитивно ќе изберам стрејт. Сега неколку прашања за тебе.

1. Ако живееш во фина земја без затуцани морони и треба да бираш меѓу: геј, хетеро и бисексуалец, а сите други карактеристики се исти, што ќе избереш?
2. Мора да бираш помеѓу „паметен и убав геј со предиспозиции за бивање весел“ и „нискоинтелигентен хетеро, 1/10 лепота, со предиспозиции за бивање депресивен“, сите други карактеристики исти. Што ќе избереш?
не сум баш сигурен што значи ова. ако имаш деца, би сакал ли биолошки свои, или посвоени?
Значи дека не ми се чуваат деца, сакам да водам декадентен живот со секс, дрога и рокенрол. А ако некогаш посакам да чувам дете, ќе ми биде сеедно дали ќе го посвојам или ќе биде мое. Тоа моето може ќе биде почурук од посвоеното, а може и обратно. Кој би знаел... Али ќе морам и со жената да се консултирам. Пошто ми е сеедно, како сака она, така.

Туку ако знаеш оти имаш гени што може да му донесат некаква патологија на детето, ќе се дрзнеш да си направиш едно или ќе си посвоиш некое здраво дете на кое му треба љубов и грижа?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Jebiga lugje, sfatete deka ziveeme vo zatucano opresivno opshtestvo tuka na Balkanot.

Koga nie ke dojdeme do ova nivo? Koga nie ke staneme kako Zapadot?

Што е ова tic/toc?????? Во бинарно општество живееме??? Не може да биде tac, tec.. tyc, tuc?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Дете само да одлучи :eek: Да одлучи дали е машко или женско... сега гледам од двајца "родители" педери :facepalm:Чудно, зошто ли се зашто ли се луѓето против бракови и посвојување деца. Забегана работа :sick:
 
Последно уредено:

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Јас не тврдам оти лепотата, добрата душа и интелигенцијата корелираат со сексуалната ориентација.
Е така. Ова и ја го викам, и науката (ние сме сичко едно). ќе се навратиме овде.[/QUOTE]
Јас не тврдам оти лепотата, добрата душа и интелигенцијата корелираат со сексуалната ориентација.
Туку, за да ти потенцирам колку се важни и другите фактори за плодност и среќен живот, ти давам пример за екстремна разлика во другите особини.
зошто? дали останатите генетски фактори кои се битни (за тебе битни) се независни од гејството? ако не се, тогаш само фрлаш магла во муабтов, ако се, тогаш може имаш случај да тврдиш дека постои добар трејдофф -- извесни генетски предиспозиции за одлики кои ги вреднуваш се можеби условени од бивање геј. имаш ли ваков случај?

Сите особини заедно ќе ја детерминираат мојата одлука, а не сексуалната ориентација изолирана од другите. Во дадени случаи (иако претпоставувам дека тоа не ти е поентата), среќата е побитна од плодноста.
тоа е огромен дел од поентата. ја не гледам ни еден единствен аргумент зошто детето би било посреќно како геј(освен номинален), а еволуцијата не учи дека ова не е најдобриот пат. Фактот дека ваков фенотип воопшто се протнал е зачудувачки, и причината е најверојатно подеднакво бизарна. Претпоставувам дека генетски се сведува на геј вујче или сники факер. Ја не гледам ништо добро во тоа да му посакуваш на дете да биде било што од овие две, а искрено се сомневам дека можат да донесат многу среќа.

Иам другар што е нимфо и ебе све што има дупка меѓу нозете. Веројатноста да направи деца е огромна, но го пука депре и живее тужно. Ако може да одбере да стане асексуален и да не го мава депре поради парафилијата, одма ќе го стори тоа. И таква одлука е сосема етичка. Ем помала шанса да силуе, ем среќен.
ај кажи сега за другарот што посвоил циганче

Има доволно луѓе што ќе прават деца. На индивидуално ниво, најважна е можноста некој да е среќен и општествено полезен. Предиспозициите за бивање среќен и продуктивен се поважни отколку да се биде плоден во сегашната ситуација, во рамките на определен дел од популацијата, земено дека другиот дел е плоден под дифолт, за да не изумре човечкиот род.
дали бивањето среќен зависи, во извесен степен, од плодноста?
Твојот биоетички код е најдобар.
да

Оти да не се опраи педерскиот ген? Ај да речеме дека тоа е во подалечна иднина, а ние зборуваме за блиската. Ако зборуваме за блиската иднина, кога знаеме се' за геномот, но уште не сме вешти да го менуваме како што сакаме, тогаш излегува друг проблем на површина.
Што ако тие другите гени за ум, лепота и емпатија се силни и во јака комбинација? Ќе жртвуваш потенцијален бенефит за општеството? Некој иден Фреди Меркури или Витгенштајн? Што ако сите други обиди доведуваат до лоша комбинација од другите гени и ти се раѓаат медиокритетни хетеросексуалци? Мора да ги земеш сите фактори предвид кога носиш одлука, а не само тој за сексуална ориентација. Ова е добра прагма и ако не го прифаќаш, тогаш не се водиш од прагматски мотиви.
Не влегувам во генетски инжењеринг, го немаме засега, и во овој муабет додава само повеќе забуна.

А што се однесува до примерот, ти самиот не мислиш дека е тоа можно. Болдираниот исказ може да биде вистинит само ако ова не е точно:
Јас не тврдам оти лепотата, добрата душа и интелигенцијата корелираат со сексуалната ориентација.
но во некој паралелен универзум, кога педерството би било асоцирано со други позитивни карактеристики, ја би се водел по таа прагма.

Овде има повеќе зајци. Дефинитивно ќе изберам стрејт. Сега неколку прашања за тебе.

1. Ако живееш во фина земја без затуцани морони и треба да бираш меѓу: геј, хетеро и бисексуалец, а сите други карактеристики се исти, што ќе избереш?
2. Мора да бираш помеѓу „паметен и убав геј со предиспозиции за бивање весел“ и „нискоинтелигентен хетеро, 1/10 лепота, со предиспозиции за бивање депресивен“, сите други карактеристики исти. Што ќе избереш?
1. стрејт, секогаш, секаде. ти?

2. го бирам убавиот педер. зошто е ова релевантно во муабетов?

Значи дека не ми се чуваат деца, сакам да водам декадентен живот со секс, дрога и рокенрол. А ако некогаш посакам да чувам дете, ќе ми биде сеедно дали ќе го посвојам или ќе биде мое. Тоа моето може ќе биде почурук од посвоеното, а може и обратно. Кој би знаел... Али ќе морам и со жената да се консултирам. Пошто ми е сеедно, како сака она, така.
само така, нема простор за утка.

дали би сакал детето да е биолошко дете на женати? ако на пример мора да одиш на ивф, не е ли подобро да ја поштедиш љубената од цедење јајца, и да земеш рандом јајца, од рефусот што го имаат во клиниката. тоа нејзините јајца можат да бидат почурук од рандом собрани јајаца, а може и обратно. кој би знаел..


имаш ли некаков интерес или суд за тоа каква треба да биде генетиката на твојата околина, ил пошироко?

Туку ако знаеш оти имаш гени што може да му донесат некаква патологија на детето, ќе се дрзнеш да си направиш едно или ќе си посвоиш некое здраво дете на кое му треба љубов и грижа?
никако не би се дрзнал на такво нешто, а толку ако ми дошло за деца, би посвоил. пак не разбирам како е ова релевантно.
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Е така. Ова и ја го викам, и науката (ние сме сичко едно). ќе се навратиме овде.
зошто? дали останатите генетски фактори кои се битни (за тебе битни) се независни од гејството? ако не се, тогаш само фрлаш магла во муабтов, ако се, тогаш може имаш случај да тврдиш дека постои добар трејдофф -- извесни генетски предиспозиции за одлики кои ги вреднуваш се можеби условени од бивање геј. имаш ли ваков случај?
А што се однесува до примерот, ти самиот не мислиш дека е тоа можно. Болдираниот исказ може да биде вистинит само ако ова не е точно:

но во некој паралелен универзум, кога педерството би било асоцирано со други позитивни карактеристики, ја би се водел по таа прагма.
Не мора да зависат од геј-генот. Доволно е да се чести како кај останатиот дел од популацијата. Ако гејовите до некој степен се функционално понеплодни од стрејт луѓето, но ги имаат бенефитните карактеристики нужни за општеството, тоа е доволно. Не знам оти не можеш волку проста работа да разбереш. Ако можеш да ги детектираш сите гени, одлуката за абортус ќе ти биде сума од сите бенефити и недостатоци. „Геј-генот“ сам по себе не е доволна причина за абортус ако другото е супер. Тоа ти го велам. А бидејќи не се знае етиологијата на педерлукот, глупо е да зборуваш за абортирање деца со „геј-ген“. Откако ќе се родат, сигурно нема да бидат посреќни со такви фаци како тебе што зборуваат вакви работи. Но како ти, со твојот дефицит од емпатија, би го разбрал тоа?
а еволуцијата не учи дека ова не е најдобриот пат. Фактот дека ваков фенотип воопшто се протнал е зачудувачки, и причината е најверојатно подеднакво бизарна. Претпоставувам дека генетски се сведува на геј вујче или сники факер.
Страхотно бизарна, у пичку матер. Што ми рече, што ме запусти - морници ме полазија сега. Каков лик си ти... xD
Можеби машкиот геј-ген (ако има таков) е бенефитен за жените од семејството. Луѓето не се ебат само за да прават деца, туку и од други причини као на пример, социјална кохезија и подобрување на расположение. :D
тоа е огромен дел од поентата. ја не гледам ни еден единствен аргумент зошто детето би било посреќно како геј(освен номинален)...
Ја не гледам ништо добро во тоа да му посакуваш на дете да биде било што од овие две, а искрено се сомневам дека можат да донесат многу среќа.
Нема да биде посреќно оти е геј, туку независно од тоа што е геј, ако има карактеристики што го прават среќно и не е во општество со фаци како тебе, ќе му дозволиме да живее. :D Доволно е да биде исто среќно како стрејт луѓето, за да не мора да го абортираме.

Пробуваш да апстрактизираш комплексни феномени до тој степен, што носиш сувопарни решенија кои не функционираат во пракса бидејќи се ригидни, симплифицирани до јаја и екстремно глупи. Си цепаш non sequitur како да нема утре.
Конташ колку е глупо да елиминираш еден организам бидејќи постои опција да не произведе друг организам, иако сам по себе може да е бенефитен за другите организми? Дали воопшто ја разбираш магнитудата на таа глупост? Биоетичките расправии се водат за абортус на зиготи со генетски предиспозиции за сериозни патологии кои им носат болка на сите.
„Ајде да абортираме све што за нијанса ја намалува шансата за размножување“ е позиција што секој биоетичар со грам разум ќе ја гледа како екстремно дебилна.
Смешно е што во твојата глава, тоа изглеа сосема логично и нормално.
Ја не ти фурам некоја идиотска пропаганда оти е кул да бидеш геј, туку дека е глупо да зборуваш за абортус на зиготи со „геј-ген“, а да фураш прагма. Пристапот ти е екстремистички, а сме виделе што се дешава со такви Фиреровски пристапи. Не се водиш од критичко размислување, туку си идеолошки мотивиран. Те читам што паламудиш у последно време (па и порано) и од километри се гледа тоа, поради што не гледам простор за разумна дискусија.

Туку вака.
Ако рано детектираш некои антисоцијални особини, треба да го абортираш зиготот зашто земено дека се' е исто, шансите се поголеми да биде срање за општеството и да донесе тага. Утилитаристички, подобро е да абортираш антисоцијален зигот (предиспозиции за агресија, помала емпатија, фанатизам и сл.) отколку геј, земено дека се' друго е исто. Дај да земеме список еден и да абортираме се' што може некако да ја зголеми шансата за антисоцијалност. Зашто повеќето луѓе имаат нешто такво, но не знаеме во колкава мера ќе биде изразено зависно од околинските фактори и епигенетика, ќе те земеме тебе и ти ќе ја поставиш границата кога е во ред да абортираме, кога не.
Гените кои зголемуваат антисоцијалност во извесна мера е поприоритетно да се елиминираат од гените кои намалуваат плодност бидејќи личност што е неплодна, но ги има сите други добри карактеристики е побенефитна за опстанокот на групата отколку личност што е плодна, но антисоцијална и ги има другите бенефитни карактеристики (умна е и сака сај-фај). Првиов можеби нема да има деца, но ќе им помага на другите луѓе да живеат подобро. Вториов има шанса да уништува животи и плус ќе го продолжи генот, што ќе создаде повеќе гомнари кои уништуваат животи. Јасна е математиката.
Земи фати се за работа. Откако ќе знаеме се' за геномот, ќе ги ставиш во купче сите гени кои може некако да доведат до овие работи и ќе склопиш еден биоетички правилник за абортус.
ај кажи сега за другарот што посвоил циганче
Хехенце. Дај кажи уште нешто смешно. :D
дали бивањето среќен зависи, во извесен степен, од плодноста?
да
Степенот варира, а кај некои луѓе е обратнопропорционален.
1. стрејт, секогаш, секаде. ти?
Зошто нејќеш бисексуалец? Можеби бидејќи твоите ставови не се базирани на прагма поврзана со продолжување гени, туку поради тоа што си примерен господин кој одбива да прифати такви декадентни појави што го корумпираат општеството и се гордее со националниот идентитет, мрази прљави цигани и фура чиста, ариевска и сина крв.
2. го бирам убавиот педер. зошто е ова релевантно во муабетов?
Зашто покажува оти сфаќаш дека и другите фактори се битни, а не само сексуалната ориентација кога одлучуваш кого ќе абортираш.
само така, нема простор за утка.

дали би сакал детето да е биолошко дете на женати? ако на пример мора да одиш на ивф, не е ли подобро да ја поштедиш љубената од цедење јајца, и да земеш рандом јајца, од рефусот што го имаат во клиниката. тоа нејзините јајца можат да бидат почурук од рандом собрани јајаца, а може и обратно. кој би знаел..
Според твојата логика, така и треба да направам. Ќе го видам геномот на љубената и ако приметам дека носи гени од дедо и' што го предиспозиционираат моето дете да биде психопат, ќе земеме јајца што се здрави. Нели така е најбоље?
имаш ли некаков интерес или суд за тоа каква треба да биде генетиката на твојата околина, ил пошироко?
Најважно е да нема патологии кои доведуваат до огромна тага и болка во сите. Ќе тргнам наследни фактори за канцер, даунов и се' останато. Ќе ја избришам од постоење секоја антисоцијална особина и ќе задржувам бенефитни особини како креативност, емпатија, работливост, ум и сл. Неплодни луѓе или функционално неплодни луѓе не ми пречат во определена мера, посебно не ако се 3-4 отсто и не утичаат на опстанокот на групата, а се општествено бенефитни. Но би било супер и они да можат да го продолжат генот.
никако не би се дрзнал на такво нешто, а толку ако ми дошло за деца, би посвоил. пак не разбирам како е ова релевантно.
Релевантно е зашто не бива да си хипокрит.


Знаеш што, тие екстремните наци-феми фаци, идат во друга крајност со нивните неврози и патологии. Ама таквите како тебе, се многу послични со нив и за некоја нијанса поопасни, таму негде на краевите од потковицата кај што се гледате. Ригидното спроведување на било која идеологија која повлекува етика е екстремно, фанатично и глупо. Само како што ти реков еднаш, ти фали мудрост за која е потребна емпатија. Морално-етичките одлуки не се само збир од вербални искази во логичка структура зашто социјалното битисување е премногу комплексно за да ги земеме сите фактори и да ги срочиме во такви структури. Дел од бивањето човек е да си емпатичен во своите одлуки, не само логичен. Таквиот „рацио пристап“ не може изолирано да се примени за сите социјални феномени и не е посупериорен од емоциите, туку е само дел од нашата еволуција, како и емоциите, со своја функција. Поентата е морално-етичките одлуки да се комбинација од двете. Хендикеп во логика и/или во емпатија, доведува до лоши појави. Искуството доведува до шорткатови кои се фузија од сувопарно знаење, критичко размислување и емпатија, а тоа до мудри одлуки. Ова абортирањево деца со „геј-ген“, троа не е мудра одлука. Не земаш предвид колку луѓе повредуваш со таквиот пристап и колкава болка ќе донесеш кога кажуваш такви работи, на страна од тоа што далеку од тоа дека ја кажуваш вистината бидејќи етиката нема никаква епистемиологија во нејзе, а и твоите ставови не се утилитаристички исправни. Ако тргнеме така, скоро цел свет ќе треба да го абортираме.

Ја не ти зборуем: „да фураме џендер неутрал деца или мажите да не менспредаат бидејќи тоа е токсичен маскулинитет“. Само ти кажувам дека дебилно е да зборуваш за абортирање деца со „геј-ген“.

Ај батали, глуп е муабетов. Не ми се дискутира веќе.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Аман бе од ова ли се умира? Каков слабак...
Не викам дека не се случило. Смешни ми се сајтовите што ги пратиш.
Кај се тука полицајците?
Кажи ми само, ова е хејт крајм?
Сакаш да ми кажеш дека немале вистински сомнеж овие дека сакал да украде нешто?
Не дека тоа би го оправдало бруталното претепување но некако не ми е за хејт крајм ова.
Сопственициве на златарата сигурно не се договориле онака спонтано у моментот дека ќе излажат дека им личел на крадец и ќе го претепаат само затоа што е геј.
Може да бил понормален геј немало да им делува дека е џанки крадец.

upload_2018-12-11_21-25-49.png

Септември???
Зошто ли фатил ХИВ...
Еве какви работи му биле интересни, промовирање развратлук на некој начин, си се пронашол изгледа :)
Ај доволно внимание му посветив.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom