Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Го боли кур него за вашиот gay ass, се' што сака е да не му се намалат парите. 2018 факинг година, вие браните најглупи хомофобични wannabe jokes.
Да, бидејќи не сака да му се намалат парите, одби да биде домаќин на факинг ОСКАРИТЕ, и со коментари на инстаграм и сл. да се најде на црна листа на Холивуд (не знам за тоа дали знаеш?)

Значи и сам кажав погоре не му ги оправдувам ставовите, нити ми е нешто посебно смешен како комедијант, но немам намера да изигравам морална полиција како батаљон други гееви ако некој има спротивен став од нашиот. He's allowed to have a shitty opinion on stuff and people.

Остај што сепак се работи за хумор, сам има кажано. Тоа за што сега дрнда е целиот тој беклеш што му се сервираше од страна на медиумите и разниве организации за човекови права и кој уште не. Факт е дека денес за нас, за црнци, за арапи/муслимани, или за жени не смееш да кажеш некоја солена шала, да не збориме па малку поцрн хумор, не-дај-боже! Затоа што живееме во outrage култура која во се гледа проблематика на која и треба итно "решавање".

И не се прави дека други гееви не правеле или прават такви заебанции со прилично црн хумор за самата наша популација, значи од социјални мрежи до дејтинг страници и апликации, до real life, сите ги користат. Така да не се прави ко да сме ние поштените за оваа тема. Тебе тоа што ти пречи е што хетеросексуалци ги користат. И да се разбереме, стварно се bad gay jokes.

Не знам колку време веќе во друштвото сум out па и ден денес некој ќе му текне да го каже вицот со 4цата педери и превртеното и ќе се згази од смеење ко да е најсмешното нешто што го чул, а мене ми го споделиле 35 246 278 пати до сега и нивото на кринџ фактор во таков вид bad gay jokes (ала тие стариве и на Харт) достигнува небесни височини. Онака само ќе направам фејк насмевка и ќе го потапшам по рамо во good-for-you стил. And then we move on. Светот продолжи да се врти. Го заборавате тој дел. Нечиви лоши геј вицеви немаат ефект врз твојот живот освен ако не дозволиш.

Ако за се се иритираш вака не е чудно што добар дел од нашата популација се постојано под стрес и во депресија. Let it go. You're still gonna be gay tomorrow and those people wont matter, едино нивниот хумор ќе стане полош мислејќи дека тоа што се смееш е потврда дека се харизматично комични.

И не значи ако не се согласувам со тебе дека него го бранам. Реков само дека не е толкав big deal колку што го прават медиумите. Мене не ми е ништо нарочито ко лик и веројатно заради outrage културава можно е комедијанстката кариера да си ја закопа у гроб. Дали само како актер ќе тера понатаму сам си знае, ама дека ние нешто губиме - не губиме. Он изгубил. На феј или нефер начин тоа е субјективно мислење.[DOUBLEPOST=1544373030][/DOUBLEPOST]
на страна ова, не знам зашто и ти и @Шкорпион стално се изразувате англиски. Чудно е
Мора да го вежбам јазикот, ако не го користам ќе си избледе, а можно е да има потреба да станам американски државјанин така да навикнете те се уште до толку да ме читате со англиски делови во постовите :icon_mrgr:
 
S

staycalm

Гостин
Па зашто да не е? тебе ти пречи тоа? Пффф. И црнецот и нба играчот, сите се "каков човек ти цитираш". Дури и лгбт ликови цитирав на претходните страни, ако воопшто ги прочита. Или ај ќе ги испитуваме и омаловажуваме сите оние извори кои не ти одговараат, ќе прифаќаме текстови само од оние чии прикаски ти одговараат?

Меѓувреме смешкај се и уживај во малку поинаквата вистина.
Остај ги другите ликови, ама Roosh V бе? ROOSH PRO RAPE FUCKING V?? :pos:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Ова веќе ти е докажано од огромен број научници, не знам зашто фиромјаните секогаш мислат дека се попаметни од сите други во светот (во случајов научници) и дека нивните закоравени ставови полни со омраза се правилни.
Ја знам дека е докажано првото, но троа линкови пушти да видам како е докажано дека не се станува.
 
S

staycalm

Гостин
Ја знам дека е докажано првото, но троа линкови пушти да видам како е докажано дека не се станува.
Е овој е тој непобедлив аргумент. Навистина интелектуално, се прашувам како ти текна ова.
Кога застапуваш одредено мислење треба да имаш и докази за истото. Јас го застапувам мислењето дека геј се раѓа. Ти викаш дека геј се станува. Дај научен доказ за тоа. Јас имам научни докази дека геј се раѓа ти немаш дека геј се станува...
 
Последно уредено од модератор:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Е овој е тој непобедлив аргумент. Навистина интелектуално, се прашувам како ти текна ова.
Лол не станува збор за аргумент, ако викаш дека се докажани научно двете работи, еве сподели па да го променам мислењето од „се станува“ во „не се станува“.
Влагаш у тој моудот што не ми се свиѓа и те молам биди релевантен кога ми реплицираш, знаеш да бидеш, во случајов не си.

Друга работа, треба да се стрпиш уште некоја деценија. Полека но сигурно умираат старите (ај до некаде да речеме) хомофобните генерации.
Насилствата кои ги набројуваш значително се намалени за разлика од минатото.
Не знам што сакаш, некоја утопија?
Има луѓе што се убиваат за банални работи, се водат војни за банални работи, се тепаат и често умираат навивачи само затоа што навиваат за друг клуб... кај си за нив да се бориш?
Да имаше некој закон што ги брани хомофобите па да речам со право се буниш.
Светов има милиони проблеми и ти како загрижена личност треба да се фокусираш на поважните.
 
S

staycalm

Гостин
Лол не станува збор за аргумент, ако викаш дека се докажани научно двете работи, еве сподели па да го променам мислењето од „се станува“ во „не се станува“.
Влагаш у тој моудот што не ми се свиѓа и те молам биди релевантен кога ми реплицираш, знаеш да бидеш, во случајов не си.

Друга работа, треба да се стрпиш уште некоја деценија. Полека но сигурно умираат старите (ај до некаде да речеме) хомофобните генерации.
Насилствата кои ги набројуваш значително се намалени за разлика од минатото.
Не знам што сакаш, некоја утопија?
Има луѓе што се убиваат за банални работи, се водат војни за банални работи, се тепаат и често умираат навивачи само затоа што навиваат за друг клуб... кај си за нив да се бориш?
Да имаше некој закон што ги брани хомофобите па да речам со право се буниш.
Светов има милиони проблеми и ти како загрижена личност треба да се фокусираш на поважните.
Е овој е тој непобедлив аргумент. Навистина интелектуално, се прашувам како ти текна ова.
Кога застапуваш одредено мислење треба да имаш и докази за истото. Јас го застапувам мислењето дека геј се раѓа. Ти викаш дека геј се станува. Дај научен доказ за тоа. Јас имам научни докази дека геј се раѓа ти немаш дека геј се станува...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Боту, и јас верувам дека се раѓа но не дека тоа е ИСКЛУЧИВО.
Ако нема докази дека геј се станува или не се станува, ондак ти имаш едно размислување, јас имам друго, и додека не се појават докази не ме замарај, и не ми барај аргументи пошо и ти ги немаш.
Ако има докази дека дека лгбит се раѓа, не значи дека не се станува.
Друг пат кога ќе спомнуваш дека има докази за нешто, прецизирај за што е, да не доаѓа до недоразбирање.
 
S

staycalm

Гостин
Боту, и јас верувам дека се раѓа но не дека тоа е ИСКЛУЧИВО.
Ако нема докази дека геј се станува или не се станува, ондак ти имаш едно размислување, јас имам друго, и додека не се појават докази не ме замарај.
Друг пат кога ќе спомнуваш дека има докази за нешто, прецизирај за што е, да не доаѓа до недоразбирање.
Ти си тој што тврди дека геј се станува, ти треба да имаш докази. Јас имам докази дека геј се раѓа. ;) Кога ти ќе имаш докази дека геј се станува пиши.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Ти си тој што тврди дека геј се станува, ти треба да имаш докази. Јас имам докази дека геј се раѓа. ;)
Ми се допаѓаат кратките одговори кон мене, долгите одговори кон другите. Тоа кажува колку едноставно не си на рамниште со мене.
Поздрав.
Јас имам докази дека геј се раѓа. ;)
те молам спомни уште неколку пати дека ги имаш, пошо ја реков дека не верувам у тоа, бухаухаухаух
 
S

staycalm

Гостин
Ми се допаѓаат кратките одговори кон мене, долгите одговори кон другите. Тоа кажува колку едноставно не си на рамниште со мене.
Поздрав.
Ако тоа ти е начин на кој што се тешиш, мило ми е :icon_lol:
Реалноста е дека долгите одговори кон тебе биле во минатото и откако сум сфатил дека не вреди да губам време со долги одговори, преминав на кратки. Никогаш не си сфатил кога не си бил во право, ниту пак сега. :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ms Cee Mour Cox, припадник на лгбт
УБТ University of British Columbia researchers
Lotte Jeffs, припадничка на геј заедницата
Кендис Вигинс, екс нба ѕвезда, хетеросексуалец
Рејнард Џексон, колумнист во National Newspaper Publishers Association, политички консултант
Државен Универзитет на Сан Франциско, Национален центар за Сексуалност
Ребека Харингтон, едитор на вести во BI и член на непрофитната Париска Фондација
Марк Баер, медијатор, адвокат и консултант

Сите овие се цитирани на последниве страни во врска со споменатите проблеми, како и со хетерофобијата или веќе надминатиот поим хомофобиј. Дел се од лгбт заедницата, оние самокритични, кои имаат храброст да се спротивстават на својата заедница и нивните адвокати. Дека некој бил алфа или бета, не му светам. И во влакното јајце имало.
 
S

staycalm

Гостин
Дека некој бил алфа или бета, не му светам. И во влакното јајце имало.
:pos:

Буквално се' што имаш во статиите што ги прати претходно е дека некому не му се допаѓа зборот хомофобија. Не секому мора да му се допаѓа, ама универазлно прифатениот збор е тој. Кога ќе се смени и ќе биде нешто друго, другиот ќе го користам. Сега е овој.

Намерно се задржав на Roosh V. затоа што беше единствен проблематичен и ужасно глуп текст од наведените.

Плус, сите тие кои што си ги цитирал (освен драгиот Руш) делат исто/слично мислење за правата на ЛГБТ луѓето и дискриминацијата со која се соочуваат во општеството ;) ffs Lotte Jeffs е дури и у брак со жена, единствена разлика е зборот хомофобија кој што не(?) го употребуваат за омразата кон ЛГБТ популацијата :D
 
Последно уредено од модератор:
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Прдерството не е канцер, но е битна дисфункционалност (стерилитет). Никој нормален родител не би му посакал на своето дете таков хендикеп, дури и покрај сите весели песнички на владата и најновите трендови на посвојување на деца од небинарни фем деми орто кургендери.

Ти лафиш убаво само на енглески, затоа си промашил да фатиш ука на северски.
Не вели ми дека си озбилен со муабетов. :unsure:[DOUBLEPOST=1544401035][/DOUBLEPOST]
Ми се допаѓаат кратките одговори кон мене, долгите одговори кон другите. Тоа кажува колку едноставно не си на рамниште со мене.
Поздрав.

те молам спомни уште неколку пати дека ги имаш, пошо ја реков дека не верувам у тоа, бухаухаухаух
Околината може да има некое влијание врз сексуалните преференци, но драстично помало од инхерентниот фактор. Науката сеа за сеа гравитира кон тоа дека сексуалноста е ептен инхерентна и се оформува до крај на тинејџерство, со што е стабилизирана после пубертет. Имаш и бисексуалци во целиот муабет и кај нив е пофлуидно сето тоа. Ама до сеа, нит шок терапии, нит тристо апови и цркви, не конвертирале геј у стрејт или обратно. Тие екс-гејовите и екс-стрејтовите се ептен комични ликови. Сакаме да мислиме дека имаме контрола врз некои од тие несвесни процеси, но како што ми се чини мене (а пратам доста невронаука), с* повише работата оди накај тоа дека околината има лимитирано дејство (не оти го нема) на развојот на темпераментот, сексуалноста, интелигенцијата и ред други работи. Политичката определба корелира со некои темпераментни карактеристики, склоноста кон гадење и така натаму - ја сфаќаш поентата. Сеа има и екстремни околински влијанија што мењаат многу ама ретко се дешаваат (труење од нешто невротоксично, паѓање на глава) и некои се доста релевантни (квалитетна исхрана. На пример има докази дека во просек деца на хобоси имаат помала интелигенција поради малнутриција), ама земено дека вакви работи се израмнети, наследниот фактор и пренаталните фактори се доста силни. За некои работи е 50:50, но не и сексуалноста.

Да не идам оф-топик, во име на вистината, постои мал процент на луѓе што имаат чудна сексуалност и чудно е што, колку и како им влијае, поради што е тешко да ги стаиш во определена група. Ја иам таков другар за кој врска неам како му работи сексуалната преференца. Но тие примери се статистички занемарливи. Тука до некаде фигурира и скалата на Кинси според која секој е на различен дел од спектарот. Ама од што сум читал и вака од искуство, машки во просек се поекстремни на скалата, а жени повише идат у средина, најверојатно поради начинот на кој го интерпретираат сексот и романтичните чувства.
 
Последно уредено:

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Не вели ми дека си озбилен со муабетов. :unsure:[DOUBLEPOST=1544401035][/DOUBLEPOST]
Околината може да има некое влијание врз сексуалните преференци, но драстично помало од инхерентниот фактор. Науката сеа за сеа гравитира кон тоа дека сексуалноста е ептен инхерентна и се оформува до крај на тинејџерство, со што е стабилизирана после пубертет. Имаш и бисексуалци во целиот муабет и кај нив е пофлуидно сето тоа. Ама до сеа, нит шок терапии, нит тристо апови и цркви, не конвертирале геј у стрејт или обратно. Тие екс-гејовите и екс-стрејтовите се ептен комични ликови. Сакаме да мислиме дека имаме контрола врз некои од тие несвесни процеси, но како што ми се чини мене (а пратам доста невронаука), с* повише работата оди накај тоа дека околината има лимитирано дејство (не оти го нема) на развојот на темпераментот, сексуалноста, интелигенцијата и ред други работи. Политичката определба корелира со некои темпераментни карактеристики, склоноста кон гадење и така натаму - ја сфаќаш поентата. Сеа има и екстремни околински влијанија што мењаат многу ама ретко се дешаваат (труење од нешто невротоксично, паѓање на глава) и некои се доста релевантни (квалитетна исхрана. На пример има докази дека во просек деца на хобоси имаат помала интелигенција поради малнутриција), ама земено дека вакви работи се израмнети, наследниот фактор и пренаталните фактори се доста силни. За некои работи е 50:50, но не и сексуалноста.

Да не идам оф-топик, во име на вистината, постои мал процент на луѓе што имаат чудна сексуалност и чудно е што, колку и како им влијае, поради што е тешко да ги стаиш во определена група. Ја иам таков другар за кој врска неам како му работи сексуалната преференца. Но тие примери се статистички занемарливи. Тука до некаде фигурира и скалата на Кинси според која секој е на различен дел од спектарот. Ама од што сум читал и вака од искуство, машки во просек се поекстремни на скалата, а жени повише идат у средина, најверојатно поради начинот на кој го интерпретираат сексот и романтичните чувства.
најозбилен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom