Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не сери. За разлика од твоите "другарчиња" кога цитирам некого јас ретко навредувам, тролам и сл. (Освен кога добро ќе ме испровоцираш). Штом ти е желбата да не ти реплицирам, нема. Ама моето реплицирање не е просеравање и провокации за разлика од некои. Ајт поздрав.
Тоа види со моите “другари“, не со мене. Па потоа одиш на личен напад. Само не ја гледам поврзаноста меѓу првата и втората реченица. Во првата ме нема мене, а во втората јас сум таргет. Нема врска. Само одамна се договоривме дека нема да се цитираме. Имавме солидни дебати на почетокот, ако се сеќаваш, па потоа полуде кога виде дека сум ставил “не“. А потоа станав и хомофоб и што уште не. Башка тоа што ниту еднаш не те навредив. Немам намера да дискутирам со тебе....поздрав. ;)[DOUBLEPOST=1532306215][/DOUBLEPOST]
Да но ние не ги убиваме депресивните, аутистите нели, туку ги вклопуваме во општеството.

Општеството не превзема мерки против некој индивидуа се додека не е опасен за другите или не го загрозува општествениот поредок.

Како еден хомосексуалец е опасен за едно демократско секуларно општество ?

Мислам не се вртиме во круг, тука сме, тоа е поентата зошто хомосексуалците се хомофоби, некој повеќе некој помалце, се зависи од притисокот на општеството врз самата индивидуа.

Колку повеќе општеството е затворено и конзервативно, толку е поголем притисокот на хомосексуалците, па тие мораат поизразено да се прикажуваат како хомофоби.

Не знам ништо за Кинси, никогаш ништо немам читано за него или од него. Така да ти си дискутираш за него, но реално не е релевантно тоа, затоа што јас не одам да користам литература од Фројд.
Во Македонија нема смртна казна, така никого ние не убиваме.
Да, ама сексуалните манијаци, педофилите и психопатите ги сместуваме во затвори или специјални установи, а депресивните и аутистите ги лечиме, или барем пробуваме. Лоша ти е споредбата малку. Што со Фројд? Фројд бил сам на тој фронт во тоа време, дури и неговиот ученик и долгогодишен асистент не се согласувал со него околу неговите теории (истересна е и кореспонденцијата со Ајнштајн, читни ја, мислам дека ја има и на македонски јазик). Од Фројд имам прочитано само 2 книги и по пат ги имам прочитано и од Еко и од Фром книгите кои го опфаќаат неговиот живот или пак дел од неговиот живот. Од Фром е многу поконкретна, па би ти ја препорачал. Така само можам единствено да зборувам за она што сум го прочитал од него, за останатото не би сакал, а реално не би ни можел.

Се вртиме во круг. Треба да имаш некакво истражување во рака за да ми го посочиш каде се говори дека речиси сите хомофоби се и хомосексуалци. Примери од политичкиот живот заеби. А ако постои нешто такво, тогаш мора да се направи паралела и со останатите омрази и таргет групите. Констатацијата која ти ми ја даваш ми е крајно нелогична. Имаш општества каде истите ги убиваат, дали тамошните законодавци се и хомосексуалци? Еве тоа нека ни биде почетната точка на размислување.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.183
Поени од реакции
17.995
Во Македонија нема смртна казна, така никого ние не убиваме.
Да, ама сексуалните манијаци, педофилите и психопатите ги сместуваме во затвори или специјални установи, а депресивните и аутистите ги лечиме, или барем пробуваме. Лоша ти е споредбата малку. Што со Фројд? Фројд бил сам на тој фронт во тоа време, дури и неговиот ученик и долгогодишен асистент не се согласувал со него околу неговите теории (истересна е и кореспонденцијата со Ајнштајн, читни ја, мислам дека ја има и на македонски јазик). Од Фројд имам прочитано само 2 книги и по пат ги имам прочитано и од Еко и од Фром книгите кои го опфаќаат неговиот живот или пак дел од неговиот живот. Од Фром е многу поконкретна, па би ти ја препорачал. Така само можам единствено да зборувам за она што сум го прочитал од него, за останатото не би сакал, а реално не би ни можел.

Се вртиме во круг. Треба да имаш некакво истражување во рака за да ми го посочиш каде се говори дека речиси сите хомофоби се и хомосексуалци. Примери од политичкиот живот заеби. А ако постои нешто такво, тогаш мора да се направи паралела и со останатите омрази и таргет групите. Констатацијата која ти ми ја даваш ми е крајно нелогична. Имаш општества каде истите ги убиваат, дали тамошните законодавци се и хомосексуалци? Еве тоа нека ни биде почетната точка на размислување.
Не се сите хомофоби, хомосексуалци и обратно. Но, врската постои и е изразена кај конзервативните слоеви на едно општество.

Општествата кои ги убиваат хомосексуалците тоа го прават од потребата да ја контролираат индивидуалната слобода и најчесто нема врска со хомофобија.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не се сите хомофоби, хомосексуалци и обратно. Но, врската постои и е изразена кај конзервативните слоеви на едно општество.

Општествата кои ги убиваат хомосексуалците тоа го прават од потребата да ја контролираат индивидуалната слобода и најчесто нема врска со хомофобија.
Ниту некаде кажа такво нешто.

Да, ама статистички гледано во самите тие општества има најголем отпор кон хомосексуалците. Сега ако голем број хомофоби се хомосексуалци, колку % се хомосексуалци во едно општество кое има предвидено смртна казна во своето право за хомосексуализмот!? Како пример земи која сакаш земја од 10те кои предвидуваат смртна казна за хомосексуалците. Или земи ја УК каде 50-60% чинам од муслиманите сметаат дека тие врски треба да се криминализираат, многу прогресивно......
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.183
Поени од реакции
17.995
Ниту некаде кажа такво нешто.

Да, ама статистички гледано во самите тие општества има најголем отпор кон хомосексуалците. Сега ако голем број хомофоби се хомосексуалци, колку % се хомосексуалци во едно општество кое има предвидено смртна казна во своето право за хомосексуализмот!? Како пример земи која сакаш земја од 10те кои предвидуваат смртна казна за хомосексуалците. Или земи ја УК каде 50-60% чинам од муслиманите сметаат дека тие врски треба да се криминализираат, многу прогресивно......
Што ќе ти е статистика :)

Џабе е тоа кој ќе го измери, еве Саудиска Арабија досега беше една од најострите во поглед на казнувањето на хомосексуалците, па имаше еден куп хомосексуални скандали со Садиски принцови на запад. Нив никој не ги казнуваше со смртна казна.

Јас само ти укажувам на потребата на поединецот да ги маскира своите нагони, во конкретниов случај хомосексуални заради репресијата која ја врши општеството со своите норми.

Шизофренијата на едно општество се рефлектира како шизофренија на единката, растргната меѓу хормоните и разумот.

Се разбира има тешки хомофоби кои не се хомсексуалци, ама тие често мразат се, и се на граница за дијагноза.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
^ тоа е разликата помеѓу хомосексуалец и педер(иште)
 
S

staycalm

Гостин
:pos::pos::pos::pos:
олабави од 4chan и reddit жити мене.

btw сигурен сум дека типов плаче моментално заради тоа што ти не го „почитуваш“ пошо ти врши педерска пропаганда со знамињата насекаде и ти штети на твојот квази либерален мајндсет :icon_lol:
 
Последно уредено од модератор:
Член од
19 март 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Не ја пратам темава но сакам да кажам неколку збора. Прочитав на повеќе теми поврзани со хомосексуалноста дека тоа е болест, тоа не е нормално, треба да се лечи, дека ги мразат хомосексуалците итн. Има уште многу такви кометари.

Не разбирам како воопшто може некој вака да размислува. Јас не одбрав да бидам осудуван од сите околу мене. Едноставно сум таков. Не влијаеше на тоа мојата околина, моето семејство. Живеам во околина каде хомосексуалноста е многу малку прифатена. Постојано слушам кометари од мои пријатели. “Види го овој педер”, “ако видам некој педер лично ќе го истепам” и сл. Само барам да ме прифатат онака како што сум. Многу ми е тешка помислата дека еден ден “I’ll have to come out”.

Си ме знаел мој цел живот, сме биле добри пријатели, сме правеле разни муабети, разни глупости, но спремен си да ме избришеш од животот ако се искажам како геј. Можеби многу од вас не би признаеле но знам дека би го сториле тоа. Зошто? Бидејќи сум направил големо зло?Сум направил нешто неопростливо? Сум ви згрешил нешто во животот? Не. Едноставно поради тоа што ме привлекува истиот пол? Сеуште сум истиот јас, истиот тој со кој си се дружел. Со кој имаш незаборавни моменти. Тоа мене ми е тешко да сфатам. Никому ништо не сум му згрешил но сепак поголем број од луѓето би ме избришале.

Зборувам вака како да му зборувам на некој близок пријател. Ете вака кога ке видите некој хомосексуалец сакам да сфатите дека ништо не ви згрешил па немате причина зошто да го осудувате. Тој сигурно не ве терал да бидете како него. Па затоа ве молам преќутете, оставете го да си живее и вие живеејте си го вашиот живот.

Како и да е , поради горенаведените причини јас се плашам да излезам. Бидејки знам дека ке изгубам многу луѓе во мојот живот. Никогаш нема да се осеќам слободно. Тоа мене не ми е дозволено. Поради луѓе кои ме мразат иако не ни знаат каква личност сум воопшто. Зарем јас не сакам да си живеам среќен живот, да си најдам вистинска љубов и да бидам со него без секојдневен страв или срам? ДА, тоа е единственото нешто што го сакам во животот, а сигурно има и многу други како мене. Па се надевам дека еден ден јас тоа ќе го имам.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.276
Мене никогаш не ми сметале хомосексуалците.Немам некој таков во поблиското друштво а не би одбил да имам секс со хомосексуалец, дупче си е дупче.:sekcza:
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Џабе бесполезно пишувате на темава, хомосексуалност такви работи овде во оваа Балканска дупка наречена Северна Македонија (ФИРОМ по старо) можеби после 50-100 години ќе поминат т.е. ќе се гледа на тие работи како нешто ок, како нешто нормално, нешто секојдневно и.т.н. ... сега за сега народов има толку екстремни конзервативни животни сфаќања што вакви работи едноставно се незамисливи, па дури и во некои колку-толку помодерни нации од нашава како на пр. Словенците, Хрватите и сл. па и таму имаат негативен став кон овие ЛГБТ ствари, а тек па кај нас овде каде народот има потполно исти сфаќања како од времето Османлиско !
Не дека нешто многу ми е гајле, не ни припаѓам кон ЛГБТ популацијата но сепак мислам дека и тие се нормални луѓе како и стрејт популацијата и треба во целост да си ги уживаат своите права, мислам за правата кои си ги бараат, правата за кои се залагаат дека треба да ги имаат, но да бидеме реални ѕид со глава не се бута, неможеш на 90% конзервативен и традиционален народ со сфаќања од 15ти век со инка да му сипуваш во главата !
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Мене никогаш не ми сметале хомосексуалците.Немам некој таков во поблиското друштво а не би одбил да имам секс со хомосексуалец, дупче си е дупче.:sekcza:
Значи бисексуалец си.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom