Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Јас само една работа имам да кажам за хомофобијата и хомосексуалноста, а тоа е дека се тесно поврзани.

Така да колку некој е повеќе хомофоб, толку се поголеми шансите да е хомосексуалец.

Спрема она што го имам читано стануваат изразено против хомосексуалците за да го потиснат стравот, болката и горчината дека во стварност се геј.

Затоа и има толку многу геј скандали со конзервативни десно ориентирани политичари кои секој свој настап го користат за промовирање на семејни вредности.

Затоа Трамп е фејкер републиканец реално е демократ :)
Каде имаш читано? И јас имам читано дека месечевите мени можат да влијаат врз однесувањето на човекот, па тоа врска нема со научните тези кои говорат дека тие засновања се должат на измислени статистики. Или Стивенсон собрал преку 3.000 приказни за реинкарнација од целиот свет, во книгите ги наведува само приказните, без ниту еден научен аргумент, факт или теза. Можноста некој да манипулира со него или тој самиот да лаже е голема. Така каде имаш читано дека хомофобијата води кон хомосексуалност (или е тесно поврзана со истата) или тоа се’ се базира на една маалска финта!? Имаше една книга која пишуваше дека секој од нас е бисексуалец!, а истиот писател напишал и книга која и женскиот флерт го поврзува со сексот и со самото тоа врз база на одредени примери заклучува дека и жените сакаат секс, оноклу колку што сакаат и мажите, што во тоа време било апсолутно непознат факт (демек). Сега ако сите сме бисексуалци, тогаш зошто тие денес се промил?

Каква врска има Трамп со темава? Да, политичката кариера ја започнал во Демократската партија, пред или после тоа имал своја партија која се распаднала и денес е предводник на движењето на Републиканците кои ги донесе на власт и го направи претседател. Башка тоа и Реган имал слична политичка кариера како Трамп, па денес е симбол на Републиканската партија. И колку Републиканци пред Трамп се сликале во знамето на хомичите?
 
S

staycalm

Гостин
Каде имаш читано? И јас имам читано дека месечевите мени можат да влијаат врз однесувањето на човекот, па тоа врска нема со научните тези кои говорат дека тие засновања се должат на измислени статистики. Или Стивенсон собрал преку 3.000 приказни за реинкарнација од целиот свет, во книгите ги наведува само приказните, без ниту еден научен аргумент, факт или теза. Можноста некој да манипулира со него или тој самиот да лаже е голема. Така каде имаш читано дека хомофобијата води кон хомосексуалност (или е тесно поврзана со истата) или тоа се’ се базира на една маалска финта!? Имаше една книга која пишуваше дека секој од нас е бисексуалец!, а истиот писател напишал и книга која и женскиот флерт го поврзува со сексот и со самото тоа врз база на одредени примери заклучува дека и жените сакаат секс, оноклу колку што сакаат и мажите, што во тоа време било апсолутно непознат факт (демек). Сега ако сите сме бисексуалци, тогаш зошто тие денес се промил?

Каква врска има Трамп со темава? Да, политичката кариера ја започнал во Демократската партија, пред или после тоа имал своја партија која се распаднала и денес е предводник на движењето на Републиканците кои ги донесе на власт и го направи претседател. Башка тоа и Реган имал слична политичка кариера како Трамп, па денес е симбол на Републиканската партија. И колку Републиканци пред Трамп се сликале во знамето на хомичите?
Не ти треба научен доказ за да докажам нешто за луѓе за кои што ги знам во живо што серат у јавност за педери а навечер се ебат со мажи. Па мајка му стара у ДПМНЕ имаш голем пример за истите. Арно aма тоа не е факт за сите хомофоби туку за мал дел од истите.

И да, знаеме дека си Трамп фанбој, ама не го мешај у темава, човекот горе направи само компарација.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не ти треба научен доказ за да докажам нешто за луѓе за кои што ги знам во живо што серат у јавност за педери а навечер се ебат со мажи. Па мајка му стара у ДПМНЕ имаш голем пример за истите. Арно aма тоа не е факт за сите хомофоби туку за мал дел од истите.

И да, знаеме дека си Трамп фанбој, ама не го мешај у темава, човекот горе направи само компарација.
Да, ама твоето сомнително другарче тврди нешто спротивно. Сега ти си во право со “примерите“ т.е. оговарањата (малцинство) или тој со “научните“ факти (мнозинство)!?

И на што се должеше истата компарација? И како е поврзана со темава?

пи.ес. Нели немаше да ме цитираш?
 
S

staycalm

Гостин
Да, ама твоето сомнително другарче тврди нешто спротивно. Сега ти си во право со “примерите“ т.е. оговарањата или тој со “научните“ факти!?

И на што се должеше истата компарација? И како е поврзана со тамава?

пи.ес. Нели немаше да ме цитираш?
Оговарања? Ај за сограѓаниве не е океј да ги аутирам вака со имиња, сакаш да кажеш дека Илија Димовски не е геј туку оговарања е само? Нема дечко од Велес којшто нема да го именувам и го нема назначено за директор?

Компарацијата иако на различни теми е поврзана. Овие се хомофоби а гејови, тој републиканец а наводно демократ (за кое што не се согласувам ама не е тема на муабет).

Кога не си доволно cringy те цитирам, секако ако ти не сакаш, нема ;)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Оговарања? Ај за сограѓаниве не е океј да ги аутирам вака со имиња, сакаш да кажеш дека Илија Димовски не е геј туку оговарања е само? Нема дечко од Велес којшто нема да го именувам и го нема назначено за директор?

Компарацијата иако на различни теми е поврзана. Овие се хомофоби а гејови, тој републиканец а наводно демократ (за кое што не се согласувам ама не е тема на муабет).

Кога не си доволно cringy те цитирам, секако ако ти не сакаш, нема ;)
Да, првиот пасус не ти е базиран на ништо.

Како е поврзана компарацијата? И да беше демократ, ќе се кандидираше во Демократската партија, а не во Републиканската. Дали не е доволно конзервативен? И во Демократската партија имаш слабо конзервативно крило, дали тие Конгресмени (и активисти) се републиканци или демократи? Твоето другарче може што сака да мисли, но сето тоа мора да го поткрепи со нешто повеќе.

3 пати даде збор дека нема да ме цитираш, 10 пати ме нарече “хомофоб“ (што твоето другарче ќе го преквалификува во хомич) и рече дека ќе ме пријавиш затоа што повеќе од 10 коментари ми биле навредливи, но во нив немало лични навреди! Што не тргна во поход? Но и ти можеш да речеш дека јас не стојам целосно на мојот збор, ти ја ветив книгата од Мајло пдф и сеуште не ти ја пратив. Проблемот е во тоа што јас ја имам, но ја имам примарната копија, а не конечната книга така што во крајниот резултат може да има одредени промени.
 
S

staycalm

Гостин
Да, првиот пасус не ти е базиран на ништо.

Како е поврзана компарацијата? И да беше демократ, ќе се кандидираше во Демократската партија, а не во Републиканската. Дали не е доволно конзервативен? И во Демократската партија имаш слабо конзервативно крило, дали тие Конгресмени (и активисти) се републиканци или демократи? Твоето другарче може што сака да мисли, но сето тоа мора да го поткрепи со нешто повеќе.

3 пати даде збор дека нема да ме цитираш, 10 пати ме нарече “хомофоб“ (што твоето другарче ќе го преквалификува во хомич) и рече дека ќе ме пријавиш затоа што повеќе од 10 коментари ми биле навредливи, но во нив немало лични навреди! Што не тргна во поход? Но и ти можеш да речеш дека јас не стојам целосно на мојот збор, ти ја ветив книгата од Мајло пдф и сеуште не ти ја пратив. Проблемот е во тоа што јас ја имам, но ја имам примарната копија, а не конечната книга така што во крајниот резултат може да има одредени промени.
Прво, не го познавам човекот така да не може да ми е другарче.
Второ, добро е така кога имаш подетално познавање на геј популацијата од геј популацијата себеси.
Трето, како што кажав, не се согласувам со тоа за Трамп но КОМПАРАЦИЈАТА што сака да ја направи е таа како со прикриените гејови.
Ја може и 30 пати сум те нарекол хомофоб, не значи дека нема да ти реплицирам кога не си во право :icon_lol:.
А како шо ти кажав, ако не сакаш да те цитирам нема, само изрази желба - ги почитувам ја туѓите вакви барања за разлика од твои „другарчиња“ на форумов ;)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Да, ама твоето сомнително другарче тврди нешто спротивно. Сега ти си во право со “примерите“ т.е. оговарањата (малцинство) или тој со “научните“ факти (мнозинство)!?

И на што се должеше истата компарација? И како е поврзана со темава?

пи.ес. Нели немаше да ме цитираш?
Врската на хомофобијата и хомосексуалност се учи на Факултетите за психологија, и тоа е добро простудирано од стручните лица.

Ама нема потреба да одиме во стручна литература, доволна е обична обзервација на луѓето од јавниот живот т.е. политичарите во конкретниов случај, и тоа политичарите од САД, затоа што обично сите секс скандали се обемно документирани таму.

Обично лево ориентиран политичар има хетеросексуален секс скандал, а десно ориентиран хомосексуален, а често и хомо педо секс скандал.
 
S

staycalm

Гостин
Врската на хомофобијата и хомосексуалност се учи на Факултетите за психологија, и тоа е добро простудирано од стручните лица.

Ама нема потреба да одиме во стручна литература, доволна е обична обзервација на на луѓето од јавниот живот т.е. политичарите во конкретниов случај, обично сите секс скандали се обемно документирани во САД.

Обично лево ориентиран политичар има хетеросексуален секс скандал, а десно ориентиран хомосексуален, а често и хомо педо секс скандал.
Сериозно се учи на овие факултети? И во Македонија? Последно знам дека на нашиве факултети уште учеа дека хомосексуалноста е девијантно однесување изедначено со алкохолизам, зависност од дрога и слично, и у средно истото го учевме.. Освен ако се сменети книгите сега
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Сериозно се учи на овие факултети? И во Македонија? Последно знам дека на нашиве факултети уште учеа дека хомосексуалноста е девијантно однесување изедначено со алкохолизам, зависност од дрога и слично, и у средно истото го учевме.. Освен ако се сменети книгите сега
Во Бугарија се учи овде не знам.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Врската на хомофобијата и хомосексуалност се учи на Факултетите за психологија, и тоа е добро простудирано од стручните лица.

Ама нема потреба да одиме во стручна литература, доволна е обична обзервација на луѓето од јавниот живот т.е. политичарите во конкретниов случај, и тоа политичарите од САД, затоа што обично сите секс скандали се обемно документирани таму.

Обично лево ориентиран политичар има хетеросексуален секс скандал, а десно ориентиран хомосексуален, а често и хомо педо секс скандал.
Дали антисемитизмот всушност е скриена љубов кон семитските народи!? Одејќи по твојата “логика“. Башка не ја посочи литературата која си ја користел, затоа што рече дека нешто си читал. Што си читал? Е-вести на А1он? Или таблоиди кои се борат за читаност со т.н. “новинари“ кариеристи кои пишуваат текстови со констатации базирани на една слика која не секогаш го “говори“ она што е напишано во текстот или пак уште подобро приказна од анонимен извор? СиЕнЕн стајл. :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Дали антисемитизмот всушност е скриена љубов кон семитските народи!? Одејќи по твојата “логика“. Башка не ја посочи литературата која си ја користел, затоа што рече дека нешто си читал. Што си читал? Е-вести на А1он? Или таблоиди кои се борат за читаност со т.н. “новинари“ кариеристи кои пишуваат текстови со констатации базирани на една слика која не секогаш го “говори“ она што е напишано во текстот или пак уште подобро приказна од анонимен извор? СиЕнЕн стајл. :)
Уште Фројд ја има начнато темата за Хомофобијата и Хомосексуализмот. :)

Фројд сите работи ги објаснува преку сексуалноста, така да ако тој не ти е релевантен, тогаш можеш да направиш еден обичен search на гоогле 'relation between homophobia and homosexuality' ти дава 10 милиони резултати, каде прв линк е
Scholarly articles for relation between homophobia and homosexuality
со 52 800 научни резултати за темата.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Tvrdish deka nema vrska toa sho e gej tuku ima vrska negovoto ponashanje. Kolku si greshka tuka ne si svesen, sè da bilo vo red so licnosta, vo moment koga se doznava deka nekoj e gej mnogu te gledaat so drugi ochi i so potsmev, omraza i podbivanje. Se Se gubat "prijateli", poznanstva i tako dalje. Dzabe probuvash da go dokazhesh obratnoto, ne mozhesh da znaesh shto se deshava na gej mazhi koa ne si go iskusil istoto.

Feminiziranosta ne e neshto shto mozhe da se kontrolira. Ako nekoj e feminiziran ne mozhe da stane odednash "macho". Mozhe samo da glumi macho sho izgleda predebilno posho se glea deka e fake.

Izednachuvash pedersko ponashanje so feminiziranost kako da site pederi se feminizirani a vikash deka nemash problem so mazenstveni pederi (nema logika muabetov).

Postojat gej aktivisti, zamisli mazhenstveni, sho se borat za ednakvost, ama ochigledno ti smetaat i tie posho zamaraat sho sakat da lizhat. Heteronormativnosta e jaka u muabetov. Poentata so sakas da ja dokazes deka pederite treba da se onakvi kako so ti gi zamisluvas e smesna a da ne recam i prilicno glupa. Plus postojat feminizirani strejt mazi, sho praime so niv?

Na kraj kraeva, 21vi vek e, rodovite pravila se isfrlaat sekade samo kaj nas se povekje se zajaknuvaat.
Site tie podelbi na zhenski i mashki raboti se izednachuvaat zatoa.sho se se glupi i nepotrebni.
U poliberalnite zemji postojat mazhi sho koristat shminka/zhenska obleka i zheni bez tipicni tradicionalni karakteristiki i nikogo ne go boli kur posho nikomu ne shtetat.

Sho sakam da kazham? Ne deka mazhite treba da se smenat i da bidat feminizirani i da se shminkaat tuku da prestane forsiranjeto na "pravi mazhi" i hejtot kon sè drugo bez razlika gej ili strejt. Podelba na normalno i nenormalno e smeshno, zatoa shto na sekogo razlichni neshta mu se normalni.

A toa so gej tipot sho e blizok so tebe e sosema irelevantno, plus najverojatno nikad ne ste ni zborele na tema homoseksualnost pa zatoa i ste "bliski". Do dusha nema da me chudi i toj da go deli.istoto mislenje za feminiziranosta i mazenstvenosta, postoi internalizirana homofobija i kaj gej populacijata za zhal.
Знаеш ти дале сме зборувале или не, со нас беше цело време минативе недели :icon_lol:.

И ти се согласуваш со тоа што велам, дека незамарањето е кул, само си земаш се на душа па затоа мислиш дека сите сме хомофоби, хетеронормативци и слично.
Никој нема право да му каже на некој дали мора да бричи мишка, да изгледа како права жена/маж итн, но исто така никој нема право мене да ми каже дека морам да го сакам тоа искомплексирано суштество. Но, не е работава за педерите само. И за сите други „типови“ луѓе има поделба на арни и неарни. Јас карам и по сељаци моторџии и по прости градски типаци и по поштени курви. И нема тука дискриминација, хомофовија, моторофобија, сељакофобија итн. Или си на место или си шлакнат/сељак/нападно исфеминизиран и заслужуваш недружење и несакање.
 
S

staycalm

Гостин
Знаеш ти дале сме зборувале или не, со нас беше цело време минативе недели :icon_lol:.

И ти се согласуваш со тоа што велам, дека незамарањето е кул, само си земаш се на душа па затоа мислиш дека сите сме хомофоби, хетеронормативци и слично.
Никој нема право да му каже на некој дали мора да бричи мишка, да изгледа како права жена/маж итн, но исто така никој нема право мене да ми каже дека морам да го сакам тоа искомплексирано суштество. Но, не е работава за педерите само. И за сите други „типови“ луѓе има поделба на арни и неарни. Јас карам и по сељаци моторџии и по прости градски типаци и по поштени курви. И нема тука дискриминација, хомофовија, моторофобија, сељакофобија итн. Или си на место или си шлакнат/сељак/нападно исфеминизиран и заслужуваш недружење и несакање.
Не реков дека сите се хомофоби, постојат луѓе што не се хомофоби ама не се ни поддржувачи, некаде на средина се на тоа прашање. Хетеронормативноста пак во нашето македонско општество е повеќе застапена од хомофобијата.
Јас никогаш не замарам некого за мојата или нечија сексуалност се додека не се направи простачки обид да се омаловажи некоја личност заради тоа.

Прав маж и права жена се смешни термини користени за ништо друго освен омаловажување. Не постои прав и фејк маж. Маж е маж, жена е жена. Ако Петко вели дека е маж а се депилира на цело тело не значи дека не е доволно маж како оние што ќе се прогласат за прави мужи а он као на пониско ниво е од нив. Исто и за феминизираноста.

Сељачизам, некултурност и слично се термини неспоредливи со темите за кои што зборуваме цело време.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Јас никогаш не замарам некого за мојата или нечија сексуалност
хмм а пред неколку поста се жалеше дека некои двајца биле во ок односи само затоа што едниот не почнал да збори на тема хомосексуалност
 
S

staycalm

Гостин
хмм а пред неколку поста се жалеше дека некои двајца биле во ок односи само затоа што едниот не почнал да збори на тема хомосексуалност
Ако со некој сум во добри односи а не знам дека има според мене погрешни ставови на тема хомосексуалност, од моментот кога ќе дознаам за неговите ставови ќе се оддалечам од него затоа што не сакам да сум близок со некој што има такви ставови за геј луѓето.

До душа ако типот е хомофоб коа ќе дознае дека некој е геј сам ќе се оддалечи, ич не ни треба да се замараме ние.

А ти уствари не знаеш шо збориш, пишува во тој пост дека се во ок односи затоа што можеби не збореле на тема хомосексуалност. Секој ден луѓето прават муабет на различни теми, па дури и за хомосексуалност, замисли.
Не морам кога ќе се запознаам со некого да му речам еј ја сум геј за да започнеме муабет на таа тема ама од кај ќе го знаеш ти тоа, на таа тема освен анонимно курчење на форуми на друго место те нема. :*
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom