Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.124
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Денес научив дека цигани не треба да имаат деца.
Нит македонци во Грција.
Само за тоа што се маргинализирани и неприфатени ко група, не ги прави помалку луѓе.
Ти само не сфаќаш колку си обликувана од општеството. Ти немаш појма што е нормално. Се што знаеш е тоа што ти го прикажале додека си растела.
Отиди во некоја исламска земја. Кажи им што е нормално таму. Ако не те каменуваат поради фактот што ти се гледа гола кожа и автоматски си курва.
Отиди во Тајланд. Кажи и на мајката со две машки деца која решила второто да го расте како женско дека тоа не смее да го прави.
Слободно. Оди.

Ама не, ние сакаме примена на наша култура секаде во светот.
И нас, ако не западно-европскиот кој станува се полиберален - балканскиот дел од културата ни сугерира едно „уби уби уби педера“ пошто нели „Бог ќе ги казни“ или помалку религиозната „не е природно“.

А што се однесува до не е својствена за природата, толку е пријателке.
Бар да пролисташе 5-10 страни, ќе видеше едно стотина линкови како се повтараат за хомосексуалност кај животните и кај луѓето.

Ама тоа е само аргумент. Вистината е дека се појавила. Луѓе се дупат меѓу себе. Луѓе со ист пол.
Се е природа. Voila, и хомосексуалноста е природна. Ќе пишев „по таа логика“ , ама тоа е единствената логика.
Се случува - природно е.

За последниот дел, лекции биологија не се потребни. Анатомија и физиологија можеби. Неврологија, исто така. Ги имам положено додека студирав, ако те интересира нешто подетално - може на подфорум Здравје да ја продолжиме дискусијата.
Ми се сфиѓа како тргаш со претпоставка дека си поедуцираната страна на темава. Можеби грешам, таков впечаток оставаш.
Јас немам намера никаков впечаток да оставам а посебно не на вас, ти сам оставаш впечаток на неедуцуран со бисериве што ги изнакажа.

Не може да е природно од проста и едноставна причина што нема репродукција од таа ствар, нема потомство, нема продужетак од тоа, капиш? Нема потреба ти да ми кажуваш што да разлизстувам, тоа дека кај животните се случува го знам и не е никаков доказ дека е природно. Тоа дека се "случува" низ светот не го прави по дифолт дека е правилно, и педофилија се случува и зоофилија и некрофилија се случува еве у твој стил да се изразам дечко ебе овца ете се случува или некој од мртвачница ебе некоја ете се случува, нека има забава yeah..добра ти е логиката :zver:
А и ова со Балканов колку само не ти држи, ти мислиш дека на други места во светов ги прифаќаат хомосексуалците? Америка ако одобрува таков брак и готово америве мислиш се за, а не знаеш дека 80 посто се против а законот е ради политички поени спроведен, исто и со Европа, или можда Шведска ти е пример за ликови со "висока свест" која како земја размислува за легализација на педофилија. :facepalm: и сличните земји на неа кои одобруваат такви абнормални легализации али шта чеш комплекси на ниска вредност па одма за Балканот се фаќаш.

Не биле прифатени хомосексуалците :( тој хомичот Кочо се жалеше на тв дека у случај дечко му да се разболе немал право да го посети, леле ќе се расплачем колку романтично :place:, покрај толку неправди на светов тој да ти бил обесправен.:place: И свите педерчиња што живите у розов свет не постоите само вие на светов и хомичите не се фрст ворлд проблемс окау?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Од пуста самобендисаност педераанава еден ден сама себе ќе се уништи. Толку се сироти сами со себе опседнати и сметаат дека се посебни што нема потреба општеството да ги маргинализира, самите се маргинализираат. Тврдат дека исто било да расте дете во семејство на истополови посвоители како и кај разнополовите двојки, ама ако е исто тогаш зашто полово се разликуваат тие семејства? Значи, не е исто и никогаш нема да биде исто. И една работа што вас педеришчата никад нема да ви влезе во глава зашто полесно ви влегува во газ од колку во глава е што можете да бидете и нормални хетеросексуалци само што треба да научите дека анусот кај човекот има само една намена!
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.862
Поени од реакции
25.060
Индиректно, со своето припаѓање на мнозинството ги одредувам правата на педерите, колку тоа да им се допаѓа или не. Тоа е факт а тоа што некој со тој факт има проблем, негов си е :)
И има овде некој админ или само за мене важат правилата за однесување на форумов?
Не мислев да те навредам, смешна ми дојде изјавата. :)

Педерите си имаат права, колку тоа да ти се допаѓа или не. Прашање е само колку тие се свесни за тоа.
 
Последно уредено:
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Не мислев да те навредам, смешна ми дојде изјавата. :)

Педерите си имаат права, колку тоа да ти се допаѓа или не. Прашање е само колку тие се свесни за тоа.
Правата на граѓаните се дефинираат со Устав и закони во секоја држава. Да не те учам како се донесува Уставот и законите, си знаеш веројатно. Ако тоа го имаш предвид, јасно ќе ти биде што пишувам. Како и да е, мнозинството на кое му припаѓам ги одредува правата на сите, вклучително и на педерите. Ти пречи тоа веројатно, ама вистината е таа.
 
K

Kacar

Гостин
Правата на граѓаните се дефинираат со Устав и закони во секоја држава. Да не те учам како се донесува Уставот и законите, си знаеш веројатно. Ако тоа го имаш предвид, јасно ќе ти биде што пишувам. Како и да е, мнозинството на кое му припаѓам ги одредува правата на сите, вклучително и на педерите. Ти пречи тоа веројатно, ама вистината е таа.
Никој нема право да одлучува за правата на некој, освен ако директно или индиректно е засегнат од бараното право. Па како што знам, ние хетеросексуалците не сме засегнати од правата на хомосексуалците, и ние си праиме прц прц дома, гушки и лап лап во јавност, па и тие. Нивниот брак на мене не може да ми наштети или било кое право. Тоа може да му пречи на некој само што не е сигурен во својата сексуалност. И бракот не е привилегија на нас хетеросексуалците, да се разбереме.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Никој нема право да одлучува за правата на некој, освен ако директно или индиректно е засегнат од бараното право. Па како што знам, ние хетеросексуалците не сме засегнати од правата на хомосексуалците, и ние си праиме прц прц дома, гушки и лап лап во јавност, па и тие. Нивниот брак на мене не може да ми наштети или било кое право. Тоа може да му пречи на некој само што не е сигурен во својата сексуалност. И бракот не е привилегија на нас хетеросексуалците, да се разбереме.
Во Сорос Фондација така ве учат?
Да предпоставиме дека издаваш стан или дел од станот под кирија. Ќе го издадеш на хомосексуален пар? Или, сопственик си на угостителски објект во кој дошле двајца педери кои се лапаат. Нема да ги исфрлиш надвор?
И еднаш за секогаш да биде јасно дека правата во секое демократско општество произлегуваат индиректно од вољата на мнозинството. Колку да се труди некој тоа да го оспори, не може. Секогаш ќе биде онака како што мнозинството бара да биде!
И не се работи за сигурност или несигурност во сопствената сексуалност. Се работи за многу покомплексен проблем кој со плиткоумно размислување представен онака како што припадниците на оваа самомаргинализирана група се обидуваат да го прикажат. Размисли малку, поврзани се тука многу фактори кои влијаат како традиција, религија, наталитет, социјален момент... Лесно е да кажеш дека „ете, сис се сакаат, нека си се земат и нека посвојуваат деца“, арно ама далеку е од она кое така се прикажува. И тој муабет веќе овде на 125 страни до сега се прави и никој не успеа да извади доволно јак факт со кој ќе докаже дека тоа така треба да биде. И ќе трае веројатно муабетов најмалку уште 2 пати по толку зашто некој меѓу другото добива донации за да шкрта овде за потревата од тоа педерите да стапуваат во брак и да посвојуваат деца. Не ми е јасно само зашто сопствениците на форумов и администрацијата едноставно не ги затворат овие теми еднаш за секогаш зашто се сосема излитени веќе и немаат значение. Толку од мене на темава, ако се случи да прочитам некоја нова идеја и размислување, ќе влезам пак. За сега, истото се врти на секоја страна.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Во Сорос Фондација така ве учат?
Да предпоставиме дека издаваш стан или дел од станот под кирија. Ќе го издадеш на хомосексуален пар? Или, сопственик си на угостителски објект во кој дошле двајца педери кои се лапаат. Нема да ги исфрлиш надвор?
И еднаш за секогаш да биде јасно дека правата во секое демократско општество произлегуваат индиректно од вољата на мнозинството. Колку да се труди некој тоа да го оспори, не може. Секогаш ќе биде онака како што мнозинството бара да биде!
Чисто ме интересира, ако ти на пример имаш светла коса, а мнозинството има темна коса, и ако тоа мнозинство изгласа закон дека сите оние кои имаат светла коса треба да бидат протерани од државата, што ќе мислиш за волјата на мнозинството?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Чисто ме интересира, ако ти на пример имаш светла коса, а мнозинството има темна коса, и ако тоа мнозинство изгласа закон дека сите оние кои имаат светла коса треба да бидат протерани од државата, што ќе мислиш за волјата на мнозинството?
Ако е тоа преточено во Устав и законски акт, нема што да мислам, можам само да одберам дали ќе го почитувам или не, за што постојат инструменти за контрола на почитување и спроведување на законите.
Законот за брак и семејство јасно го дефинира бракот. Ако некој смета дека е повреден Уставот со некоја од одредбите на овој Закон, тогаш може да поднесе иницијатива до Уставниот суд за негово изземање или измена. Никој никому не ги врза рацете за да не го стори тоа.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Ако е тоа преточено во Устав и законски акт, нема што да мислам, можам само да одберам дали ќе го почитувам или не, за што постојат инструменти за контрола на почитување и спроведување на законите.
А не мислиш дека треба да постои некој начин на контрола кој ќе превенира донесување идиотски закони, и кој ќе спречи диктатура на мнозинството врз малцинството?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
А не мислиш дека треба да постои некој начин на контрола кој ќе превенира донесување идиотски закони, и кој ќе спречи диктатура на мнозинството врз малцинството?
Демократијата подразбира таква диктатура. Не може „мала група педера“ да си дава право да носи и менува закони во ниедна држава.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Демократијата подразбира таква диктатура. Не може „мала група педера“ да си дава право да носи и менва закони во ниедна држава.
Никој не си дава никакво право. Луѓето бараат да им биде овозможен граѓански брак за да можат да ги регулираат правните и финансиските односи во една врска. Тоа што ти мислиш дека тоа не е во ред те прави едноствано глупав. Не знам како да ти го кажам ова а да не те навредам. Се буниш против некое право кое на никаков начин тебе не те ограничува а некому дава повеќе слобода. Колку треба да бидеш ограничен за тоа да го правиш?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Никој не си дава никакво право. Луѓето бараат да им биде овозможен граѓански брак за да можат да ги регулираат правните и финансиските односи во една врска. Тоа што ти мислиш дека тоа не е во ред те прави едноствано глупав. Не знам како да ти го кажам ова а да не те навредам. Се буниш против некое право кое на никаков начин тебе не те ограничува а некому дава повеќе слобода. Колку треба да бидеш ограничен за тоа да го правиш?
Можеш моето размислување да го квалификуваш како што сакаш, но воопшто и не мора материјално да ме погодува нешто кое не сакам да го прифатам. Постои дух на општеството кој јас и мнозинството луѓе во оваа држава не сакаме да биде нарушен. И сега јасно ти е или уште ти требаат објаснувања? Издрндан е муабетов веќе, не вреди да се пишува уште кога се што се отвори се издискутира на оваа тема и сега истите муабети ги вртиме од почеток. Некои можеби добиваат донации да шкртаат на вакви теми, јас не. За тоа одам на стенд бај додека не причитам нова мисла која вреди да се коментира.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Можеш моето размислување да го квалификуваш како што сакаш, но воопшто и не мора материјално да ме погодува нешто кое не сакам да го прифатам. Постои дух на општеството кој јас и мнозинството луѓе во оваа држава не сакаме да биде нарушен. И сега јасно ти е или уште ти требаат објаснувања? Издрндан е муабетов веќе, не вреди да се пишува уште кога се што се отвори се издискутира на оваа тема и сега истите муабети ги вртиме од почеток. Некои можеби добиваат донации да шкртаат на вакви теми, јас не. За тоа одам на стенд бај додека не причитам нова мисла која вреди да се коментира.
Постоеше и дух на општеството пренесен во закон со кој Македонија беше унитарна држава каде што мнозинството ги носеше законите. Припукаа малку со пушки и некако многу бргу ја свиткавте кичмата и се откажавте од тој дух. Сега кога на најкултурен начин од вас бараат да се донесе закон кој не нарушува никакво ваше право, сега се топорите дека сте мнозинство.

Навистина сте мнозинство, мнозинство на мочковци.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Јас немам намера никаков впечаток да оставам а посебно не на вас, ти сам оставаш впечаток на неедуцуран со бисериве што ги изнакажа.

Не може да е природно од проста и едноставна причина што нема репродукција од таа ствар, нема потомство, нема продужетак од тоа, капиш? Нема потреба ти да ми кажуваш што да разлизстувам, тоа дека кај животните се случува го знам и не е никаков доказ дека е природно. Тоа дека се "случува" низ светот не го прави по дифолт дека е правилно, и педофилија се случува и зоофилија и некрофилија се случува еве у твој стил да се изразам дечко ебе овца ете се случува или некој од мртвачница ебе некоја ете се случува, нека има забава yeah..добра ти е логиката :zver:
А и ова со Балканов колку само не ти држи, ти мислиш дека на други места во светов ги прифаќаат хомосексуалците? Америка ако одобрува таков брак и готово америве мислиш се за, а не знаеш дека 80 посто се против а законот е ради политички поени спроведен, исто и со Европа, или можда Шведска ти е пример за ликови со "висока свест" која како земја размислува за легализација на педофилија. :facepalm: и сличните земји на неа кои одобруваат такви абнормални легализации али шта чеш комплекси на ниска вредност па одма за Балканот се фаќаш.

Не биле прифатени хомосексуалците :( тој хомичот Кочо се жалеше на тв дека у случај дечко му да се разболе немал право да го посети, леле ќе се расплачем колку романтично :place:, покрај толку неправди на светов тој да ти бил обесправен.:place: И свите педерчиња што живите у розов свет не постоите само вие на светов и хомичите не се фрст ворлд проблемс окау?
Не настанува геј единка од две геј единки.
Ако ти е потомство знак за природно, ајде стерилни луѓе да ги третираме како инвалидизирани особи.

А тоа што се појавувало кај животни не ти е доволен доказ за природно, мораш да си ја преиспиташ потребата од поседување акаунт на форумов. Ти девојче не сакаш да дискутираш. Ти сакаш да си во право. Не прифаќаш факти и аргументи, не ги процесираш.
Али шта чем, комплекс на ниска вредност па одма за Балкан се фаќам.
Не е само Балканот што не ги „прифаќа“ хомосексуалците, туку голем дел од светот.

Ама болест, не болест, прифаќање или не прифаќање - права се права.
Ако споредуваш легализација на хомосексуалност со легализација на педофилија зашто да не одиме до крај? Зашто државата да не регулира каков секс имаме сите ? Ако треба некој да ти каже каква сексуална определба треба да имаш, нека ти контролира и „неприродни“ алтернативи на секс. Анален, орален, foot фетиш, меѓу цицки, итн...
Колку од овие си ги применила ? Колку од нив мислиш дека се природни ?
Што ги прави нив природни, што не важи за односи помеѓу две истополни суштества?

Уствари, знаеш што ?
Не се труди да ми реплицираш. Ако планираш да водиш дискусии без аргументи, пиши во Драга Кајгана, таму неистомисленици не може да ти реплицираат.
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Ти девојче не сакаш да дискутираш. Ти сакаш да си во право.
pjs0k.jpg
:pipi:

Не прифаќаш факти и аргументи, не ги процесираш.
Дебилните споредби со кои се просветли за тебе се аргументи? :toe: него за ова време што го тупеше со глупи излагања можеше и дечко да фатиш а можда и понуда за брак ќе добиеше, азил ќе фатеше негде у Europe кај што бладаш дека цветаат ружи и со принцот ќе живеевте среќно до крајот на животот. :angel:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom