Хип хоп културата во Македонија

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
“Ти совршено го глумиш Карлито, грешно сфатен филмот ќе завршиш исто како твојот идол“ - Блажеј Стр2 во 'Потрошен талент'. Нели здосади овој мафија филм, имаше Стопосто во бетлот против Рендом на балканското Рап Скилз за вакви траки панч “Радије би да репам о Покемонима који не гледам, него о криминалу који не радим“.

Пики исто од поновиве бајги ги утепува овие рап/трап артисти со овој филм:
1:39 - 3:20 за неговиот дел.


А коа сме кај спотовите да повториме за спонзорите
за хит песна марка на автомобил е наслов добитен
Плус даваат прекари на колите Ламбо
Спотови нека има молим те стално
Со стандардните четири кадри ајмо
Прв кадар - кучка напупена
Втор кадар - стојат до панамерата
Трет кадар - се мршти у крупен план
И за крај праи спаринг со камерата
Браво генијален PR да им испомовира траки
Се пуваат "на мене глеј иам марки"
Се нарекле две илјадарки
Доволна причина да ги дупам у battle-ов
Боље бев коа праев глуп рап у седмо
Од онаа ишкртанана ко клупа у средно
До името си пишала OG
"Немој да се курчиш ќе ти прати луѓе"
Може да ми прати само луто emoji
 
J

joli1

Гостин
da vi rasipam den
Се е субјективно, ама сепак ќе дадам мое мислење.

Peco Istok солиден, би рекол и најдобар на овој смешен сајфер.

Zeebomb разочараа дефинитивно, очекував далеку боље од нив на сајферов. Како да се навикнаа да фураат еден ист флоу и ист стил, скоро да нема никаква разлика меѓу било која нивна направена песна.

Matej Foltz солиден, заедно со Peco се единствена причина поради која би се слушал сајферов.

Traker мизерија, не ни успеав да издржам до крај да го слушам, морав да го скипнам. Какви кила, какви тони човече, кило у ранец да ти стае човек ќе ти шкрипат патиките у одење, педесетина кила има, а зборува за правење проблеми. Тој ќе носел роба, има од еден шамар на фабрички подесувања да го вратат. :pos:

Young Dadi мизерија, рими ко за у домашна за у основно школо, типот може далеку боље од ова.

Тasko мизерија, секој пат кога ќе рече проблем у сајферот, напијте се ракија. Ќе завршите на токсикологија со гаранција. Звучи ко да пее преку испразнето шише газирана вода пелистерка. Ќе помислиш дека некој кој што има еднаш направено балкански хит и неколку години позади себе искуство дека ќе склопи боље текст, ама не.

Luna мизерија, типката има дефинитивно најдобар бит од сите на цел сајфер и пак звучи срање и исфурано. Не знам зашто толку ја форсираат кога едноставно не ја бива, не може сите да не бива за музика, ниту пак може сите да се бавиме со музика.

И за крај, не знам кој мислеше дека добра идеја ќе биде крајот да биде дует измеѓу Тракер и неговата јебачица, колку е мизерија тој дел покажува фактот дека ниту еден од овие другиве што учествуваат на сајферов не ни знаат два стиха.

Искрено, целиот сајфер е тапа. Уште една промашена шанса на новите македонски артисти да се пробијат на балканскиот пазар поради нивната неумешност и форсирање артисти кои што едноставно не ги бива. Има далеку подобри дечки (пример insert a kick кој иначе ја има продуцирано Будва Копаоник и е стварно талентиран) кои заслужуваа да се појават на овој сајфер, ама изгледа дека вакви ствари се резервирани за јебачици на другите повикани артисти.

“Ти совршено го глумиш Карлито, грешно сфатен филмот ќе завршиш исто како твојот идол“ - Блажеј Стр2 во 'Потрошен талент'. Нели здосади овој мафија филм, имаше Стопосто во бетлот против Рендом на балканското Рап Скилз за вакви траки панч “Радије би да репам о Покемонима који не гледам, него о криминалу који не радим“.

Пики исто од поновиве бајги ги утепува овие рап/трап артисти со овој филм:
1:39 - 3:20 за неговиот дел.


А коа сме кај спотовите да повториме за спонзорите
за хит песна марка на автомобил е наслов добитен
Плус даваат прекари на колите Ламбо
Спотови нека има молим те стално
Со стандардните четири кадри ајмо
Прв кадар - кучка напупена
Втор кадар - стојат до панамерата
Трет кадар - се мршти у крупен план
И за крај праи спаринг со камерата
Браво генијален PR да им испомовира траки
Се пуваат "на мене глеј иам марки"
Се нарекле две илјадарки
Доволна причина да ги дупам у battle-ов
Боље бев коа праев глуп рап у седмо
Од онаа ишкртанана ко клупа у средно
До името си пишала OG
"Немој да се курчиш ќе ти прати луѓе"
Може да ми прати само луто emoji
Не Заборавај (2006) од СТР2 ми е најомилен албум на сите времиња. Го вртев на Winamp како дете, го вртам и ден денес кога се чуствувам предаден и уништен од светот.

Мора да бидеме реални и да сфатиме дека за слушање и разбирање такви албуми потребна е одредена зрелост и одредени ствари поминати во животот, а за правење таков албум треба уште унапред да се помириш со фактот дека денар нема да извадиш за оставање на душата на лист хартија. Меланхолија и животна реалност опеана во песна тешко се продава.

Разбирлив е потегот на новите македонски артисти да пробаат да ја забодат лажицата во мед, не ги ни кривам, мислам дека секој има право доколку сака и смета дека е правилно да си го уновчи талентот (доколку истиот воопшто го поседува).

У врска со Peco, слободно би рекол дека е можеби еден од најсвежите, ако не и најсвеж артист у поскоро време. Ќе се сложам дека задњава песна му е исфурана и му е чкарт, но слушнете му ја песната со Lemi G или пак Фавела за која што би рекол дека е прва песна после Ново Лисиче Будало која што го покажува тој маалски гето живот во Македонија.

 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.292
Поени од реакции
45.809
домашни рапери што со српски keyword-ови мислат дека ќе дојдат до поширока публика ми се најдушичиња :icon_lol::icon_lol:
 

Babushka Boi

trojku za pobedu pogаđam uz faul
Член од
28 март 2022
Мислења
17
Поени од реакции
24
Нема душа нивната музика, затоа никад нема да се хит, ќе се заборават за 3-4-5 месеци ... (овие сајфериве и глупостиве)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.544
Во време на либерал не демнат конзервативци :pos:

Битот добар
Голем плус што не користи аутотјун.
Текст тиња.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Можда ќе ви се свиѓа ремиксов шо го напраив на Сафари, енџоi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom