Хип хоп културата во Македонија

Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
girlll напиша:
Mislis deka neznam koj se STR2??? Mnogu dobro znam.. Ama znaes.. Tie sto ne slusaat Rap mnogu i sto ne go ziveat na nekoj nacin.. Nema od kade da gi znaat..........................
..............................
epa zatoa i beshe mojot post napishan kako takov, ne mora samo nekoj da go slusha 50 cent i da prokenja za nachinot na koj se dozivuva Hip Hop kulturata kaj nekoi lugje. So ogled na toa deka deteto ne znae koi se str2 nema nikakvo pravo da gi nareche "maalski raperishta". Poradi istoto mu beshe posocheno malce da se educira, da procita, za da mozhe da komentira. A ne poradi toa dali skejtingot bil del od hip hopot ili ne...ili pa ne daj bozhe za nechij vkus da zboram i diskutiram. Treba da se pocituva neshto shto nekoj napravil za razvivanje na makedonskata hip hop kultura koja shto samo pred edna decenija nemashe nishto da ponudi osven Saf, za da denesh porasne vo navistina kultura. Ne navreduvav nikogo, nitu pa mi beshe toa celta. Samo komentari od tipot "vakvi se, takvi se" za odredeni grupi, bez razlika kolku i da se beznachitelni, tie se i kje bidat pameteni kako revolucioneri na edna kultura vo makedonija koga drugite samo imale gz da pishuvaat po forumi, deka site znaeme kolku vreme i trud treba da se napravi eden album na primer. Spirt promocija na albumot napravi vo Scream, znam koga i kako, web stranata ja napravija epten amaterski, ama JA NAPRAVIJA, se potrudija, sami, bez nikakvi reklami, i bez mama i tato da keshiraat pari. Zatoa ni sindikalecot ni nikoj drug nema pravo da gi nareche ne niv, tuku nikoj drug maalski raperishta.
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
rymz напиша:
epa zatoa i beshe mojot post napishan kako takov, ne mora samo nekoj da go slusha 50 cent i da prokenja za nachinot na koj se dozivuva Hip Hop kulturata kaj nekoi lugje. So ogled na toa deka deteto ne znae koi se str2 nema nikakvo pravo da gi nareche "maalski raperishta". Poradi istoto mu beshe posocheno malce da se educira, da procita, za da mozhe da komentira. A ne poradi toa dali skejtingot bil del od hip hopot ili ne...ili pa ne daj bozhe za nechij vkus da zboram i diskutiram. Treba da se pocituva neshto shto nekoj napravil za razvivanje na makedonskata hip hop kultura koja shto samo pred edna decenija nemashe nishto da ponudi osven Saf, za da denesh porasne vo navistina kultura. Ne navreduvav nikogo, nitu pa mi beshe toa celta. Samo komentari od tipot "vakvi se, takvi se" za odredeni grupi, bez razlika kolku i da se beznachitelni, tie se i kje bidat pameteni kako revolucioneri na edna kultura vo makedonija koga drugite samo imale gz da pishuvaat po forumi, deka site znaeme kolku vreme i trud treba da se napravi eden album na primer. Spirt promocija na albumot napravi vo Scream, znam koga i kako, web stranata ja napravija epten amaterski, ama JA NAPRAVIJA, se potrudija, sami, bez nikakvi reklami, i bez mama i tato da keshiraat pari. Zatoa ni sindikalecot ni nikoj drug nema pravo da gi nareche ne niv, tuku nikoj drug maalski raperishta.

Malski rapercinja auuuuu.
Da be i ja se izvinuvam sto go napadnav sindikalecot.Ama mnogu se kurcam koa se sere za nekoj sto ne ni slusnale, a ima postignato kolku sto oni ne mozat za cel zivot da postignat.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Pa i treba da se izvinite sto ste go napadnale.. Sepak deckoto moze i ne e tolk uzainteresiran za rapot tuku vaka opsto si iskomentira toa sto znae.. I sam kaza deka ne znae mnogu.. Ne se praese real MC i ne zborese deka znae SE.. Sepak na tie sto neznaat a sakaat da doznaat pojse treba da im pomogneme.. A tie so znaat malce i nejkat poveke da doznaat da gi prifatime kako takvi..
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Еј РАПЕР, добро не збеснувај. Ни сум рапер ни сакам рапер да бидам. И не е рапер секој шо слуша рап. Ти кажав дека не ги познавам кој се и дека МОЖИ да се и некој маалски рапери оти никој не ги спомна досега и немам наидено на некоја нивна песна. И ти дека знајш за нив не те прај ништо по едуциран за хип хоп од мене. Јас можам во моментот да ископам 200 албуми од амерички андерграунд хипхоп шо никогаш ги немаш слушнато и то нема да ме напрај поголем „рапер“ од тебе. Хип хопот не е квиз на знаења во кој победник е тој шо знај појќе рапери.

А вие шо сте „навлезени“ во хип хоп културата и сте вистински „рапери“ а не како мене шо не знајте ни за СТР2. Кажете ми колку од 9те елементи на хип хопот ги владеете???

П.С. Гирлллл B Boys & B Girls ?!?!?!?!?!?!? Почнувам да се прашувам кој кому треба да објаснува. Прочитај тука шо напишав пред извесно време.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
hehe girl, brani go a on ti go spopika :):):)

btw Sindikalec, hip hopot nema 9 elementi :) a ti dur gi iskopash tie 200 underground albumi ja kje formatiram HDD pa novi kje 1000 kje snimam *wink*
Procitaj prvo shto ti imam napishano, osobeno delot kade shto pishuva deka nikogo ne branam nitu pa napagjam, pa posle ostro reagiraj...i daj ziti se ne gi meri so mene za rapot :):) pls
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
Sindikat напиша:
Еј РАПЕР, добро не збеснувај. Ни сум рапер ни сакам рапер да бидам. И не е рапер секој шо слуша рап. Ти кажав дека не ги познавам кој се и дека МОЖИ да се и некој маалски рапери оти никој не ги спомна досега и немам наидено на некоја нивна песна. И ти дека знајш за нив не те прај ништо по едуциран за хип хоп од мене. Јас можам во моментот да ископам 200 албуми од амерички андерграунд хипхоп шо никогаш ги немаш слушнато и то нема да ме напрај поголем „рапер“ од тебе. Хип хопот не е квиз на знаења во кој победник е тој шо знај појќе рапери.

А вие шо сте „навлезени“ во хип хоп културата и сте вистински „рапери“ а не како мене шо не знајте ни за СТР2. Кажете ми колку од 9те елементи на хип хопот ги владеете???

П.С. Гирлллл B Boys & B Girls ?!?!?!?!?!?!? Почнувам да се прашувам кој кому треба да објаснува. Прочитај тука шо напишав пред извесно време.


Druze ti ne da iskopas dvesta albumi, tuku samo dva da mi gi nabrois ke bidam najsreken na cel svet.
A ako gi podrazbiras albumite na 50 cent na Eminem, na Jay - Z i na Akon i kako niv slicni pod "underground" togas bi ti poveruval okolu brojkata 200.
 
N

n/a

Гостин
SAF definitivno!
I mi e zal sto Vele i company se razebaa megju sebe na vremeto...
Imaa strasna perspektiva....
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Sindikat напиша:
Еј РАПЕР, добро не збеснувај. Ни сум рапер ни сакам рапер да бидам. И не е рапер секој шо слуша рап. Ти кажав дека не ги познавам кој се и дека МОЖИ да се и некој маалски рапери оти никој не ги спомна досега и немам наидено на некоја нивна песна. И ти дека знајш за нив не те прај ништо по едуциран за хип хоп од мене. Јас можам во моментот да ископам 200 албуми од амерички андерграунд хипхоп шо никогаш ги немаш слушнато и то нема да ме напрај поголем „рапер“ од тебе. Хип хопот не е квиз на знаења во кој победник е тој шо знај појќе рапери.

А вие шо сте „навлезени“ во хип хоп културата и сте вистински „рапери“ а не како мене шо не знајте ни за СТР2. Кажете ми колку од 9те елементи на хип хопот ги владеете???

П.С. Гирлллл B Boys & B Girls ?!?!?!?!?!?!? Почнувам да се прашувам кој кому треба да објаснува. Прочитај тука шо напишав пред извесно време.
Ej do kaj stignav.. Imas pravo rymz.. Ja go branam on.. Dobro ne e bitno.. Ako najdes 9 elementi u hip Hop Kulturata.. Potocno 9 Subkulturi.. TE CASTAM SO SAKAS.. A ako najdes pojse rap od mene.. Ke se obesam na krstot na Vodno moze? A inace postojat VISTINSKI raperi i FEGETI ko tebe.. Zatoa bolje ne diskutiraj za rap.. Ne si dostoen ko so gleam.. I da.. Hip Hopot ne e kviz.. Hip hopot e KULTURA.. A inace zaso da objasnuvas? Za B Boys and B girls? A znaes sto e toa? Ili nemas pretstava? Nema so da citam so si napisal zs sigurno pak e nekoja glupost.. Koa ne razbiras so zbori nekoj.. NE SE NAVRAKAJ
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
I da.. Ne e fintata KOLKU albumi mozes da iskopas tuku KOLKU KVALITETNI albumi.. I plus.. Site slusame toa sto SAKAME da slusame.. Ako nesakas da slusas rap.. Ili ko so gleam NE GO RAZBIRAS.. Ne slusaj :S
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Парадокс се најбољи бе...:helou:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
саф најбољи. раперите се у криза.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
rymz напиша:
hehe girl, brani go a on ti go spopika :):):)

btw Sindikalec, hip hopot nema 9 elementi :) a ti dur gi iskopash tie 200 underground albumi ja kje formatiram HDD pa novi kje 1000 kje snimam *wink*
Procitaj prvo shto ti imam napishano, osobeno delot kade shto pishuva deka nikogo ne branam nitu pa napagjam, pa posle ostro reagiraj...i daj ziti se ne gi meri so mene za rapot :):) pls
Хип хопот денес се состои од 9 елементи, како и зошто така се развил е најмалку важно. И за албумите реков хипотетички за да ти покажам дека не е хип хопот натпревар и не си поголем рапер ако знајш појќе изведувачи. И пак ќе ти кажам не сум рапер ниту сакам да се мерам со некој. Слушам рап убо ми е и не треба да имаш никакво познавање за да оцениш која песна или која група е најдобра според тебе.


П.С. Незнам шо како слушаш и како ги наоѓаш песните, ама јас бугарија студирам и на www.data.bg ретко шо не можи да се најди. Доволно е само еден јузер да има голема колекција со песни. Така да колку и да е банално можам да најдам 200 албуми без проблем. :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom