Хип хоп културата во Македонија

Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Ја ја чув,не е ништо посебно....џабе потрошени мегабајти.


Еве и нова песна од Страјк и пак некој пред време ја пуштил.

Е сеа мене ме интересира како успеваат песниве да излезат од нивното студио и зошто излегуваат?

А најинтересно е што се бунат као демек не требало да излезат у јавност а пола град ги има.
Како очекуваат сите да испаднат фер а да не се погоди еден буљаш?
HAhahahahahah stvarno e interesno toa be.Kako izleguvaat proektite od studio, i posle se molaat eden so drug da se trgaat pesnite od internet.
Inace vikas San nisto posebno so pesnata.... Sigurno pak nekoja patetika koga go gledam naslovo ... aa uu prijatelo mi zabode noz u grbo, denes na nikoj ne mozes da veruvas aa uuu od mali se znaemee aa uuu zaeba me aa uuuu ...... shit !!!! Nema li nekoj da rokne kako Nov Poredok u pesnata U vis li so bese taaa trakata fundament so e na produkcija. Dosta bese vekje pateticen socijalen rap, vreme e za malku diganje u vis ;) ...... ne slusam rap za da si secam venite, slusam rap za sabajle koga kje stanam od spanje i pustam nekoj rap sakam da me gidne kako marokansko kafe i so energija da go ziveam deno aahhahha ete toa e rap, a ne da se svitkam i da plakam vrz nekoja pateticna lirika ..... aman vekje od takov rap.
Ovoa onaka go kazuvam generalno ... ne za pesnata prijateli na San koja ne sum ja ni cul.
Se sekjavam abe site albumi so koj sto izrastname nemase nekakvi socijalni patetiki so tazna produkcija ili nesto delumno koe da te butne u depresija ..... Ne znam zasto deneska povekjeto mi rapuvat socijalen rap .... bez veza e, kaj zivoto u vaj balkan ni e kako gomno pa i kje praeme rap za depresija ebati ...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.800
@Ficho7 Или можи финта му е, од кај знајш :)
Абе нека си ебат мајката,како може се од кај нив пред време песните да излегуваат?

Нека не ми плачат ко пички,абе ја чувавме за у албум ама ете некој испадна педер...

Attention whores.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Абе нека си ебат мајката,како може се од кај нив пред време песните да излегуваат?

Нека не ми плачат ко пички,абе ја чувавме за у албум ама ете некој испадна педер...

Attention whores.
(y)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.800
HAhahahahahah stvarno e interesno toa be.Kako izleguvaat proektite od studio, i posle se molaat eden so drug da se trgaat pesnite od internet.
Inace vikas San nisto posebno so pesnata.... Sigurno pak nekoja patetika koga go gledam naslovo ... aa uu prijatelo mi zabode noz u grbo, denes na nikoj ne mozes da veruvas aa uuu od mali se znaemee aa uuu zaeba me aa uuuu ...... shit !!!! Nema li nekoj da rokne kako Nov Poredok u pesnata U vis li so bese taaa trakata fundament so e na produkcija. Dosta bese vekje pateticen socijalen rap, vreme e za malku diganje u vis ;) ...... ne slusam rap za da si secam venite, slusam rap za sabajle koga kje stanam od spanje i pustam nekoj rap sakam da me gidne kako marokansko kafe i so energija da go ziveam deno aahhahha ete toa e rap, a ne da se svitkam i da plakam vrz nekoja pateticna lirika ..... aman vekje od takov rap.
Ovoa onaka go kazuvam generalno ... ne za pesnata prijateli na San koja ne sum ja ni cul.
Se sekjavam abe site albumi so koj sto izrastname nemase nekakvi socijalni patetiki so tazna produkcija ili nesto delumno koe da te butne u depresija ..... Ne znam zasto deneska povekjeto mi rapuvat socijalen rap .... bez veza e, kaj zivoto u vaj balkan ni e kako gomno pa i kje praeme rap za depresija ebati ...
Стварно е чудно тоа,пишав и кај Таз на фб истото па нема одговор.
Како само нивните проекти испаѓаат пред време бе? Шо не излезе некоја песна од твојот албум предвреме од некој си анонимен на ју туб??

Срање,прозирни се. Нека ги лажат тинејџерчињава со ова,полека полека губат респект.

А со рапот шо го праат само се укопуваат,а у последно време има доста поквалитетни од нив и не ги ни регистрирам.
Фундамент ги спомна ти,Подземан ефект си растураат,Зад Аголот пуштија добра најава за албумот и мн други,има бе што да се слуша а они нека пробуваат пак вака со овие финти гнасни.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Стварно е чудно тоа,пишав и кај Таз на фб истото па нема одговор.
Како само нивните проекти испаѓаат пред време бе? Шо не излезе некоја песна од твојот албум предвреме од некој си анонимен на ју туб??

Срање,прозирни се. Нека ги лажат тинејџерчињава со ова,полека полека губат респект.

А со рапот шо го праат само се укопуваат,а у последно време има доста поквалитетни од нив и не ги ни регистрирам.
Фундамент ги спомна ти,Подземан ефект си растураат,Зад Аголот пуштија добра најава за албумот и мн други,има бе што да се слуша а они нека пробуваат пак вака со овие финти гнасни.
Epa brat normalno e ... ja zatoa velev deka epten e klosarski na takov nacin da stanat monopolisti na scenata poslednive 4 godini.Abe ni WU TANG ne napravija tolku albumi kako ekipa nitu sekoj po oddelno kako so napravija Legijata.Povekje od jasno bese deka nablegat na kvantitet otkolku na kvalitet.I seto toa go napravija za da ja preplavat scenata i nasekade niv da gi ima i delumno uspeaa u taj kompleksiran plan na Dzaka Revolucionero.Ete onaj den mu go slusa intervjuto so onaa Ismaili i pak si lece kompleksi tamo, pa reklamira sasmo legijata.Aman beeeee nema li drugi u vaa drzava da pofales ebati kompleksiraniot.Se e ok, da se bide raper, da se snimat pesni, ama izvini po 3/4 albuma u 2 godini, i po 3 spota i po 20 nastapi, 5 intervjua ... ebati ?????? I sega ?? I ete sega istrosija si ja nabrzo inspiracijata, lirikata i produkcijata, usraa se nekolku pati i aj sega kje pocneme so nekoj kurvinski istorii samo i samo da privleceme vnimanie oti vekje ne znam sto imat da predlozat. Ajde kje govideme i Toni San sega sto kje izvade .... ama posle toa se somnevam deka kje izvadat nesto kvalitetno.Ja zatoa vikam, bolje napraj edno nesto sto vecno kje se pamte otkolku sekoja godina da mi vades po eden album.Za dzaka da ne zboram ... 10 godini 10 albumi.Aman beeeeeeeeeeeeeeee .... Se e toa ok, ali u tie 10 albumi samo na 3 albumi ima kvalitetna produkcija se ostanato mu e tezok eksperiment, ali jebiga on sega kje se kurce kako DEDOTO na rapo, ne deka nema dobra lirika, IMA ! ..... No stvarno vekje od sekade pagjat legijata .... Kaza ja pred 2 godni deka legijata posle 2 godini kje se vide nivnoto ...
Ne deka nemat kvalitetni proekti, imat stvarno.Ali komplekso niven, da bidat carevi na scenata gi dovede do tamo da pocnat da se blamirat.I onaj diss na Toni San bese napraven kolku da se zadrzat na scenata so nesto jako.Jako bese ODMAZDA ali samo tie 2 meseca.I tolku .... Aj sega kje vidam sto kje izmislat da se aktivni uste 2 meseca.A jasno ... kje izdadat uste 2/3 albuma.I do narednata godina Legijata kako ekipa kje imat izdadeno 30 albuma hahahha ebati .... Ne znam u sveto koj go napravil toa + i da e kvalitetno ;)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.585
Поени од реакции
2.607
Јас по кој знај кој пат ќе се повторам, ко ви велев се е за пари ? :) Вие не, од љубов е. Имаше една, љубовта е измислена од партизаните за да дојдат до дунда без пари :)
Дури и на темата што ја отворив, сите кај што ми се нафрливте, еве иди на моето...а и Mista увиде, ко наиде на одговор таму од некој продуцент или издавач(не ми текнува), за кој се крстеше, и мислеше дека ќе добие feedback.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
123
Поени од реакции
107
Epa brat normalno e ... ja zatoa velev deka epten e klosarski na takov nacin da stanat monopolisti na scenata poslednive 4 godini.Abe ni WU TANG ne napravija tolku albumi kako ekipa nitu sekoj po oddelno kako so napravija Legijata.Povekje od jasno bese deka nablegat na kvantitet otkolku na kvalitet.I seto toa go napravija za da ja preplavat scenata i nasekade niv da gi ima i delumno uspeaa u taj kompleksiran plan na Dzaka Revolucionero.Ete onaj den mu go slusa intervjuto so onaa Ismaili i pak si lece kompleksi tamo, pa reklamira sasmo legijata.Aman beeeee nema li drugi u vaa drzava da pofales ebati kompleksiraniot.Se e ok, da se bide raper, da se snimat pesni, ama izvini po 3/4 albuma u 2 godini, i po 3 spota i po 20 nastapi, 5 intervjua ... ebati ?????? I sega ?? I ete sega istrosija si ja nabrzo inspiracijata, lirikata i produkcijata, usraa se nekolku pati i aj sega kje pocneme so nekoj kurvinski istorii samo i samo da privleceme vnimanie oti vekje ne znam sto imat da predlozat. Ajde kje govideme i Toni San sega sto kje izvade .... ama posle toa se somnevam deka kje izvadat nesto kvalitetno.Ja zatoa vikam, bolje napraj edno nesto sto vecno kje se pamte otkolku sekoja godina da mi vades po eden album.Za dzaka da ne zboram ... 10 godini 10 albumi.Aman beeeeeeeeeeeeeeee .... Se e toa ok, ali u tie 10 albumi samo na 3 albumi ima kvalitetna produkcija se ostanato mu e tezok eksperiment, ali jebiga on sega kje se kurce kako DEDOTO na rapo, ne deka nema dobra lirika, IMA ! ..... No stvarno vekje od sekade pagjat legijata .... Kaza ja pred 2 godni deka legijata posle 2 godini kje se vide nivnoto ...
Ne deka nemat kvalitetni proekti, imat stvarno.Ali komplekso niven, da bidat carevi na scenata gi dovede do tamo da pocnat da se blamirat.I onaj diss na Toni San bese napraven kolku da se zadrzat na scenata so nesto jako.Jako bese ODMAZDA ali samo tie 2 meseca.I tolku .... Aj sega kje vidam sto kje izmislat da se aktivni uste 2 meseca.A jasno ... kje izdadat uste 2/3 albuma.I do narednata godina Legijata kako ekipa kje imat izdadeno 30 albuma hahahha ebati .... Ne znam u sveto koj go napravil toa + i da e kvalitetno ;)
Инервјуто на Џака со таа Исмаили беше конкретно за промоцијата на новиот албум, и тој одговараше на прашања не гледам причина зошто би промовирал други артисти и слично. Инаку ако не си видел Џака ги пушти Подземан Ефект во статија воедно и Зад Аголот - http://off.net.mk/bavchi/dzaka/beliot-konj-ne-e-konj А Таззак на фејсбук има пуштено траки од Подземан, Титаниум и некои млади/нови артисти.. Пистолеро(го тргнал егото на страна) снимаше со Хроник(Дивизија) и Ел Борачо(Титаниум) да ти ибам што се сомневам дека не знаеш. Џака има издадено 8 албуми, и се согласувам дека во постарите има многу неуспешни експерименти(траки). И радио 103ка е независно радио и се промовира подземјето во Македонија а и низ светот и не се пуштаат хитови и такви срања.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Јас по кој знај кој пат ќе се повторам, ко ви велев се е за пари ? :) Вие не, од љубов е. Имаше една, љубовта е измислена од партизаните за да дојдат до дунда без пари :)
Дури и на темата што ја отворив, сите кај што ми се нафрливте, еве иди на моето...а и Mista увиде, ко наиде на одговор таму од некој продуцент или издавач(не ми текнува), за кој се крстеше, и мислеше дека ќе добие feedback.
Nikogas ne sum se dvoumil deka vo muzikata lugeto se za pari.Ali najmalku toa go ocekuvav od legijata brat.No se gleda deka plasirat muzika konstantno samo i samo zaradi pari .... Izvini no ako bese od ljubov rapot kje im zvucese mnogu mnogu po razlicno.Ali ja sakav dee jay da ti kazam deka iako 95% od artistite se vo umetnosta zaradi pari, sakav da ti kazam deka ima i takvi kako mene od tie 5% koi ne im trebaat pari a se trudat da napravat nekoja umetnost koja ima golema vrednost, a ne da ja ocenuvam po tezinata na parite i tezinata na profito.
Ete za nekoj den i tretio trip hop album kje mi izleze i seto toa bez pari ... i rap albumo kje si go pustam taka bez pari.Ali stvarno e kretenski nekoj konstantno da prave rap, za da na stara slava specele nekoj profit, + i da se vade so toa deka najvekje rabotele za rapot oti imale nogu izdadeno albumi.Turi mu kuro na toa .... izgubi se magijata na rapo vekje.Ali pak kje kazam.Ima takvi od tie 5% koi ne im trebat pari tuku sakat samo da se roka i na muzikata da skoka.Nisto povekje ....
--- надополнето: 6 мај 2012 во 14:47 ---
Инервјуто на Џака со таа Исмаили беше конкретно за промоцијата на новиот албум, и тој одговараше на прашања не гледам причина зошто би промовирал други артисти и слично. Инаку ако не си видел Џака ги пушти Подземан Ефект во статија воедно и Зад Аголот - http://off.net.mk/bavchi/dzaka/beliot-konj-ne-e-konj А Таззак на фејсбук има пуштено траки од Подземан, Титаниум и некои млади/нови артисти.. Пистолеро(го тргнал егото на страна) снимаше со Хроник(Дивизија) и Ел Борачо(Титаниум) да ти ибам што се сомневам дека не знаеш. Џака има издадено 8 албуми, и се согласувам дека во постарите има многу неуспешни експерименти(траки). И радио 103ка е независно радио и се промовира подземјето во Македонија а и низ светот и не се пуштаат хитови и такви срања.
Vo intervjuto ubavo izreklamira dobar rap, i ne znam sto posoci aa uu.Abe istoto go napravi kako vo intervjuto za a1 pred 4 godini sea ne mi se zamara da go preslusuvam intervjuto i da postiram tocno citat sto kaza.Podpolno istoto.Sto kur koga postnal na FB link.Sakam od usta da go cuam toa kako veli IMA VO MK KVALITETEN RAP ETE NA PRIMER PODZEMAN EFEKT ILI ZAD AGOLOT ili dr...!!!Oti sekogas koga nekoj od legijata kazuva deka u MK ima dobar rap odma posle toa posocuvaat LEGIJATA ili nekoja sub grupa od legijata i nikoj drugi.Koga kje cuam taka da napravi respekt direktno od negova usta da posoci drug samo togas kje kazam eiiiiii ALAL VERA.Inace znam tamo sto kaza za podzeman sto gi pofali +5 im dade za dijalekt ... bla bla bla.Abe brat .... gi sledam 12 godini site artisti na scenava i od mojta observacija vekje 90% znam sekoj kako dise i za sto dise ....
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Член од
11 април 2012
Мислења
123
Поени од реакции
107

Gi gledam i se cudam.
Perfektna produkcija, tehnika mada fakerska, spotovi ova ona ... tate dal pari za tehnika, mama gi izpeglala za spotcevo :)
Ali sve je to ok ... samo sto, koga bev golman i trenirav fudbal, bev vo germanija na gosti i od tamo od Minhen si kupiv golmanski rakavici za 100 evra, trenerki so podpunki, kopacki za 120 evra, abe epten si se napraviv golman kako da sum od vtora liga vo holandija.
Ali koga se vrativ vo makedonija, epten gordeliv so toa sto si kupiv, trenerot me pogledna i onaka samo me pogledna kako naj zavidlivoto kopile i mi rece " Zare, nem da misles deka ako si kupil oprema za 300 evra kje bides nogu dobar golman.Rakavicite ne go praat golmano, rakata go prave ;) " ( pocit za trenerov, epten bese dobar i znaese kako da go iskorne pickarskoto od tebe bez problemi )
No, od togas svativ nekoi drugi raboti.Deka ne e se vo blesokot i materijata, povekjeto e vo dusata i srceto.
Taka da ovie momci spored mene ne se nisto posebno ... voobsto ne mi se svigat, osobeno pak koga kje gi pogledam Tha Titanium, ovie se nekade daleku daleku od zad niv iako imaat nogu dobra tehnika za muzika ... ali, treba malku i harizma.Gledam ovoj edeniot so brada saka da naduva harizma .....

Ne e se taka ..... ne tehnikata ja pravi muzikata i stilot, tuku srceto i dusata.
Zatoa i velam deka ne e se vo precizno rokanje na bit, ne e se vo lirikata i studioto.Ima nesto i vo harizmata, dusata.
Cist primer mi se Stress, Titanum i Podzeman Efekt.Ete toa se esencijalni Rap grupi koi go sledat srceto a ne trendot, modata i blesokot na tehnikata.

Pozdrav ... spodeluvam moe mislenje i ne sakam da gi navredam momcive nitu nivniot trud.Ali nekako .... "kucko zemi goltaj sperma" hahaha
Ај прочитај(те) го текстов без да ја слушаш траката, вакви стихови пишував во градинка па од 1 до 4 одделение.. слушај-пуштај, пука-тука, синко-битно, неа-спрема(само тогаш не го знаев значењето на зборот). Тапа лирика, со сила харизма не иде.. рап на сила! Го силуваат рапот.. поготово Гоце Д`Саус, Револуционерот го поштуем пошто има стварно добри траки - http://www.youtube.com/watch?v=I5xsafxnbDs Огин е, особено инструменталот!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom