Хип хоп културата во Македонија

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
sema напиша:
fala ti brat sto me podrza,jas kazav deka sym nov vo rapod,mi se dopaga,za rapot vo makedonija nayciv malky poveke od eden skolski,toj slysase rap makedonski,pa my rekov brat daj i la nesto da slysnam ,i epten mi se dopadna,no smetam deka ima nekoi nedostatoci,se se zboryva za ista tema vo rapot,ne velam deka vo sekoja pesna no vo poveketo da,kako nie ziveeme,kriminal,droga..,.jas sakam da napravam makedonskijot rap da bide poveke slysan,da imame dobri i kvalitetni spotovi,mislam deka DyFu,ednas mi dade edni spotcijna na internet, gi simnav,kvalitetot bese zanikade,jas sakam nasiov rap da bide slysan nasekade,barem vo evropa,a toj ne e ni zastapen ni na balkanot.raperi se dodeka razmislyvame kako DyFu,kasper,i ostanatite sto dobro me iznavregafte,rapot nikogas nema da ima podobar kvalitet,ke odime vo kryg.ako rapot vo makedonija se podobri,velam da stasa do ysite na site,bidejki do pred edna godina znaev samo za vrcak,ygro,i SAF,za ostanatite ne ni bev cyl,jas govoram za podobyvajne,ane napagam nikoj,na toj nacin ke ne cyjat onie od vlada, za koj postojano rapyvate,POZDRAV:nenene:
а бе ти 5 пати го смени мислењето за мак. рапот. добар, лош, добар, лош, добар... и дојде до некои глупи заклучоци а се гледа дека не знаеш многу за рапот т.е. не си слушнал многу рап песни (сам си кажа). затоа ти викам треба прво да слушнеш па после да збориш а не да избрзуваш со некои заклучоци дали е добар или не. неможеш да оцениш само од Врчак..
 
Член од
25 јули 2006
Мислења
22
Поени од реакции
0
tocno deka ne sym slysal mnolgy rap,no dovolno sym slysnal za da procenam sto e dobro,a sto ne,samo znam deka mak rap e najslabo slysan i naj slabo se znae za nnego vo makedonija,od site drygi tipovi na myzika,i ne se zanesyvam jas tyky ti si misles deka mak rap e najslysan vo makedonija,se lazes,jas govoram deka treba da se prosiri malce rapot,POZDRAV
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
sema напиша:
tocno deka ne sym slysal mnolgy rap,no dovolno sym slysnal za da procenam sto e dobro,a sto ne,samo znam deka mak rap e najslabo slysan i naj slabo se znae za nnego vo makedonija,od site drygi tipovi na myzika,i ne se zanesyvam jas tyky ti si misles deka mak rap e najslysan vo makedonija,se lazes,jas govoram deka treba da se prosiri malce rapot,POZDRAV
ај кажи ми кој е најпознат џезер, блузер у македонија..? во македонија најмногу се слуша поп музика а потоа рок и рап... јас тебе те сваќам ко добро е само тој што има пари, што го има на ТВ... во македонија има многу добар андерграунд рап и многу го слушаат...
 
Член од
25 јули 2006
Мислења
22
Поени од реакции
0
a da mi objasnese sto e toa џезер, блузер у македонија,zaso ja neznam,pa posle ke ti kazam,
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
tha_Casper напиша:
во македонија има многу добар андерграунд рап и многу го слушаат...
Дека има добар андерграунд има, ама дека многу го слушаат...тоа е апсурд...прво иако има хаце бендови, нема никаква квалитетна продукција, треба полно кеш.За да успееш кај (малиот) аудиториум треба со сите да се знаеш и добро да стоиш, па и тогаш нете ценат, Македонија има еден проблем, секој што сазакал рап пробува и да го прави..тука се ствара зависта и омразата кон другите артисти...нели сите се најдобри де :)
Додека тоа не се среди, состојбата ќе остане очајна...
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
TpH_Bo_OkO напиша:
Дека има добар андерграунд има, ама дека многу го слушаат...тоа е апсурд...прво иако има хаце бендови, нема никаква квалитетна продукција, треба полно кеш.За да успееш кај (малиот) аудиториум треба со сите да се знаеш и добро да стоиш, па и тогаш нете ценат, Македонија има еден проблем, секој што сазакал рап пробува и да го прави..тука се ствара зависта и омразата кон другите артисти...нели сите се најдобри де :)
Додека тоа не се среди, состојбата ќе остане очајна...
се согласувам.
 
Член од
25 јули 2006
Мислења
22
Поени од реакции
0
se soglasyvam i ja so tebe brat,koj my tekne pravi pesna,toa go ynistyva kvalitetot na rapot,i kako sto kaza omrazata e golema,pozdrav:aplauz:
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Рап воопшто не слушам и незнам како можете да го слушате тоа рецитирање,али секој си има вкус така да бидете само вие среќни и весели :poss:
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
sema напиша:
fala ti brat sto me podrza,jas kazav deka sym nov vo rapod,mi se dopaga,za rapot vo makedonija nayciv malky poveke od eden skolski,toj slysase rap makedonski,pa my rekov brat daj i la nesto da slysnam ,i epten mi se dopadna,no smetam deka ima nekoi nedostatoci,se se zboryva za ista tema vo rapot,ne velam deka vo sekoja pesna no vo poveketo da,kako nie ziveeme,kriminal,droga..,.jas sakam da napravam makedonskijot rap da bide poveke slysan,da imame dobri i kvalitetni spotovi,mislam deka DyFu,ednas mi dade edni spotcijna na internet, gi simnav,kvalitetot bese zanikade,jas sakam nasiov rap da bide slysan nasekade,barem vo evropa,a toj ne e ni zastapen ni na balkanot.raperi se dodeka razmislyvame kako DyFu,kasper,i ostanatite sto dobro me iznavregafte,rapot nikogas nema da ima podobar kvalitet,ke odime vo kryg.ako rapot vo makedonija se podobri,velam da stasa do ysite na site,bidejki do pred edna godina znaev samo za vrcak,ygro,i SAF,za ostanatite ne ni bev cyl,jas govoram za podobyvajne,ane napagam nikoj,na toj nacin ke ne cyjat onie od vlada, za koj postojano rapyvate,POZDRAV:nenene:
Овој DyFu валда сум јас (ama Duffy се пишува да си знаеш :):):):))
КАј сум те навредил па јас бре.......нишо ти немам кажано (освен шо ти даов тоа спотовите) :toe:
 
Член од
25 јули 2006
Мислења
22
Поени од реакции
0
ja ne ni rekov ba si me navredil,kaj pisiva dyfy me izvega,nikade,samo kazav deka mi gi dade spotovite,i ti se zablagodaryvam za toa,samo sakav dakazam deka postojano ste se protiv mene,i vo pravo ste si sekoj si ima svoe mislejne,pozdrav,
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
:):):):) Ова го кажа ко да те мрзиме мајкуму........шо би рекол, Џака ти си ми противник не непријател не те мразам ако те победам немам намера да те понижам :):):):):)
не озбилно мрзам коа ке кажат дека Врчак е добар рапер зашо факт е дека краде песни....неможе да бидеш добар рапер ако крадеш.....ама пак секој си има право на свое мислење
поздрав
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Да не знае некој кај да најдам текстови од песни????...еве конкретно ми треба GreenOut - Fakalavista ако го имате текстот пратете ми го на пп или нешо линк ово оно дајте :):)
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
posle edno 100 pesni mozes da kazes dali mak rapot e dobar ili ne poso moes da slusnes edna ckart makrap pesna i da imas negativno mislenje za cela rap scena mislam makrap underground scena.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
tha_Casper напиша:
текстот го немам ама спотот ако го сакаш на rapmkd.tk
Абе спотот го имам (брат ми е Илидан) ама ме нервира шо некој работи не ги дослушувам....убао си вика Тони `треба да успорам за да ме сватиш` :uvo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom