Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
Jas sum piki sipi ovaj zad mene e dj goce a vie sledite hip hop teza (odi kon kamera) pau pau (tipceto puka so prsti) nova vestina :vozbud:
zord produkcija (pravi cekor nazad) pa uste eden rafal (pau pau pau)
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
i posle nekoj ke mi reci deka Tredno bil stramot na A1 televizija
ali tipcite imaat najgledana emisija pa sea ti vidi

Пикисипи, е навлечен на американски стил на живот..Уште нема сватено дека Македонија не е Америка, и скопските улици не се улиците на Њу Јорк!!На емисијата Хип Хоп Теза, некако многу амерички стил и на зборвањето ми тера некако(му дава некаков сленг) што е алергичен за уши..Треба да се има македонски бренд ...Пример, Аго
hahaha epa aho neka si naprai emisija, ili ne se zamara so takvi stvari. a da ne treba piksi i goce da go viknat ago da im vodi emisija hahaha
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
gale_vlae напиша:
hahaha epa aho neka si naprai emisija, ili ne se zamara so takvi stvari. a da ne treba piksi i goce da go viknat ago da im vodi emisija hahaha
So sakas so ova da kazis?? Deka AGO ne moze da vodi emisija?? Abe ti budala si sio... Ko ne znajs ne kazuvaj.. Ago kolku sto znae za rap ti tolku vlakna na glata nemas
ajt
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Аго? Емисија? И...? Емисијата ќе биде у теретана, аго ќе билда ќе кажува како му се тепа некој и нешто ау скопски гангстер....
А иначе околу хипхоптеза на а1 со пикисипи, солидна емисија....покажува дечкото што е модерно т.е. презентира модерен рап
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Аго? Емисија? И...? Емисијата ќе биде у теретана, аго ќе билда ќе кажува како му се тепа некој и нешто ау скопски гангстер....
А иначе околу хипхоптеза на а1 со пикисипи, солидна емисија....покажува дечкото што е модерно т.е. презентира модерен рап
Prvo
Ago i skopski gangster NEMA NIKAKVA VRSKA!!!!!!!!!! NE TRESI GLUPOSTI!!!
Vtoro
Ago znae mnogu povekje od Piki Sipi, ne samo za moderen, tuku i MAKEDONSKI RAP!!!! ONA STO SE BARA!!!!!! A NE SAMO AMERICKI GANGSTA SPOTOVI KO STO PUSTA POSLEDNO VREME PIKI SIPI, KAKO MAC10 HANDLES!!!
Treto
Za da bide soldna, ne treba samo "zord produkcija, dj goce i piki sipi, a1 televizija", tuku treba da kazi nesto info za onie artisti sto gi pusta da vrtat na TV. Ama zalam sto ke te razocaram, PIKI SIPI NE ZNAE INFORMACII, T.E. GO MRZI DA POBARA NA NET!!!
DALEKU OD SOLDNA EEE!!!
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Пикисипи е едно, Аго е друго, цело време ќе се споредуваат овие двајца? Се знае, Пикисипи, т.е С.А.Ф. продадоа најмногу и издадоа легален албум, познати се низ балканов, да не речам низ светот, а Аго си работи само за домашната сцена, плус, Аго работи со било кој, што има 100евра на лагер за плаќање (го познавам лично, добар човек е, во секој случај), а Саф не работат и не работеле со никој, колку што јас сум информиран, можеби заради професионалност, можеби од некои други причини ... во секој случај, треба да се испочитуваат колку што заслужуваат и сите да бидат "задоволни".
Ej ThugProphet ... точкест напиша лошо мислење за Аго, ко за тебе да напиша, премногу ги сфаќаш работите лично, а како што ми се чини некој ќе добие опомена (не е моја работа, ама големи букви и извичници не се толерира баш колку што мислиш). :salut:
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Пикисипи е едно, Аго е друго, цело време ќе се споредуваат овие двајца? Се знае, Пикисипи, т.е С.А.Ф. продадоа најмногу и издадоа легален албум, познати се низ балканов, да не речам низ светот, а Аго си работи само за домашната сцена, плус, Аго работи со било кој, што има 100евра на лагер за плаќање (го познавам лично, добар човек е, во секој случај), а Саф не работат и не работеле со никој, колку што јас сум информиран, можеби заради професионалност, можеби од некои други причини ... во секој случај, треба да се испочитуваат колку што заслужуваат и сите да бидат "задоволни".
Ej ThugProphet ... точкест напиша лошо мислење за Аго, ко за тебе да напиша, премногу ги сфаќаш работите лично, а како што ми се чини некој ќе добие опомена (не е моја работа, ама големи букви и извичници не се толерира баш колку што мислиш). :salut:
Ok, a sto ima postignato Piki Sipi, t.e. sto ima napraeno za makrap scenata?? NISTO. A Ago sto ima napraveno za makrap scenata?? SE! Od Hip Hop festivali od ne znam sto, zurki, koncerti, da ne zboruvam za polnoknite misi, da ne zboruvam za toa deka ke ima uste mnogu. A sto deka Piki Sipi, T.E. S.A.F. imaa najgolem tiraz?? Toa ke se pamti ne velam ne, ama neka ne kazuva deka e EDINSTVEN vo Makedonija, deka imal napraveno nesto za scenata, za mladite koi sakaat da snimaat.. Tie zaslugi odat kaj Ago, a kaj piki ostanuvaat samo tirazot..
Ke go citiram Edo Maajka
Levo Undergrond a desno kuruza
Slava e to kad primis ga v guza
Dole kvalitet a gore TIRAZI
pusenje kurca je to sto se trazi..
Mislam deka ke me sfatis

P.S.
Nemam nisto licno so tockest, toj toa go znae, samo sto se nerviram koga ke procitam vakvi raboti sto ne se na mesto. Rapot za mene e licna rabota, mi znaci mnogu poveke otkolku sto mislis..
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Aго помогнал, ама сепак затоа има своја заработка, никој ништо не работи бесплатно, еве да му понудиш пари на Пикисипи, што, нема да снима со тебе? Денес се е за пари, џабе е се тоа: другари за другари, курви за пари, ти биди со празни џебови, друг да има пари, па збори колку сакаш дали тој е курва. А да те прашам, мислиш ли дека не е добродојдена поголема аработка, т.е. како што велиш ти, од underground во ова како и да се нарекува - комерцијала или мејстрим ... пример да му отиде Ламбе Алабаковски во студио и да му каже да праат дует за одредена сума пари, мислиш дека не би прифатил Аго, или Пикисипи, или Џака (ги спонувам тројцата како поголеми "фаци" во макрап сцената) или било кој друг?
И уште нешто, ова што е underground и комерцијала, такви нешта не постојат, постојат само артисти/бендови кои имаат подршка од издавачки/продуцентски куќи и сиромашни артисти/бендови ... тоа е.
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Koga se raboti za povekje rap, kaj Ago nema takvo nesto kako zarabotka. Ako go poznavas kako sto velis, togas ke go znaes ova. Odi naprai so Ago muabet pa ke ti kazi toj. Ne velam ne, Ago zema 50 evra za traka. Ama toj ne snima samo rap, tuku snima SE, bukvalno se.. Vo Makedonija, ne vo svetot, seuste postoi toa komercijala, harcore, underground, mainstream, i tie raboti. A svetot, potocno Amerika, zaboravi sto e rapot, deka od tamu poteknuva. Sea za niv e sredstvo za pari pecatenje. A kaj nas, barem za onie sto imaat ljubov kon kulturata, seuste znaat sto e za pari a sto za ljubov. Zaboravi gi tie Americki filmovi. Ova e makedonija, seuste ima predrasudi, karanici, tepacki i ne znam sto.. Dodeka toa trae, ke mislis na nacinot na koj mislis. Ako, velam AKO, eden den prestane ova sranje na scenata, ke vidis deka gresis.. Do togas, ke gledame natprevar vo toa koj imal povekje albumi, koj prodal povekje, koj bil sranje, koj bil zakon.

P.S.
Citaj mi go potpisot.. Tamu pisuva dovolno
P.P.S.
Ako mu bese za zarabotka, Ago nemase da se mati da prai Polnokjna Misa i ne znam sto. Razmisli malku..
A Dzaka e druga prikazna... Tamu ima mnogu dijalog..
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Јас знам како е да се снима од љубов, снимав песни и албум до пред една година, снимав 5 години и незнам колку пари имам дадено "oд љубов" ... сфатив дека за џабе си ги давав парите, за снимање, за кој снимам, само за мене, од љубов? Tоа на мали деца ... јас сакам пари, ти љуби ја музиката и културата, едно е почит, друго е да даваш пари (а да не добиеш барем мал процент повеќе од даденото) ... а за кој потпис зборуваш? За ова: 'I`ll probably be an old man before I understand
why I had to live my life with pistols close at hand" или за ова позајменото од Аго? :smir:

п.с. Останаа само прекрасни спомени од дружењето.
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Ako si baral nesto za vozvrat, togas toa ne bilo od LJUBOV, kako sto velis ti, tuku bilo za pari, slava ili ne znam sto si ocekuval. Ako sakas nesto za vozvrat vo rapot, otvori studio, ete naplakjaj po 1500 den od pesna, ke imas nenormalna zarabotka. A vaka, so snimanje, cekanje da stanis slaven toa ne odi taka. Toa sto go snimas treba da e kvalitetno, da bide slusano, da go sakaat lugjeto, pa da odis na nastapi i koncerti sekoja nedela, da polnis kafici do drt, da nema mesto da se prdni vnatre, pa da ti plakjaat za toa. Se znae deka nema kaj nas americki film, od albumi pari praenje. Prvo, nema pocit. Sekogas koga ke izleze album nov, original, namesto da se kupuva od prodavnici, se ceka na download, pa posle da recat deka go imaat albumot. A ako ti navistina go sakas rapot, ako navistina imas ljubov kon kulturata, ke go zanemaris toj fakt, ke se potpris na nadezta deka eden den ke se smeni toa, pa ke prodolzis. Ama so toa razmisluvanje, PARI NEMA! :).
Ete pak ke ti recam, zborni so Ago, toj gi znae ovie raboti podobro od mene. I jas se znam licno, i ke ti kazam deka od negovite muabeti, toj ne ceka na zarabotka od rap. Ete studioto mu vadi dovolno pari za da zivee toj.

I da, zboruvav za toa od Ago napisano sto e:smir:
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Џабе ќе се мачиш, убаво рече, наместо да купат, ќе го симнат од интернет и тоа е ... а да не излезе дека се фалам, и кај мене снимаат деца за цена од 1500 - 3500 денари и знам дека е убава заработка, а јас не сум нивен менаџер да се интересирам за тоа колку ќе ги слушаат и колку ќе бидат славни, а јас погоре не реков за слава, туку за заработка, убаво е да се заработува да знаеш, кој што сака нека збори демек несака заработка ... сега одам да спијам, утре сум на работа, ако има уште нешто, утре ќе надополнам.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.639
Поени од реакции
5.317
ali tipcite imaat najgledana emisija pa sea ti vidi
:))Другарче,Тони Зен и Пикисипи имаат емисија..Имаме огромен избор на емисии, па оваа од Пикисипи е подобра овај најгледана..Браво!!:tapp:

hahaha epa aho neka si naprai emisija, ili ne se zamara so takvi stvari. a da ne treba piksi i goce da go viknat ago da im vodi emisija hahaha
Што го мешаш Аго сега тука??:))Не знам...ПАУ ПАУ WTF???Ова не е Њу Јорк, тоа е Скопје, а ова МАКЕДОНИЈА!!Во емисија се служи со речник што се состои од максимум 20збора..Пау, Зорд Продукција, Дџ Гоце(респект за него), хип хоп мераклии, а1телевизија, реклами, ова видео, и сите сврзници..Од музички аспект можам да кажам дека добри видеа пушта, иако од она видеоно на Продиџи од Mobb Deep не знам кој ден жолтица ќе фатам, пошо секоја емисија истиот спот го врти(знам дека продиџи му е идол, (и јас го поштовам многу Продиџи) ама не можи секоја емисија да го тупи постојано со него..Друга работа, Пикисипи изгледа има забораено дека постои и Westside rap..Од ко го гледам само Исток пушта...И Пикисипи има забораено дека постои МАКЕДОНСКА РАП СЦЕНА, зошто наместо да пушта и промовира рап артисти од Македонија тој го пушта Џеј з???:))Каква иронија(нека го пушта Џеј З, ама нека им даде простор и на макрап артистите да покажат што знаат)Одпрво дојдоа Единствена Опција, Против Сите и РНС со компанијата, и после се замре..Дали Пикисипи смета дека нема МАКЕДОНСКИ РАП или што е финтата не знам..А Гале, размисли кој во Скопје и во цела Македонија им помогнал на оние кој имаат талент за рап а немаат услови на снимање, кој им помогнал?АГО!!!Том 1,2,3!!Кој им ги издал ТОМОВИТЕ??АГО!!А кој пред некое време изјави дека нема МАКЕДОНСКА РАП СЦЕНА???Think man... Ова ќе ти го оставам сам да си размислиш.. Пикисипи живее на СТАРА СЛАВА СО САФИЗАМ(реално еден од најдобрите албуми во Македонија) ама за да бидеш добар и да останиш добар треба да бидиш КОНСТАНТА(како што и се спомнува во нивните песни)....
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.639
Поени од реакции
5.317
Aго помогнал, ама сепак затоа има своја заработка, никој ништо не работи бесплатно, еве да му понудиш пари на Пикисипи, што, нема да снима со тебе? Денес се е за пари, џабе е се тоа: другари за другари, курви за пари, ти биди со празни џебови, друг да има пари, па збори колку сакаш дали тој е курва. А да те прашам, мислиш ли дека не е добродојдена поголема аработка, т.е. како што велиш ти, од underground во ова како и да се нарекува - комерцијала или мејстрим ... пример да му отиде Ламбе Алабаковски во студио и да му каже да праат дует за одредена сума пари, мислиш дека не би прифатил Аго, или Пикисипи, или Џака (ги спонувам тројцата како поголеми "фаци" во макрап сцената) или било кој друг?
И уште нешто, ова што е underground и комерцијала, такви нешта не постојат, постојат само артисти/бендови кои имаат подршка од издавачки/продуцентски куќи и сиромашни артисти/бендови ... тоа е.
За Пики не знам, за АГО И ЗА ЏАКА НЕМА ШАНСИ!!Го поштовам твоето мислење keyskeenow, иако не се согласувам со тебе!!Ако пишам одново ќе испадни дека го копирам ThugProphet и тако даље!!Само ќе кажам јас ...ЉУБОВ е она што го правиш со чиста душа и срце, притоа не користејќи задни намери, и да извлечиш каква и да е корист од тоа(вклучувајќи ја и МАТЕРИЈАЛНАТА КОРИСТ)од таа "ТВОЈА" љубов!!Рапот треба да го правиш ЗА СЕБЕ,твоите песни ко ќе ги слушаш да те направат среќен да се издуваш на некој начин преку песните, а не да видиш дали твоите песни се пуштаат низ клубовите,и ако се пуштаат да видиш дали девојките играат на таа музика за да им појдеш со она "Еј, девојче, знаеш дека јас сум оној што рецитира на песницава???:toe:
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Да не ги забораваме Клан Исток, кои шират хип хоп култура на свој посебен начин, особено Браќа по крв, кои издадоа книги, во кои тематиката е хип хоп културата и нејзиното ширење. Во последната книга, Аспекти на Македонскиата урбана култура - Хип Хоп Македонија, на долго и широко, од почеток па се до денес, раскажуваaт за културава, која, од новороденче, прерасна во една урбана силуета на модерното време. Да, и таму се спомнати САФ, но ајде проверете во какво светло. Токму таму пишува дека сега моментално живеат на стара слава, а нема да ме чуди ако продолжат така. Каде е Пикиспи сега, кога Славе душа вади, трча од град до град, држи предавања за хип хоп културата? :kesa: Каде се сите тие сафизми или не знам што??? :kesa: Помина тоа време кога САФ, нарочито Пикисипи се чукаше во гради дека тој има постигнато сЕ во оваа урбана култура. Да не напоменувам дека типот има трака против дрогата, а минатата година, кога правеше жрука во Битола, дојде натрипан 300 (Си го крши зборот). За уште поинтересно да биди, не знаеше што да пушта, за да крени публика, сем две три песни, кои за некое чудо, на среќа ги потрефи...
Ако зборуваме за емисијата што ја води, еве ќе земеме пример
Мак-рап спотови што НЕСОМНЕНО заслужиле да се најдат на телевизиските екрани:
ВОЈНИК, АГО & НЛО - АГОНИЈА!
Легијата - Нема ни грам сомнеж
Легијата, Џи Мадафанк & Алич - Бонус Трака
Сив Дом - Епицентар
(Сега уште два спота од Сив Дом ќе излезат)
Клан Исток - Пријател
Клан Исток - Рапери во криза
Клан Исток - О, не
Клан Исток - Кој е кој
...и еден куп други, што не се ни знае дека постојат...
И наместо Пикисипи да презентира МАКЕДОНСКИ Хип Хоп, тој си фура амерички филм, стиркно EastSide што е уште потрагично.
Да не напоменувам дека не го ни спомна најголемиот поет што некогаш застанал на светската рап-сцена - Тупак, а токму на истиот датум кога Тупак почина, Пикисипи водеше емисија на А1. Тоа за мене е бизрана работа. Каде се еве и спотовите на САФ?? Каде е спотот Сафари, во кој типот што бега, Пикисипи го именува како Аго? Ајде нека стави барем негови спотови, да знаеме дека еве ќе има нешто македонски.
Да не трујам многу... Не е во ред она што го прави. :nenene: Ако сака да личи она на емисија, треба да промени многу работи, а за почеток, да си го зголеми фондот на зборови, зашто онака ми личи ко дедо ми да ја води емисијата. Брат ми, што не може да поднесе рап :nesvest: се запраша зошто Пикисипи не кажува некое инфо за сите тие групи и артисти чии спотови ги пушта :toe: (беше приморан да седи и да гледа со мене :) ).
Можам живот да ставам на коцка дека Џака или Аго би воделе 100 пати подобро од Пикисипи.
Поздрав:salut:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.639
Поени од реакции
5.317
Бро, ти да не му помагаш на Славе да ја напише книгата:vozbud:Како не те мрзеше вооолкав текст да пишиш..:Ама требаше некој да го пиши..Почит!!Браво, Убаво објаснето..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom