Хипхоп културата надвор од нашите граници

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Ај ја да ве прашам вака како неквалификуван рапер. Зашто толку фурање со ова рапов...го читам овој прокс „Прокс Аут„ и слични други коментари со сленговски фазони? Шо е фората? Тоа ве прави рапер? Учењето на памет работи ве прават поголеми рапери ЕМСИА? Ај одговорете ми и просветлете ме ве молам
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Браво за темава! Секогаш има за што да се прај муабет за рап/хип-хоп.
Но ич не ми се свиѓа што влагаат некои луѓе што немаат појма од рап.. или пак слушаат рок, метал... и пробуваат да продаваат топла вода, демек рапот е срање.. Браво уште еднаш!

Поздрав!
Proxx Out!
Temata e za site, kako sto napisav koga ja otvoriv. Znaci procitaj na prvata strana i ke vidis sto pisuva. Neka si prodavaat topla voda. Sepak ova e forum, tuka sme da diskutirame, da objasnime raboti sto nie gi znaeme na nekoj sto ne gi znae.
Pozdrav do tebe.

Ај ја да ве прашам вака како неквалификуван рапер. Зашто толку фурање со ова рапов...го читам овој прокс „Прокс Аут„ и слични други коментари со сленговски фазони? Шо е фората? Тоа ве прави рапер? Учењето на памет работи ве прават поголеми рапери ЕМСИА? Ај одговорете ми и просветлете ме ве молам
Tочкест, rabotata e toa sto retko koj go razbira rapot i hip-hop kulturata voopsto. Ne e furanje ili nesto slicno. Sekoj si ima svoj vkus, znaci sekoj si saka razlicna muzika. Ako nekoj se nosi vo siroko spored tebe se fura? Ako si odi po ulica i si recitira se fura? Iskreno i dvete gi pravam. Znaci spored tebe se furam?? Ili koga nekoj zboruva na sleng se fura?? Taka se naucil, go poprimil toa od ulica. Samo onie sto imaat pominato vreme na ulica mozat da go razberat toa. Eve iskreno spored mene, tie kremski faci, vo stegnati pantoloni, sminkanje i tie raboti, odnesuvanje kako da se na modna pista, i smizlickite sto go nisaat gazeto po ulica, mene ne mi se dopagjaat. Mnogu me nerviraat raboti kako sminkanje pred cel klas na uciliste, srede cas, ili furanje onoj americki film na modata. Spored tebe e furanje ako nekoj se oblekol vo siroko, stavil lanec ili ne znam sto na nego. Ke se oblekuva onaka kako sto saka, ne mora tebe ili na nekoj drug da mu se dopagja. Eve prosetaj vo Skopje i vidi, edna tretina od lugjeto se obleceni vo siroko. Isto i vo Bitola. Mal broj od niv se zanesuvaat, zasto stvarno ne znaat sto znaci taa siroka obleka. I da: Ne e moralno vo rapot da se oblekuvas vo siroko.
E sea objasni mi sto podrazbiras pod toa nekvalifikuvan raper?
Druga rabota
Sto ima ucenje na pamet vo rapot? Tekstovi od pesni? Eve drugive sto ne slusaat rap, rokeri, metalci ili ne znam sto.. I tie si znaat tekstovi na pamet od pesni sto gi slusaat, pa oti za niv ne velis nisto? Ete i tie se oblekuvaat eksplicitno, so ne znam sto na niv, so rogovi i bocki. Mene toa ne mi smeta, si imaat svoja kultura si ja pocituvaat i zastapuvaat so se sto pravat.
Taka i vo rapot, oblekata e simbol na hip hop kulturata, slengot uste eden simbol, kako i eden kup drugi raboti sto spagjaat vo toj kontekst.
I prvo kazi mi sto podrazbiras pod poimot MC (em-si), pa posle ke prodolzime so diskusija.
P.S.
Neam nisto protiv tebe, ama otkoci go mozokot malku i pogledni globalno na svetot, ke vidis deka ne e crno-bel, tuku ima i nijansi na sivo. Vakov vpecatok dobiv od ovoj post, iskreno ne znam dali si navistina takov. Mozi ova ne e na mesto, ama iskreno taka izlgeda od ovde, sakas luti se sakas ne.
Pozdrav
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
466
Поени од реакции
30
HiP-HoP-Is DEATH

Temata e za site, kako sto napisav koga ja otvoriv. Znaci procitaj na prvata strana i ke vidis sto pisuva. Neka si prodavaat topla voda. Sepak ova e forum, tuka sme da diskutirame, da objasnime raboti sto nie gi znaeme na nekoj sto ne gi znae.
Pozdrav do tebe.



Tочкест, rabotata e toa sto retko koj go razbira rapot i hip-hop kulturata voopsto. Ne e furanje ili nesto slicno. Sekoj si ima svoj vkus, znaci sekoj si saka razlicna muzika. Ako nekoj se nosi vo siroko spored tebe se fura? Ako si odi po ulica i si recitira se fura? Iskreno i dvete gi pravam. Znaci spored tebe se furam?? Ili koga nekoj zboruva na sleng se fura?? Taka se naucil, go poprimil toa od ulica. Samo onie sto imaat pominato vreme na ulica mozat da go razberat toa. Eve iskreno spored mene, tie kremski faci, vo stegnati pantoloni, sminkanje i tie raboti, odnesuvanje kako da se na modna pista, i smizlickite sto go nisaat gazeto po ulica, mene ne mi se dopagjaat. Mnogu me nerviraat raboti kako sminkanje pred cel klas na uciliste, srede cas, ili furanje onoj americki film na modata. Spored tebe e furanje ako nekoj se oblekol vo siroko, stavil lanec ili ne znam sto na nego. Ke se oblekuva onaka kako sto saka, ne mora tebe ili na nekoj drug da mu se dopagja. Eve prosetaj vo Skopje i vidi, edna tretina od lugjeto se obleceni vo siroko. Isto i vo Bitola. Mal broj od niv se zanesuvaat, zasto stvarno ne znaat sto znaci taa siroka obleka. I da: Ne e moralno vo rapot da se oblekuvas vo siroko.
E sea objasni mi sto podrazbiras pod toa nekvalifikuvan raper?
Druga rabota
Sto ima ucenje na pamet vo rapot? Tekstovi od pesni? Eve drugive sto ne slusaat rap, rokeri, metalci ili ne znam sto.. I tie si znaat tekstovi na pamet od pesni sto gi slusaat, pa oti za niv ne velis nisto? Ete i tie se oblekuvaat eksplicitno, so ne znam sto na niv, so rogovi i bocki. Mene toa ne mi smeta, si imaat svoja kultura si ja pocituvaat i zastapuvaat so se sto pravat.
Taka i vo rapot, oblekata e simbol na hip hop kulturata, slengot uste eden simbol, kako i eden kup drugi raboti sto spagjaat vo toj kontekst.
I prvo kazi mi sto podrazbiras pod poimot MC (em-si), pa posle ke prodolzime so diskusija.
P.S.
Neam nisto protiv tebe, ama otkoci go mozokot malku i pogledni globalno na svetot, ke vidis deka ne e crno-bel, tuku ima i nijansi na sivo. Vakov vpecatok dobiv od ovoj post, iskreno ne znam dali si navistina takov. Mozi ova ne e na mesto, ama iskreno taka izlgeda od ovde, sakas luti se sakas ne.
Pozdrav
Bro bravo za tekstot go citav i eve ti 10,toa e toa cto im kaza na slepcive,
cto e cto BRAVOS,brat ma koj gi e*e,nie si KULIRAME ,HIP-HOP-MAN7.
Realno mnogu go slusam i pocituvam ama i NBA taka da nie sme tie YO!!!!
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
50 e vistinski HIP-HOP,OooOOOOOOOOOOYEAP!!!!!
ubavo yi kazaa drugarceto 50Gorila G-Unit,
EMINEM,toa e vistinskoto YEAP!!!!!!!!!!:eek:jea::eek:jea::zver::zver:
MAN 7.
Aj odluci se... 50 ili M-n-M (Eminem :D)
Inaku i 50 e hip hop, samo sto e komercijalen. Ne velam deka Eminem ne e, samo sto Eminem mozam da go kfalifikuvam kako MC (em-si), ama ne i 50Cent

Da razgranicime nekoi raboti:
Vo rap-muzikata, kako i vo mnogu drugi, postojat povekje vidovi, tipovi ili zanrovi, kako sakate narecete gi:
Komercijalen rap (onoj koj e najzastapen denes)
Underground rap (onoj koj e namenet da ostane "podzemja" samo za fanovite na ovoj tip, ne se emituvaat spotovi po tv, ili ako se emituvaat toa e mnogu retko)
HardCore rap (tvrdokoren rap, koj najcesto go opfakja socijalniot zivot, sekojdnevieto, se pojavuvaat po TV vakvi spotovi, samo retko (ne tolku retko kako undergroundot))

Sekoj si ima svoja namena, svoi slusateli, svoja pricina za postoenje. Znaci razgranicuvajte gi ovie raboti koga zboruvate za rap
poz
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Sekoja cest za ThugProphet i za objasnuvanjeto pogore...brat uzivaj ne se zamaraj,ne se nerviraj...od sekogas imalo i ke ima provokatori na koj mu smetame nie,nasata garderoba i ona sto go pravime...ali najtragicno e sto tie istite sto go pcujat rapot koga ke vlezat v kola ke cues pesni rap pukaat vo kolata,a koga ke vidat raper na ulica i demek "klosari"....
Ago ubavo kaza edna recenica "do vcera site kremci so koli,metalci skejteri denes za rap pamet soli"
pozz od tie sto ovaa kultura vistinski ja svatile...
:salut:
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Ај ја да ве прашам вака како неквалификуван рапер. Зашто толку фурање со ова рапов...го читам овој прокс „Прокс Аут„ и слични други коментари со сленговски фазони? Шо е фората? Тоа ве прави рапер? Учењето на памет работи ве прават поголеми рапери ЕМСИА? Ај одговорете ми и просветлете ме ве молам
a ti raper si???
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Sekoja cest za ThugProphet i za objasnuvanjeto pogore...brat uzivaj ne se zamaraj,ne se nerviraj...od sekogas imalo i ke ima provokatori na koj mu smetame nie,nasata garderoba i ona sto go pravime...ali najtragicno e sto tie istite sto go pcujat rapot koga ke vlezat v kola ke cues pesni rap pukaat vo kolata,a koga ke vidat raper na ulica i demek "klosari"....
Ago ubavo kaza edna recenica "do vcera site kremci so koli,metalci skejteri denes za rap pamet soli"
pozz od tie sto ovaa kultura vistinski ja svatile...
:salut:
Ne se zamaram jas ich :). Toj se zamara, jas mozam da objasnuvam cel zivot da Hip Hop, a da ne se iznerviram :). Koj kolku saka neka jadi burek. Jas imam trpenie i nervi i sili da ja branam nasata kultura, kako sto toj ima za negovata.
I da, eve denes vo Prilep vidov kremci kaj sto se vozat vo kola, a za cudo pukashe Ago - Agonija.
Poz
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
Ај ја да ве прашам вака како неквалификуван рапер. Зашто толку фурање со ова рапов...го читам овој прокс „Прокс Аут„ и слични други коментари со сленговски фазони? Шо е фората? Тоа ве прави рапер? Учењето на памет работи ве прават поголеми рапери ЕМСИА? Ај одговорете ми и просветлете ме ве молам
a ti si neso POGOLEM RAPER?!? neznam kako procenuvas toa koj e pogolem raper
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
a ti si neso POGOLEM RAPER?!? neznam kako procenuvas toa koj e pogolem raper
Gale ne sme ovde da se navreduvame. Toj si ima licno mislenje, jas moe. Jas mu obrazloziv sto kako e, pa sega cekam na nego da pisi. Sepak forumov e za da debatirame i diskutirame, ne da se karame.:smir: I daj pisi nesto na temava :):)
Poz
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
Gale ne sme ovde da se navreduvame. Toj si ima licno mislenje, jas moe. Jas mu obrazloziv sto kako e, pa sega cekam na nego da pisi. Sepak forumov e za da debatirame i diskutirame, ne da se karame.:smir: I daj pisi nesto na temava :):)
Poz
jas nikogo ne branam, me svati pogresno. ama imam svoe mislenje za nekoi luge i zatoa ke si go kazam toa sto go mislam bez cenzura
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
466
Поени од реакции
30
Ne se zamaram jas ich :). Toj se zamara, jas mozam da objasnuvam cel zivot da Hip Hop, a da ne se iznerviram :). Koj kolku saka neka jadi burek. Jas imam trpenie i nervi i sili da ja branam nasata kultura, kako sto toj ima za negovata.
I da, eve denes vo Prilep vidov kremci kaj sto se vozat vo kola, a za cudo pukashe Ago - Agonija.
Poz
Celiot HIP-HOP,e toa Picki,Kristal,i cto e mozno poveke,
platina na bandasite,koj nejke vo Bently,i da pleskari,
ili Rap ili HIP-HOP,i ti sakas i site nie,koj saka ulica
kolku i da ne e sekoj saka komercijala,pari
BLINK-BLINK,vistinskoto e toa P.DIDDY,toa e vistinskoto,
cto go saka sekoj nigger,a ne ulicata,otamu da pocne a da
dojde do,toa ,realno slusam Rap,ama nemozam ulicen ,
Eminem,50Cent,T.I.Chingy,Akon,Bow Wow i Chris Brawn,Lil Waayne,ali
edno kpile smrdlivo moze da se obesi odma,ja rule,edinstveno kopile koe
ednostavno mrsnik smrden,se se najloso za toa kopile,a sekoja ces za
moeto covece EMINEM,toa e toa patika,trenerka,kapa,se samo i NIKE,cto drugo samo toa e za mene,toa e moe mislenje,go sakam EMINEM,i BLING-BLING,jako KULIRANJE YEAH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.678
Celiot HIP-HOP,e toa Picki,Kristal,i cto e mozno poveke,
platina na bandasite,koj nejke vo Bently,i da pleskari,
ili Rap ili HIP-HOP,i ti sakas i site nie,koj saka ulica
kolku i da ne e sekoj saka komercijala,pari
BLINK-BLINK,vistinskoto e toa P.DIDDY,toa e vistinskoto,
cto go saka sekoj nigger,a ne ulicata,otamu da pocne a da
dojde do,toa ,realno slusam Rap,ama nemozam ulicen ,
Eminem,50Cent,T.I.Chingy,Akon,Bow Wow i Chris Brawn,Lil Waayne,ali
edno kpile smrdlivo moze da se obesi odma,ja rule,edinstveno kopile koe
ednostavno mrsnik smrden,se se najloso za toa kopile,a sekoja ces za
moeto covece EMINEM,toa e toa patika,trenerka,kapa,se samo i NIKE,cto drugo samo toa e za mene,toa e moe mislenje,go sakam EMINEM,i BLING-BLING,jako KULIRANJE YEAH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
БРАВО ЛАВЕЕЕЕ!!!!!
на Џа Рул у уста така е царе:bilokojzbor3:

YEEEAAAP!!!!:bilokojzbot::bilokojzbot:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
ThugProphet човече, немораш толку да се трудиш да им објаснуваш на сите што е хип хоп и вистински рап!!Ти си тука, си напиша пост, и накриви си ја капата!!Џабе на некои им објаснуваш, попусто!!Верувај..Кој сака нека свати, кој не сака нека слуша турбо, можеби таа е подобра музика од рапот:cuc:!!Окидоки, слушај си 50 Сент, влегвај во нивниот филм многу е јак, ама знајш што е најлошо??Ко ќе излезеш ќе бидиш сам!!Ваш е изборот!!За хип хоп има многу да се зборува, и говори, како прво не е музика тоа е стил на живот..Ама ајде да почниме да дебатираме околу тоа , без серење за истите, и без уклучување на постови, јас сум фифти, имам платина бандаши и се..Обидете се да ја сватите нашата музика и нашиот стил..Некој ако не има поим од културата, да му објасниме да ја свати подобро, а ако некој има против рапот не мора ич да чита..Не е морално!!Значи темава е за тој што го интересира хип хоп културата, тој што не го интересира нека не ја пусти нека оди на теми кој го привлекуваат и крај!!Не мора сите теми за рап да се сиромашни!!

оФФ ТоПИК!!!
фифти,ТИ, и сите такви луѓе се во "рапот" за да направат кеш!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom