Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
За Пики не знам, за АГО И ЗА ЏАКА НЕМА ШАНСИ!!Го поштовам твоето мислење keyskeenow, иако не се согласувам со тебе!!Ако пишам одново ќе испадни дека го копирам ThugProphet и тако даље!!Само ќе кажам јас ...ЉУБОВ е она што го правиш со чиста душа и срце, притоа не користејќи задни намери, и да извлечиш каква и да е корист од тоа(вклучувајќи ја и МАТЕРИЈАЛНАТА КОРИСТ)од таа "ТВОЈА" љубов!!Рапот треба да го правиш ЗА СЕБЕ,твоите песни ко ќе ги слушаш да те направат среќен да се издуваш на некој начин преку песните, а не да видиш дали твоите песни се пуштаат низ клубовите,и ако се пуштаат да видиш дали девојките играат на таа музика за да им појдеш со она "Еј, девојче, знаеш дека јас сум оној што рецитира на песницава???:toe:

Decko, tuka si u pravo...ali razmisli do kaj ode toa "Ne go pravam rapov od pari, go praam od kejf" ? Ne znam kolku godini imas, ali toa e okej do nekoja vozrast. Da receme 17-18-20 tuka nekade. Ali ako stignes ti vekje 22-3 godini, i pravis rap samo od ljubov, a mama te pere doma i tatko ti ode niva ora dodeka ti si se kvaknal doma i samo za ljubof, toa ne e okej. Normalno deka prv prioritet na rapot treba da bide da te ispolni. Ali od ljubof nema leb. Posle nekoe vreme treba i da napravis nekoj denar, za da ti se vrati trudot, pa da si ovozmosis da pravis povekje rap. I eden Ago fakja pari od rapot. Da ne mu e DNS valjda ke se bavi on so rap na negovite 30-i-kusur godini. Ke beshe zaboden u odelo pozadi nekoja masa i ke potpisuvase dokumenti deneska, ako ne mu e DNS.

A jas, si slusam rap od mala, od 11tina godinki, verno si pratam so se desava, ali ne se eksponiram tolku kako nekoi lugje kaj nas. So zelba tolku mnogu da se pokazat kako raperi duri smesno izgledaat. Jas si slusam i ne mi treba na nikoj da mu dokazuvam. A za artisti, bi gi izdvoila Lil Wayne, Jay-Z, Nas, i Kanye...rasturaav tipcive. Ima uste mnooooogu mnogu ali ovie najmnogu kejf mi pravat so stilot. Underground mi e u dusa, ali znam da kimnam glava na nekoe dobro takozvano komercijalce, iako retki se tie pesni.
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Decko, tuka si u pravo...ali razmisli do kaj ode toa "Ne go pravam rapov od pari, go praam od kejf" ? Ne znam kolku godini imas, ali toa e okej do nekoja vozrast. Da receme 17-18-20 tuka nekade. Ali ako stignes ti vekje 22-3 godini, i pravis rap samo od ljubov, a mama te pere doma i tatko ti ode niva ora dodeka ti si se kvaknal doma i samo za ljubof, toa ne e okej. Normalno deka prv prioritet na rapot treba da bide da te ispolni. Ali od ljubof nema leb. Posle nekoe vreme treba i da napravis nekoj denar, za da ti se vrati trudot, pa da si ovozmosis da pravis povekje rap. I eden Ago fakja pari od rapot. Da ne mu e DNS valjda ke se bavi on so rap na negovite 30-i-kusur godini. Ke beshe zaboden u odelo pozadi nekoja masa i ke potpisuvase dokumenti deneska, ako ne mu e DNS.

A jas, si slusam rap od mala, od 11tina godinki, verno si pratam so se desava, ali ne se eksponiram tolku kako nekoi lugje kaj nas. So zelba tolku mnogu da se pokazat kako raperi duri smesno izgledaat. Jas si slusam i ne mi treba na nikoj da mu dokazuvam. A za artisti, bi gi izdvoila Lil Wayne, Jay-Z, Nas, i Kanye...rasturaav tipcive. Ima uste mnooooogu mnogu ali ovie najmnogu kejf mi pravat so stilot. Underground mi e u dusa, ali znam da kimnam glava na nekoe dobro takozvano komercijalce, iako retki se tie pesni.
Aj сеа и вака размисли: Има луѓе, не по 22-3 години, туку по 35-6, па сеуште прават рап од љубов, а не за заработка. Но тоа што значи? Дека претходно си имаат обезбедено друг извор на финансии, така да, рапот не го гледаат како средство за правење пари. И да, ако сакаш да се развива културата што ја сакаш, тогаш треба, не само да чекаш на другите, туку малку и ти да се заангажираш.
Нормално, свесни сме дека од рап во Македонија не се живее. Затоа прво бараме некој начин да дојдеме до средства, затоа што не можеме сите да си дозволиме студио па да снимаме, па после гледаме за другото. Јас на 20 години, не можам од мама-тато да барам пари за да снимам, тоа е најнормално. Тоа што мене ме исполнува, гледам јас да го направам на свој начин, односно, сакам заслугата да биде само моја, јас да имам испотено за тоа што сум го направил, а не некој друг. Само тогаш ќе биде онака како што сакам.
Не знам колку години имаш, ама интересно размислуваш, ми се допаѓа :).
Слушни нешто 2Pac, Bone Thugs N Harmony, Big L, Big Pun(nisher), Lord Finesse, Harlem Finest, Da Dirty South. Ова е чисто професионален совет :). Има еден куп други артисти, ама овие мене ми праат филм :tv: if u noe wut I mean :).
ПоздраФ
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
19
Поени од реакции
0
abe ja prv pat koa slusnav rap se zaljubiv ama novo lisice bez rap ne biva i sea tamu so edinstvena opcija neso praev na novo lisice budalo iam 3 pesni moj so gi iam napraeno ama ne i izdaeno
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
P.S.
Citaj mi go potpisot.. Tamu pisuva dovolno
P.P.S.
Ako mu bese za zarabotka, Ago nemase da se mati da prai Polnokjna Misa i ne znam sto. Razmisli malku..
A Dzaka e druga prikazna... Tamu ima mnogu dijalog..
aj togas i jas da citiram nesto: "ne mi kazuvaj koj si nego sto si"
i aj sea definiraj mi go covekot koj ima dve tolku kontradiktorni frazi

daleku od toa deka ago ne pridonel za mak rap scenata i deka ne go pocituvam, no ne e svetec i "kral" na mak rapot svatete

ThugProphet напиша:
So sakas so ova da kazis?? Deka AGO ne moze da vodi emisija?? Abe ti budala si sio... Ko ne znajs ne kazuvaj.. Ago kolku sto znae za rap ti tolku vlakna na glata nemas
ajt
kako prvo listaj strana pred mislenjeto ek vidis zasto go napisav.
pa ako ago ima tolkavo poznavanje za rapot neka napravi emisija rado bi ja gledal


uste nesto
ne po vina na piksi i goce nema poveke pretstavnici od mak rapot.
dali bi viknal vo emisija nekoj koj te mrazi i koj sere za tebe kaj ke stigne?.....mislam deka ne
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
uste nesto
ne po vina na piksi i goce nema poveke pretstavnici od mak rapot.
dali bi viknal vo emisija nekoj koj te mrazi i koj sere za tebe kaj ke stigne?.....mislam deka ne
Епа брат, нека не го вика Аго..Може други да викни...Можи Клан Исток имаат исрано нешто за пикисипи??
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Aj сеа и вака размисли: Има луѓе, не по 22-3 години, туку по 35-6, па сеуште прават рап од љубов, а не за заработка. Но тоа што значи? Дека претходно си имаат обезбедено друг извор на финансии, така да, рапот не го гледаат како средство за правење пари. И да, ако сакаш да се развива културата што ја сакаш, тогаш треба, не само да чекаш на другите, туку малку и ти да се заангажираш.
Нормално, свесни сме дека од рап во Македонија не се живее. Затоа прво бараме некој начин да дојдеме до средства, затоа што не можеме сите да си дозволиме студио па да снимаме, па после гледаме за другото. Јас на 20 години, не можам од мама-тато да барам пари за да снимам, тоа е најнормално. Тоа што мене ме исполнува, гледам јас да го направам на свој начин, односно, сакам заслугата да биде само моја, јас да имам испотено за тоа што сум го направил, а не некој друг. Само тогаш ќе биде онака како што сакам.
Не знам колку години имаш, ама интересно размислуваш, ми се допаѓа :).
Слушни нешто 2Pac, Bone Thugs N Harmony, Big L, Big Pun(nisher), Lord Finesse, Harlem Finest, Da Dirty South. Ова е чисто професионален совет :). Има еден куп други артисти, ама овие мене ми праат филм :tv: if u noe wut I mean :).
ПоздраФ
Ne slusaj, u pravo si ti rekof, ali ja zboref za lugje so karieri shto gi obvrzuvaat pogolemiot del od denot. Normalno ako imas rabota, odis od sabajle do kaj 3-4 porucek, i posle idis doma i so sakas praes. Jas po sebe si si gledam...Jas sum zafatena od 7 saat sabajle do 12-1 saat navecer, osfen e vaka vikendi. Neam vreme da legnam 3 saati ne pa li neso drugo da praam. I normalno, od koa ke zavrsam fakultet koa ke pocnam kariera, use pomalku vreme ke imam. I kolku i da mi pridava zadovolstvo rapot, jas u mojot zivot, dokolku nemam nekoja sansa za zarabotka od rapot, osven da go vrestam u kola izmegju obvrski, ke nemam nisto drugo.
A fakt e deka najuspesnite artisti i vo Makedonija i vo svetot imaat zarabotka od rapot, i za toa ushte se bavat so nego. Od Ago, SAF, Klan Istok, Legijata, Dzaka itn itn itn...Site koga i da izdadat album imaat promocija so karta od 200 den na koja sto go davaat cd-to, i ke im otide eden kup narod, shto posle toj narod ke go rasire cd-to na mnogu mnogu lugje, i op posle tie grupi imaat sansa za zivi nastapi po drzavava. Idat u koj sakaat kafic, ke im dadat 500-600 evra od svirka, i ete ti zarabotka.
A inaku imam 18 godini, i bas taka razmsiluvam poso znam so me ceka za 1 godina koa ke otidam na fakultet :) Dali ke imam vreme i da islusam nekoja pesna, e na pa li nesto drugo. A za tie artisti i grupi sto mi gi navede gi slusam site i toa dosta, ali zboref za segashnive artisti shto se aktivni. Je da Bone Thugs cat pat bacat po nesto...
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Da ne go citiram KikoMC samo ke se nadovrzam na negoviot odgovor.Se soglasuvam so toa deka deka "Gospodinot piki sipi " ako tolku mnogu saka da napravi za Mak Rap scenata treba da prodolzi da prezentira gosti ili grupi od nasata scena.Eve ne mora Ago ali ima drugi ekipi od Sk primer Legijata Istok Zapad,Edinstvena Opcija (kako po afirmirani vo Sk) ili pak da pokani gosti od drug grad primer (rap se snima i vo Bitola,Prilep,Kumanovo,Veles,Ohrid int.Ne e nekoja golema steta da se napravi mesto od 5 min vo emisijata i da se pusti nekoj Makedonski spot ili da pokani nekoj artist koj se potrudil i napravil album...Tuka se gleda "pridonesot" i sebicnosta.
Se mi bese jasno uste koga saf izlegoa na M.T.V Adria i piki sipi vika deka NEMALO MAK RAP SCENA !!! kako da samo tie napravile album ili samo tie snimile video...pfff
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
EVIL-B, тоа е точно!!

СЕ ОДРЖА ХИП ХОП ФЕСТИВАЛ А НИШТО НЕ СПОМЕНА!!(Ај ќе речеш од Аго е тоа организација)..Ама од Џака што беше тој фестивалот во Кастро или во Софија??Каде му за тоа новости!!Хип Хоп Мераклии??а????:violent1::salut:
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
zaso hejtate???hip hop teza kako prvo on si pokazuva poveke stranski hip hop od samite koreni,vie sakate da se posveti na makedonskata scena togas ke se vikase mak hip hop teza...

Toj so go kaza toa deka dzaka ili ago ke snimaat pesna so lambe sam se izdade deka neznae niso za niv dvajca...

Siv Dom Epicentar ako go pusti na hip hop teza togas gotovo stvarno katastrofa ke se desi...

Emisijata e da prezentira hip hop i on go prai toa real hip hop prezentira
dzabe serete koa pak gledate hip hop teza

Glavnata stvar so uopste neame nie nisto od rap do drzava ovde e toa so nema POCIT,samo da se hejtalo,toa e balkanskiot sindrom,imas zabeleski ima myspace prati moze ke te slusnat,i uopste ne hejtate i serete za rapot zaso ste slusnale od drugar koj slusnal od brat mu na koj mu kazal drugar mu deka taa grupa e sranje ili rapot e sranje,slusajte hip hopot e zivot nemoze samo 5 grupi da slusas i da znaes so e rap...

Pozdrav...
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Нека не се претвара темава во лични моабети
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Se soglasuvam...aman mi e od raspravii na sekoj forum kaj sto se spomnuva rap, posebno na rap.com.mk, a sega i tuka li? So ova underground vs. takozvana komercijala preku p.... mi e. Uzivajte u rapot, shirete go na lugje shto ne go iskusile do sega, i najbitno, slagajte se megju sebe i sorabotuvajte, posto na prsti se broime u drzavava, pa uste oci da si vadime da se dokaze koj po raper bil. Site se mislat od mene po jak raper nema, ko nekoj natprevar da e. Kulirajte lugje! Samo taka kje ne bide.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Epa bash toa, igra vi e ne koj da pobedi, a ne vi e od uzivanje. Iskreno, od iskustvo na sekoj ziv covek na planetava, ne e bitno dali za rapot ili za bilo koe drugo pole, toj najmnogu so se due ima neshto da dokazhe, pa mora da se due za da si krene cena, poso bez duenje nikoj i nishto e. Za toa vi vikam uzivajte i ne gleajte koj so rekol.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Epa bash toa, igra vi e ne koj da pobedi, a ne vi e od uzivanje. Iskreno, od iskustvo na sekoj ziv covek na planetava, ne e bitno dali za rapot ili za bilo koe drugo pole, toj najmnogu so se due ima neshto da dokazhe, pa mora da se due za da si krene cena, poso bez duenje nikoj i nishto e. Za toa vi vikam uzivajte i ne gleajte koj so rekol.
u sekoja igra ima igraci koi ja igraat poradi ljubov i ne im e bitno dali ke bidat prvi i se razbira takvi so celta im e da bidat broj 1 i poradi slavata,jas ja igram so ljubov....:wink:
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
u sekoja igra ima igraci koi ja igraat poradi ljubov i ne im e bitno dali ke bidat prvi i se razbira takvi so celta im e da bidat broj 1 i poradi slavata,jas ja igram so ljubov....:wink:
ne na zbor brat, na akcija... toa ti na drug da mu go kazis, na nekoj od tie 13 godisnite na forumot so jadat se so im se zbori, a mene ne. site taka vikaat ja od ljubof ja od ljubof, a posle 5 godini im se stvara ljubof za heavy metal ili za tehno ili takodalje

ne me sfakjaj pogresno od kaj da znam so slusas kako slusas, i kako ke bidis posle nekoe vreme, ali za ova so rece igra e, toa ne e okej taka da bide. na raka se broime pa uste i igrame. kolku mi e interesno sekoas koa idam u ohrid i koa ke pominam pokraj sv. kiril i metodij spomenikot i ke vidam sobrani 200 metalci si kuliraat zaedno. kaj ke soberes 200 raperi u edno mesto osfen ako nema nekoj koncert? ke se ispoubijat megjusebno da se dokazat koj e po jak.

ali aj dosta od mene na vaa tema, se toa pa toa go zboram od nervoza...
pozdraf
 

Kajgana Shop

На врв Bottom