Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Еден од најпотценетите рапери од екс ју државиве колку и да звучи чудно е никој друг туку Дрима(Реља Поповиќ). Всушност кога престана да биде Дрима, престана и да прави рап и престана да биде потценет, понатаму секој слушна за него со еден куп пролазни срања на ниво на Цеца и Северина песни, но и тогаш за вистинскиот Дрима ретко кој слушна. Не знам колку знаете на 19 години бил застрелан со пиштол кога прославувал матура од некој Мишко Пацов , морале бубрегот и слезината да му ја извадат и едвај се спасил, на 2 години останува без татко, далеку од лиглето кое сме навикнати да го гледаме во Елитни Одреди и песните како Не кочи и такви пролазни срања. Песниве во продолжение се напишани и издадени во периодот од 2004-2008 година, значи кога бил од 15 до 19 години.

1. Пример ова кога и да слушнам до плафон се наежувам, и не ми текнува на некоја песна во која толку многу се пронаоѓам. Ја имав и опфатено во едно видео top 50 balkan rap songs, може да се рикне од ова. Напишано на 15 години, видете ги мислите на тогашниот Дрима на 15 години...
Ljudi kazu u zivotu, Bog ceni dobrotu, pa nek mi neko kaze, zasto svet je tako zao, neko ziv i 100 godina, ceo zivot je krao, a opet slusam gomilu fraza, sve u stilu kako zlobu stize kazna, ko je mene kaznio, nek mi kaze zasto, da celo detinjstvo ja oca sam mastao, rastao bez zagrljaja tvoga, ako je to pravda Boga, ta mi pravda ne treba, jer se sa svojim 15 godina, ja se oca ne secam


2. lezis nemas gde da ides,bezis nemas gde da ides, kreni nemas gde da ides javi ako negde stignes...


3. Оваа толку многу ме потсеќа на осаменост и слушање дур сам скитам или патувам некаде тоа чудо едно
I sta je moj svet,napusteni kolosek,peron za odlaske,put u nedogled.I sta je moj svet,stanica za poraze,poslednje pozdrave i tuzne rastanke.


4. Непрославената "Моја једина"


5. Филмот тука е
ali mrtvo srce pamti zbog cega je mrtvo, i to srce ne zanima laz o istini pred sudom, srce ceka strpljivo,bas kao paucina, jer postoji nesto sto ne pokriva kaucija


6. I kada pravis gluposti i kada ne znas puno, imaj barem tolko muda da kazes ja sam, ako vec nemas mozga da izbegnes sranja

 
Последно уредено:

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.121
Поени од реакции
28.870
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Нема ништо подобро од Juice од девеесетите и поезииве


 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.864
Поени од реакции
7.552
Juice на касета го слушав. Некое цд донесе брат ми и имаше таму негови песни а јас пошо имав систем и песните ги преснимував на касета за да си ги имам за мене. Премотувај слушај песни по цели денови.

Али не е лоша и оваа верзија со VIP
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.121
Поени од реакции
28.870

Kajgana Shop

На врв Bottom