Хероите на нашето време

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Не знам зошто ама мислам дека многу ниско е спуштена границата на тоа што е херој на темава. Гледам луѓе на кои им се восхитувате, луѓе кои ви се допаѓаат или ви се идоли, но зарем не е херој нешто поинакво?

Единствен на кој можам моментално да се сетам е Павле Васкопулос кој го ризикува својот живот и оној на своите најблиски за идеал. Тоа се граничи и со лудило но хероите се токму малку налудничави. Од друга страна, можеби нашата влада добро го кешира, но ако е првото, тогаш тој е вистински херој.

Македонија не е земја на херои, ние сме народ кој не сака да си ја става главата во торба за нешто кое можеби ќе ги одведе скалило погоре, ниту е народ кој има сон, визија, идеја, цел во животот, ние сме апатични говеда кои заслужуваме да ни се случува се` што ни се случува.

Херој општо, е непрофитаблен, непотчинет и непотклеклив. А такви денес практично и да нема бидејќи овие особини одамна не се на цена.
 
S

smart ass

Гостин
Добро,разбирам,на личен план херои за секого може да се родителите или некој од блиското опкружување...тоа е логично...но...
Прашањето повеќе беше за личности кај кои можете да најдете некои позначајни вредности...како кој ги перцепира вредностите...

И барем напишете два три реда за имињата кои ги споменувате да знајме кои се и што прават...



Дејвид Ајк

Поранешен голман на Херифорд Јунајтед и Ковентри Сити,спортски коментатор и портпарол на англиските екологисти.Од 1989 година ги напушта сите позиции кои ги имал во општеството и оди во Перу воден од некоја внатрешна потреба.
Таму доживува духовна трансформација и почнува да пишува за многу теми од глобални завери,религиски матрици,перцепција на реалноста,екологија...
Од 1991 кога прв пат јавно истапува со своите идеи масовните медиуми почнуваат со кампања на `character assasination` и го претвараат во цел за исмејување.Лудак,шарлатан,психопат,остарен хипик,голман-месија,инстант-гуру и слично се некои од титулите кои ги добил од медиумите.

Главна поента во неговите дела е тоа дека светот се движи кон се поголема и поголема економска и општествена централизација,дека изборот се сведува на илузија,дека правата и слободите се кастрат секојдневно,дека фашизмот под маска на капитализам е доминантната светска идеологија.Како одговорни за овие работи ја смета елитата од неколку иљади семејства кои од поодамна владеат со светот.
Друга тема која ја третира е маниулацијата на светските центри на моќта со нашата перцепција.

Иако има и многу чудни идеи како онаа за рептилите,се на се е еден од највлијателните автори во последниве години кој има многу вредни идеи,колку човек и да не се согласува со некои негови ставови.Покрај тоа има предвидено многу настани како 9-11,7-7,денешнава економска криза и други.

Има напишано преку 20 книги,безбројни предавања во над 50 земји,стотици текстови...


sarlatan..

inaku za heroj go smetam gene rodenberry,ovde e i mahatma gandi,dalaj lama

inaki zan rodenberi e alfa i omega na serijalot zvezdeni pateki isto taka serijalot imase ogromno vlijanie vrz populacijata a i sirese altruizam.

pa duri i vo filmot nasilstvoto se izbegnuva najcesto.

mene lugeto mi se smeat...velat filmot bil kako kuklen teatar:tapp:
 
N

n/a

Гостин
Нешто интересно (и вероватно у склоп на темава ) најдов на facebook профилот од другарка. :)
И вика:
Paradoks našeg vremena je da imamo veće zgrade, ali kraće živce; šire puteve, ali uže vidike; trošimo više, a imamo manje; kupujemo više - uživamo manje; Imamo veće kuće, a manje porodice; više udobnosti, a manje vremena; imamo više diploma, ali manje razuma; više znanja, a manje rasuđivanja; više stručnjaka, a još više problema; više znanja u medicini, a sve manje zdravlja.
:toe:
`Бем ти...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Џулиан Асанж



Австралиски хакер,компјутерски програмер,whistleblower и уредник на сајтот Викиликс кој објавува информации кои биле класифицирани,тајни и “важни за државната безбедност“ на многу земји и организации.
Информациите ги добива од разни извори,вклучително припадници на самите структури чии податоци објавува, “инсајдери“.
Најголема прашина се дигна кога објави 90.000 документи од Американските воени сили околу нивните активности во Афганистан.
За Викиликс инфо собираат разно-разни самоорганизирани типови,кинески дисиденти,хакери,новинари,математичари...nerd club...power to the nerds :) кои што на јавноста во светот и пренесоа информации кои јасно и гласно докажуваат дека се движиме кон фашистичка глобална диктатура,некаков пресек на “1984“ и “Храбриот нов свет“.



Еве дел од инфото кое Асанж и екипата го публикуваа...

http://www.wikileaks.org/wiki/Website_Wikileaks_publishes_'9/11_messages'
http://www.wikileaks.org/wiki/Big_Pharma_caught_spying_on_the_WHO
http://www.wikileaks.org/wiki/Collateral_Murder,_5_Apr_2010
http://www.wikileaks.org/wiki/CIA_Red_Cell_Memorandum_on_United_States_"exporting_terrorism",_2_Feb_2010

Се однесуваат на интернет-цензурата која многу земји ја имплементираат,разни документи за атентати и државни удари,индустриска шпионажа,корпорациски заговори,корупција на “елитата“,банкарски малверзации,воени злочини,секти,тортура,познатиот инцидент “Climategate“,собиранките на Билдерберг групата,еколошки загадувања кои никогаш не стигнуваат до мејнстрим медиумите,досега необјавено инфо околу учеството на власта во 9-11...списокот е долг...

Поради активностите,групата се наоѓа под постојан притисок, а американската администрација разгледувала на кој начин Асанж да биде замолчен при што и опцијата за физичка ликвидација била земена предвид, дури и назначен тим кој би тренирал за евентуалната акција...


Но од кога инфото се појави на нет,и после скандалот со мајорот Бредли Менинг кого обавештајните служби на САД го идентификуваа како човекот кој ги снабдувал Викиликс со инфо, елиминацијата е ставена на стенд-бај при што се преминало кон character assassination т.е. фабрикување на наводно силување на една а после и на две Швеѓанки...процесот е во тек...



Апсен и малтретиран многу пати и во Австралија и во Европа,едно време живееше на Исланд,па во Шведска...скоро цел живот е во движење а неговите хакерски активности траат преку 20 години...

Еден од ретките луѓе во денешниов свет кој сам заедно со група истомисленици се спротиставува на системот и ги носи на виделина отровите на современиот свет...документирано...
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Прво секоја чест за темава..едно време мислев да отворам нешто слично..:)
Како и да е, дискутабилна работа што е херој. Обично посочуваме на борци против системот, политички или економски, па така ако воопшто имало некој херој денес ќе бил закоравен антиглобалист , зашто ако одиш по текот , а не спротив него нема да носиш етикета на херој. Две имиња ми доаѓаат на памет кога се работи за херои на нашето време, една жена и еден маж.
1. Нелсон Мендела-сите го знаеме неговото патешествие. Човекот сега има 90 години, целиот свет му го честита роденденот и му подава рака. Иако повеќето се тука заради публицитетот и блицовите за мене човеков е симбол за борбата за човекова слобода и рамноправност.
2. Aung San Suu Kyi ( за да не го утнам иметео го пишав во оригинал)
http://en.wikipedia.org/wiki/Aung_San_Suu_Kyi
Несудена премиерка, држена во домашен притвор околу деценија и половина. Нејзиниот обид да воведе демократија во Бурма наиде на одзив кај народот но не и кај тогашните власти кои ја затворија. Добитничка на Нобелова награда за мир , го сврте вниманието на јавноста кон својата земја но по се изгледа нема да и биде дозволено да се кандидира повторно на изборите со својата партија откако ќе биде ослободена , нешто во што меѓународната заедница вмеша прсти на големо.
 

bonbon4e

100% крејзи :P
Член од
4 септември 2010
Мислења
226
Поени од реакции
17
Од кај ги наоѓате овие? Прв пат ги гледам. :nesvest:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Прво секоја чест за темава..едно време мислев да отворам нешто слично..:)
Како и да е, дискутабилна работа што е херој. Обично посочуваме на борци против системот, политички или економски, па така ако воопшто имало некој херој денес ќе бил закоравен антиглобалист , зашто ако одиш по текот , а не спротив него нема да носиш етикета на херој. Две имиња ми доаѓаат на памет кога се работи за херои на нашето време, една жена и еден маж.
1. Нелсон Мендела-сите го знаеме неговото патешествие. Човекот сега има 90 години, целиот свет му го честита роденденот и му подава рака. Иако повеќето се тука заради публицитетот и блицовите за мене човеков е симбол за борбата за човекова слобода и рамноправност.
2. Aung San Suu Kyi ( за да не го утнам иметео го пишав во оригинал)
http://en.wikipedia.org/wiki/Aung_San_Suu_Kyi
Несудена премиерка, држена во домашен притвор околу деценија и половина. Нејзиниот обид да воведе демократија во Бурма наиде на одзив кај народот но не и кај тогашните власти кои ја затворија. Добитничка на Нобелова награда за мир , го сврте вниманието на јавноста кон својата земја но по се изгледа нема да и биде дозволено да се кандидира повторно на изборите со својата партија откако ќе биде ослободена , нешто во што меѓународната заедница вмеша прсти на големо.
Thanks :)
Темата замре, никој нема своја перцепција за херои изгледа...:toe:

Не ми се верува (верува хехехе) но има и меѓу поповите.Католички...:uvo:

Оскар Ромеро



Надбискуп на Ел Салвадор, свештеник на т.н. “Либерална теологија“ која ликот и делото на Исус ги толкува како начин за борба против неправедните и нечовечни социјални и економски услови...посебно популарна меѓу дел од свештенството во Централна Америка.

После редица диктатори,манијаци и психопати на власт Ел Салвадор бил на раб на граѓанска војна (која и се случила по смртта на Ромеро),земјата била власништво на полу-феудална олигархија под заштита на армијата,полицијата и паравоени ултра-десничарски единици.
Стандардот на живот,посебно во селата бил на средновековно ниво,без струја,вода,лекови...сите оние елементи кои и се случиле на земјите од тоа подрачје (со исклучок на Коста Рика) каде претседателите-диктатори биле назначувани од ЦИА, во согласност со доктрината на ладната војна.
Смртта,болестите и изживувањето на воените формации врз руралното население биле секојдневие.
Црквата за разлика од повеќето случаи во овој.под влијание на “либералната теологија“ заземала став во корист на оние кои страдаат.

Како главен свештеник во земјата,почнал јавно да настапува против власта и армијата, и против политиката на САД.Дури и му напишал писмо на американскиот претседател да престанат со финансирање и обука на војската која таа обука само ја користи за масакри на цивили и чување на олигархијата.

Неговите говори почнале да се радикализираат,се повеќе и повеќе народ откажувал послушност на власта,луѓето почнале да добиваат надеж дека се можни подобри денови.Ромеро дошол до точка во која барал да се откаже соработка со системот,бидејќи истиот бил во целосна спротивност со учењето на Исус...
Неколку соработници на Ромеро,свештеници се масакрирани,сечени им се делови од телото и покажувани низ селата,некои се убивани од заседа...


24.3.1980
Ликвидиран од страна на армиските специјални сили со снајпер.
Одлуката на воената хунта да го ликвидира била во согласност со ЦИА но и на Ватикан каде Ромеро барал поддршка за своите напори од папата Јован Павле II но секако без успех...му било сугерирано дека световната власт била од бога дадена т.е. да не дига многу прашина, бидејќи на тој начин ги поддржува “безбожните“ ФМЛН кои се борела против диктатурата...



На неговиот погреб се собрале десетици иљади граѓани да го испратат за последен пат.
Но не било судено да оди сам на последното патување...полицијата и армијата отвараат оган за време на погребот и убиваат преку 50 луѓе а стотици се ранети,многумина се апсат,некои се измачувани по средновековни методи...



ЦИА,власта во Ел Салвадор и Ватикан можеле да здивнат,црната овца била елиминирана заедно со другите трули јаболка...

Неговата порака е актуелна и универзална.
Еден од ретките позитивни примери во религијата во последните половина век...
 
Г

Господ

Гостин
Кога збориме за некој на кој можете да се угледате морам да ги спомнам(херојштина ко Гоце не е во прашање)
Zappa
frankZappa.jpg

И Osho
Osho_laughing_Photo.jpg

Dead but still kickin.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Nema potreba mnogu da se objasnuva za niv ..siye bea ubieni od Globalistickite i zelni za vojna svinji ..takanerecena elita ..Posledniot predsedatel na Amerika bese Kenedi

podole se linkovite od eden od najdobrite dokumentarci napraveni za ovie heroi







Evidence of Revision (1 of 6) : The Assassinations of Kennedy
http://video.google.com/videoplay?docid=666048701355447870

Evidence of Revision (2 of 6) : The "Why" of it
http://video.google.com/videoplay?docid=5335724479269105967

Evidence of Revision (3 of 6) : LBJ, Hoover and others
http://video.google.com/videoplay?docid=2334637168204169083

Evidence of Revision (4 of 5) : The RFK assassination as never seen
http://video.google.com/videoplay?docid=679700833693499618

Evidence of Revision (5 of 6) : RFK assassination, MK ULTRA
http://video.google.com/videoplay?docid=8273110340777778333

Evidence of Revision (6 of 6) : MLK assassination
http://video.google.com/videoplay?docid=-4920540616782600949
 

rotten88

Исус .
Член од
20 февруари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
За мене херои, се луѓето кои самата сакам да ги достигнам и чии квалитети мене лично ми понираат и ме предизвикуваат. Опра Винфри, Флоренс Најтингејлс, Тоше Проески. Сите се посветени, немилитаристички мирољупци(што не биле луѓето во првиот воведен пост). Никогаш нема да ми бидат херои, насилни луѓе.
Видов еден момак подоле , го исмеваше твојот пример , поточно Опра Винфри ... јас нема да ја исмевам , само ќе напоменам ...
Не си помислила дека Опра е “хумана“ поради публицитет ?
:toe:
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Па ги има доста.
Од кој да почнеме , од Дејвид Ајк секако.
Капа му симињам кога станува збор за херојство.
Друг хмммм дечките од Проџект Камелот , Бил Рајан и Кери Касиди .
И да ке го заборавев , човекот загина за оваа кауза William Cooper

Има уште многу ама у друга прилика.

--- надополнето ---

malku herojstvo i od mene hahah , eve nesto posveteno na nego
http://tc.v7.cache5.googlevideo.com/videoplayback?id=ff728d6eb9bdf7a1&itag=5&begin=0&ip=0.0.0.0&ipbits=0&expire=1286999391&sparams=ip,ipbits,expire,id,itag&signature=738F7F61B28EA4949953E566C6AF2DE3FA08B7EC.0F4E381580CA6C6C432537E90F4E45282DB3AED1&key=ck1&redirect_counter=1
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Интернет генерацијата пати од галопирачка дислексија и АДД...дај бе по некој некој збор напишете...ццц...:jaj:
И зошто мислите дека се баш тие херои...каква перцепција,кои вредности...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom