Хероите на нашето време

Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
ma jas napisav Tito..nekoj go izbrisal...vo moeto vreme bese toj...a i denes nema podobar.zosto vi preci?toa e samo moe mislenje...:nenene:
Воопшто не пречи,но ја почитуваме насоката која авторот на темата ја поставил,што значи дека треба да го кажете придонесот на личноста кон развитокот на човечкиот интелектуален напредок(инаку темата ќе мора да се премести на друг подфорум).

Сите зезанции и паламурдења со фиктивни ликови како Бетмен,Спајдермен или глумци кои со помош на blue screen или CGI тепаат хорди лошковци,ќе бидат бришани.Тоа важи за сите,па исцедете ја вашата вонеонска хуморескност.

Инаку,еве,од чиста љубопитност,зошто Тито?Како неговата политичка улога помогнала во развитокот на здравиот умствен процес кај помладите генерации,а и сеопшто во еволуцијата на умот и духот кај младите кои се во потрага по земски идоли?
 

lane62

izguben vo svemirot
Член од
25 август 2009
Мислења
145
Поени од реакции
1
temata:Хероите на нашето време

ne e opredeleno od koe milje e ....
a za "Како неговата политичка улога помогнала во развитокот на здравиот умствен процес кај помладите генерации,а и сеопшто во еволуцијата на умот и духот кај младите кои се во потрага по земски идоли? "
mislam deka se gledase....mladite bas togas bea umstveno i fizicki pozdravi nego sto se denes...
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Повеќе зборувате за идоли отколку за херои... Обично хероите се личности кои не се меѓу живите, но со своето животно дело оставиле трага која претставува водилка за голем број на луѓе.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
temata:Хероите на нашето време

ne e opredeleno od koe milje e ....
a za "Како неговата политичка улога помогнала во развитокот на здравиот умствен процес кај помладите генерации,а и сеопшто во еволуцијата на умот и духот кај младите кои се во потрага по земски идоли? "
mislam deka se gledase....mladite bas togas bea umstveno i fizicki pozdravi nego sto se denes...
Не е определено од кое миље,ама барем неколку реда треба зошто и како...

Повеќе зборувате за идоли отколку за херои... Обично хероите се личности кои не се меѓу живите, но со своето животно дело оставиле трага која претставува водилка за голем број на луѓе.
Не мора да значи дека не се меѓу живите...затоа е темата херои на нашето време т.е. последниве 15-20 години...или барем оние за кои сметате дека ќе остават некаква трага...

Еве еден лик кој ми беше посочен од Џони Штулиќ пред два месеци, а дотогаш за жал немав слушнато за него:tapp:



Џорџ Карлин

Стенд-ап комичар кој на наједноставен и духовит начин ги доловува најкомплицираните дилеми на нашево време.Иако во неговите скечеви се зборува за САД со измена на неколку зборови тоа може да се однесува за било каде...еве еден пример...


Неговиот специфичен хумор е насочен кон политиката,религијата,економијата,секс,меѓучовечки односи...

Еве го неговиот поглед кон коцкањето...

"People who go to Las Vegas, you've got to question their fucking intellect to start with. Traveling hundreds and thousands of miles to essentially give your money to a large corporation is kind of fucking moronic. That's what I'm always getting here is these kind of fucking people with very limited intellects."

Ако некој се запраша зошто некој си комичар како пример за херој...кликнете на јутјуб и слушнете за што се работи...
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Алал да му е Бране. Кај сите знаеа дека е алкохоличар, наркоман лажго и неранимајко и пак беше на врвот :) Бар бабите си го сакаат хахахахаха
Ти тоа така го тресна или само да напишеш нешто?
Херој е некој што направил нешто значајно, херој е Мартин Лутер Кинг, Малком Икс...ама БЦ сигурно не, тој ќе биде запишан во Македонскиот дел од пеколот!
Се извинувам на управата ако вмешав политика во овој пост :kesa:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
За мене херои, се луѓето кои самата сакам да ги достигнам и чии квалитети мене лично ми понираат и ме предизвикуваат. Опра Винфри, Флоренс Најтингејлс, Тоше Проески. Сите се посветени, немилитаристички мирољупци(што не биле луѓето во првиот воведен пост). Никогаш нема да ми бидат херои, насилни луѓе.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
За мене херои, се луѓето кои самата сакам да ги достигнам и чии квалитети мене лично ми понираат и ме предизвикуваат. Опра Винфри, Флоренс Најтингејлс, Тоше Проески. Сите се посветени, немилитаристички мирољупци(што не биле луѓето во првиот воведен пост). Никогаш нема да ми бидат херои, насилни луѓе.
Ако мислиш на Че,Камило и Улрике...
Точно...но не секогаш мирните методи успеваат...
Без разлика колку прајм тајм ти ви простор имаат...
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Тоше Проески дефинитивно.Нема потреба да пишувам кој е,што е (беше)..сите многу добро го знаеме.:wink:
 
D

DartWader

Гостин
Милан Младеновиќ , гитаристот на ЕКВ , култна фигура , полн со харизма и неверојатна дарба за пишување.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
За мене херои, се луѓето кои самата сакам да ги достигнам и чии квалитети мене лично ми понираат и ме предизвикуваат. Опра Винфри, Флоренс Најтингејлс, Тоше Проески. Сите се посветени, немилитаристички мирољупци(што не биле луѓето во првиот воведен пост). Никогаш нема да ми бидат херои, насилни луѓе.
Опра Винфри :pos2:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Опра Винфри :pos2:
Родена во апсолутна сиромаштија од мајка-тинејџерка. Силувана на 9 години. Од руралното Мисисипи, стана светска жена, филантроп, хуманитарец. Алал нека и` е секоја заработена пара! Еднаш му успева тоа некому.
Денешна Мајка Тереза.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Субкоманданте Маркос





Се работи за лик кој е симбол (а не водач) на движењето на Запатистите во Чиапас (јужно Мексико).Ова движење во 1994 година ја протера мексиканската армија,држава и корпорациите од поголемиот дел на Чиапас.До денес е воспоставена територија на која нема власт и нема капитализам.Тоа трае веќе 15 години.Одговор за сите оние кои сметаат дека капитализмот и комунизмот биле единствени опции.
Организацијата на територијата е преку директна демократија и кооперативност.И покрај многуте обиди на мексиканската армија,полиција и паравоени сили поддржани од ЦИА и опремени со најново американско вооружување, Запатистите не само што опстанаа туку и се стабилизираа.
После неколкуте воени порази,бесот на мексиканската армија и паравојска се истура на цивилите кои се подложени на масакри. Попусто...

Идентитетот на Маркос не е познат иако имало многу шпекулации.Секогаш во јавност се појавува со ски маска.Учесник во борбите од почетокот и своевиден портпарол на движењето.

“Toward the end of the Cold War, capitalism created a military horror: the neutron bomb, a weapon that destroys life while leaving buildings intact. During the Fourth World War, however, a new wonder has been discovered: the financial bomb. Unlike those dropped on Hiroshima and Nagasaki, this new bomb not only destroys the polis (here, the nation), imposing death, terror, and misery on those who live there, but also transforms its target into just another piece in the puzzle of economic globalization.”



Едно од многуте движења во светот кои бараат свој пат и слобода да ја решаваат својата судбина надвор од матриците на капитализмот или комунизмот.

Едно од малкуте кои опстанале и се стабилизирале.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Едно глупаво навидум офтопик прашање...

зошто “хероите“ мораат да бидат шоу мени, актери, пеачи/ки и други познати личности?
може за мене херој е татко ми, кој работи 24/7 буквално, за јас да можам да седам и да солам памет на форумов, облечен, најаден, напиен и одморен, згреан/оладен и услужен?...
хероите се меѓу нас..нашите најблиски...
Збориме за личности кои одредена поширока маса на луѓе ги знае, за да може не само ти, туку и останатите да создадат некаква слика за нив, да се поврзат со нив.
Има многу луѓе низ светот кои реално се трудат, ко шо прави татко ти, и тука има стварно несебичност и големина, ама татко ти го знаеш ти и одреден круг на луѓе, и татко ти работи за семејна добробит.

А, "хероите" кои тука би требало да ги споменеме, даваат нешто што тангира/менува/подобрува голем број на луѓе. Дале некоја идеологија, смениле систем, понудиле поинаков светоглед, али на толпа луѓе, не на своето семејство само.
Јбг, тука size matters.

Патем, според уводот на темата, меѓу хериоте кои треба да ги наброиме, нема место баш за популарни пејачи, актери и остали конзумеристички икони кои траат по 10 минути.

он:

Geroge Carlin

Многу повеќе од комичар. Останувам без зборови на неговите луцидни опсервации за лицемерието и апсурдноста. Со зачудувачка прецизност погаѓа во сржта на проблемот и го покажува трулежот.
И иако не се поистоветувам де факто со сериозен дел од неговиот светоглед, сепак е дефинитвно херој за мене. Еден меѓу поистакнатите на денешницава.


Tони Зен и Слаткар

Филозофи кои најдобро се изразуваат во стихови, понекад со рима, понекад без.
Едно од капиталните дела им е "Спушти се доле", кое прват го изнесе проблемот на дискриминација кон жените со големи гзови, за чии права и слободи сеуште се борат


Морав :icon_lol:

Milan Mladenovic

Фронтменот на ЕКВ. Синоним за едно време на овие простори кое изумре, за една креативна раскош, сензибилитет...за многу прекрасни нешта кои насилно беа прекинати, и кои денес во ова квази транзиционо време, изгледаат недостижни тука.
Изгубената душа.


...to be continued
 
С

Сатори

Гостин
Елитистичкава колекција на херои ми е малку постара.

Вирџинија Вулф


Аделин Вирџинија Вулф, англиски новелист, писател, издавач, феминист е една од жените кои што го креирале феминизмот во неговата најздрава форма во раните 30‘ во Лондон.Позната е по своите романи „Госпоѓа Даловеј“, „Светилникот“ , „Текот на мислите“ , „Сопствена соба“ , „Орландо“ и итн.Завршила на Кембриџ, и со дел од своите тогашни колеги вклучувајќи го и нејзиниот сопруг Леонард Вулф учествува во создавањето на Bloomsbury Group, група на писатели и интелектуалци.
Таа го завршува својот живот како последица на тешка депреција, иако и биле дијагностицирани и други болести, од анкциозност до блага шизофренија, Вулф ги има напишано едни од најдобрите книги во англиската литература, таа сама по себе успева да вдахне мотив, инспирација и желба за живот иако самата можеби додека пишувала го немала.Сепак, според мене, секогаш мораш да бидеш малку луд за да се претвориш во толку брилијантен писател.
Извадоци од „Сопствена соба“:
„ Девственоста е од свето значење во животот на жената, и толку е веќе обвиена со преплет од нерви и нагони, што тие да се исечат и тоа да се ослободи, претставува невидена храброст.“
„Заклучи ги твоите библиотеки ако баш сакаш; но ја нема таа порта, го нема тој катанец, со кој би ја ставил под клуч слободата на моите мисли.“
„Поезијата зависи од интелектуалната слобода.“

Силвија Плат​

Силвија Плат е американска поетеса и писателка. Нејзиното најпознато дело е “The Bell Jar” што е полу-автобиографска книга за нејзината борба со клиничката депресија. По нејзиното самоубиство таа добива статус на икона и се смета за една од најдобрите поети на нејзината генерација.Исто како и Вулф и Силвија Плат низ целиот свој живот има депресивни епизоди а нејзината генијалност постојано и носи стипендии и награди, кога се пишува од сопствената болка поезијата е обично најдобра.Во 1950 година добива престижна стипендија и влегува на Smith College каде останува до 1953 година. Работи во Madamoiselle магазинот во Њујорк и тука преживува неколку епизоди на депресија. Згрижена е во болница и се подложува на електро-конвулзивна шок терапија (ЕЦТ), но и покрај агресивната терапија, во август 1953 година, таа има обид за самоубиство.Дипломира на Smith College во 1955 година и истата година ја освојува престижната Glascock награда за нејзината поема "Two Lovers and a Beachcomber by the Real Sea".Плат се здобива со Fulbright стипендијата и се запишува на Кембриџ каде продолжува да пишува поезија, повремено објавувајќи некои од своите песни во студентскиот магазин Варсити. На Кембриџ се запознава со англискиот поет Тед Хјуџис. Во јуни 1956 година таа се мажи за Тед, но овој брак не опстојува долго покрај 2 деца во бракот, а Силвија преминува од манична депресија, шизофренија и компусивно-опсесивни епизоди кои што на крајот ја доведуваат до самоубиство со отровни гасови.
Претпоставувам дека самиот тежок ран живот на кој што била подложена, да го загуби својот татко на многу млади години ја носи до бројни психички пореметувања, но, повторно, генијалноста која што ја истакнува и начинот на кој што ми пишува ми бил пример мене лично низ животот за тоа како треба да изгледа добра поезија.

Daddy

You do not do, you do not do
Any more, black shoe
In which I have lived like a foot
For thirty years, poor and white,
Barely daring to breathe or Achoo.

Daddy, I have had to kill you.
You died before I had time---
Marble-heavy, a bag full of God,
Ghastly statue with one gray toe
Big as a Frisco seal

And a head in the freakish Atlantic
Where it pours bean green over blue
In the waters off the beautiful Nauset.
I used to pray to recover you.
Ach, du.

In the German tongue, in the Polish town
Scraped flat by the roller
Of wars, wars, wars.
But the name of the town is common.
My Polack friend

Says there are a dozen or two.
So I never could tell where you
Put your foot, your root,
I never could talk to you.
The tongue stuck in my jaw.

It stuck in a barb wire snare.
Ich, ich, ich, ich,
I could hardly speak.
I thought every German was you.
And the language obscene

An engine, an engine,
Chuffing me off like a Jew.
A Jew to Dachau, Auschwitz, Belsen.
I began to talk like a Jew.
I think I may well be a Jew.

The snows of the Tyrol, the clear beer of Vienna
Are not very pure or true.
With my gypsy ancestress and my weird luck
And my Taroc pack and my Taroc pack
I may be a bit of a Jew.

I have always been sacred of you,
With your Luftwaffe, your gobbledygoo.
And your neat mustache
And your Aryan eye, bright blue.
Panzer-man, panzer-man, O You----

Not God but a swastika
So black no sky could squeak through.
Every woman adores a Fascist,
The boot in the face, the brute
Brute heart of a brute like you.

You stand at the blackboard, daddy,
In the picture I have of you,
A cleft in your chin instead of your foot
But no less a devil for that, no not
Any less the black man who

Bit my pretty red heart in two.
I was ten when they buried you.
At twenty I tried to die
And get back, back, back to you.
I thought even the bones would do.

But they pulled me out of the sack,
And they stuck me together with glue.
And then I knew what to do.
I made a model of you,
A man in black with a Meinkampf look

And a love of the rack and the screw.
And I said I do, I do.
So daddy, I'm finally through.
The black telephone's off at the root,
The voices just can't worm through.

If I've killed one man, I've killed two---
The vampire who said he was you
And drank my blood for a year,
Seven years, if you want to know.
Daddy, you can lie back now.

There's a stake in your fat black heart
And the villagers never liked you.
They are dancing and stamping on you.
They always knew it was you.
Daddy, daddy, you bastard, I'm through.​

*Благодарам Кафе Дел Мар.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.701
Поени од реакции
22.035


Ворен Бафет, инвеститор, бизнисмен, брилијатен ум и филантроп. Неговите реченици и интервјуа ќе се цитираат уште години во светот на инвестициите. Човеков има придонесено во областа на практичната економија повеќе отколку едно крдо ропаци што ја имаат честа пред името да им пишува Д-р по економија. Има донирано преку 40 милијарди долари во хуманитарни цели што претставува повеќе од 3 четвртини од неговот лично богатство.




Треј Паркер и Мет Стоун. Предизвикаа една светстка експлозија и пресвртница во тв сериите. Хуморот и исмејувањето на разно-разни општествени појави и ликови е донесено до последната можна граница на човечката толеранција и тоа на еден фантастичен и интелигентен начин.



Ристо Вртев. Поет, музичар еден од ретките бисери помеѓу Македонскиот музички измет од Јованов, Врчак, Слаткар, Каролина и компанија. Уште од времето за време на Мизар пркоси со уметност на комунистичкиот тирански систем. Хируршко прецизни текстови, извонредна музика и совршен микс на двете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom