Хемороиди

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Разбрав дека имало клиники низ скопје во кои се правеле ласерски операции на Хемороиди се се одвивало со ласер без сечења и глупости и биле многу успешни дали некој знае некоја таква клиника и ако зне нешто повеќе да ми каже околу тоа?
Мислам дека не постои таква клиника.... Со ласер, без сечење тоа малце тешко и самиот ласер сече....
и така измалтретиран... пак никој нема да ти даде гаранција дека нема да ти се повторат.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.116
Поени од реакции
8.902
Напор братче,тежина,клекни стани ги активира да пукаат и да крвариш
Е да, имаш право, посебно со чучњеви и дедлифт. Трчање комбинирано со вежби за истегнување, пропратено со средена исхрана, би имало позитивен ефект долгорочно ?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Е да, имаш право, посебно со чучњеви и дедлифт. Трчање комбинирано со вежби за истегнување, пропратено со средена исхрана, би имало позитивен ефект долгорочно ?
И исхраната има влијание.
Кисело,луто,зачинето,црно вино се нивни активатори
 
Член од
5 август 2013
Мислења
26
Поени од реакции
2
Мислам дека не постои таква клиника.... Со ласер, без сечење тоа малце тешко и самиот ласер сече....
и така измалтретиран... пак никој нема да ти даде гаранција дека нема да ти се повторат.
Значи такви клиники и процедури постојат има многу такви клиники низ Бугарија и Србија во Белград таква процедура прават Analife разбрав дека има и во Македонија ама неможам да најдам каде има мора да се оди и на тој чекор пошто до сега ништо не помогна.
 
M

MiniTurtle

Гостин
Луѓе дајте помагајте чаре од хемороиди? Предолго време не се повлекуваат, немам болки никакви али стојат и многу грозно изгледа
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Луѓе дајте помагајте чаре од хемороиди? Предолго време не се повлекуваат, немам болки никакви али стојат и многу грозно изгледа
Не пиј алкохол,не јади луто,кисело,премногу зачинето,не користи тоалет и хигиена
 
M

MiniTurtle

Гостин
Не пиј алкохол,не јади луто,кисело,премногу зачинето,не користи тоалет и хигиена
Не пијам алкохол воопшто, мноооогу ретко јадам луто, ни зачинето премногу не јадам.. Хигиена вршам секој ден.
Уште од мала возраст ми се, само што тогаш ми се воспалуваа и болеа и крвареа али сега немам никаква ниту болка ниту ништо, само така стојат.
 
C

cige

Гостин
Пред 2-3 години се лечев од хемороиди. Денес гледам пак крв на тоалетната хартија, и осеќам непријатност на тоа место. Деновиве премногу јадам млад кромид и марули. Можно ли е да е од тоа? Знам дека докторката ми рече спанаќ, марула, кромид да избегавам.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Пред 2-3 години се лечев од хемороиди. Денес гледам пак крв на тоалетната хартија, и осеќам непријатност на тоа место. Деновиве премногу јадам млад кромид и марули. Можно ли е да е од тоа? Знам дека докторката ми рече спанаќ, марула, кромид да избегавам.
Сам си одговори на прашањето
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.116
Поени од реакции
8.902
Пред 2-3 години се лечев од хемороиди. Денес гледам пак крв на тоалетната хартија, и осеќам непријатност на тоа место. Деновиве премногу јадам млад кромид и марули. Можно ли е да е од тоа? Знам дека докторката ми рече спанаќ, марула, кромид да избегавам.
Истото ми го кажаа и мене. Бев на интернист во Велес, и ми напомена, освен избегнување на месото и црното вино, да внимавам и на овие работи. Марулата и кромидот барем се полесни да ги изоставиш, отколку месото и алкохолот :D
 
Член од
6 август 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Niedno lekarstvo ne pomaga za trajno resavanje na hemoroidite (od licno iskustvo, probav i kremi i apcinja i caevi... site samo malku ja smiruvaa sostojbata). Klucot e vo promenata na aviki, svesnosta okolu toa kako ni funkcionira organizmot i sto mu treba i sto ne, i najvazno od se, dovolen vnes na bilni vlakna. Vekje 3.5 godini nemam nikakov problem so hemoroidi !!!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Полно пати имам пишано и пак ќе пишам.
Тој што има хемароиди не теба да јаде луто,кисело,солено,не треба да пие црно вино и ракија а хемароидите може да ги смири и излечи само ако секое утро пие чај од камилица и јаде кафена лажица мед и со миење по голема нужда.
 
Член од
30 август 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
Не можев да останам имуна на темава. Со хемороиди се мачам од моја 10та година, ги добив поради тврда столица но и наследно од мајка ми. Докторите се чудеа како може дете на таа возраст да има толку воспалени хемероиди. Уште која маст не ја пробав, чепчиња, чаеви од сите краеви на Македонија. Потоа преминав на гатачки и бајачки (кои уште повеќе ја влошија состојбата). Слушнавме за докторот од Велес. Ставив две инекции и донекаде се подобри состојбата, после третата состојбата ми се влоши, практично станав жив мртовец. Човекот ако уште става од тие инекции треба под итно да му се затвори ординацијата и да се стави во затвор. Потоа слушнав дека и други имале лошо искуство од неговите инекции(оние кои ставиле повеќе од 2). Оттогаш две години бев на апчиња за смирување на болка. Прво по два аналгина одеднаш, а потоа преминав на кетонал. Болката на докторите ја објаснував како некој со нож да ме сече одвнатре. (всушност од напнатоста на дебелото црево сум добила и фисура, а тоа да не го виде ниту еден доктор- а уште која болница не ја поминав). На секои 4-5 месеци ми се воспалуваа хемероидите до бескрај, тогаш одев на дежурен и обавезно примав инекции против болки и по цела недела од кревет не можев да станам. Бев на преглед во Ремедика ми кажаа внатрешни хемороиди(сосема неточно никогаш немав внатрешни). Се снимав во Систина 11000 ден ме чинеше- докторот ми кажа дека немам ништо и ме прати дома. После една недела од снимањето завршив на Ургентен во Скопје. Лекот за фисурата бил да седеш во млака вода секој ден по 20 мин. но не се најде доктор тоа да го каже. Почнав да правам купки. Болките исчезнаа, после 10г првпат не чуствував болка, но седмиот ден ме фати запек, добив и фистула и завршив на итна операција. Еве десет години поминаа оттогаш, да знаев порано ќе се оперирав немаше да трпам такви болки. Ретко ке ми се воспалат од време на време ама од претерување. Не внимавам на исхраната и не спортувам. Затоа мој совет: ако немате чести болки пробајте со лекарства, на некои од тоа им поминува и им се појавуваат од време на време. Но доколку хемероидите не поминуваат повеќе од 1-2 години не чекајте оперирајте се затоа што може да ви се случи истото што и мене. Многу е важно правилно да ви дијагностицират. Чести се случаите да се има фисура но докторите тоа го занемаруваат, или кажуваат хемероиди и не сакат да објаснуват повеќе. После мојата операција братучед ми кој имаше исто јаки болки и ослабна 20кг го пратив кај докторот што ме оперираше и му констатира хемероиди и фисура. Со купки и маст се излечи. Срцето ми плаче кога ќе помислам дека лекот бил млака вода 20 мин дневно.
Кој доктор те излечи (или те оперираше), и на кој начин ги приготвуваше купките. Би ти бил многу благодарен пошто јас веќе со години се мачам со хемороиди и фистура

Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Дали ви се јавува болка при одење во вц,и чешање пола ден после тоа? Се дешава понекад и крв да иам на тоалетната хартија. Иначе иам хемороиди,само дали е од тоа или е некоја рана така нештоo_O
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Лек за хемароиди е хигиена и тотално исклучување од мени алкохол особено црно вино,кисело,луто,зачинето.
Секое утро пред доручек чаша топол чај од коприва,камилица,нане засладено со една кафена лажичка природен мед.
Ова го практикувам повеќе од 25 години и немам проблем со хемароиди
 

Kajgana Shop

На врв Bottom