Хемороиди

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Е што е ризичното? Операција ќе предложат за која никој не може да гарантира дека нема повторно да се појават.

Јас бев готов за операција ама кога слушнав дека повторно можат да се појават отидов да си барам лек и фала богу ми успеа.
Од хемароидите може да се развие рак на дебелото црево.Ако со операција ги исчистат убаво и со внимателна исхрана,пиење и хигиена нема теорија да се вратат.
Операцијата не е страшна и се прави со опојка.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Од хемароидите може да се развие рак на дебелото црево.Ако со операција ги исчистат убаво и со внимателна исхрана,пиење и хигиена нема теорија да се вратат.
Операцијата не е страшна и се прави со опојка.
Нормално дека е со опојка. Но за повторување се повторуваат. Јас пред да донесам одлука за операција добро се распрашав и увидов дека кај голем процент се повторуваат хемороидите и после успешна операција.
Така да оној постоперативен ужасен период оди во вода, треба повторно операција а тоа баш и не е така едноставно секој 7-8 месеци да ти го буричкаат чмарот.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ај вака сега на темава ако можам да ви помогнам на некој. Има растение кај нас познато како БАЗЕР латинското име му е (Asphodeius albus ) , англиско име white asphodel , албански asfodil, lloj zambaku, расте на планините, Вид бел крин, со раст меѓу 50 и 120 cm, со бели цветови и без мирис, а против оваа болест се користи коренот, треба да се јаде жив. Се јаде секој ден по 2-3 коренчиња на ден додека не се повлечат хемороидите. Ја немав видено темава порано, ја видов сега и посакувам да ви е од помош ова на оние кои имате проблеми со оваа болест. Втора работа запомнете! Најбитен дел ви е исхраната и физичката активност за да немате проблеми со ова.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Ајде и за мене ако може мала помош... имам и јас хемороиди , и тоа долги годнини , ништо не преземав се до скоро време бидеќи и не знаев што се , а да се признае и ми беше страм да прашам кај лекарот за проблемот .... во скоро време научив дека е доста распостранет проблем и решив да кажам.
Ми даде faktu маст и чепчина , ги користам како што ми кажа..... јадежот се намале , се намале, т.е се прекнина оставање на флеки од столицата на долниот веш ...
Сега некако почнаа да ме наболуваат и пецкаат за краток временски интервал , и физички како да подизлегоаа од анусниот отвор, немам многу големи болки , туку едноставно ме наболуваат , па не знам дали да продолжам со терапијата која ја користев 4-5 дена.... за време на оваа терапија се напив и алхохол (1 ден) , бидеќи бев во неизбежна ситуација (прослава) , па не знам дали можеби предизвика некој контра ефект....
Дали е нормално сето ова кога лековите почнуваат да ги лечат хемороидите , или можеби не е , кој ги имал и користел некои лекови нека пиши што се случувало после земањето на лековите.
Физичките последици изгледаат страшни, но во овј случај неопходни, затоа што самите тие се знак дека хемороидите почнале да се повлекуваат. http://forum.kajgana.com/threads/Хемороиди.26076/
Вообичаено никогаш не користам алхохол (освен на свадби, прослави, специјални свечености и т.н ), пушење никогаш, вежбање физички секогаш на високо ниво , а храна претежно од органско потекло . ...... тоа е накратко за мене . Фала на одговорите однапред.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ајде и за мене ако може мала помош... имам и јас хемороиди , и тоа долги годнини , ништо не преземав се до скоро време бидеќи и не знаев што се , а да се признае и ми беше страм да прашам кај лекарот за проблемот .... во скоро време научив дека е доста распостранет проблем и решив да кажам.
Ми даде faktu маст и чепчина , ги користам како што ми кажа..... јадежот се намале , се намале, т.е се прекнина оставање на флеки од столицата на долниот веш ...
Сега некако почнаа да ме наболуваат и пецкаат за краток временски интервал , и физички како да подизлегоаа од анусниот отвор, немам многу големи болки , туку едноставно ме наболуваат , па не знам дали да продолжам со терапијата која ја користев 4-5 дена.... за време на оваа терапија се напив и алхохол (1 ден) , бидеќи бев во неизбежна ситуација (прослава) , па не знам дали можеби предизвика некој контра ефект....
Дали е нормално сето ова кога лековите почнуваат да ги лечат хемороидите , или можеби не е , кој ги имал и користел некои лекови нека пиши што се случувало после земањето на лековите.
Вообичаено никогаш не користам алхохол (освен на свадби, прослави, специјални свечености и т.н ), пушење никогаш, вежбање физички секогаш на високо ниво , а храна претежно од органско потекло . ...... тоа е накратко за мене . Фала на одговорите однапред.
Тоалетот ќе го заборавиш и со млака/ладна вода ќе се миеш
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ајде и за мене ако може мала помош... имам и јас хемороиди , и тоа долги годнини , ништо не преземав се до скоро време бидеќи и не знаев што се , а да се признае и ми беше страм да прашам кај лекарот за проблемот .... во скоро време научив дека е доста распостранет проблем и решив да кажам.
Ми даде faktu маст и чепчина , ги користам како што ми кажа..... јадежот се намале , се намале, т.е се прекнина оставање на флеки од столицата на долниот веш ...
Сега некако почнаа да ме наболуваат и пецкаат за краток временски интервал , и физички како да подизлегоаа од анусниот отвор, немам многу големи болки , туку едноставно ме наболуваат , па не знам дали да продолжам со терапијата која ја користев 4-5 дена.... за време на оваа терапија се напив и алхохол (1 ден) , бидеќи бев во неизбежна ситуација (прослава) , па не знам дали можеби предизвика некој контра ефект....
Дали е нормално сето ова кога лековите почнуваат да ги лечат хемороидите , или можеби не е , кој ги имал и користел некои лекови нека пиши што се случувало после земањето на лековите.
Вообичаено никогаш не користам алхохол (освен на свадби, прослави, специјални свечености и т.н ), пушење никогаш, вежбање физички секогаш на високо ниво , а храна претежно од органско потекло . ...... тоа е накратко за мене . Фала на одговорите однапред.
Во претходните постови имам ставено како се отарасив од тие хемороиди. Еве веќе подолго време да чукнам во дрво не ми се повторија. Целиот третман ми беше 2 недели и повеќе не се вратија.:cuc:
 
Член од
19 април 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Тоалетот ќе го заборавиш и со млака/ладна вода ќе се миеш
Во ред тоа, но сега како што опишав за сето ова , дали е нормално што се случува да има болки во терапијата ?
Да знам дали да продолжам или не ...
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
33
Поени од реакции
11
Veke go nema oglasot na linkot. Moze da pomognes pak da stigneme do izvirot, do lekot (bonbonite)?
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
1
Поени од реакции
2
Не можев да останам имуна на темава. Со хемороиди се мачам од моја 10та година, ги добив поради тврда столица но и наследно од мајка ми. Докторите се чудеа како може дете на таа возраст да има толку воспалени хемероиди. Уште која маст не ја пробав, чепчиња, чаеви од сите краеви на Македонија. Потоа преминав на гатачки и бајачки (кои уште повеќе ја влошија состојбата). Слушнавме за докторот од Велес. Ставив две инекции и донекаде се подобри состојбата, после третата состојбата ми се влоши, практично станав жив мртовец. Човекот ако уште става од тие инекции треба под итно да му се затвори ординацијата и да се стави во затвор. Потоа слушнав дека и други имале лошо искуство од неговите инекции(оние кои ставиле повеќе од 2). Оттогаш две години бев на апчиња за смирување на болка. Прво по два аналгина одеднаш, а потоа преминав на кетонал. Болката на докторите ја објаснував како некој со нож да ме сече одвнатре. (всушност од напнатоста на дебелото црево сум добила и фисура, а тоа да не го виде ниту еден доктор- а уште која болница не ја поминав). На секои 4-5 месеци ми се воспалуваа хемероидите до бескрај, тогаш одев на дежурен и обавезно примав инекции против болки и по цела недела од кревет не можев да станам. Бев на преглед во Ремедика ми кажаа внатрешни хемороиди(сосема неточно никогаш немав внатрешни). Се снимав во Систина 11000 ден ме чинеше- докторот ми кажа дека немам ништо и ме прати дома. После една недела од снимањето завршив на Ургентен во Скопје. Лекот за фисурата бил да седеш во млака вода секој ден по 20 мин. но не се најде доктор тоа да го каже. Почнав да правам купки. Болките исчезнаа, после 10г првпат не чуствував болка, но седмиот ден ме фати запек, добив и фистула и завршив на итна операција. Еве десет години поминаа оттогаш, да знаев порано ќе се оперирав немаше да трпам такви болки. Ретко ке ми се воспалат од време на време ама од претерување. Не внимавам на исхраната и не спортувам. Затоа мој совет: ако немате чести болки пробајте со лекарства, на некои од тоа им поминува и им се појавуваат од време на време. Но доколку хемероидите не поминуваат повеќе од 1-2 години не чекајте оперирајте се затоа што може да ви се случи истото што и мене. Многу е важно правилно да ви дијагностицират. Чести се случаите да се има фисура но докторите тоа го занемаруваат, или кажуваат хемероиди и не сакат да објаснуват повеќе. После мојата операција братучед ми кој имаше исто јаки болки и ослабна 20кг го пратив кај докторот што ме оперираше и му констатира хемероиди и фисура. Со купки и маст се излечи. Срцето ми плаче кога ќе помислам дека лекот бил млака вода 20 мин дневно.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
1
здраво на сите ве молам за помош и совет прв пат се срекавам со вакво нешто.се започна пред некој си 20 дена кога отидов по голема нужда и наеднаш нешто почна да ме пече и боцка се до некој си 4...5 дена кога отидов исто по голема нужда и видов на хартијата малку крв ...и се испкашив седнав на нет и почнав да пребарувам најверојатно се хемороиди по симтомите сто ги прочитав и она мене сто ми се случува.
е сега сакам да одам на лекар ама и страв ми и срам во исто време.читав по форумов доста работи јас немам болки како оние кој сто кажуваат како им е нив незнам можеби оти кај мене се во почетна фаза
сакам да знам дали навистила се лечат доколку ги имам или штом еднаш ги добијам цел живот ке ги имам или ако се во почетна фаза се лечат за секогаш

ви благодарам на сите
 
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Terapija: Phlebodia 600mg 3x1apce 5 dena i uste 10 dena po 1 apce na den. Phlebodia mozes da zemas po 1 apce na den do 3 meseca.

Koga ides na golema nuzda squatting position, nema da sedis celo vreme tuku ke stanuvas "koga osekjas deka ke potrae". Ne moras da se ispravuvas samo da osetis kako se dvizi krvotokot, ne smees da sedis celo vreme. Stom zavrsis ladna voda i sapun. Sapunot stavi go vo voda prethodno da omekne. (ova samo na pocetok dodeka da ti se povlecat posle ne pravi razlika). Za da gi izmies i vnatresnite ke go istegnes gzot od ednata strana horizontalno i ke se izmies so sapun i voda, povtoruvas na drugata strana. Treba da imas redovna i meka stolica sekoj den.

Ishrana: mnogu ovosje, mandzi, ovesni snegulki i kornfleks, se sto ima celuloza (fiber na angliski). Namali na meso i crn integralen leb namesto bel leb.

Vezbanje: stomacni, vezbi za biceps, cucnjevi, deadlift najmnogu vlijaat i gi stvaraat taka da ili iskluci gi ili najdi alternativa. Za noze bulgarian squats, namesto obicni squats. Vo megjuvreme podobro namali so intenzitet ili prekini so vezbanje dodeka da ti pominat. Pazi na disenjeto koga vezbas treba da dises normalno, kako sto si dises normalno. Nikogas ne stopiraj so disenje koga vezbas, nikogas!

Dvizenje e bitno, znaci kaj sto mozes peski da stignes toa ti e najdobra opcija, so kola pomalku. Na fakultet posle predavanje setaj se bilo kade samo ne sedi celo vreme.

Koga ucis i slicno vo lezecka pozicija.

I posledno pazi na krvniot pritisok, bez mnogu nervozi i bilo sto, sto go pokacuva krvniot pritisok.

Vaka mi pominaa mene, no pazi ova se naviki koi ke treba da gi primenuvas i ponatamu oti ke ti se vratat odma. Ke ti pominat od terapijata, no ako si reces mi pominaa ne se zamaram veke ODMA se vrakjaat.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Terapija: Phlebodia 600mg 3x1apce 5 dena i uste 10 dena po 1 apce na den. Phlebodia mozes da zemas po 1 apce na den do 3 meseca.

Koga ides na golema nuzda squatting position, nema da sedis celo vreme tuku ke stanuvas "koga osekjas deka ke potrae". Ne moras da se ispravuvas samo da osetis kako se dvizi krvotokot, ne smees da sedis celo vreme. Stom zavrsis ladna voda i sapun. Sapunot stavi go vo voda prethodno da omekne. (ova samo na pocetok dodeka da ti se povlecat posle ne pravi razlika). Za da gi izmies i vnatresnite ke go istegnes gzot od ednata strana horizontalno i ke se izmies so sapun i voda, povtoruvas na drugata strana. Treba da imas redovna i meka stolica sekoj den.

Ishrana: mnogu ovosje, mandzi, ovesni snegulki i kornfleks, se sto ima celuloza (fiber na angliski). Namali na meso i crn integralen leb namesto bel leb.

Vezbanje: stomacni, vezbi za biceps, cucnjevi, deadlift najmnogu vlijaat i gi stvaraat taka da ili iskluci gi ili najdi alternativa. Za noze bulgarian squats, namesto obicni squats. Vo megjuvreme podobro namali so intenzitet ili prekini so vezbanje dodeka da ti pominat. Pazi na disenjeto koga vezbas treba da dises normalno, kako sto si dises normalno. Nikogas ne stopiraj so disenje koga vezbas, nikogas!

Dvizenje e bitno, znaci kaj sto mozes peski da stignes toa ti e najdobra opcija, so kola pomalku. Na fakultet posle predavanje setaj se bilo kade samo ne sedi celo vreme.

Koga ucis i slicno vo lezecka pozicija.

I posledno pazi na krvniot pritisok, bez mnogu nervozi i bilo sto, sto go pokacuva krvniot pritisok.

Vaka mi pominaa mene, no pazi ova se naviki koi ke treba da gi primenuvas i ponatamu oti ke ti se vratat odma. Ke ti pominat od terapijata, no ako si reces mi pominaa ne se zamaram veke ODMA se vrakjaat.
Zosto mislis deka vezbanjeto vo teretana i vezbite koi gi nabroja vlijaat i gi stvaraat hemoroidite ? Vezbanjeto bi trebalo da go sprecuva nivnoto pojavuvanje.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Zosto mislis deka vezbanjeto vo teretana i vezbite koi gi nabroja vlijaat i gi stvaraat hemoroidite ? Vezbanjeto bi trebalo da go sprecuva nivnoto pojavuvanje.
Напор братче,тежина,клекни стани ги активира да пукаат и да крвариш
 
Член од
5 август 2013
Мислења
26
Поени од реакции
2
Разбрав дека имало клиники низ скопје во кои се правеле ласерски операции на Хемороиди се се одвивало со ласер без сечења и глупости и биле многу успешни дали некој знае некоја таква клиника и ако зне нешто повеќе да ми каже околу тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom