Хари Потер

Член од
30 август 2017
Мислења
54
Поени од реакции
37
Значи книгава е закон. Ги имам прочитано само 1 и 3 дел. Сакав да го читам 2 дел, ама во библиотека ми рекоа некој го земал, па си го зедов 4. Се читаат во еден здив :vozbud:Филмовите од 1 до 10 се 4, а книгите од 1 до 10 се 9 3/4. Зборот феномен е премалку за Џ. К. Раулинг :bravobe::cuc:.

P.S. Дали уште ги има во Рамстор и Мамут? Во постовите од 2007-2010 во Рамстор и Матица ги имало сите делови. Ја незнам затоа што сум од Куманово. У Куманово само во библиотеки има Хари Потер (и тоа по еден примерок од сите (само Затвореникот од Азкабан има 8 примероци)) :(:mad:. Сакам да си ги купам. Знам дека ги има на кеј кај Вардар во Скопје. Да се купат на македонски некаде сите книги има некаде (знам дека превод на првите 5 е :tapp:)? А како изгледа тоа на старо?(ако може слика) Ако ги има уште на кејот please кажетеее :vozbud::vozbud::vozbud:!!! Цените какви беа?

Срдечно:
Death Eater[DOUBLEPOST=1504101562][/DOUBLEPOST]
Ме интересира нешто “што би виделе вие во огледалото на Етиблеж„? Ме интересира чисто онака затоа што кога грубо ја прелистував оваа дискусија не наидов на ова прашање односно не сте имале дискусија околу истово.:)

Минатата сабота гледав едно интересно филмче на МРТ - “Животот на Џоана Роулинг“, па ако некој друг го има гледано истото нека пише збор-два за сликите кои му поминувале низ глава додека го проследувал истиот. :)
Брат ја сум го гледал тој филм. Мислам дека се викаше: Magic Beyond Words: The J. K. Rowling Story. Какви работи преживеала жената, маж и ја малтретирал (во една сцена го навредуваше Хари Потер :mad:), но не се откажала од пишувањето. Еве линк од филмот: https://www.youtube.com/watch?v=3Fp-fX7AvGc&t=329s :)

P.S. Во огледалото на Етиблеж би се видел себеси во Хари Потер светот :icon_lol::brlav::jeeee:!
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Значи книгава е закон. Ги имам прочитано само 1 и 3 дел. Сакав да го читам 2 дел, ама во библиотека ми рекоа некој го земал, па си го зедов 4. Се читаат во еден здив :vozbud:Филмовите од 1 до 10 се 4, а книгите од 1 до 10 се 9 3/4. Зборот феномен е премалку за Џ. К. Раулинг :bravobe::cuc:.

P.S. Дали уште ги има во Рамстор и Мамут? Во постовите од 2007-2010 во Рамстор и Матица ги имало сите делови. Ја незнам затоа што сум од Куманово. У Куманово само во библиотеки има Хари Потер (и тоа по еден примерок од сите (само Затвореникот од Азкабан има 8 примероци)) :(:mad:. Сакам да си ги купам. Знам дека ги има на кеј кај Вардар во Скопје. Да се купат на македонски некаде сите книги има некаде (знам дека превод на првите 5 е :tapp:)? А како изгледа тоа на старо?(ако може слика) Ако ги има уште на кејот please кажетеее :vozbud::vozbud::vozbud:!!! Цените какви беа?

Срдечно:
Death Eater[DOUBLEPOST=1504101562][/DOUBLEPOST]

Брат ја сум го гледал тој филм. Мислам дека се викаше: Magic Beyond Words: The J. K. Rowling Story. Какви работи преживеала жената, маж и ја малтретирал (во една сцена го навредуваше Хари Потер :mad:), но не се откажала од пишувањето. Еве линк од филмот: https://www.youtube.com/watch?v=3Fp-fX7AvGc&t=329s :)

P.S. Во огледалото на Етиблеж би се видел себеси во Хари Потер светот :icon_lol::brlav::jeeee:!
Епа ајде од почеток.

4-от дел е еден од подобрите. Но мене омилен ќе ми остане 3-от, како за филмот така и за книгата. Значи имаш уште доста до 8-от, плус ако ги сакаш и тие дополнителни книги, а башка се очекува во октомври да излезат уште 2! И книгите многу тешко се наоѓаат. Мене ми требаа неколку години да ги најдам, па ги најдов на старо и тоа преку нарачка. Првиот дефинитивно го има, на македонски, а за останатите не знам. Знам дека 3,4 и 5-от ги има на српски, цена 450 ден., со тврда корица. И би требало да го има и 4-от или 5-от на македонски по 350 ден. Ама тоа беа времиња кога ги барав и од таму ги знам цените. Инаку јас ти препорачувам да ги купиш на англиски, сега го имаш 1-от дел во специјално издание, кое веројатно и јас ќе си го купам. Мислам дека е 600 ден., ама на англиски.

Во Мамут беа по 590 ден., јас од таму си ги купив последните 2 дела, на друго место ти се околу 1.000 ден. последните 2 дела на македонски. Преводот е одличен, само купи си и лупа за 6-от затоа што фондот е многу ситен.

Потоа, првиот и 7-от ги има пдф на македонски. Останатите ги има на српски и на англиски. На српски можеш да ги превземеш од тука.

И имаш интересни видеа на јутуб. Навистина траат по половина час, но барем добро ќе ти го окупираат времето. Имаш и еден филм чинам на француски, за животот и делото на Том Ридл, и тој вреди да се погледне. Палетата можеш да ја прошириш и на други правци, сем овие 8 книги и 9 филма. :)

За подетална дискусија понатаму. ;)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.080
Поени од реакции
21.980
Значи книгава е закон. Ги имам прочитано само 1 и 3 дел. Сакав да го читам 2 дел, ама во библиотека ми рекоа некој го земал, па си го зедов 4. Се читаат во еден здив :vozbud:Филмовите од 1 до 10 се 4, а книгите од 1 до 10 се 9 3/4. Зборот феномен е премалку за Џ. К. Раулинг :bravobe::cuc:.

P.S. Дали уште ги има во Рамстор и Мамут? Во постовите од 2007-2010 во Рамстор и Матица ги имало сите делови. Ја незнам затоа што сум од Куманово. У Куманово само во библиотеки има Хари Потер (и тоа по еден примерок од сите (само Затвореникот од Азкабан има 8 примероци)) :(:mad:. Сакам да си ги купам. Знам дека ги има на кеј кај Вардар во Скопје. Да се купат на македонски некаде сите книги има некаде (знам дека превод на првите 5 е :tapp:)? А како изгледа тоа на старо?(ако може слика) Ако ги има уште на кејот please кажетеее :vozbud::vozbud::vozbud:!!! Цените какви беа?

Срдечно:
Death Eater[DOUBLEPOST=1504101562][/DOUBLEPOST]

Брат ја сум го гледал тој филм. Мислам дека се викаше: Magic Beyond Words: The J. K. Rowling Story. Какви работи преживеала жената, маж и ја малтретирал (во една сцена го навредуваше Хари Потер :mad:), но не се откажала од пишувањето. Еве линк од филмот: https://www.youtube.com/watch?v=3Fp-fX7AvGc&t=329s :)

P.S. Во огледалото на Етиблеж би се видел себеси во Хари Потер светот :icon_lol::brlav::jeeee:!
@Dumbledore одлично ти ги објасни работиве, а јас ќе ти дадам само еден совет од лично искуство и лична перспектива.
Книгите ако сега првпат во живот ги читаш читај ги по ред за да можеш полесно да ги рабереш и полесно да можеш да се соживееш со сите настани.
Јас на пример до пред 2 месеца последните 2 дела (6-7 дел) од Младинска Книга неможев никаде да ги најдам се додека случајно не дознав дека еден другар ги продава . Одма му ги купив и сеуште барам слободно време за да ги прочитам.
Од филмовите не сум нешто посебно задоволен (од првиот до третиот дел имаат 4- 4.5 од 5 , додека 4 е 2.5 од 5 особено фризурите и костимографијата). Псоледните 2 ги немам сеуште гледано баш поради горенаведената причина што ги немав прочитано првин книгите.
Во скоро време се надевам дека ќе најдам време и за нив :) .
 
Член од
30 август 2017
Мислења
54
Поени од реакции
37
@Dumbledore @Ska Maniac во ред. А вториот дел се продава ли? Инаку јас првин не ни знаев за книгите па ги одгледав првин филмовите :(. А 6 и 7 дел на ново се? Може линк од 7 дел на македонски во PDF? И слика да видам како изгледа на старо?! Инаку не знам многу англиски :unsure:. Ги имам во PDF сите книги на српски, англиски и првата на македонски, ги имам и сите филмови скимнато. Очекувам одговор НАСКОРО!

Срдечно:
Death Eather
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
@Dumbledore @Ska Maniac во ред. А вториот дел се продава ли? Инаку јас првин не ни знаев за книгите па ги одгледав првин филмовите :(. А 6 и 7 дел на ново се? Може линк од 7 дел на македонски во PDF? И слика да видам како изгледа на старо?! Инаку не знам многу англиски :unsure:. Ги имам во PDF сите книги на српски, англиски и првата на македонски, ги имам и сите филмови скимнато. Очекувам одговор НАСКОРО!

Срдечно:
Death Eather
7-от се продава и на форумов 500 ден. на англиски. Овде и 4-от дел на македонски овде. Пробај да контактираш со членовите.

7-от дел на македонски, само не знам како да го симнеш. :)

Слики не можам да ти дадам затоа што немам. Едино оди на Реклама5 и таму имаш слики, само знам дека првиот дел е како нов, за останатите не знам. :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Десно горе под join до принтерот на стрелката лево притисни и ти дава download.
Да, ама бараат пристап. Нема врска јас сега си ја имам во домашната библиотека и не ми треба. Нека биде и тоа, за оние кои сакаат да ја прочитаат, а ја немаат. :)
 
Член од
30 август 2017
Мислења
54
Поени од реакции
37
7-от дел на македонски, само не знам како да го симнеш. :)
Има на YouTube како да симнеш, а да не платиш. Еве линк: https://www.youtube.com/watch?v=1d5S7-5nn9I . Јас ја симнав![DOUBLEPOST=1504266561][/DOUBLEPOST]Значи вака:
Хари Потер и Каменот на Мудроста - на старо кај кејот на Вардар
Хари Потер и Одајата на Тајните - незнам
Хари Потер и Затвореникот од Азкабан - на македонски на старо кај кејот на Вардар и на српски на плоштадот
Хари Потер и Пламениот Пехар - на српски на плоштадот
Хари Потер и Редот на Фениксот - на српски на плоштадот
Хари Потер и Полукрвниот Принц - на македонски во Мамут
Хари Потер и Реликвиите на Смртта - на македонски во Мамут

Ако се на овие дестинации пишете. Утре одам во Скопје.[DOUBLEPOST=1504270470][/DOUBLEPOST]https://www.facebook.com/groups/598734710515122/
Сите Хари Потер фанови зачленете се.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.080
Поени од реакции
21.980
Има на YouTube како да симнеш, а да не платиш. Еве линк: https://www.youtube.com/watch?v=1d5S7-5nn9I . Јас ја симнав![DOUBLEPOST=1504266561][/DOUBLEPOST]Значи вака:
Хари Потер и Каменот на Мудроста - на старо кај кејот на Вардар
Хари Потер и Одајата на Тајните - незнам
Хари Потер и Затвореникот од Азкабан - на македонски на старо кај кејот на Вардар и на српски на плоштадот
Хари Потер и Пламениот Пехар - на српски на плоштадот
Хари Потер и Редот на Фениксот - на српски на плоштадот
Хари Потер и Полукрвниот Принц - на македонски во Мамут
Хари Потер и Реликвиите на Смртта - на македонски во Мамут

Ако се на овие дестинации пишете. Утре одам во Скопје.[DOUBLEPOST=1504270470][/DOUBLEPOST]https://www.facebook.com/groups/598734710515122/
Сите Хари Потер фанови зачленете се.
Мамут книжарницата непостои веќе 3-4 години. Псоледниве две книги баш заради таа причина ги барав 2 години и ги купив од другар на старо.
Единствена надеж за последниве 2 ти е да најдеш некои од агентите за продажба на Младинска Книга (тие што шетаат по фирми и кафичи и убедуваат луѓе да купат енциклопедии од 3000, 5000 денари) и да им ги нарачаш двете книги.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
54
Поени од реакции
37
2017, 2017, 2017
Значи вака, денес бев во Скопје и ги видов цените на сите книги.
Хари Потер и Каменот на Мудроста: на македонски на старо кај кејот на Вардар (300 ден.).
Хари Потер и Одајата на Тајните: на македонски на старо кај кејот на Вардар (300 ден.) и на српски на старо на плоштадот (400 ден.).
Хари Потер и Затвореникот од Азкабан: на српски на старо на плоштадот (400 ден.).
Хари Потер и Пламениот Пехар: на српски на старо на плоштадот (400 ден.).
Хари Потер и Редот на Фениксот: на српски на старо на плоштадот (400 ден.).
Хари Потер и Полукрвниот Принц: на македонски на старо кај кејот на Вардар (300-400 ден.), на српски во Топер (500 ден.) и во Култура на македонски (990 ден.) (тврда корица).
Хари Потер и Реликвиите на Смртта: на македонски во Култура (990 ден.) (тврда корица).

P.S. Хари Потер и Редот на Фениксот во Србија е поделен на два дела, така да еден дел е 400ден.

Срдечно:
Death Eater[DOUBLEPOST=1504356216][/DOUBLEPOST]
Мамут книжарницата непостои веќе 3-4 години. Псоледниве две книги баш заради таа причина ги барав 2 години и ги купив од другар на старо.
Единствена надеж за последниве 2 ти е да најдеш некои од агентите за продажба на Младинска Книга (тие што шетаат по фирми и кафичи и убедуваат луѓе да купат енциклопедии од 3000, 5000 денари) и да им ги нарачаш двете книги.
И јас тоа го дознав денеска![DOUBLEPOST=1504366454][/DOUBLEPOST]
Псоледниве две книги баш заради таа причина ги барав 2 години и ги купив од другар на старо.
Единствена надеж за последниве 2 ти е да најдеш некои од агентите за продажба на Младинска Книга (тие што шетаат по фирми и кафичи и убедуваат луѓе да купат енциклопедии од 3000, 5000 денари) и да им ги нарачаш двете книги.
Хари Потер и Полукрвниот Принц ја има на македонски на старо кај кејот на Вардар (300-400 ден.), на српски во Топер (500 ден.) и во Култура на македонски (990 ден.) (тврда корица).
Хари Потер и Реликвиите на Смртта ја има само на македонски во Култура (990 ден.) (тврда корица).[DOUBLEPOST=1504371961][/DOUBLEPOST]


Ја купив на српски во Топер, но пред да дознаам дека ја има на македонски.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.080
Поени од реакции
21.980
2017, 2017, 2017
Значи вака, денес бев во Скопје и ги видов цените на сите книги.
Хари Потер и Каменот на Мудроста: на македонски на старо кај кејот на Вардар (300 ден.).
Хари Потер и Одајата на Тајните: на македонски на старо кај кејот на Вардар (300 ден.) и на српски на старо на плоштадот (400 ден.).
Хари Потер и Затвореникот од Азкабан: на српски на старо на плоштадот (400 ден.).
Хари Потер и Пламениот Пехар: на српски на старо на плоштадот (400 ден.).
Хари Потер и Редот на Фениксот: на српски на старо на плоштадот (400 ден.).
Хари Потер и Полукрвниот Принц: на македонски на старо кај кејот на Вардар (300-400 ден.), на српски во Топер (500 ден.) и во Култура на македонски (990 ден.) (тврда корица).
Хари Потер и Реликвиите на Смртта: на македонски во Култура (990 ден.) (тврда корица).

P.S. Хари Потер и Редот на Фениксот во Србија е поделен на два дела, така да еден дел е 400ден.

Срдечно:
Death Eater[DOUBLEPOST=1504356216][/DOUBLEPOST]

И јас тоа го дознав денеска![DOUBLEPOST=1504366454][/DOUBLEPOST]
Хари Потер и Полукрвниот Принц ја има на македонски на старо кај кејот на Вардар (300-400 ден.), на српски во Топер (500 ден.) и во Култура на македонски (990 ден.) (тврда корица).
Хари Потер и Реликвиите на Смртта ја има само на македонски во Култура (990 ден.) (тврда корица).[DOUBLEPOST=1504371961][/DOUBLEPOST]


Ја купив на српски во Топер, но пред да дознаам дека ја има на македонски.
Еве ги на македонски од МК како изгледаат :
21248193_1808139165868958_5405783902370380946_o.jpg
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Еве и останатите како изгледаат.

Еве ја и 8-та на англиски.

И еве, еве и еве ви ги дополнителните книги на англиски.

И за вас ова е рано, но нека стои. Ако ја има некаде да се купи (мислам конкретно во некоја книжарница или на старо, а не од купикнига) одма кажувајте. :D

пи.ес. Еве ја и оваа, ама јас ја немам причитано и оваа, која не е нешто посебно интересна. :)[DOUBLEPOST=1504389185][/DOUBLEPOST]
Ти си новак на форумов, па еве ти го и ова. Пристапот ти е бесплатен, оди само join, потоа пријави се (име, години, меил...) и на крајот од твојот меил потврди ја верификацијата. :)
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Мене пред 5-6 години негде ме зачука во Slytherin, и пред неполн месец сакав да се логирам и не знам шо биднало ама ми го кикнале акаунтов, пак се сортирав и пак ме акна во Slytherin. Се осеќам валкано :place:
Да не останам slightly off-topic, Cursed Child ми беше трагедија. Ко лош fan-fiction.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
54
Поени од реакции
37
Ти си новак на форумов, па еве ти го и ова. Пристапот ти е бесплатен, оди само join, потоа пријави се (име, години, меил...) и на крајот од твојот меил потврди ја верификацијата. :)
Јас одамна сум зачленен на Pottermore и сум во Хафлпаф (иако сум Death Eater :ojeaa:)![DOUBLEPOST=1504428470][/DOUBLEPOST]
Еве ги на македонски од МК како изгледаат :
Прегледај го приврзокот 176651
Јас се одлучив да направам колекција на српски (затоа што има само 4 преведени книги на македонски). Ја имам „Хари Потер и Полукрвниот Принц" на српски, па затоа сакам и сите други да се ми на српски. 2,3,4,5 дел ќе ги купам на плоштадот во Скопје на српски (@Идиот на Социјализмот те молам немој ти да ги купиш зашто си од Слитерин :icon_lol:). Подобро на српски него да читам оној КРШ превод на првите 5 книги на македонски :tapp: !
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Јас одамна сум зачленен на Pottermore и сум во Хафлпаф (иако сум Death Eater :ojeaa:)![DOUBLEPOST=1504428470][/DOUBLEPOST]

Јас се одлучив да направам колекција на српски (затоа што има само 4 преведени книги на македонски). Ја имам „Хари Потер и Полукрвниот Принц" на српски, па затоа сакам и сите други да се ми на српски. 2,3,4,5 дел ќе ги купам на плоштадот во Скопје на српски (@Идиот на Социјализмот те молам немој ти да ги купиш зашто си од Слитерин :icon_lol:). Подобро на српски него да читам оној КРШ превод на првите 5 книги на македонски :tapp: !
Зашо бе? Не сакаш да читаш за сплетките на Зајадливски, или опсесијата со шушумиги на Артур Снајдоски? :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom