Хари Потер

Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Еве ви трејлер од екранизацијата на вториот дел од 7-мата книга. Пазете сцената на 1:07 :)

 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
:pos:
Да не си читал некоја друга книга?
Леле јас на времето со Арес спуштив Harry Potter and the Triangle Prophecy, огромна беше, понав да ја читам, до пола стигнав и прекинав. А интересна беше.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
79
Поени од реакции
5

Да не знае некој каде може да се најде целиот серијал книги Хари Потер од 1-ви до 6-ти дел на Македонски и по која цена ?
Благодарам, однапред :)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Да не знае некој каде може да се најде целиот серијал книги Хари Потер од 1-ви до 6-ти дел на Македонски и по која цена ?
Благодарам, однапред :)
Во Култура треба да ги имаш првите пет дела, шестиот мислам дека е во Матица... За цена, не знам што да ти кажам, кога ги земав на времето беа мн. скапи, сега веројатно се поефтини. Знам дека седмиот дел е 1000 денари.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
79
Поени од реакции
5
Во Култура треба да ги имаш првите пет дела, шестиот мислам дека е во Матица... За цена, не знам што да ти кажам, кога ги земав на времето беа мн. скапи, сега веројатно се поефтини. Знам дека седмиот дел е 1000 денари.
Во ред, благодарам многу.
 

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
Најдобро осмислен свет. Предобро напишани (дури) седум книги. Ликови кои се градат природно и спонтано и со кои лесно можеш да се поврзиш. Фан од 2001 година, па се до крајот на животот. „Хари Потер“ ми го обележа животот. Благодарам, Џо!
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.884
Поени од реакции
2.087
Кога е премиерата на 2 дел од Хари Потер?
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.541
Поени од реакции
14.674
1-5иот дел колку пари ќе ме фати да го купам, на македонски нека биде :)
 

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Јас до The Order of the Phoenix ги имам читано изданијата на Култура. И преведувањето на сите презимиња (освен на Хари, Дамблдор, Хагрид...) ми идеше на живци ептен :giggle:. После тоа мислам дека они прекинаа да ги издаваат, па така не знам кој ги има издадено последните два дела. Ако ги има некој читано Half Blood Prince и The Deathly Hallows на македонски, нека пише дали и таму беспотребно се преведувани некои работи (Метлобој :pos:) или се свеснале дека подобро е да се задржат оригиналните називи...баш ме интересира.
Инаку дефинитивно препорачувам на англиски да си ги читате.
 

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
Кога е премиерата на 2 дел од Хари Потер?
На 15-ти јули, во Битола. Проекциите се од 20:00 и 22:30, а картата чини 150 денари. Тогаш е и светската премиера. Поздрави!
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.541
Поени од реакции
14.674
Немој македонски грд превод е... бар она ја што имам читано. Може има и сменето.
до петиот дел е со глупиот превод, 6 го зачитав беше со добар превод
Јас до The Order of the Phoenix ги имам читано изданијата на Култура. И преведувањето на сите презимиња (освен на Хари, Дамблдор, Хагрид...) ми идеше на живци ептен :giggle:. После тоа мислам дека они прекинаа да ги издаваат, па така не знам кој ги има издадено последните два дела. Ако ги има некој читано Half Blood Prince и The Deathly Hallows на македонски, нека пише дали и таму беспотребно се преведувани некои работи (Метлобој :pos:) или се свеснале дека подобро е да се задржат оригиналните називи...баш ме интересира.
Инаку дефинитивно препорачувам на англиски да си ги читате.
до петиот дел е со глупиот превод, 6 го зачитав беше со добар превод, иначе ако се македонски ме интересира колку пари се вкупно од првиот до петиот дел, за 13 годишна ми се
 

Kajgana Shop

На врв Bottom