Халал систем

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Добро бе одма ти со кавга.....реакцијата ми беше дека системов ќе го АПЛИЦИРА верска заедница : За две недели исламската верска заедница на неколку фирми ќе издаде сертификати за примена на ХАЛАЛ системот....како шти си напишал.
Не ми беше јасно кој тоа ги овластил за тоа.....како ВЕРСКА ЗАЕДНИЦА...:) и какви услови бара , верската заедница за да ти ја халалиса фирмата и производот..
 
P

Princ

Гостин
Во ред е ова со сигурност на храната за муслиманското население,ама молитвава ме насмеа :) Замислувам во кланица каде на ден треба да свиткаат неколку коковчиња колку пати ќе се молат и каква ќе им биде продуктивноста :))
Групно ке ги клањаат кокошките :pos2:
Иако овој добро познатиов се тркала од смеење, точен му е одговорот :))
Групно ги виткаат, само со молитва.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Иако овој добро познатиов се тркала од смеење, точен му е одговорот :))
Групно ги виткаат, само со молитва.
Као што работиш?
-Се молам за кокошки.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
389
Поени од реакции
42
Смејте се, тие што ќе го имплементираат стандардот пари ќе направат. И овој стандард најмногу се бара на Запад а не на Исток, ако прочитавте. Оџите го овластени тело затоа што нема закон и не го воспоставува државата, а правилата кои треба да се почитуваат се пред се религиозни.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
о господе боже ти ја принесувам оваа жртва на ова коковче и теле за твоето успешение на зголемувањето од моето финансиско салдо...:pos2:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
(Х)Алал да им е, муслимански одговор/пандан на еврејското kosher :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Во врска со молитвата при преобразбата на пилиња во месо:
Дали може христијанска молитва или мора муслиманска?

Сериозен сум. Ако е второто тогаш, што тоа нас Христијаните не тангира? Тоа си е храна од Муслимани за Муслимани. Затоа што, ако произведувам таква храна ќе треба да сум Муслиман или да имам таков молач вработено. Или некој касап кој е Муслиман (па тој да моли). Во секој случај се се сведува на тоа дека храната треба да ја подготвува Муслиман. Односно во нејзината подготовка да учествува и Муслиман кој ќе ја благослови со "молитва".

Во тој случај секако дека како Христијан не би купувал таква храна. За ова секако најдобро ќе ме разберат Муслиманите кои исто така не би купувале храна која "е помината" низ христијански обред.

Атеистите нека мислат што сакаат...
 
М

Мартин`

Гостин
На пример за да се заколе едно пиле, касапот претходно треба да каже молитва. Ако пилето умре од стрес не се користи како храна. Производите не треба да содржат одредени адитиви, свинско месо или алкохол.
А да па они ќе знаат дали они ќе се молат или не, и да ако касапот е женско треба да носи бурка кога ќе ги коле ? Случајно пилињата да не ја видат разголена после месото по лошо им е :pos2:
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Во врска со молитвата при преобразбата на пилиња во месо:
Дали може христијанска молитва или мора муслиманска?

Сериозен сум. Ако е второто тогаш, што тоа нас Христијаните не тангира? Тоа си е храна од Муслимани за Муслимани. Затоа што, ако произведувам таква храна ќе треба да сум Муслиман или да имам таков молач вработено. Или некој касап кој е Муслиман (па тој да моли). Во секој случај се се сведува на тоа дека храната треба да ја подготвува Муслиман. Односно во нејзината подготовка да учествува и Муслиман кој ќе ја благослови со "молитва".

Во тој случај секако дека како Христијан не би купувал таква храна. За ова секако најдобро ќе ме разберат Муслиманите кои исто така не би купувале храна која "е помината" низ христијански обред.

Атеистите нека мислат што сакаат...
Атеистите сакаат храна а не молитва!.
А и работата сака мотика а не молитва - наша стара поговорка.:smir:

--- надополнето ---

о господе боже ти ја принесувам оваа жртва на ова коковче и теле за твоето успешение на зголемувањето од моето финансиско салдо...:pos2:
А ако берете полжави или жаби - дали треба молитва или кога се варат?

--- надополнето ---

о господе боже ти ја принесувам оваа жртва на ова коковче и теле за твоето успешение на зголемувањето од моето финансиско салдо...:pos2:
А ако берете полжави или жаби - дали треба молитва или кога се варат?
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
А лиценциве - некој ќе си пополни некое дупче во буџетот со нив:pipi:?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
А ако берете полжави или жаби - дали треба молитва или кога се варат?
полжави не сум јадел, т.е. сум пробал ама не ми се свиѓале, ама жабји батаци ОБОЖАВАМ и едино што сум се молел околу нив е да ми биде добар жарот на скарата додека ги печам наденати на стапчиња за ражњичи и измацани во брашно:vozbud::vozbud::pos2:

мљацмљац... лиги ми потекоа... а утре идам да си фатам некоја жаба (едно 30-40 комада) и скара да си истерам за викендов... а кој сака нек се моли за нив и нивно спасение...:pos2:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
И добро шо ние другите(верници на други религии) треба ли и во иднина да јадеме вештачки глупости у храната...шо демек муслиманите се посебна човечка раса,а ние другите сме такаречени сештојади....абе ај....за воа треба само ќотек за тие шо не им текнало порано да исфрлат голем дел од "додатоците" во исхраната,а не од коа затруа 2 генерации,тек сега они да си измислуваат "дополнителни сертификати"!

А тоа дека со Халалот повише ќе се продава,тоа е точно...оти колку повеќе го диференцираш производоt(во смисла на таргет групата) толку повеќе купувачи придобиваш(поготово тоа важи за муслиманскиот свет)...
На пример "Стоби флипс" се продаваат низ цела Европа,ама ако се викаат "Муслим стоби флипс" ќе се продаваат многу повеќе...и тоа...значи у глобала се е маркетинг!!!:tv:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
мене пак ме потсеќа на малку шовинзам од аспект на муслиманската вероисповест, т.е. како издвојување. од друга страна, можеби тоа им е како ознака кои производи може да се јадат, т.е. да го нема “забранетото овошје“ според куранот во тој производ. и на крај производот е со халал заштита, а бидејки го испеал некој оџа, односно се помолил за него од тука му доаѓа и името, т.е. скратеница од два збора:со алал од алах да се јаде... халал

зборовите алал и алах се во цел свет исти кај сите муслимани... алах е господ а алал мислам дека означува со убаво и со среќа или нешто во тој правец. подобро да се појави некој што може да го појасни овој збор, зашто нема директен превод за него... алал е збор кој поврзува повеќе работи на едно место, ама во секој случај убави правци...
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
И добро шо ние другите(верници на други религии) треба ли и во иднина да јадеме вештачки глупости у храната...шо демек муслиманите се посебна човечка раса,а ние другите сме такаречени сештојади....абе ај....за воа треба само ќотек за тие шо не им текнало порано да исфрлат голем дел од "додатоците" во исхраната,а не од коа затруа 2 генерации,тек сега они да си измислуваат "дополнителни сертификати"!

А тоа дека со Халалот повише ќе се продава,тоа е точно...оти колку повеќе го диференцираш производоt(во смисла на таргет групата) толку повеќе купувачи придобиваш(поготово тоа важи за муслиманскиот свет)...
На пример "Стоби флипс" се продаваат низ цела Европа,ама ако се викаат "Муслим стоби флипс" ќе се продаваат многу повеќе...и тоа...значи у глобала се е маркетинг!!!:tv:
Ne be makedonce mozjes i ti da jades na Halalot ne pisuva samo za Muslimani a odzjata ne go peee nego toj sto go Kolje bikot ,treba da go zakolje so dozvola na Svevishniot i vo negovo ime, t.e striktno za prehrana.... Jadi i ti provereno e a i bashka pozdravo so pomalku holesterol, abe ovie zapadnjacive nese ludi sto go prifakjaat pa ti sega najde da seres demek svinjata arna bila:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom