Фудбалски/трансфер дискусии

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
Red Devils ready £28m move for Racic

Man Utd keen on Valencia midfielder

Manchester United are readying a £28 million ($36m) bid for Valencia midfielder Uros Racic, claims The Sun.

The 22-year-old Serbian has a £92m ($119m) release clause in his contract, but is expected to see a sale sanctioned some way below that asking price.

Кој е Урош бе????

:pos:
Играч преку кој звезда переше пари, како и скоро со сите што отидоа од тој клуб, освен ретки трансфери.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Ама од кај испадна толкавата увереност дека Хакими не сакал да биде резерва, никој релевантен не пренесе тоа.

Мене ми е многу порелевантно да сакал да оди на опција со бај бек, ова е едноставно решение на Зидан кој пресекол дека Хакими не му треба.
по
Со Хакими ќе беше истото сценарио како со Карва, ама веќе бидна и мислам дека ќе биде грешка.

Јас лично не бев и не сум Марсело да се продаде сезонава, Марсело може како втора опција да придонесе сеуште за тимот а знаеш дека он би прифатил и да биде втора опција без замерка, Менди кажа сам дека Марсело му бил најдобриот „тренер“ минатава сезона.

Регулион аут сега со опција за назад е совршеното решение, ама доколку не беше интересов од Тотенхем сега, мисалм дека на Јунајтед ќе му го дадеа без опција за назад и тоа ќе беше грешка.

Во моменталниов фудбал е многу значајно да не ги раздадеш евтино снабдените таленти и Реал тоа го правеше до пред 2-3 сезони со директен ефект. Дур му удре на Перез филмот да лупа пари на џупци од Копакабана барајќи го новиот Нејмар. Двајцава староседелци џупци од тамо ги набави евтино и ете, воала.

Тоа ми е зборот, нема поента да имаш супер талент и да го дадеш прелесно, па после да купиш некој што нема изиграно ни една сезона во конкурентна лига, овие имаат само една две јаки сезони ама во Ла Лига и Бундес а не три добри утакмици во бразилска лига.
Хакими кога чул дека Одриозиолиа со триплетата се врача кучи бил видно растресен и возмемирен (од новинари блиски до клубот), и е моментот кога сфатил дека ќе биде у најдобро сценарио 3та измена и фатил магла.

 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.795
Поени од реакции
24.059
Ама од кај испадна толкавата увереност дека Хакими не сакал да биде резерва, никој релевантен не пренесе тоа.

Мене ми е многу порелевантно да сакал да оди на опција со бај бек, ова е едноставно решение на Зидан кој пресекол дека Хакими не му треба.

Со Хакими ќе беше истото сценарио како со Карва, ама веќе бидна и мислам дека ќе биде грешка.

Јас лично не бев и не сум Марсело да се продаде сезонава, Марсело може како втора опција да придонесе сеуште за тимот а знаеш дека он би прифатил и да биде втора опција без замерка, Менди кажа сам дека Марсело му бил најдобриот „тренер“ минатава сезона.

Регулион аут сега со опција за назад е совршеното решение, ама доколку не беше интересов од Тотенхем сега, мисалм дека на Јунајтед ќе му го дадеа без опција за назад и тоа ќе беше грешка.

Во моменталниов фудбал е многу значајно да не ги раздадеш евтино снабдените таленти и Реал тоа го правеше до пред 2-3 сезони со директен ефект. Дур му удре на Перез филмот да лупа пари на џупци од Копакабана барајќи го новиот Нејмар. Двајцава староседелци џупци од тамо ги набави евтино и ете, воала.

Тоа ми е зборот, нема поента да имаш супер талент и да го дадеш прелесно, па после да купиш некој што нема изиграно ни една сезона во конкурентна лига, овие имаат само една две јаки сезони ама во Ла Лига и Бундес а не три добри утакмици во бразилска лига.
Повторно ќе те прашам, според твоја логика, еве батали ги новинарите, според твоја логика што е порелевантно дека Хакими после страшната сезона што ја имаше барал да биде прв тим или дека Зидан одлучил дека не го сака Хакими, единствената позиција која не му беше покриена. После Јануари, каде го дадоа Одриозола во Баерн, Карвахал беше единствениот денес бек со кој Реал изигра цела полусезона.

Се надевам дека агентот на Хакими, ти е доволен релевантен извор.
“I think that Hakimi’s return at the current time is not appropriate given the presence of a distinguished player like Carvajal and I’m sure that Hakimi’s future will be bright after taking this step forward.”

И сега ги измеша муабетите. Кој талент Реал прелесно го даде?
И каква врска има ова со циганите од Бразил? Едниот има 18 години, другиот има 19 години. Доколку продолжат да се развиваат како што треба за 2-3 сезони Реал од нив во најмала рака може да ги извади парите кои ги има дадено.
Како е ова лош играчки менаџмент?

Види, управата на Реал е далеку од совршена. Даааалеку од совршена. Во ред е да ги критикуваш и да си лут на нив што не го заменија достојно Роналдо, ама брат мора да разбереш. Не постои играч што ќе го замени него, нема таков на пазарот.
Знаеш што е лош играчки менаџмент?
Давање толку долг и богат договор на Бејл.
Давање 5 милиони евра плата на Мариано Диаз.
Давање на договори на Лукас Васкец и компанија кои станаа играчи бидејќи Роналдо беше во екипата. Он и Меси ја имаат таа моќ, од говно да те направат да изгледаш пристоен фудбалер.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.011
Хакими кога чул дека Одриозиолиа со триплетата се врача кучи бил видно растресен и возмемирен (од новинари блиски до клубот), и е моментот кога сфатил дека ќе биде у најдобро сценарио 3та измена и фатил магла.

Видно бев убеден дека сликата е од @RATM, дур не видов аватар.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Не знам колку е добар овој трансфер за Тотенхем. За Реал е полн погодок. Ќе се обиде Мурињо со стари трикови на стара слава нешто, но не верувам дека ќе му ја крене формата на Бејл од првите години во Реал или од времето кога играше во Англија.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.863
Поени од реакции
54.400
Не знам колку е добар овој трансфер за Тотенхем. За Реал е полн погодок. Ќе се обиде Мурињо со стари трикови на стара слава нешто, но не верувам дека ќе му ја крене формата на Бејл од првите години во Реал или од времето кога играше во Англија.
Точно.
Деле Али е доста потценет играч, поише му се мери тоа што е копиле од карактер отколку фудбалските квалитети. Супер трансфер е ова за Реал у секој случај, ќе добие на динамика везниот ред. И Одегард ако им остане ќе има потенцијал тој везен ред. Следно лето ваљда ќе рокаат некој Галактикос сигурно и на таа позиција пошто Крос е при крај.

Али и Одегард се фактички замени за Модриќ и дупката што остана од Ковачиќ.

Касемиро, Валверде, Модриќ, Крос, Али, Одегард прилично добар везен ред.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.795
Поени од реакции
24.059
Точно.
Деле Али е доста потценет играч, поише му се мери тоа што е копиле од карактер отколку фудбалските квалитети. Супер трансфер е ова за Реал у секој случај, ќе добие на динамика везниот ред. И Одегард ако им остане ќе има потенцијал тој везен ред. Следно лето ваљда ќе рокаат некој Галактикос сигурно и на таа позиција пошто Крос е при крај.

Али и Одегард се фактички замени за Модриќ и дупката што остана од Ковачиќ.

Касемиро, Валверде, Модриќ, Крос, Али, Одегард прилично добар везен ред.
Зависи колку желба ќе има за играње и нормално повредите.
Човекот скроз беше откажан од фудбал, беше спремен да седи на клупа цела сезона, али увиде дека не е тоа начин и најверојатно ќе сака да игра во Тотенхем. Има фудбал во него, повторно ќе кажам ако го заобиколат повредите, може да прикаже достојни партии во Тотенхем.

За Деле Али не знам дали е решение за средината на Реал, со оглед на тоа што таму ќе игра најверојатно Одегард. Следно лето Реал ќе купува играч во средината, ама повеќе ќе биде фокусиран за играч на позицијата на Касемиро, зашто он е единствен во екипата без играч за ротација. Излегоа муабети дека за оваа позиција за следната сезона им бил договорен детено Камавинга од Рен. За позицијата на Крос ваљда ќе остават уште 1-2 сезони или па ќе го калемат Валверде, таму колку јако ќе легнеше Погба али јебига Јунајтед не попуштија. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom