Фудбалски/трансфер дискусии

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
14.108
Поени од реакции
25.586
@Uli Hoeneß
Spored koi kriteriumi thiago e eden od najdobrite srednjaci, kimich eden od najdobrite desni bekovi, i noer, narocito ova, najdobriot golman.
Ova se dobri igraci, da ne me sfatis pogresno, ama od kade toa deka bile najdobri ? Ili edni od najdobrite, spored koj kriterium ova. Noer ne igrase mnogu dolgo vreme, daleku e od formata sto ja imase pred nekoja godina, momentalno diskutabilno e i dali e najdobar germanski golman zaso ter stengen e u strasna forma i ima golem progres u poslednive 2 godini.

Samo za Lewa ke se soglasam deka e eden od najdobrite spicovi u Evropa momentalno, ama ne e profil na igrac ko roben, ili ribery, ili ronaldo, mesi, nejmar, citaj ... one man show fudbaler, sam da zeme i nekoe cudo so topkata da naprai, klasicna 9ka e i mnogu zavisi od tie okolu nego, koi se mnogu daleku od nivoto na onie sto gi nabrojav.
Pa ne gledam podobar desen bek momentalno od Alexander Arnold i od Kimmich. Dvajcata se gleda deka ke gazat na taa pozicija i narednite godini. Kazi mi ti koj e podobar od Kimmich poso ne gledam iskreno koj e podobar na taa pozicija. Ne mi teknuva mene na nikoj. Noer imase losa povreda ama pak se vrati taka da na kratok rok bese toj pad na forma.
Thiago ti e eden od najdobrite poso ne znae samo da trca i da odzema topki tuku i da organizira igra, da kreira akcii so kratki i dolgi pasovi, epten kreativen igrac so super dribling i isto dobar sut so znaci i opasen kon protivnickiot gol. Denesno vreme retko ima takov kompleten igrac koj igra i kako 6ka DM central i kako 8ca sto ja povrzuva odbranata i napadot i diktira igrata i igrac sto moze da promeni rezulatat so strasni kratki i dolgi pasovi i vo moment koga tie pokraj nego nema da im e denot. Mnogu top treneri bi go posakale vo svojot tim i sum siguren deka go smetaat za top igrac i eden od najdobrite srednjaci.
Автоматски споено мислење:

A, i? Edniot kako lev drugiot kako desen bek osvoija. Planorani se kako centralni. Pavard bese isto megju zasluznite sto odpadna Stuttgart. Zatoa go dadoa najdobriot bek lani Hummels. 120m Eur vo pozicija kade nemase potreba.

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
Strasno kiskiraa minatata sezona Hummels i Boateng. Sule si zacimentira startno mesto pa Kovac davase sansa i na dvajcata. Osobeno prviot del od sezonata strasno losi bea. Vo vtoriot del od sezonata Hummels malku se podobri, se oporavi, no ne znaci deka ne trebaase da kupuvaat novi igraci vo odbranata.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.656
Поени од реакции
14.512
150m ќе искешираат утре Барса, Сити или Манчестер Јунајтед за Тиаго ако го стават на продажба. Ама не, не е од најдобрите везњаци.

Споредба со 80 милионскиот Родри







НЕРЕАЛНИ бројки. Ама ете, чим Syn кажа дека не е - сигурно е точно.

И сега шу праиме?
 
Последно уредено:

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.315
Поени од реакции
12.700
Различна позиција играат, Родри е класичен ДМ, додека Алкантара игра понапред.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.656
Поени од реакции
14.512
Различна позиција играат, Родри е класичен ДМ, додека Алкантара игра понапред.
Се гледа дека ти последно си гледал Баерн кога ве избушија 10-1.

Алоооо, Тиаго Алкантара ДВЕ сезони игра ДМ во Баерн.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.614
@Uli Hoeneß Не заебавај. Ноер после повредата е далеку од најдобар голман на свет. Можеби ако фати некој ритам и остане здрав повторно да биде тоа ама момнетално не е ни блиску.
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.315
Поени од реакции
12.700
Се гледа дека ти последно си гледал Баерн кога ве избушија 10-1.

Алоооо, Тиаго Алкантара ДВЕ сезони игра ДМ во Баерн.
На ни една важна утакмица не играл ДМ, тогаш Мартинез игра ДМ или е во дупли пивот со Горецка и има дозвола да оди напред да креира во напад.
Родри е класичен ДМ , кој дреме позади и патролира пред одбранта, понекогаш и иде меѓу двајцата дефанзивци, класичен ДМ во стилот на Бускетс.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
Za dzabe lafime. Problemot na Baern ne e prviot sostav tuku toa sto ide potoa. Prviot sostav e odlicen na nekoi pozicii i poke od toa ama Baern ima 50 partii vo sezona. Idat povredi, treba rotacija. So kogo? So Singh i Arp? So Totenhem videte sostav i sve e jasno.

Nemozes da odis vo sezona so 15 igraci a sakas triple. Ne moze. Screenshot_20190731-203712_FOCUS%20Online.jpeg

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.656
Поени од реакции
14.512
На ни една важна утакмица не играл ДМ, тогаш Мартинез игра ДМ или е во дупли пивот со Горецка и има дозвола да оди напред да креира во напад.
Родри е класичен ДМ , кој дреме позади и патролира пред одбранта, понекогаш и иде меѓу двајцата дефанзивци, класичен ДМ во стилот на Бускетс.
Не ми расправај за мој тим кој играч каде игра, ај. Земал ми докажува за екипа од која испуштам макс 5 натпревари во сезоната.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.740
Поени од реакции
11.590
Се гледа дека ти последно си гледал Баерн кога ве избушија 10-1.

Алоооо, Тиаго Алкантара ДВЕ сезони игра ДМ во Баерн.
150m ќе искешираат утре Барса, Сити или Манчестер Јунајтед за Тиаго ако го стават на продажба. Ама не, не е од најдобрите везњаци.

Споредба со 80 милионскиот Родри







НЕРЕАЛНИ бројки. Ама ете, чим Syn кажа дека не е - сигурно е точно.

И сега шу праиме?
Каква врска има Родри со Тиаго Алкантара? Споредуваш два различни типови на играчи.

Ако двајцата играат DM не значи автоматски дека двајцата имаат иста улога на теренот.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.656
Поени од реакции
14.512
Такае

Пошто Тиаго како ДМ знае и да побрани, крило игра понекогаш, а често и вода носи по трибини.

Какви се овие глупости бе? Биле ДМ, ама немале исти улоги хахахах Боже сачувај
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.315
Поени од реакции
12.700
Не ми расправај за мој тим кој играч каде игра, ај. Земал ми докажува за екипа од која испуштам макс 5 натпревари во сезоната.
Еве каде играл Тиаго Алкантара во сезона 2018/2019
alcantara.JPG

Еве каде играл Родри

rodri.JPG

Изгледа си пропуштил 24 утакмици
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.898
Нема врска ова на Барселона мислам за плати им оди над 80% од годишните приходи. Кај Баерн е 60%. ВО Баерн најплатени се Левандовски со 16,17 мил бруто и МИлер со 15 мил бруто. Еден Крос зима 12,13 мил нето плата што претвара во 25 мил бруто да не почнам да ги набројувам Рамос,Пике,Гризман,Роналдо,Меси и други играчи што зимаат преку 20 мил бруто.
Кај Барселона е 62%, максимално дозволено е 70%. Или во превод Баерн дава високи плати за нивен стандард.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Кај Барселона е 62%, максимално дозволено е 70%. Или во превод Баерн дава високи плати за нивен стандард.
Од кого овој максимум дозволен wages to turnover? Има лигата некакво си правило или Барселона не сака да го пречекори процентот?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.656
Поени од реакции
14.512
Еве каде играл Тиаго Алкантара во сезона 2018/2019
Прегледај го приврзокот 213884

Еве каде играл Родри

Прегледај го приврзокот 213885

Изгледа си пропуштил 24 утакмици
А изгледа си пропуштил да гледаш фудбал 2 сезони.
Не тони повеќе со смешни генерички позиции од Трансфермаркт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom