Фриленсер (Freelancer)

Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Исто не сум добил известување дека не смее под 3 $ ама можеби е така пошто не работам за ниски цени затоа и не ми стигнало известување.
инаку висеше известувањето над листите со задачи две недели имаше x да се исклучи сигурно на прва си го кликнал да не ти пречи.
Мило ми е што воведоа барем некоја ниска граница. и 3 за мене се ништо, оти супер ако работиш за 1 долар саат, дневно 8 саати неделно 40 саати и можеш да се надеваш на нешто. Ама ти трошиш 3 саати за да фатиш проект, уште два не ги мериш за разни ревизии, па чекаш одговор со саати
Како ќе извадиш нормално примање?
Да не прајме муабет дека ефтините цени лепат клиенти што пребаруваат (знаат дека личноста од другата страна е очајна за работа и користат) или едноставно такви се стипси да си немаш работа. А нормалните клиенти сметаат дека нема квалитет.
Затоа мене на elance ми е $18
а на oDesk $12 (направив 18 ама друг свет е, тргна надолу па вратив)
за почеток имав едни $5,5 on-going ама после кога дојдоа поасални проекти само ме деконцентрираа и пријателски си се разделивме.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
инаку висеше известувањето над листите со задачи две недели имаше x да се исклучи сигурно на прва си го кликнал да не ти пречи.
Мило ми е што воведоа барем некоја ниска граница. и 3 за мене се ништо, оти супер ако работиш за 1 долар саат, дневно 8 саати неделно 40 саати и можеш да се надеваш на нешто. Ама ти трошиш 3 саати за да фатиш проект, уште два не ги мериш за разни ревизии, па чекаш одговор со саати
Како ќе извадиш нормално примање?
Да не прајме муабет дека ефтините цени лепат клиенти што пребаруваат (знаат дека личноста од другата страна е очајна за работа и користат) или едноставно такви се стипси да си немаш работа. А нормалните клиенти сметаат дека нема квалитет.
Затоа мене на elance ми е $18
а на oDesk $12 (направив 18 ама друг свет е, тргна надолу па вратив)
за почеток имав едни $5,5 on-going ама после кога дојдоа поасални проекти само ме деконцентрираа и пријателски си се разделивме.
Да пред две недели имаше известување тоа го видов, муабет правиме за предходно, предходно немаше.
Се сложувам дека е добро што ставија лимит, но тој лимит е низок, треба барем 6-7 долари да биде лимитот.
Инаку цената е релативна работа ако некој индиец работи 3 долари саат тоа незначи дека некој друг нема да добива работа за 10 и повеќе долари саат, сериозните клиенти бараат квалитет и се спремни тоа соодветно да го платат.
 
Последно уредено:
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Дечки ај мала помош.

Ми треба некоја фирма/фриленсер што може да го сработи следново:

1. Дизајн на неколку Cover-и на извештаји.
2. Дизајн на Leaflet и брошура.
3. Дизајн на 8 банери
4. Дизајн на неколку images што би се користеле на социјалните медиуми.
5. Visual identity за извештаји и документи.

Ако мислите дека можете да го сработите ова или доколку познавате некој што би можел да го сработи, слободно препорачајте во ПП. Во ПП пратете и ваша цена за работата како и ваше портфолио. Компании се исто така добредојдени.

Фала,
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Инаку цената е релативна работа ако некој индиец работи 3 долари саат тоа незначи дека некој друг нема да добива работа за 10 и повеќе долари саат, сериозните клиенти бараат квалитет и се спремни тоа соодветно да го платат.
Проблемот што го гледам со цена од долар два е следен
Ако сум јас клиент и спремна сум да платам 100 долари за проект, не е проблем да платам некому 5 долари и да видам дали ќе испадне добро работата, а ако не испадне да платам на друг 95.
Затоа си треба ниска граница и јас мислам исто барем 6-7 долари саат, да не им се исплати да испитуваат терен така.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
16
Поени од реакции
8
Може ли некој да ми каже која е основната разлика во работата на freelancer.com, designcrowd.com, 99designs.com? Знам дека на некои работат по принципот на конкурси, учествуваш, работиш, а дали ќе победиш и ќе земеш некој долар не ти е гарантирано. Дали сите фриленсер сајтови работат по тој принцип? И дали работата како фриленсер всушност значи тоа, да работиш а ќе заработиш само ако победиш на некој конкурс?

Фала :)
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Може ли некој да ми каже која е основната разлика во работата на freelancer.com, designcrowd.com, 99designs.com? Знам дека на некои работат по принципот на конкурси, учествуваш, работиш, а дали ќе победиш и ќе земеш некој долар не ти е гарантирано. Дали сите фриленсер сајтови работат по тој принцип? И дали работата како фриленсер всушност значи тоа, да работиш а ќе заработиш само ако победиш на некој конкурс?

Фала :)

designcrowd.com, 99designs.com
тоа ти се како рибарски мрежи, а ние сме како плашици и така тие ќе фрлат вистинска рибја храна дури и живи црвчиња и ние сите WOOPS
Баш уловени се оние кои ќе фатат награда оти има да работат бесплатно уште три месеци мислејќи дека се најдобри и уште три ама безволно и уште три.... и уште три

а ние сите другите после неколку месеци малтретирање ќе налетаме на некој нов како тебе
па ќе викаме брат оди на одеск на еланце дури и на фејс барај никакви логоа и пуштај понуди за подобри, само немој натпревари

Натпреварите рака на срце многу ми помогнаа да се извежбам
и добра забава се ако не очекуваш ништо посебно, само да се вклучиш како на наградна игра и да не му даваш толку значење на CH што те трола пиксел лево па два десно. Му праќаш едно две и ако му чини арно.[DOUBLEPOST=1417894038][/DOUBLEPOST]Принципот на работа на еланце и одеск најисцрпувачки е да фатиш проект, тоа е како постојано да бараш работа праќаш CV пишуваш за секој посебно, ама тоа е дел од работата, ќе си го вклучиш во цената ќе бараш поскапо за да ти се исплати и таа работа што губиш време на праќање предлози.
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
За другите сервиси незнам ама за Одеск и Еланце од мое искуство ќе кажам дека не е исцрпувачи и не е тешко да земеш работа.
Искрено на почетокот малку е потешко, но со секоја успешно завршена работа и позитивен фидбек од клиентот се полсено и полесно ке зема работа.
Ако фриленсерот добро си ја знае работата и има талент за комуникација, брзо ке напредува и ке дојде на ниво кога нема да има потреба да бара работа, клиентите сами ке го наоѓаат и ке му даваат работа.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Незнам, мене се подосадно ми станува праќањето предлози.... имав 3-4 редовни клиенти и се одвикнав од барање проект. Едниот изгледа зеде подолг одмор или боледување го чекам, двајца завршија, и четвртиот сега дури се врати од одмор, и ме затрупа со работа - која не можам да ја прикажам во портфолио зошто самиот е фриленсер. А редовно кога си наоѓам проекти редовно си го полнам портфолиото па секој начин на работа си има добра и лоша страна.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Незнам, мене се подосадно ми станува праќањето предлози.... имав 3-4 редовни клиенти и се одвикнав од барање проект. Едниот изгледа зеде подолг одмор или боледување го чекам, двајца завршија, и четвртиот сега дури се врати од одмор, и ме затрупа со работа - која не можам да ја прикажам во портфолио зошто самиот е фриленсер. А редовно кога си наоѓам проекти редовно си го полнам портфолиото па секој начин на работа си има добра и лоша страна.
Е уште само да ми кажеш како си го полниш портфолиото? Јбга, не дека ми треба, ама кога веќе го спомна да кажеше;)
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Е уште само да ми кажеш како си го полниш портфолиото? Јбга, не дека ми треба, ама кога веќе го спомна да кажеше;)
Дури сум разврзана за муабети се ќе ти кажам, и пак ништо не ќе знаеш за мене. Само сакам да потпомогнам на новите и мене ми помагаа од предходницата :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Дури сум разврзана за муабети се ќе ти кажам, и пак ништо не ќе знаеш за мене. Само сакам да потпомогнам на новите и мене ми помагаа од предходницата :)
Не е ни целта да се дозае за тебе, него за тоа што ставам во портфолиото? Дали треба и согласност од клиентот? сл работи
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Не е ни целта да се дозае за тебе, него за тоа што ставам во портфолиото? Дали треба и согласност од клиентот? сл работи
Мислев дека се сеириш пошто кажвам се што правам како Џејми Оливер кога готви :)
Кога работам за некој што го бара флаер или лого или било што за да ги користи ги објавувам (ако не сакаат кажуваат однапред, ретко)
Кога работам за некој што препродава или има премногу работа па одлева на колеги прашувам, ама обично не сакаат да ги користиш дизајните. Ама овие се пак полесни зошто не мора да ги бараш тие проекти, еднаш ќе се најдиш со некој таков и ќе се јавува од време на време.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Е уште само да ми кажеш како си го полниш портфолиото? Јбга, не дека ми треба, ама кога веќе го спомна да кажеше;)
Едноставно во портфоилот ставш тоа што го имаш сработено ти лично и нетреба никого да прашуваш за дозвола.
Ако прокетот го работеле повеќе луѓе треба да наведеш некој дел си работел.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Едноставно во портфоилот ставш тоа што го имаш сработено ти лично и нетреба никого да прашуваш за дозвола.
Ако прокетот го работеле повеќе луѓе треба да наведеш некој дел си работел.
Зависи, има клиенти кои нагласуваат дека за проектот не треба да знае никој и не треба да се презентира никаде. Еднаш со еден потпишав и онлајн некој договор за авторски права, да не му го украдам дизајнот/идејата или слично.
По мене најдобро е да се праша клиентот дали тоа што сте го изработиле за него може да го ставите во вашето портфолио со илулстрации и слично, за да го гледаат други луѓе.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Зависи, има клиенти кои нагласуваат дека за проектот не треба да знае никој и не треба да се презентира никаде. Еднаш со еден потпишав и онлајн некој договор за авторски права, да не му го украдам дизајнот/идејата или слично.
По мене најдобро е да се праша клиентот дали тоа што сте го изработиле за него може да го ставите во вашето портфолио со илулстрации и слично, за да го гледаат други луѓе.
Се подрзабира дека тоа што го имаш ставено во портфоило немаш право да го користиш за други проекти и клеинти, прфолиото се знае за што служи. А за ставње потпис секако дека треба да се праша.
Крадење на дизајн и ставање на дизајн во портфолио се различни работи.
Ако ти си го изработил дизајнот што крадеш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom