Фриленсер (Freelancer)

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
Дали има некој фриленсер што работи админситративни работи, офис, ексел, ворд, сметководствод, внес на податоци (дата ентри) и слично...??? на oDesk или било која фриленсерска страна..
Певај дечко, ША треба? ;)
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
Дали има некој фриленсер што работи админситративни работи, офис, ексел, ворд, сметководствод, внес на податоци (дата ентри) и слично...??? на oDesk или било која фриленсерска страна..
Јас работам на oDesk ама друго, не админситративни работи. Ако те интересира нешто за оДеск како сервис ти стојам на расолагање.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
Јас работам на oDesk ама друго, не админситративни работи. Ако те интересира нешто за оДеск како сервис ти стојам на расолагање.
Превод не сум фатил со месеци :( само некои дата ентри ситници(n)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.374
Поени од реакции
317
Ме интересираше сакам тоа да го работам. Сега поминав два теста.. извадов 3.5/5 на англиски, и 3.5/5 на bookkeeping.. И на англискиот и на боокипингот лошиот скор ми е од само 2 области со кои многу малце се имам среќавано кои со малце учење можам да стигнам до4- 4.5/5 ..

Туку ќе ве прашував ми излгеда претешко да земеш проект... дури и невероватно... посебвно не знам што да напишам на профилната...
се земаат проекти??

Дали знате кај може да се најдат преп матирјали за тестовите? Би сакал нешто да прочитам за перфектен скор...

Исто дали има некој заинтересиран за бпо процеси како cold-calling.. размислувам и истражувам кои би биле можностите за call центар во Мк.. имам најдено и некои фирми кои се заинтересирани да дадат поректи за voice business process. проблемот ми е не знам колку би се исплатле и дали би имало луѓе да вработиш со добар англиски за таква рабтоа..
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Единствено што не ми се свиѓа на oDesk се тестовите кои мора да ги поминеш за да можеш да го комплетираш профилот и да бркаш проекти искрено се изнамачив :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
Единствено што не ми се свиѓа на oDesk се тестовите кои мора да ги поминеш за да можеш да го комплетираш профилот и да бркаш проекти искрено се изнамачив :)
Тестовите се лесни ако ја знаеш областа во кој работиш. Пр, за Data enrty е MUST да го познаваш Excel, и тоа добри 60-70%, во спротивно ќе бидеш спор ко полжав или нема воопшто да можеш да ја завршиш работата. Или пак ако си со праводи да не ги знаеш правила за време и правопис. Плус да можеш да бараташ со различни стилови на изразување, пософистициран за бизнис кореспонденции или обично писмо. Па и форматирањето во Word.
Исто ко што си ти со 3д;)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.064
Поени од реакции
8.467
Интересно е на одеск кога бара некој 3д моделирање и кад дизајн поставува прашање кои тестови си ги поминал за да знаеме дека си добар кандидат. А на одеск нема тестови за тие области :) Ако некој видел да има, нека ме просветли.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
Интересно е на одеск кога бара некој 3д моделирање и кад дизајн поставува прашање кои тестови си ги поминал за да знаеме дека си добар кандидат. А на одеск нема тестови за тие области :) Ако некој видел да има, нека ме просветли.
Грешка си. Си има и за 3dsmax и за AutoCad. Сите тие се во групата за графички дизајн.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.064
Поени од реакции
8.467
Грешка си. Си има и за 3dsmax и за AutoCad. Сите тие се во групата за графички дизајн.
Сум ги видел тие. Али нема за SolidWorks и Catia. Нешто што клиентите често го бараат :D
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
Сум ги видел тие. Али нема за SolidWorks и Catia. Нешто што клиентите често го бараат :D
:) Сега и ти дупиш. Прво дека бараат за КАД и 3Д, сега солид воркс и катиа. За нив сеуште нема, иако е веќе преку форумот побарано да има.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.064
Поени од реакции
8.467
:) Сега и ти дупиш. Прво дека бараат за КАД и 3Д, сега солид воркс и катиа. За нив сеуште нема, иако е веќе преку форумот побарано да има.
Види, го тупам зашто има бајаги разлика од дизајн, кад и производство. Со максот го правиш надворешниот изглед конкретно дизајнот и тоа е тоа, не е параметарски и наменет за правење на готов производ, туку повеќе за игри, филмови, цртани, анимации и таков вид на продукција.
AutoCad сега гледам нешто го напреднале али пак е значително помалце користен од другите пакети што ги набројав погоре, ретко каде сум видел да го користат за 3Д принтање производство итн. Пред 10тина години најкористен беше за 2Д технички работилнички цртежи, многу помалку за 3Д, не знам сега каква е ситуација, зашто уште тогаш имаше бајаги пософистицирани програми и никад не се замарав со него.
Е сега некој кога ќе бара некој производ да му се направи во 3Д за принтање и сл, а таму навел во кои програми сака да му се изработи тоа, се случува баш да нема тестови на одеск за тие негови побарувачки, а прашува што тестови си поминал. Не дека е премногу битно де (I guess) бидејќи секогаш оставам портфолио при апликација, па ако му фаќа око тоа, кул.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
Види, го тупам ДУПИШ зашто има бајаги разлика од дизајн, кад и производство. Со максот го правиш надворешниот изглед конкретно дизајнот и тоа е тоа, не е параметарски и наменет за правење на готов производ, туку повеќе за игри, филмови, цртани, анимации и таков вид на продукција.
AutoCad сега гледам нешто го напреднале али пак е значително помалце користен од другите пакети што ги набројав погоре, ретко каде сум видел да го користат за 3Д принтање производство итн. Пред 10тина години најкористен беше за 2Д технички работилнички цртежи, многу помалку за 3Д, не знам сега каква е ситуација, зашто уште тогаш имаше бајаги пософистицирани програми и никад не се замарав со него.
Е сега некој кога ќе бара некој производ да му се направи во 3Д за принтање и сл, а таму навел во кои програми сака да му се изработи тоа, се случува баш да нема тестови на одеск за тие негови побарувачки, а прашува што тестови си поминал. Не дека е премногу битно де (I guess) бидејќи секогаш оставам портфолио при апликација, па ако му фаќа око тоа, кул.
:D Мала корекција, реков дупиш, не тупиш
Инаку, ДА, во право си со ова, но тоа е сигурно нешто кое во одеск го знаат и вероватно имаат донесено заклучок дека не е потребно:tapp:
А има за секакви други глупости, ама за ова кое е многу карактеристично да нема
П.С. ОК се како поддршка, така да пиши им можда и ќе направиш некоие добро:pipi:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.064
Поени од реакции
8.467
@kooperativa

Дупам* :D Па да тоа ми е чудно, за какви работи има а не за ваква широка област :)

Да, поддршката им е кул, цело време има некој, еднаш ми каснеа со исплата па за 2 мин средија (y)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.374
Поени од реакции
317
Дали некој знае каде можам да најдам туторијали за тестовите за одеск. Конкретно ме интересираат Quickbooks и МS Excel. Значи не сакам прашања и одговори, сакам туторијали што те подговтуваат на темите за одеск.
Исто за месец дена ке ги земам повторно англиски и буккипинг па и за тоа ако може да се најдат..

Гугл ми е прилично глупав ми ваѓа само тестови...
 
На врв Bottom