Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Најпрвин благодарам на одговорот и на одвојеното време.
Како што пишав горе , работам со видео камера,со тоа се бавам и малку повеќе сум упатен во таа насока.
Фотографијата ми текна онака нели има некоји сличности со снимањето.
Поточно разлогот ми беше следен.
Да купам апарат кој добро би снимал (ке ми треба како што наведов за кратки видеа,промо видеа и слично)
Најпрвин сето тоа ми беше за снимање замисла од хоби снимање свирки,промовирање бендови и слично .
А делот со сликите и свадбите беше замислата,да изгурам бар некоја свадба барем да ги повратам парите што сум ги вложил во апаратот а потоа ке си терам со снимањето(хобито) :)

Очигледно не оди баш така :)

Јас би одма на камера , али знаеме солидна камера испод 1000 евра тешко.

Вашето мислење за снимање со овие апарати ?

Благодарам на одговорите уште еднаш

Поздрав :)
Со канон 5Д е снимана една епизода на доктор Хаус, па ти види шо квалитет е тоа....
Општо земено Канон е подобар избор за видео од колку Никон
За свадба...Да не редам сега опширни муабети, точки, причини, појаснувања... накратко некој да речиме ептен минимален минимум еден предлог би бил (ратно стање, или состојба на криза)
Канон 700Д - околу 470 евра
Sigma 17-70mm F2.8-4 DC macro OS HSM околу 480 евра
блиц (Сигма, Нисин, Мец... со Е-ТТЛ) до окај 120 евра
Се вкупно - околу 1100 евра

и се разбира Божја помош во работата

а за посериозно, (и без госпот) барем 3 пати поскапо.....
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
28
Со канон 5Д е снимана една епизода на доктор Хаус, па ти види шо квалитет е тоа....
Општо земено Канон е подобар избор за видео од колку Никон
За свадба...Да не редам сега опширни муабети, точки, причини, појаснувања... накратко некој да речиме ептен минимален минимум еден предлог би бил (ратно стање, или состојба на криза)
Канон 700Д - околу 470 евра
Sigma 17-70mm F2.8-4 DC macro OS HSM околу 480 евра
блиц (Сигма, Нисин, Мец... со Е-ТТЛ) до окај 120 евра
Се вкупно - околу 1100 евра

и се разбира Божја помош во работата

а за посериозно, (и без госпот) барем 3 пати поскапо.....
Добро утро :)

Да читав нешто за снимање загарантирано подобар канон за снимање.
По живописни,по меки боји и така натаму.

Значи како и да е 1,000 не бега.
Гледав нешто по огласите Канон 5Д најдов, тука беше околу 1,000 евра.
700Д неможев да најдам.
Гледав и по нет околу Канон 5Д,страшен апарат.
А и не одиме понатамо Др.Хаус снимен со баш таков апарат o_O
Што има веќе да му мислам за аматерско снимање. Тоа е тоа значи.

Ти благодарам, сега за сега највеќе ми падна во око 5д.

Ако оди се како што треба се надевам ке дојде момент да дојде во моите раце :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Добро утро :)

Да читав нешто за снимање загарантирано подобар канон за снимање.
По живописни,по меки боји и така натаму.

Значи како и да е 1,000 не бега.
Гледав нешто по огласите Канон 5Д најдов, тука беше околу 1,000 евра.
700Д неможев да најдам.
Гледав и по нет околу Канон 5Д,страшен апарат.
А и не одиме понатамо Др.Хаус снимен со баш таков апарат o_O
Што има веќе да му мислам за аматерско снимање. Тоа е тоа значи.

Ти благодарам, сега за сега највеќе ми падна во око 5д.

Ако оди се како што треба се надевам ке дојде момент да дојде во моите раце :)
Пази се од 5Д (а и други модели) по огласи, тоа е апарат од висока класа и него го земаат луѓе кои често и многу сликаат, не го зема некој да слика дома роденден или годишен одмор.....
То се апарати со веќе голема “километража“
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
28
Пази се од 5Д (а и други модели) по огласи, тоа е апарат од висока класа и него го земаат луѓе кои често и многу сликаат, не го зема некој да слика дома роденден или годишен одмор.....
То се апарати со веќе голема “километража“
Ти благодарам за искрените совери
Дефинитивно тоа што ми треба е 5Д
Ке почекаме уште малку , да размислам а и да видиме како ке биде со финансиите.

Убав ден и уште еднаш фала на советите :)[DOUBLEPOST=1460116278][/DOUBLEPOST]
Пази се од 5Д (а и други модели) по огласи, тоа е апарат од висока класа и него го земаат луѓе кои често и многу сликаат, не го зема некој да слика дома роденден или годишен одмор.....
То се апарати со веќе голема “километража“
Ти благодарам за искрените совери
Дефинитивно тоа што ми треба е 5Д
Ке почекаме уште малку , да размислам а и да видиме како ке биде со финансиите.

Убав ден и уште еднаш фала на советите :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ти благодарам за искрените совери
Дефинитивно тоа што ми треба е 5Д
Ке почекаме уште малку , да размислам а и да видиме како ке биде со финансиите.

Убав ден и уште еднаш фала на советите :)
Не знам дал ме разбра, 5Д е само тело тука оди ПЛУС објектив ПЛУС блиц.....
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
28
Не знам дал ме разбра, 5Д е само тело тука оди ПЛУС објектив ПЛУС блиц.....
Да да , погледнав по огласите.
Солено доста , гледам со се објектив околу 1.200 , 1.400 евра така нешто.
Ке морам да го одложам хобито со оваа за некое време.
Ке почека малку :)[DOUBLEPOST=1460116647][/DOUBLEPOST]
Не знам дал ме разбра, 5Д е само тело тука оди ПЛУС објектив ПЛУС блиц.....
Да да , погледнав по огласите.
Солено доста , гледам со се објектив околу 1.200 , 1.400 евра така нешто.
Ке морам да го одложам хобито со оваа за некое време.
Ке почека малку :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
Чек малку за кој 5D правите муабет? 5D воопшто не снима видео. 5D mk II веќе снима видео, и тоа мошне добро за у свет за стандардите пред неколку години а за во Македонија за стандардите што ќе важат и во наредните неколку години :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Чек малку за кој 5D правите муабет? 5D воопшто не снима видео. 5D mk II веќе снима видео, и тоа мошне добро за у свет за стандардите пред неколку години а за во Македонија за стандардите што ќе важат и во наредните неколку години :)
Јас кажувам само за модели кои может да се купат нови во продавница
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Е чорбаџија бре :)
купување на тело преку оглас на старо е последна работа која би му советувал на било кој.
Поарно би зел класа послаб апарат нов од колку класа подобар преку оглас.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Користам Galaxy мобилен за фотографии, и доста сум задоволен од фотографиите. Меѓутоа премногу сакам фотографија, и тоа ми е еден вид на хоби.
Во моментов ми прерасна во секојдневие...Така да дојде време да преминам на нешто посериозно и поголемо. Сите знаеме дека за сликање - апарат си е „апарат“ :)

Препорака за дигитален фотоапарат од 20.000 - 25.000 ден. ?
По квалитетот на сликата и перформансите, на мене лично највеќе ми се допаѓаат Nikon апаратите.
Ги гледав верзиите на Nikon апаратите. Вака многу впечаток ми оставија Nikon p600 и Nikon p610 во тој ранг.
Што мислите за апаративе? Ги имате користено, испробано? Вака доста солидни ми изгледаат по перформансите, а и сликите кои ги вадат со зум се доста импресивни. Разбрав дека p610 е понов и подобар, па би сакал да чујам мислење и овде...

Не успеав да забележам и дали се продава Nikon p900 кај нас? За тој апарат би се размислил да лупнам и повеќе кеш. Фантастичен е :D
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Ако си спремен да одвоиш 20 до 25 илјади во секој случај би ти препорачал да си земеш DSLR апарат. Многу повеќе би добил во однос на суперзум апаратите (Nikon P600 или P900), поголем сензор, помал шум, повеќе ќе научиш за фотографија итн.

Еве конкретен предлог:

http://www.pixplus.com.mk/index.php/default/photography/digital-cameras/nikon-d3300-kit-18-55mm-vr-ii.html
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.130
Користам Galaxy мобилен за фотографии, и доста сум задоволен од фотографиите. Меѓутоа премногу сакам фотографија, и тоа ми е еден вид на хоби.
Во моментов ми прерасна во секојдневие...Така да дојде време да преминам на нешто посериозно и поголемо. Сите знаеме дека за сликање - апарат си е „апарат“ :)

Препорака за дигитален фотоапарат од 20.000 - 25.000 ден. ?
По квалитетот на сликата и перформансите, на мене лично највеќе ми се допаѓаат Nikon апаратите.
Ги гледав верзиите на Nikon апаратите. Вака многу впечаток ми оставија Nikon p600 и Nikon p610 во тој ранг.
Што мислите за апаративе? Ги имате користено, испробано? Вака доста солидни ми изгледаат по перформансите, а и сликите кои ги вадат со зум се доста импресивни. Разбрав дека p610 е понов и подобар, па би сакал да чујам мислење и овде...

Не успеав да забележам и дали се продава Nikon p900 кај нас? За тој апарат би се размислил да лупнам и повеќе кеш. Фантастичен е :D
И јас ко тебе пред едно 3 години вака се думав што да земам, бев во недоумица дали да земам некој суперзум апарат налик на тие што ти ги постираше или на нешто појако - DSLR.

Па по малку разработка, планирање финансии, муабет тука и надвор од форумот, решив на второто. И не погрешив.
Најпрво, како што погоре пиша членот, огромна е разликата помеѓу овие суперзум фотоапарати и стартер DSLR (пошо планираш до кај 20 - 25 000 да фрлиш). Почнувајќи од сензор, full manual mode опцијата до отворените можности да се надоградуваш за понатака. Ти кога би го зел суперзумот ќе добиеш готов продукт кој е многу повеќе ограничен од било кој DSLR. Освен јакиот зум (кој на одредена точка на зумирање и подлажува на квалитет), друго целосно си заробен во „некреативноста“ на тој апарат. Ќе можеш многу помалку да манипулираш со него, повеќето слики ќе бидат само готови на едно шкљоцање, нема да ја поттикнеш креативноста, нема многу да мислиш како фотограф - крајниот продукт нема да ти прави толкава сатисфакција за разлика кога би вадел слики со DSLR.
Со вториот е многу поразлично. Прво, со самиот начин на манипулирање на светото тројство во фотографијата (отвор и време на отворена бленда, и ISO) ти повеќе ќе почнеш да осознаваш за фотографијата. За почеток изгледај неколку туторијали на јутјуб за да влезеш у штос. Кога ќе пројдеш со тоа, разгледај што се нуди на пазарот. Побарај совети за на старо ако сакаш да зимаш - многу битно е да запазиш пројдена километража на апаратот (колку окинувања прошол претходниот газда - се` ова го има на самиот екран на апаратот). Кој бренд би ти одговарал најмногу (има мали финеси на кои треба малку повеќе да пазиш - дали канон, никон, Сони, Фуџи.... Пак прашувај луѓе насекаде, гледај ги дистрибутерите кај нас, цена, итн. Тука особено е битно да гледаш цена на леќи. Затоа што одредени брендови имаат поскапи леќи но телата им се за нијанса подобри од другите. И најбитно - за што понатака би се надоградувал. Едно од најдобрите ствари на ДСЛР фотоапаратите е што имаш можност да се надоградиш во опрема. Но не секоја опрема е соодветна од оноа што ти сакаш да го фотографираш. Или најчесто имаш некои леќи за широка употреба (онаа 18-55мм што ја добиваш) но не секогаш би можела да го постигне ефектот што ти го имаш замислено во главата. Погледај уште пар туторијали за видови леќи (бар основата да ја знаеш дека се делат на 3-4 вида). И за крај ако имаш некој другар со ДСЛР, побарај му го недела дена да го испробаш, или евентуално ако е стипса, викај го да се шетате да те подучи нешто околу фотографија. Многу ќе ти помогне ова последново.
Значи батали суперзум, за тие 20 000 земи си нов стартер DSLR или разгледај некои опции на старо... секако со четири очи отворени.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Ако си спремен да одвоиш 20 до 25 илјади во секој случај би ти препорачал да си земеш DSLR апарат. Многу повеќе би добил во однос на суперзум апаратите (Nikon P600 или P900), поголем сензор, помал шум, повеќе ќе научиш за фотографија итн.

Еве конкретен предлог:

http://www.pixplus.com.mk/index.php/default/photography/digital-cameras/nikon-d3300-kit-18-55mm-vr-ii.html
Многу ти благодарам на одговорот. Го ценам твоето мислење. (y)

И јас ко тебе пред едно 3 години вака се думав што да земам, бев во недоумица дали да земам некој суперзум апарат налик на тие што ти ги постираше или на нешто појако - DSLR.

Па по малку разработка, планирање финансии, муабет тука и надвор од форумот, решив на второто. И не погрешив.
Најпрво, како што погоре пиша членот, огромна е разликата помеѓу овие суперзум фотоапарати и стартер DSLR (пошо планираш до кај 20 - 25 000 да фрлиш). Почнувајќи од сензор, full manual mode опцијата до отворените можности да се надоградуваш за понатака. Ти кога би го зел суперзумот ќе добиеш готов продукт кој е многу повеќе ограничен од било кој DSLR. Освен јакиот зум (кој на одредена точка на зумирање и подлажува на квалитет), друго целосно си заробен во „некреативноста“ на тој апарат. Ќе можеш многу помалку да манипулираш со него, повеќето слики ќе бидат само готови на едно шкљоцање, нема да ја поттикнеш креативноста, нема многу да мислиш како фотограф - крајниот продукт нема да ти прави толкава сатисфакција за разлика кога би вадел слики со DSLR.
Со вториот е многу поразлично. Прво, со самиот начин на манипулирање на светото тројство во фотографијата (отвор и време на отворена бленда, и ISO) ти повеќе ќе почнеш да осознаваш за фотографијата. За почеток изгледај неколку туторијали на јутјуб за да влезеш у штос. Кога ќе пројдеш со тоа, разгледај што се нуди на пазарот. Побарај совети за на старо ако сакаш да зимаш - многу битно е да запазиш пројдена километража на апаратот (колку окинувања прошол претходниот газда - се` ова го има на самиот екран на апаратот). Кој бренд би ти одговарал најмногу (има мали финеси на кои треба малку повеќе да пазиш - дали канон, никон, Сони, Фуџи.... Пак прашувај луѓе насекаде, гледај ги дистрибутерите кај нас, цена, итн. Тука особено е битно да гледаш цена на леќи. Затоа што одредени брендови имаат поскапи леќи но телата им се за нијанса подобри од другите. И најбитно - за што понатака би се надоградувал. Едно од најдобрите ствари на ДСЛР фотоапаратите е што имаш можност да се надоградиш во опрема. Но не секоја опрема е соодветна од оноа што ти сакаш да го фотографираш. Или најчесто имаш некои леќи за широка употреба (онаа 18-55мм што ја добиваш) но не секогаш би можела да го постигне ефектот што ти го имаш замислено во главата. Погледај уште пар туторијали за видови леќи (бар основата да ја знаеш дека се делат на 3-4 вида). И за крај ако имаш некој другар со ДСЛР, побарај му го недела дена да го испробаш, или евентуално ако е стипса, викај го да се шетате да те подучи нешто околу фотографија. Многу ќе ти помогне ова последново.
Значи батали суперзум, за тие 20 000 земи си нов стартер DSLR или разгледај некои опции на старо... секако со четири очи отворени.
Ти благодарам што одвои малку повеќе време за да ми објасниш некои работи. Голем дел на луѓе ми рекоа дека DSLR е права работа. Е сега некои дури и ми предложија апарат (Nikon D3200).
Наводно добра била понудата затоа што имал и 42 оптички зум. Одличен бил за почетници....
Конкретно од Нептун давале со него и леќа NIKKOR AF-S DX NIKKOR 18-55mm како што ми напоменаа, и ми рекоа дека не сум морал да давам дополнителни пари по леќи, зошто наводно бил комплет скоцкан како за почетник уште од старт.
Е сега некои луѓе ми викаат дека макро фотографии не можеш да сликаш додека не поставиш леќа за макро. Не знам колку е тоа вистина, ама пошто не сум до толку упатен, би те замолил да ми кажеш дали е тоа вистина?

Можеби прашањето е глупаво, ама од нешто мора да почнеш. Подобро да прашаш некој што повеќе знае, од него да не знаеш како одат работите....[DOUBLEPOST=1460793204][/DOUBLEPOST]
Ако си спремен да одвоиш 20 до 25 илјади во секој случај би ти препорачал да си земеш DSLR апарат. Многу повеќе би добил во однос на суперзум апаратите (Nikon P600 или P900), поголем сензор, помал шум, повеќе ќе научиш за фотографија итн.

Еве конкретен предлог:

http://www.pixplus.com.mk/index.php/default/photography/digital-cameras/nikon-d3300-kit-18-55mm-vr-ii.html
Многу ти благодарам на одговорот. Го ценам твоето мислење. (y)

И јас ко тебе пред едно 3 години вака се думав што да земам, бев во недоумица дали да земам некој суперзум апарат налик на тие што ти ги постираше или на нешто појако - DSLR.

Па по малку разработка, планирање финансии, муабет тука и надвор од форумот, решив на второто. И не погрешив.
Најпрво, како што погоре пиша членот, огромна е разликата помеѓу овие суперзум фотоапарати и стартер DSLR (пошо планираш до кај 20 - 25 000 да фрлиш). Почнувајќи од сензор, full manual mode опцијата до отворените можности да се надоградуваш за понатака. Ти кога би го зел суперзумот ќе добиеш готов продукт кој е многу повеќе ограничен од било кој DSLR. Освен јакиот зум (кој на одредена точка на зумирање и подлажува на квалитет), друго целосно си заробен во „некреативноста“ на тој апарат. Ќе можеш многу помалку да манипулираш со него, повеќето слики ќе бидат само готови на едно шкљоцање, нема да ја поттикнеш креативноста, нема многу да мислиш како фотограф - крајниот продукт нема да ти прави толкава сатисфакција за разлика кога би вадел слики со DSLR.
Со вториот е многу поразлично. Прво, со самиот начин на манипулирање на светото тројство во фотографијата (отвор и време на отворена бленда, и ISO) ти повеќе ќе почнеш да осознаваш за фотографијата. За почеток изгледај неколку туторијали на јутјуб за да влезеш у штос. Кога ќе пројдеш со тоа, разгледај што се нуди на пазарот. Побарај совети за на старо ако сакаш да зимаш - многу битно е да запазиш пројдена километража на апаратот (колку окинувања прошол претходниот газда - се` ова го има на самиот екран на апаратот). Кој бренд би ти одговарал најмногу (има мали финеси на кои треба малку повеќе да пазиш - дали канон, никон, Сони, Фуџи.... Пак прашувај луѓе насекаде, гледај ги дистрибутерите кај нас, цена, итн. Тука особено е битно да гледаш цена на леќи. Затоа што одредени брендови имаат поскапи леќи но телата им се за нијанса подобри од другите. И најбитно - за што понатака би се надоградувал. Едно од најдобрите ствари на ДСЛР фотоапаратите е што имаш можност да се надоградиш во опрема. Но не секоја опрема е соодветна од оноа што ти сакаш да го фотографираш. Или најчесто имаш некои леќи за широка употреба (онаа 18-55мм што ја добиваш) но не секогаш би можела да го постигне ефектот што ти го имаш замислено во главата. Погледај уште пар туторијали за видови леќи (бар основата да ја знаеш дека се делат на 3-4 вида). И за крај ако имаш некој другар со ДСЛР, побарај му го недела дена да го испробаш, или евентуално ако е стипса, викај го да се шетате да те подучи нешто околу фотографија. Многу ќе ти помогне ова последново.
Значи батали суперзум, за тие 20 000 земи си нов стартер DSLR или разгледај некои опции на старо... секако со четири очи отворени.
Ти благодарам што одвои малку повеќе време за да ми објасниш некои работи. Голем дел на луѓе ми рекоа дека DSLR е права работа. Е сега некои дури и ми предложија апарат (Nikon D3200).
Наводно добра била понудата затоа што имал и 42 оптички зум. Одличен бил за почетници....
Конкретно од Нептун давале со него и леќа NIKKOR AF-S DX NIKKOR 18-55mm како што ми напоменаа, и ми рекоа дека не сум морал да давам дополнителни пари по леќи, зошто наводно бил комплет скоцкан како за почетник уште од старт.
Е сега некои луѓе ми викаат дека макро фотографии не можеш да сликаш додека не поставиш леќа за макро. Не знам колку е тоа вистина, ама пошто не сум до толку упатен, би те замолил да ми кажеш дали е тоа вистина? За да знам отприлика да си ги распоредам финансиите. :)

Можеби прашањето е глупаво, ама од нешто мора да почнеш. Подобро да прашаш некој што повеќе знае, од него да не знаеш како одат работите....:confused:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
Хах, да бев лош модератор ќе го банирав од тема секој што доаѓа и прашува за апарат и главно прашање му е за „макро“. :)
Макрото е само фаза, ќе ти помине, СЛР апаратот ќе ти остане.
D3200 е фино тело, со тек на време ќе видиш што ти треба од аксесорис, дали се тоа повеќе батерии, ммориски картички, филтри за објектив. Блиц, статив... Јас ти предлагам следно да купиш некој од ефтините теле-фото објективи.
А за макро, се надевам ќе ти пише некој со одговор за тоа прашање ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom