Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
овој снапсорт не е баш добар за споредба на апарати оти често поради небитни детали и технички ситници ќе ти препорача послаб апарат
Nema da ti pokaze koj aparat ima podobri boi i slicni finesi, ama odlicen e za sporedba na tehnicki karakteristiki pr.br na fokus tocki,sum pri visok iso i sl...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Nema da ti pokaze koj aparat ima podobri boi i slicni finesi, ama odlicen e za sporedba na tehnicki karakteristiki pr.br na fokus tocki,sum pri visok iso i sl...
ако се разбираш во апарати и шо е битно или не битно може да послужи иако имав наоѓано грешки и кај нив во податоци, инаку многу луѓе се залетуваат по мегапиксели, големина на екран и слични будалаштини.
Дури и шумот е релативна работа додека не го видиш на живо, имаш шум кој е пријатен за око и доловува атмосфера....
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
ако се разбираш во апарати и шо е битно или не битно може да послужи иако имав наоѓано грешки и кај нив во податоци, инаку многу луѓе се залетуваат по мегапиксели, големина на екран и слични будалаштини.
Дури и шумот е релативна работа додека не го видиш на живо, имаш шум кој е пријатен за око и доловува атмосфера....
Ok, nema fajde od sajtot, neka ti bide
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ok, nema fajde od sajtot, neka ti bide
не се љути пак и ти одма, постојат многу подобри сајови кои нема само да ти набројат технички подаоци на апарати туку ќе прочиташ и тестови и ќе видиш примери сликани со апарати во разни услови и со разни подесувања и на крај и мислење и заклучок на некој стручњак, и ПЛУС ќе ти направат споредба на апаратите
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
не се љути пак и ти одма, постојат многу подобри сајови кои нема само да ти набројат технички подаоци на апарати туку ќе прочиташ и тестови и ќе видиш примери сликани со апарати во разни услови и со разни подесувања и на крај и мислење и заклучок на некој стручњак, и ПЛУС ќе ти направат споредба на апаратите
Spodeli, ne bidi cicija.
Ako nekoj kupuva start up dslr ocekuvas deka ke gi razbere podatocite od tie sajtovi? Me revoltira mrzlivosta,saka da opne 500 eur za aparat a mu e tesko da procita 3 reviewa. Kazi mu sto da kupi, ocigledno si upaten vo fotografija, ke se iznamacis, i na kraj ke mu dade popust 10% na pentax i ke zeme dslr like so 18milioni zoom i so 256000 mpix. Muabetov mi e na net ima se, ama nema koj da cita. Tuku,da zemam mercedes c ili bmw 3?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Spodeli, ne bidi cicija.
Ako nekoj kupuva start up dslr ocekuvas deka ke gi razbere podatocite od tie sajtovi? Me revoltira mrzlivosta,saka da opne 500 eur za aparat a mu e tesko da procita 3 reviewa. Kazi mu sto da kupi, ocigledno si upaten vo fotografija, ke se iznamacis, i na kraj ke mu dade popust 10% na pentax i ke zeme dslr like so 18milioni zoom i so 256000 mpix. Muabetov mi e na net ima se, ama nema koj da cita. Tuku,da zemam mercedes c ili bmw 3?
имаш dpreview кој е доста добар, таму можеш да споредиш фотки сликани од разни апарати на исто ИСО или JPG или RAW, http://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x-pro1/23 имаш, http://www.imaging-resource.com/ , http://www.photographyblog.com/ , доста добар е и http://www.kenrockwell.com/
Инаку за добра фотографија не се пресудни ни шумови ни острини, пресудна е сцената, моментот (освен ако не работиш комерцијална фотографија или сликаш матури крштевки и свадби)
така да ремек дело можеш да направиш со мобилен телефон а можеш и да останеш безначаен фотограф со 5000 евра опрема
 
Член од
7 јули 2016
Мислења
14
Поени од реакции
3
гледав барав и све ама пак не најдов баш добра компарација и слично...
Никон 5200 18-55 или Никон 3300 18-105.. од прилика слична е цената само незнам колку игра улога 18-105 и дали е можеби подобро да се земе 3300 како послаб модел ама со појак објектив или пак да идем на 5200 со 18-55?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
гледав барав и све ама пак не најдов баш добра компарација и слично...
Никон 5200 18-55 или Никон 3300 18-105.. од прилика слична е цената само незнам колку игра улога 18-105 и дали е можеби подобро да се земе 3300 како послаб модел ама со појак објектив или пак да идем на 5200 со 18-55?
ако не ти треба баш толкав зум земи си 5200
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Јас би да идам со 18-105 бидејќи и јас го имам истиот објектив и е подобар од 18-55 во брзина на фокусирање, и има подобар домет за да можеш после да си одредиш во која насока да ги трошиш парите за објективи :)
Слабо ги следам четирицифрените серии на Никон ама мислам дека 5200 и 3300 се поприлично слични апарати.
Јас би одел со за нијанса подобар објектив.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Во план сум да земам DSLR апарат, ама појма немам шо и како.
Најдобар ентри левел до кај 500 евра? По можност со него да оди и леќа (претпоставувам некоја за wide range користење).
Немам идеја што сакам да сликам. Не знам дали ќе се фокусирам на landscape, или повеќе на портрети, или архитектура. На старт знам дека девојка ми ќе ме будали да ја сликам по 1000 пати денот. Фотосесии да прајме :)
Битно, сакам да слика RAW формат, бидејќи повеќе ќе се задржувам на постпродукција. (Lightroom, Photoshop).
Првичната намена би била хоби, не исклучувам да прерасни во пасија, па да се пробам продавам stock photo. (ако ми тргни, нормално би почнал да инвестирам повеќе во леќи и таквимити ствари)
Свадби, крштефки и таквимити работи не ме интересира.
Битно ми е да вади квалитетна слика.
Спремен сум на почеток да издвојам 500 евра како шо кажав, меѓутоа, ако има нешто стварно многу подобро за +100 евра, што би го користел подолго време, спремен сум да платам.
Ако сметате дека подобра варијанта е да одам со поевтино тело, а подобра леќа за почеток, и така би се нафатил.

@Let 3 @Tonchie , знам дека баратате со апарати. Да препорачате нешто?

Дополнение: Ако има логика ова шо го зборувам, битно ми е да има помалку noise со поголемо исо (да сликам на вечер на пример). Дали за то е битна леќата или телото?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Во план сум да земам DSLR апарат, ама појма немам шо и како.
Најдобар ентри левел до кај 500 евра? По можност со него да оди и леќа (претпоставувам некоја за wide range користење).
Немам идеја што сакам да сликам. Не знам дали ќе се фокусирам на landscape, или повеќе на портрети, или архитектура. На старт знам дека девојка ми ќе ме будали да ја сликам по 1000 пати денот. Фотосесии да прајме :)
Битно, сакам да слика RAW формат, бидејќи повеќе ќе се задржувам на постпродукција. (Lightroom, Photoshop).
Првичната намена би била хоби, не исклучувам да прерасни во пасија, па да се пробам продавам stock photo. (ако ми тргни, нормално би почнал да инвестирам повеќе во леќи и таквимити ствари)
Свадби, крштефки и таквимити работи не ме интересира.
Битно ми е да вади квалитетна слика.
Спремен сум на почеток да издвојам 500 евра како шо кажав, меѓутоа, ако има нешто стварно многу подобро за +100 евра, што би го користел подолго време, спремен сум да платам.
Ако сметате дека подобра варијанта е да одам со поевтино тело, а подобра леќа за почеток, и така би се нафатил.

@Let 3 @Tonchie , знам дека баратате со апарати. Да препорачате нешто?

Дополнение: Ако има логика ова шо го зборувам, битно ми е да има помалку noise со поголемо исо (да сликам на вечер на пример). Дали за то е битна леќата или телото?
со 500 евра би зел ентри левел апарат, со не бог зна каков објектив.
Ако се загрееш за фотографија, ќе даваш по 500 евра само за еден објектив, а ако не ќе си го користиш апаратот за на одмор или родендени.
Моја препорака е некој мирорлес или пак апарат без променлив објектив.
ентри левел ДСЛР се гломазни и големи, а сензорите им се исти како и на мирорлес. кој е помал полесен за носење понезабележителен кога сликаш во гужва или меѓу луѓе...
за тие пари овде би зел некој Сони 5000.
она шо можда би требало да го разгледаш е Фуџи Х20. Тоа е симпатичен апарат со ретро изглед, фиксен објектив (28-112мм на 35мм) и отвор 2 - 2,8.
Има помал сензор али квалитет на фотка е одличен.
Еве шо гледам како предност за тебе на овој апарат, од старт имаш мал лесен апарат кој ќе можеш да си го носиш секаде без додатни ранци и чанти со него добиваш вграден објектив кој ем има добар распон (и за широко и за зум, од почеток имаш добар светлосен објектив со отвор од максимални 2 ф, можност за РАВ сликање, значи и за зликање во темно и пејсажи и портрети и улична фотографија и архитектура и снимање на клипови, и можеш да ги совладаш сите тајни на фотографијата во мануелен мод.....

До колку сериозно се заразиш со фотографија тогаш и да земеш сега некој ДСЛР - ќе бараш друг, подобар па подобри објективи, па ќе му се мислиш на стариот ДСЛР шо и како да го дадеш, али акио некогаш земеш друг добар ДСЛР, наверојатно е дека ќе си го чуваш малиот Фуџи за в џеп или за рекреативно фоткање или просто да си го носиш секогаш кога ти е мака да влечкаш 3 кила апарат и објектив со себе
А доколку не те фати желба за фотографирање - овој апарат ќе те служи исто како ДСЛР али во мал и лесен облик...

http://www.pixplus.com.mk/photography/digital-cameras/point-and-shoot-cameras/fujifilm-x20.html


http://www.expertreviews.co.uk/digital-cameras/53511/fujifilm-x20-review

http://www.amateurphotographer.co.uk/reviews/compacts/fujifilm-x20-review
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.645
Поени од реакции
13.099
Во план сум да земам DSLR апарат, ама појма немам шо и како.
Најдобар ентри левел до кај 500 евра? По можност со него да оди и леќа (претпоставувам некоја за wide range користење).
Немам идеја што сакам да сликам. Не знам дали ќе се фокусирам на landscape, или повеќе на портрети, или архитектура. На старт знам дека девојка ми ќе ме будали да ја сликам по 1000 пати денот. Фотосесии да прајме :)
Битно, сакам да слика RAW формат, бидејќи повеќе ќе се задржувам на постпродукција. (Lightroom, Photoshop).
Првичната намена би била хоби, не исклучувам да прерасни во пасија, па да се пробам продавам stock photo. (ако ми тргни, нормално би почнал да инвестирам повеќе во леќи и таквимити ствари)
Свадби, крштефки и таквимити работи не ме интересира.
Битно ми е да вади квалитетна слика.
Спремен сум на почеток да издвојам 500 евра како шо кажав, меѓутоа, ако има нешто стварно многу подобро за +100 евра, што би го користел подолго време, спремен сум да платам.
Ако сметате дека подобра варијанта е да одам со поевтино тело, а подобра леќа за почеток, и така би се нафатил.

@Let 3 @Tonchie , знам дека баратате со апарати. Да препорачате нешто?

Дополнение: Ако има логика ова шо го зборувам, битно ми е да има помалку noise со поголемо исо (да сликам на вечер на пример). Дали за то е битна леќата или телото?
Зависи дали сакаш понатака да се развиваш во фотографијата...
Убаво ти вика Лет за мирорлес/P&Sh ако навистина не знаеш што и како ќе тераш и ако останеш баш на истото - нема да знаеш што и како ќе тераш. У глобала, тоа што ти го нуди апаратот, тоа и ќе го добиеш, без никакво поле да се свртеш конкретно на одреден тип на фотографија. Рекреативно, имаш некои додатни операции слични на DSLR... Разликата е што имаш леќа која нема да може да ја менуваш.
Ова со леќата ти го спомнав затоа што, ако веќе знаеш што имаш на ум за фотографирање (портрет/пејсаж/улична/макро) тогаш немаше да размислам два пати и ќе ти посочев некој ДСЛР макар и да е entry level - со помал сензор.
За 500 евра (c. 30 000) можеш да најдеш и некој малку постар модел на Канон 600 со кит леќа (леќа која ќе ти врши работа за било што, но не е специјализирана за одреден тип фотографија), така да у принцип ќе имаш слично на оние мирорлесот, (дури можеби за нијанса послаб во одредени потточки. Но тоа што го добиваш е простор да испробаш понатака на каде ќе тераш со фотографијата. Рачунај дека секоја наредна инвестиција може да те кошта од 10 евра нагоре за да си го надградуваш апаратусот (но не значи дека мора буквално се` да купиш за да праиш профи фотки). Разгледај ги видеата за филтри, објективи и додатна опрема, што и колку таа може да помогне а колку е фрлање на пари.
Пример, со 30 000 и доплата од 100тина евра можеш да земеш канон 600ка со 50 mm фиксна леќа која е одлична за портрет, но за други ствари е дури под просек.

Поентата ми е....
Можеш да праиш супер фотки и со мобилен. Со овие Мирорлес и појаки P&Sh имаш и опции слични на DSLR (манипулирање рачно со отвор и време на бленда како и ISO) , имаат и своја предност за големина и габарит како и свои маани (широкоопсежна но лимитирана леќа/слаб избор на леќи)... можеш и со ентри левел да се зезнеш, од многу очекување да не добиеш оноа што го бараш, мааните се дека се голема инвестиција за понатамошно надоградување на опремата.... Се` зависи од тоа дали сакаш рекреативно да фоткаш или повеќе си за да специјализираш во одреден тип на фотографија.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
ако сакаш за 500E
- canon 50D(со некои 8000окинувања) во екстра состојба, со 2 батерии
- Sigma 10-20мм F4-5.6 со сенило и торбичка, широкоаголен објектив, во супер состојба, само гумичките малку омекнале за фокус, али ништо страшно

оваа понуда важи до крај на месец, после тоа го давам апаратот и доплата за FF
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Јас имам никон мирорлесс Ј5 мене ми е топ како за мене(аматер) 3, 4 месеци го користам ок ми е плус 4к видео на 30фпс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom