Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
http://amc.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=37672&i=42&l=MK&q=&SupplierArticleID=&Action=

Шо вели апаратов? Не е многу висока цената, разгледував на јутуб некои review и ко арен ми стои. Некој поискусен збор два? Знам колку пари толку музика, ама ко за аматерско чкрапање и личен мерак го бива?
Oна шо не е толку битно е дека има огромен зум, она шо е битно шо квалитетот на фотографиите не е нешто посебно, ако ти треба да сликаш нешо епен далеку, земи го , ако ти е битен квалитетот на фотографијата или други можности.... побарај нешо друго
 
Член од
24 август 2007
Мислења
3
Поени од реакции
1
Ве молам за предлог за евтина и добра Mirorless камера која може да се набави од Грција. Какво мислење имате за Nikon 1 J4 која ја најдов за 249 EUR?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
159
Поени од реакции
74
Ве молам за предлог за евтина и добра Mirorless камера која може да се набави од Грција. Какво мислење имате за Nikon 1 J4 која ја најдов за 249 EUR?
Ако ти е доволно 10-30 мм,земај го!

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
 
Член од
17 август 2012
Мислења
63
Поени од реакции
8
Ај малку помош.....се думам меѓу Nikon D3300, D5200 и D5300. Што би било подобро? Дали вреди да се плати 150 евра плус за D5300 кога е тука негде со D5200 освен што вториот нема Wi-fi i GPS.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Ај малку помош.....се думам меѓу Nikon D3300, D5200 и D5300. Што би било подобро? Дали вреди да се плати 150 евра плус за D5300 кога е тука негде со D5200 освен што вториот нема Wi-fi i GPS.
Za 150 eur 35mm f1.8 zemi
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ај малку помош.....се думам меѓу Nikon D3300, D5200 и D5300. Што би било подобро? Дали вреди да се плати 150 евра плус за D5300 кога е тука негде со D5200 освен што вториот нема Wi-fi i GPS.
зависи дали ти требаат или не ти требаат вајрлес или џипиес во работата, имам приател фотограф од прилеп на кој му бркат работа и баш ради тоа и зел Канон 6D, GPS би ми бркал работа ако биди некогаш можно да се лоцира украдена или загината камера, сега за сега не може, али еднствено ради тоа би зел апарат со таков додаток, така да ако 5200 и 5300 се исти а само им е разлика во вајрлес и џипи, јас би зел 5200
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.110
Поени од реакции
16.356
Некој да продава Canon 50мм 1.4 USM ? :)
или Canon 85mm 1.8 USM ?
 
Член од
17 август 2012
Мислења
63
Поени од реакции
8
Фала на одговорот друже. Како што читав покрај џипиес и вајрлес 5300 има и подобар процесор и понизок нојз ефект на високо исо. Ама сепак незнам колку тоа ја оправдува разликата во цена, имајќи во предвид дека за тие пари може комотно да се земе Nikkor 35mm f1.8 објектив. Сега ќе те замолам за помош околу тоа што би било разлика меѓу VR II i VR објектив, или кој би бил подобар? Благодарам однапред.
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
28
Здраво на сите :)

Вака, се бавам со снимање. Тоа ми е професијата.

Сега сум во план да купам фотоапарат.
За следниве намени :

-Да можам со него да сликам свадби (професионално)
-Некоја фотографија за по дома (аматерски)
-Да има можност за снимање (снимање на краткометражни филмови,промотивни видеа,статични видеа за реклами и слично )

Муабетов ми е сликање на свадби (финансиски причини ) секако апаратот треба да е солиден. Не е фер да се упропасти за некого толку битен момент да излезат лоши слики.
Значи да е ок за по свадби.

Гледам нешто околу следниве апарати :

-Никон 3200 со објектив 18-55
-Никон 5100 со објектив 18-55
-Канон ЕОС 40Д со објектив сигма ДЦ 18-250

Барам мислење од поискусните фотографи или некој кој што се бави или се бавел со фотографиранје свадби.
Некој кој може да ми предложи,поучи,советува...

Ви благодарам однапред за советите

Ги очекувам вашите мислења и предолози

Ке ми бидат од големо значење

Поздрав :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
-Да можам со него да сликам свадби (професионално)
-Некоја фотографија за по дома (аматерски)
-Да има можност за снимање (снимање на краткометражни филмови,промотивни видеа,статични видеа за реклами и слично )


-Никон 3200 со објектив 18-55
-Никон 5100 со објектив 18-55
-Канон ЕОС 40Д со објектив сигма ДЦ 18-250
освен за дома “аматерско“ нишо од горе спомнато нема да ти брка работа

Додуше кај нас поим за “професонална“ свадбарска фотографија е доста дискутабилно, али лично, не би одел испод Канон 6Д или 5Д и канонова 24-70 на 2,8 плус 50 на 1,4 плус Канонов блиц, (може 580), батери грип, статив, картици..... и остала ситнурија
Никон 3200 е ептен основен модел со кроп сензор и не така добри карактеристики за “профи“ апарат, 5100 е нешто подобар али и то се рачуна во “домашен“ апарат, канон 40Д ти е скоро 10 години стар модел и најлош избор од сите, објективите 18-55 се кит, бавни за сликање во затворен простор или при послабо светло, а сигма 18-250 е уше полош избор за профи свадбена фотографија.
Гледам дека не си упатен во “тајните“ на фотографија али ќе ти поможам со совет и искуство шо ти е нејасно или непознато
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
28
освен за дома “аматерско“ нишо од горе спомнато нема да ти брка работа

Додуше кај нас поим за “професонална“ свадбарска фотографија е доста дискутабилно, али лично, не би одел испод Канон 6Д или 5Д и канонова 24-70 на 2,8 плус 50 на 1,4 плус Канонов блиц, (може 580), батери грип, статив, картици..... и остала ситнурија
Никон 3200 е ептен основен модел со кроп сензор и не така добри карактеристики за “профи“ апарат, 5100 е нешто подобар али и то се рачуна во “домашен“ апарат, канон 40Д ти е скоро 10 години стар модел и најлош избор од сите, објективите 18-55 се кит, бавни за сликање во затворен простор или при послабо светло, а сигма 18-250 е уше полош избор за профи свадбена фотографија.
Гледам дека не си упатен во “тајните“ на фотографија али ќе ти поможам со совет и искуство шо ти е нејасно или непознато

Најпрвин благодарам на одговорот и на одвојеното време.
Како што пишав горе , работам со видео камера,со тоа се бавам и малку повеќе сум упатен во таа насока.
Фотографијата ми текна онака нели има некоји сличности со снимањето.
Поточно разлогот ми беше следен.
Да купам апарат кој добро би снимал (ке ми треба како што наведов за кратки видеа,промо видеа и слично)
Најпрвин сето тоа ми беше за снимање замисла од хоби снимање свирки,промовирање бендови и слично .
А делот со сликите и свадбите беше замислата,да изгурам бар некоја свадба барем да ги повратам парите што сум ги вложил во апаратот а потоа ке си терам со снимањето(хобито) :)

Очигледно не оди баш така :)

Јас би одма на камера , али знаеме солидна камера испод 1000 евра тешко.

Вашето мислење за снимање со овие апарати ?

Благодарам на одговорите уште еднаш

Поздрав :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom