Формула 1 - сезона 2024

За кои (мин.1, макс. 3) возачи ќе навивате во 2024?

  • Серхио Перез - Ред Бул Хонда

    Гласови: 0 0,0%
  • Логан Сарџент - Вилијамс Мерцедес

    Гласови: 0 0,0%
  • Жу Гванжу - Кик Заубер Ферари

    Гласови: 0 0,0%
  • Валтери Ботас - Кик Заубер Ферари

    Гласови: 0 0,0%
  • Кевин Магнусен - Хаас Ферари

    Гласови: 0 0,0%
  • Нико Хулкенберг - Хаас Ферари

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    67
  • Гласањето е завршено на .
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.772
Поени од реакции
40.908
Макс треба да си го прилагоди стилот на околностиве. Уште некој вакво дајв безвезе и никој нема да го сматра за добар шофер. Се враќа полека на онаа замисла за него пред да стане шампион. Крашатапен.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
759
Поени од реакции
1.032
го заболе Макс руља на интернет што мисли :pos:

452616126_10233138087531717_497566153043781121_n.jpg
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.030
Поени од реакции
6.355
Si zima on 55Milki godisno, gajle mu e za naseto mislenje.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.660
Макс треба да си го прилагоди стилот на околностиве. Уште некој вакво дајв безвезе и никој нема да го сматра за добар шофер. Се враќа полека на онаа замисла за него пред да стане шампион. Крашатапен.
Гледај малку на ситуацијата од друг агол. На нас ф1 фанови ова ни треба. Жар и борба.
Типот има комплекс у стил на Роналдо, ако може да се каже комплекс де и сака да биде секогаш прв. Рака на срце тоа и го докажува на стаза така да и 2021 и сезонава за сега не е со најбрз болид а води во генерален пласман. Се додека може да го оправда крашот со возачка способност не ми смета. Кога ќе се стае пред тимот како Хамилтон тоа више би нервирало.
Од друга страна Норис е интересен возач и само со едно фак оф на тимско радио и игнор на глупата претстава од Мекларен ќе беше и повише омилен од Макс.

Дај боже да има уште краш и хаос моменти сезонава и да не биде монотоно како претходните 2
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.788
Поени од реакции
1.244
Ај да разбњрам да ја прекинат трката ако почне да врне, ама слободен тренинг да прекинеш ради дожд е премногу. Ако не вежбаат како после очекуваат да возат на дожд.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.411
Поени од реакции
5.354
Јебига, инфлација ги има погодено.
Еден болид кошта 15 милиони $, ако се излизга и удри во заштитна ограда, оп заминале 5 милиони. Прв збор им е "Im so sorry" Не дека му жал за поените, не дека му е жал што ја сјебал трката. Жал му е што на тимот им спичкал 5 милиони и со 3 тумбања во календарска година ризикува да добие клоца в газ. Затоа што парите се најбитни.

Послениве 2 години Ф1 е тежок snorefest. Ризик факторите се сведени на апсолутен минимум. Целиот тој гушт и адреналин кој се поврзуваше околу тркањето е убиен. Сите параметри се поминати низ компјутер, секоја една компонента знаат колку што и како ќе се понаша.
Порано температурата на патеката да беше 4 степени повисока типа сабајлето било облачно, попладне сонце и цела стратегија се правеше во самата трка. Имаше поголема деградација на гумите, излизгувања, непредвидливости.
Сега све се знае. Внесени 249 параметри во компјутер, пуштена симулацијата и тимовите знаат на што се.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.788
Поени од реакции
1.244
Јебига, инфлација ги има погодено.
Еден болид кошта 15 милиони $, ако се излизга и удри во заштитна ограда, оп заминале 5 милиони. Прв збор им е "Im so sorry" Не дека му жал за поените, не дека му е жал што ја сјебал трката. Жал му е што на тимот им спичкал 5 милиони и со 3 тумбања во календарска година ризикува да добие клоца в газ. Затоа што парите се најбитни.

Послениве 2 години Ф1 е тежок snorefest. Ризик факторите се сведени на апсолутен минимум. Целиот тој гушт и адреналин кој се поврзуваше околу тркањето е убиен. Сите параметри се поминати низ компјутер, секоја една компонента знаат колку што и како ќе се понаша.
Порано температурата на патеката да беше 4 степени повисока типа сабајлето било облачно, попладне сонце и цела стратегија се правеше во самата трка. Имаше поголема деградација на гумите, излизгувања, непредвидливости.
Сега све се знае. Внесени 249 параметри во компјутер, пуштена симулацијата и тимовите знаат на што се.
Епа тогаш зошто прават болиди? Ај нека седнат на симулатори и нека вртат кругчиња. Поагресивно ќе возат, побезбедно е и најважно поефтино. Или ич нека не возат ни симулатори. Нека си ги пуштат компјутерите нека вртат, најефтино ќе биде.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.697
Поени од реакции
12.687
2021 најдобра сезона што сум ја глеал
2022 Ферари се бламира само како што Ферари знае - втора полусезона досадна, се слагам
2023 тотална доминација на Ред Бул, јесда досадно затоа што не гледаме борба за прво место, ама доминацијата е пак неверојатна + Астон Мартин и Алонсо ја прават интересна
2024 Прв пат после 10 и кусур години иаме толку различни победници и "конкуренти"

Не сфаќам како ви е досадна....
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.788
Поени од реакции
1.244
2021 најдобра сезона што сум ја глеал
2022 Ферари се бламира само како што Ферари знае - втора полусезона досадна, се слагам
2023 тотална доминација на Ред Бул, јесда досадно затоа што не гледаме борба за прво место, ама доминацијата е пак неверојатна + Астон Мартин и Алонсо ја прават интересна
2024 Прв пат после 10 и кусур години иаме толку различни победници и "конкуренти"

Не сфаќам како ви е досадна....
Не е досадно. Досадни се стјуардите што не ги пуштаат да возат штом заврне малце појак дожд особено на слобпдните тренинзи.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.772
Поени од реакции
40.908
Не ги бива овие болиди низ дожд. Големината и тежината ги прави како рингишпил на таква подлога. Тркање може да доведе само до големи судари и несреќи. Поготово овде на Спа е опасно.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.752
Поени од реакции
44.066
Idealen razvoj na nastani za RB, so ogled na kaznata na Max.

Max uste ednas si ja pokaza svojata klasa i znaenje denes, pa cel vikend na dozd vozi pola sekunda pobrzo od site ostanati. Perez prijatno iznenaduvanje definitivno, Meklaren golemi gubitnici denes, ednostavno spori bea, i Luis i Lekler pred niv plus Perez so uzasna forma, od Max skoro sekunda pospori na krajot, za 5to i 6to mesto.

Utre nema dozd, dobro ke bide vremeto, Max ne smee da se otpise duri mislam deka e i eden od glavnite favoriti za pobeda ama ke vidime na suvo kako ke se odnesuvaat i drugite, narocito Meklaren, na treningot ne bea losi, ama na dozd bea uzasni a moraa da go iskoristat startuvanjeto na Max 10 pozicii ponazad.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.364
Поени од реакции
35.612
Вика: помало необична одлука Ферарија (за второто влегување на Сајнц во бокс). Баш е обична - никој не може да донесе поглупа одлука од нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom