Формула 1 - сезона 2024

За кои (мин.1, макс. 3) возачи ќе навивате во 2024?

  • Серхио Перез - Ред Бул Хонда

    Гласови: 0 0,0%
  • Логан Сарџент - Вилијамс Мерцедес

    Гласови: 0 0,0%
  • Жу Гванжу - Кик Заубер Ферари

    Гласови: 0 0,0%
  • Валтери Ботас - Кик Заубер Ферари

    Гласови: 0 0,0%
  • Кевин Магнусен - Хаас Ферари

    Гласови: 0 0,0%
  • Нико Хулкенберг - Хаас Ферари

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    67
  • Гласањето е завршено на .

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.310
Поени од реакции
10.326
Па убаво го викаа порано Crashstappen. Само ја имаше таа среќа да му направат болид кој со години ќе биде недопирлив, па бидејќи секогаш прв немаше со кого да направи crash. Еве го вистинското лице.

A so mu fali na vistinskoto lice ?
Deka mu ja posraa strategijata ?
Deka niso so upgrade-iraa ne vrodi plod ?
Deka bolidot e mizeren i vadi maksimum ?
Deka nema pomos od vtorata garaza ?

Razlikata zosto Max e sampion a Norris nikogas nema da bide poso denes da bese Max na Norris mestoto nikogas nemase da go propusti Oscar zoso znae deka e roden sampion
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.730
Поени од реакции
43.949
Па убаво го викаа порано Crashstappen. Само ја имаше таа среќа да му направат болид кој со години ќе биде недопирлив, па бидејќи секогаш прв немаше со кого да направи crash. Еве го вистинското лице.
Taman si e, radi vakvi raboti se gleda formula 1, dueli, ostrina vo istite, nepopustanje, i sekako greski sto vozacite znaat da gi napravat.
Eve sezonava nema najak bolid, pak e ubedlivo prv :), nemase ni najdobar bolid koga ja osvoi svojata prva titula ;) , taka da poveke od dovolno e ova za negovite vozacki predispozicii i talent sto go poseduva. Od Crashstappen, do potencijalno 4ta titula u niza, i vtora vo situacija koga nema superioren bolid vo odnos na konkurencijata, i te kako ke ima tezina toa vrz negovoto F1 legacy.

A i ova se cekase, neizvesnost i mnogu dueli, ne mi e jasno ova kukanje najiskreno ama ti si znaes. Ja iako sum negov fan momentalno, mi smeta totalna dominacija i nemanje bitki za najvisok plasman, sezonava konecno go dobivame toa i posle dolgo vreme treba da se raduvame na istovo, toa se bara na kraj kraeva.

Denes naprvi katastrofalna greska i toa si stoi, dozvoli nervozata sto ja imase prema timot da mu se manifestira i na stazata, a realno nemase potreba tolku da brza so obidot da pretekne, ako ne se lazam se obide da go pomine Luis dodeka i on koristese DRS poradi zaostanat bolid, trebase da ceka uste krug dva, sekako bese (mnogu) pobrz, taka da denes napravi kako retko koga do sega, katastrofalna greska, ama se desava i toa, covek e, ne e robot.

Ke bide interesno za nedela dena vo Belgija, site preduslovi gi imame za uste edna epska trka, se nadevam samo vremeto ke e dobro zasto tamu mnogu dozd moze da znaci i potencijalno odlaganje.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.419
Поени од реакции
6.056
Nadvor od dramava narecena mclaren i Max nervozniot, solidna trka za Perez i Russell, 9 pozicii skoknaa na mrtva trka ko Hungaroring, sto na taktika za pit stop sto na menadziranje so gumi.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Syn

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.640
Поени од реакции
43.427
Мекларен 2-3 трки по ред се катастрофални со стратегијата.

Искрено Норис можеше и да се искурчи и да си остане прв кога веќе се најдоа во таква ситуација, што беше и најлогично, со оглед на тоа што тој треба да влезе во борба за титула.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.342
Поени од реакции
35.549
A so mu fali na vistinskoto lice ?
Deka mu ja posraa strategijata ?
Deka niso so upgrade-iraa ne vrodi plod ?
Deka bolidot e mizeren i vadi maksimum ?
Deka nema pomos od vtorata garaza ?

Razlikata zosto Max e sampion a Norris nikogas nema da bide poso denes da bese Max na Norris mestoto nikogas nemase da go propusti Oscar zoso znae deka e roden sampion
Не ме сфати. Зборувам за неговата способност да се акне во некого или нешто уште во прва прилика, баш заради што го викаа Crashstappen. За тоа велам - пак го покажа неговото вистинско лице.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.206
Поени од реакции
1.430
Во МекЛарен направија шо направија грешка со андекатот и му ја запустија победата на Ландо. Мое мислење дека ако прво Оскар влезеше и излезеше пред Ландо како шо требаше, Ландо беше толку побрз шо сигурен сум дека на стаза ке го стигнеше и претекнеше Оскар, иако е хунгароринг во прашање, вака не му оставија шанса за тоа, освен ако не им беше првобитниот план да не дозволат ама баш никаква борба меѓу возачите после првиот свиок
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.703
Поени од реакции
40.793
Му треба малце уземјење на Макс, се залета со татко му пучеви ќе прави, нека се лади сега на 6то место.
 
Член од
20 јуни 2018
Мислења
114
Поени од реакции
356
По мене во Мекларен тие што им ги прават стратегиите на возачите се тешки кретени. Место да го форсираат Норис да гризе напред има реално шанси да го стигне Макс во шампионатот, они се запнале да го пушти да победи Пијастри на кого реално ништо посебно не му менува во генерален пласман.
Има уште пола сезона со спринт викенди, со доминантен болид Норис да врзе две-три победи по ред одма ке го стаи Макс под притисок.
Плус Норис е од почеток во Мекларен кога се бореа еден бод да освојат, покажа голема лојалност кон тимот, сега реално кога имаат шанса да направат нешто изиграваат мајмуни.

Ферари порано беа најаки за вакви ситуации, се знаеше Фелипе, Фернандо ис фастер ден ју и чао.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.166
Поени од реакции
10.950
Јас да нев на местото на Пијастри не би сакал првата победа да ми е на овој начин а реално и да влезеше Норис втор у пит имаше малтене уште пол трка за да го помине
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.703
Поени од реакции
40.793
По муабетиве ваши Пјастри требало да си направи еден днф за Ландо да тепа.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.730
Поени од реакции
43.949
Не треба воопшто да има дискусија за пропуштањето на Норис, мораше да се случи зашто на Пијастри му кажаа што планираат а тоа под дифолт беше сигурен андеркат, во спротивно, во ваква ситуација во каква што беа они денес, и нарочито која стаза е во прашање, прв влегува оној што води, па потоа следи другиот, така да кога веќе усраа од Мекларен, ќе усереш и до сам крај со тимска наредба, во спротивно, му крадеш чиста дебитантска победа на Пијастри. И не смее да се заборави и фактот дека ова е втор викенд како со пит стоп можеа да му усерат одлична трка, во Англија се испичкаа и не отидоа ко Мерцедес на пример, еден по друг да мењаат кај нивните возачи, и го оставија овој да пати на стаза цел круг и да изгуби со тоа најверојатно или па битка за истото, епа премногу ќе беше и втор викенд вака да го уништат со апсрудна и аматерска одлука, и тоа овој пат победа беше во прашање.

Точно е дека ни он не сака вака да победува, ама технички он денес извозе доволно за да на крај лесно добие, направи две условно речено, rookie mistakes ама со првата пак беше надвор од дрс зона Ландо, а се деси истата во 33ти круг, така да Пијастри све држеше под контрола, втората ја направи после второто влегување, кога веќе и нервозата преовладуваше откако излезе втор, и тоа со прилично големо заостанување.

Друга работа, на Пијастри му беше кажана причината зашто Ландо влага прв, а истата беше далеку од вистинита, али ова Пијастри не го знаеше, а тоа е дека Луис немаше теоретска шанса било како да му наштети на Ландо. Па ние обичните смртници ова го знаевме, коментаторите исто го коментираа тоа, викаат ок е знаеме дека нема шанса Луис да го стаса, ама најверојатно ова го прават за да на ваков начин разменат позиции. Глупациве стварно уствари мислеле дека Луис може да ги поебе, иначе немаше после тоа да тераат со тимски наредби и јавно да се брукаат.

Да тераа со нормално сценарио, Ландо барем ќе можеше да напаѓа за прво место, е сеа со оглед дека у поглед на гуми, тука ќе беа и двајцата, круг два разлика у старост на истите, многу тешко на оваа стаза дека ќе успееше да помине, нарочито што требаше да оди против тимски колега и немаше да напаѓа агресивно на раб на судир, зашто ипак имаа 1-2 победа секако. Се виде и по Макс дека е многу тешко да поминеш, и тоа со 5-6 круга понови гуми, така да во нормални околности, ова многу лесно можеа да си го изменаџираат за рутинска 1-2 победа, без брукање без ништо, и да си издоминираа викендов со стил.

Во Белгија ако не се лажам имаме и спринт трка, секој бод е битен така да очекувам уште од тука да има асална битка за први 3 позиции, сега гледам временска прогноза за Спа, иако е рано истата да е точна и сигурно ќе трпи промени, ама најавите моментални се дека петок и сабота ќе врне, така да секако ни следи уште еден потенцијално супер Ф1 викенд. (y)
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.206
Поени од реакции
1.430
Izgleda nema sprint na SPA
28 JUL
Race
15:00

27 JUL
Qualifying
16:00 - 17:00

27JUL
Practice 3
12:30 - 13:30

26 JUL
Practice 2
17:00 - 18:00

26 JUL
Practice 1
13:30 - 14:30
 
  • Гнев
Reactions: Syn

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.730
Поени од реакции
43.949
Izgleda nema sprint na SPA
28 JUL
Race
15:00

27 JUL
Qualifying
16:00 - 17:00

27JUL
Practice 3
12:30 - 13:30

26 JUL
Practice 2
17:00 - 18:00

26 JUL
Practice 1
13:30 - 14:30
Да, нема, ме мрзеше да проверувам а ако памтам добро лани имаше, ама го менуваат календарот за спринт трките, нешто што го изумив.
Ништо, барем возачите ќе се среќни со оглед дека ги мразат од дно на душа, секако не очекуваат возбудувања таму, Спа ретко знае да разочара.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom