Формула 1 - сезона 2023

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за 2023?

 • Макс Ферстапен

 • Серџо Перез

 • Чарлс Леклер

 • Карлос Саинц

 • Луис Хамилтон

 • Џорџ Расел

 • Естебан Окон

 • Пјер Гасли

 • Ландо Норис

 • Оскар Пјастри

 • Валтери Ботас

 • Џоу Гуанју

 • Ленс Строл

 • Фенрадо Алонсо

 • Кевин Магнусен

 • Нико Хулкенберг

 • Ник Де Врис

 • Јуки Цунода

 • Алекс Албон

 • Логан Сарџент


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.024
Поени од реакции
34.638
Норис мислам дека има 0% шанса, затоа што го потпиша новиот договор пред некој ден.
Знам, пишав. Ама и Хамилтон имаше договор со Мерцедес за 2025, па види што испадна. Од сите овие мислам дека Тото најмногу би го сакал него, ама баш заради договорот шансите му се драстично помали.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.650
Поени од реакции
3.691
Сега за сега, и покрај другите муабети, најреална прогноза е Сајнц, во директна замена со Хамилтон. Ете да речеме: 40% шанси има за тоа да се случи.

Другите шестмина кои се спомнуваат како можни наследници, некои само зашто договорите им истекуваат на крајот од 2024 со сегашниот тим, други заради други нешта, исто, ако им дадам некој процент на шанси, би биле:

02. Перез (му истекува договорот со Ред Бул) - 20%
03. Норис (зашто Тото би го сакал, но проблем е што има повеќегодишен договор со Мекларен) - 15%
04. Албон (Зашто е добар во Вилијамс, а знаеме дека Мерцедес си го има на ти го-дај ми го со Вилијамс) - 10%
05. Алонсо (зашто нема возено за Мерцедес, се покажа дека уште може, а и нема да биде изненадување после Астон Мартин трансферот) - 5%
06. Мик Шумахер (дека Германец, заради татко му... Ама Тото сигурно памти колку беше ужасен) - 3%
07. Андреа Кими Антонели (дете од школата на Мерцедес, годинава ја скокна F3 за да дебитира во F2. Ако се покаже таму, нема да биде чудно да го седнат баш кога ќе наполни 18 години во главниот болид) - 3%

И уште 4 wild карти, ама тешко остварливи:

08. Рикиардо - 1%
09. Окон - 1%
10. Ботас - 1%
11. Кам-бек на Фетел - 1%


Ако има опција да се уплати - кој нема да биде нов F1 шампион во 2024, би играл. ;)
За Перез би рекол 2-5% шанси, ќе биде 35 години наредната година и секако не е константен возач, и мислам Мерцедес би сакале помлад возач.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.922
Поени од реакции
475
Какви пацери, класични италијани...
Од цел грид го носат токму еден од најомразените возачи на фановите на Ферари кој му ги руши речиси сите рекорди на Шуми и им зема титула на Баричело и Алонсо.

Разбирам јас маркетинг потег и се тоа (тешко дека ќе украдат нешто што толку ќе им помогне во напредок од Мерцедес јер сите се аматери во споредба со Ред Бул се до следните поголеми промени на правилата) ама да преплаќаш возач кој е пред пензија а при тоа го имаш еден Норис (иден шампион) кој верувам дека за истата плата би прифатил да вози во Ферари (настрана приказните дека Мекларен му е се) ми е нон-сенс ама пак тоа е Ферари.

Саинц е добар возач меѓутоа не е шампионски калибар така што жал ми е за него ама тоа е што е. Ќе му ја памтиме победата во 2023 на Британското Гран При како ремек дело со одлуката свесно да го залепи Норис под 1 секунда за да овој да има DRS (м*да до колена) и да ги држи Мекларените зад себе.
Леклер е подобар возач од Саинц (затоа изборот паднал на него) меѓутоа последните сезони покажа дека тешко се носи со притисок и правеше грешки тогаш кога требаше да покаже дека има шампионски менталитет така што и за него сум делумно скептичен.

Од целава ситуација најинтересно ќе биде да се види како ќе функционира тимот со оглед на тоа што и двајцата досега сакаа да се привилегирани возачи во своите тимови и често одбиваат тимски пораки за пропуштање.

Кога веќе не може да се шампиони барем нека има забава.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.789
Поени од реакции
14.126
Окон беше/е возач на Мерцедес т.е. Тото па не би го отфрлил него од игра иако ја би Алонсо :sneaky:

2024 е прва сезона во историјата на Ф1 која ќе започне со истите шофери во истите тимови од претходната, а изгледа ќе заврши со промени во сите тимови :ROFLMAO:

Калакурница е сега кузнај колку телефони се вртат секој на секого му се јавува. Сигурно ќе има милион усни договори па дури и almost done deals кои ќе бидат откажани во последен момент. Или некој ќе потпише за еден тим предвреме и ќе добие понуда од друг подобар како Хулкенберг кога се заеба со Рено и потпиша за 2017, а за брзо се отвори место во Мерцедес и ќе беше број 1 кандидат да го замени Розберг.

За 2025 само на Мекларен и Ферари ги знаеме возачите, другиве најверојатно сите ќе имаат измени. Новинариве трљаат раце уште сега, шпекулации колку сакаш, има лом да направат со кликбејт наслови за кој каде ќе оди.
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.661
Поени од реакции
12.525
Пошто црнецот нема победа последниве 2 години, ми текна да пребарам низ Ферари историја дали имаат човек што возел за нив (барем една сезона), а немал победа за нив. Во последниве 50 години, само 3ца не успеале. Јохансон (85'-86'); Прост (91') и некое пичлеме за кое прв пат слушам Иван Капели (92')... Зависи од должината на договорт и перформансите на Ферари во 25', ама Хамилтон може ќе е четврт на листава
Автоматски споено мислење:

Грешка, Прост имал победи ... одиме на Топ 3 :ROFLMAO:
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.162
Поени од реакции
5.330
Ja живнавме темата еј. Едно знам дека Нетфликс ќе си каснат од газот, више ја објавија новата сезона на Drive to Survive да се случеше ова у ноември сеа ќе имаа содржина :icon_lol:
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473


Замисли го цигото со виножито/блм кацига во Ферарито.. :ROFLMAO:

Верувам ќе се кае што потпишал (особено ако освои подиум во Монца).
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.166
Поени од реакции
1.393
Што мислите кој ќе биде замена на Луис во Мерцедес?
Моја прогноза е Албон.
Тешко АЛбон ама ги погоди првите 2 букви :D

Инаку ова го става Раселчо во одлична ситуација сега
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.328
Поени од реакции
42.101


Замисли го цигото со виножито/блм кацига во Ферарито.. :ROFLMAO:

Верувам ќе се кае што потпишал (особено ако освои подиум во Монца).
Да бидеме реални и Фетел беше поданик на педерското лоби дур возеше за нив ако не се лажам. Овој секако ќе иде чекор(и) понапред во тоа не сумјам.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.166
Поени од реакции
1.393
Многу рано објавија, да беше барем објавено дека заминува од МБ на полусезона ако не и во вториот дел на сезоната, вака уште непочната ни првата трка.... нема да му е во интерес ниту на Луис да дава совети во која насока да се рзвива болидот, ниту на МБ да му кажува за развојот на болидот кога се знае дека може да кодоши во СФ. Сега е на Расел да дај се од себе кога логично екипата би требало да му е понаклонета.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.024
Поени од реакции
34.638
Пошто црнецот нема победа последниве 2 години, ми текна да пребарам низ Ферари историја дали имаат човек што возел за нив (барем една сезона), а немал победа за нив. Во последниве 50 години, само 3ца не успеале. Јохансон (85'-86'); Прост (91') и некое пичлеме за кое прв пат слушам Иван Капели (92')... Зависи од должината на договорт и перформансите на Ферари во 25', ама Хамилтон може ќе е четврт на листава
Автоматски споено мислење:

Грешка, Прост имал победи ... одиме на Топ 3 :ROFLMAO:
Не знам за толку одамна, ама откако памтам јас, од некаде 1995, за Ферари возеа и Лука Бадоер и Џанкарло Физикела неколку трки во годината ко му се закачи штрафот в чело на Маса. Плус Шумахер ко ја скрши ногата во Силверстоун 1999 мислам беше, речиси до крај на сезона го менуваше Мика Сало. И тие тројца немаат победи, ама нив не ги сметаме дека само по неколку трки возеа. :P

EDIT: Сега гледам: овој Иван Капели не ни возел цела сезона, Ларини го заменил на последните две трки, значи и он не се важи. Само Јохансон и Хамилтон. :P
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom