Формула 1 - сезона 2023

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за 2023?

  • Макс Ферстапен

  • Серџо Перез

  • Чарлс Леклер

  • Карлос Саинц

  • Луис Хамилтон

  • Џорџ Расел

  • Естебан Окон

  • Пјер Гасли

  • Ландо Норис

  • Оскар Пјастри

  • Валтери Ботас

  • Џоу Гуанју

  • Ленс Строл

  • Фенрадо Алонсо

  • Кевин Магнусен

  • Нико Хулкенберг

  • Ник Де Врис

  • Јуки Цунода

  • Алекс Албон

  • Логан Сарџент


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.634
Вилијамсов ептен кеиф ми прави на изглед, се надевам дека ке можат да се мешаат у Q2 и борби за поени
Кај ќе се мешаат во борба за поени со Сарџент? Мора да го сменат тој дечко под итно!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Јас до последно очекував Другович да го земат наместо Сарџент
Ради возачи како Фелипе ми е најкриво што нема барем уште еден тим на гридот (Андрети). Нема да е ни прв ни последен Ф2 шампион што не возел во Ф1, но мислам дека спортот има што да изгуби ако не добие шанса.

Плус не ја бива работата без Бразилец на гридот, а овој и нешто Балканско има во него ако не се лажам Хрват е по потекло :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.634
Ради возачи како Фелипе ми е најкриво што нема барем уште еден тим на гридот (Андрети). Нема да е ни прв ни последен Ф2 шампион што не возел во Ф1, но мислам дека спортот има што да изгуби ако не добие шанса.

Плус не ја бива работата без Бразилец на гридот, а овој и нешто Балканско има во него ако не се лажам Хрват е по потекло :D
Ако го сметаш F2 само, по ребрендирањето на GP2, прв е. Пред него Леклер, Расел, Де Ври, Мик Шумахер и Пјастри беа шампиони, сите возеле/возат во F1. Само Другович и Пурчер од лани немаат возено.

А ако ги сметаш и шампионите од GP2, тогаш е трет: само Валсеки (2012) и Леимер (2013) не возеле во F1. Останатите: Розберг, Хамилтон, Глок, Пантано, Хулкенберг, Малдонадо, Гросжан, Палмер, Вандорн и Гасли возеа/возaт во F1.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Ако го сметаш F2 само, по ребрендирањето на GP2, прв е. Пред него Леклер, Расел, Де Ври, Мик Шумахер и Пјастри беа шампиони, сите возеле/возат во F1. Само Другович и Пурчер од лани немаат возено.

А ако ги сметаш и шампионите од GP2, тогаш е трет: само Валсеки (2012) и Леимер (2013) не возеле во F1. Останатите: Розберг, Хамилтон, Глок, Пантано, Хулкенберг, Малдонадо, Гросжан, Палмер, Вандорн и Гасли возеа/возaт во F1.
Заедно ги сметам Ф2 и ГП2 истиот шампионат е само ребрендиран и повлијателен бидејќи носи највеќе поени за супер дозвола, ФИА намерно ги уништи Формула Рено шампионатите.

Ник де Врис беш неколку години дел од таа група на Ф2 шампиони кои не добија шанса во Ф1 али му се посреќи ептен со шансата во Вилијамс и тоа во Монца, единствена патека на која беше добар болидот па излажа народ дека е Ф1 квалитет и Ред Бул го собраа

За Давиде Валсеки ми е криво што не му дадоа шанса Лотус/Рено кога Кими правеше операција и ги пропушти последните две трки. Требаше он да го замени и на Ковалајнен му дадоа да извози на крај.
Сега е репортер за Скај Италија и понекогаш коментира Ф2 на англиски со Алекс Џејкс и урнебес е со тоа акцентот посебно кога ќе се возбуди :ROFLMAO:

 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Кај ќе се мешаат во борба за поени со Сарџент? Мора да го сменат тој дечко под итно!
Ама затоа го имаат Албон. И ја се сложувам за Другович вс Сарџент, ама британското лоби сепак е појако у Ф1. Другович и да го имал Маса како лобист сеа џабе му е знаејќи на која релација е Маса со Ф1
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.157
Поени од реакции
1.376
Американското лоби го турка Логан, не Британското, Британците немат проблем за талентирани возачи, ги има.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Американското лоби го турка Логан, не Британското, Британците немат проблем за талентирани возачи, ги има.
Заборавив дека е амер. Не дека се нешто разлика со Британците. Сеа Ферари нема да го извадат од уста иако гомна јадеа од Скај на макс кога се деси финтата со моторот на Биното 2018та. Исти гомца се и тие и тие
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
У петок Хорнер ќе биде на распит у РБ, па ќе се носи одлука. Не како овие од мотоспорт што се залетаа. Иначе мислам дека е чиста намештаљка некоја пошто Хорнер станува многу моќен у Ред Бул и некој сака едноставно да го тргне. А полесен начин од наоѓање афери нема.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Ништо неочекувано од аспект на тоа дека се штеди на фолии за да се намали тежината, ама искрено мене ми е симпатичен болидов, добро изиграно со боите на тимот.

Многу ќе бидне смешно ако Ферари направи преседан со црн ливери и две жолти линии или само аблемот кај моторот залепен
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.634
Многу ќе бидне смешно ако Ферари направи преседан со црн ливери и две жолти линии или само аблемот кај моторот залепен
Веќе има шеги на фејсбук на сметка на тоа дека почнаа полека сите болиди црни да стануваат.

FB_IMG_1707377677428.jpg
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom