Формула 1 - сезона 2023

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за 2023?

 • Макс Ферстапен

 • Серџо Перез

 • Чарлс Леклер

 • Карлос Саинц

 • Луис Хамилтон

 • Џорџ Расел

 • Естебан Окон

 • Пјер Гасли

 • Ландо Норис

 • Оскар Пјастри

 • Валтери Ботас

 • Џоу Гуанју

 • Ленс Строл

 • Фенрадо Алонсо

 • Кевин Магнусен

 • Нико Хулкенберг

 • Ник Де Врис

 • Јуки Цунода

 • Алекс Албон

 • Логан Сарџент


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.365
Поени од реакции
28.128
Официјална тема за Формула 1 - сезона 2023.Пред-сезонски тестирања за 2023 сезона:


#ДржаваСтазаДатум
1БахреинШакир23 - 25 Февруари


Календар за 2023 сезона:

#ДржаваПатекаДатум
1​
БахреинБахреин3-5 Март
2​
Саудиска АрабијаЏеда17-19 Март
3​
АвстралијаАлберт Парк31-02 Март/Април
4​
Азербејџан*Баку28-30 Април
5​
МајамиМајами5-7 Мај
6​
Емилија РомањаИмола19-21 Мај
7​
МонакоМонако26-28 Мај
8​
ШпанијаКаталуња2-4 Јуни
9​
КанадаЖил Вилнев16-18 Јуни
10​
Австрија*Ред Бул Ринг30-02 Јуни/Јули
11​
Велика БританијаСилверстоун7-9 Јули
12​
УнгаријаХунгароринг21-23 Јули
13​
Белгија*Спа28-30 Јули
14​
ХоландијаЗандворт25-27 Август
15​
ИталијаМонца1-3 Септември
16​
СингапурСингапур15-17 Септември
17​
ЈапонијаСузука22-24 Септември
18​
Катар*Лоасил6-8 Октомври
19​
САД*Остин20-22 Октомври
20​
МексикоБраќа Родригез27-29 Октомври
21​
Бразил*Интерлагос3-5 Ноември
22​
Лас ВегасЛас Вегас16-18 Ноември
23​
Абу ДабиЈас Марина24-26 Ноември
* Спринт трки.


Тимови и возачи:

ТимВозачБрој
Ред БулМакс Ферстапен33
Ред БулСерџо Перез11
ФерариЧарлс Леклер16
ФерариКарлос Саинц55
Мерцедес АМГЛуис Хамилтон44
Мерцедес АМГЏорџ Расел63
АлпинЕстебан Окон31
АлпинПјер Гасли10
МекларенЛандо Норис4
МекларенОскар Пјастри81
Алфа РомеоВалтери Ботас77
Алфа РомеоЏоу Гуанју24
Астон МартинЛенс Строл18
Астон МартинФернандо Алонсо14
ХасКевин Магнусен20
ХасНико Хулкенберг27
АлфатауриНик Де Врис21
АлфатауриЈуки Цунода22
ВилијамсАлекс Албон23
ВилијамсЛоган Сарџент2Сега за сега само Ферари и Алфатаури најавија презентација на болидите. Ферари го одбраа денот на вљубените или Св.Трифун кај нас. :icon_lol:
Преносите ќе одат повторно на Спортклуб и се надевам дека ќе гледаме барем пола од она што гледавме во 2020 или како 2021 ама првите 4-5 трки. Очекувам Ферари да бидат подобрени од ланската сезона и посериозно да влезат во битката за тронот. Се надевам и Мерцедес ќе ги решат сите лански проблеми па конечно да имаме неизвезна сезона помеѓу 3 тимови. Очекувам и Ферари некаде на средина на сезона да паднат од битката ради нивните епски стратегии.

Типувам на Макс - Џорџ - Леклер.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.180
Поени од реакции
5.353
Јас мислам дека Мерцедес годинава уште од старт ќе е рамо до рамо со Ред Бул. Ферари ќе каска ради сите турбуленции и промени во менаџментот не верувам дека ќе биднат 100% спремни. Не знаеме што се дешава внатре ама ако има различна филозофија од Васер у споредба со Биното, значи дека има изгубено време у пратење на една замисла и почнување на нова.

МекЛарен ми се енигма. Пред 2 години солидни, лани каша попара. Очекувам добар настап од Алпин годинава ако ги решиле проблемите со издржливоста. Алфа и Астон меѓу себе со Таури тука некаде а Хаас и Вилијамс во вечна борба за фенерџијата на табелата
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.193
Поени од реакции
39.934
РБ и Мерцедес ќе се борат за титула, Ферари трети најверојатно како по обичај. Би било интересно да гледаме тензична сезона како пред две години, оваа прошлава иако РБ зема, добрите моменти можеа на прсти да се избројат. И да, Мајкл Маси мора да го вратат, човекот знаеше да направи шоу.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
И јас искрено се надевам дека ќе има пак борба како полани Луис и Макс. Не знам ваљда нема до толку да се дотепаат мерцедесиве а иам и така некоја надеж во Леклерк и Саинц сезонава може да биде доста интересно.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.834
Поени од реакции
14.195
Мерцедес за жал ќе се вратат во битката за победи иако со сето срце посакувам да пропаднат и да ги снема од Ф1 засекогаш, барем како тим. Како производители на мотори се ок. Новите регулации сезонава треба да им одат во полза.

Ферари мислам дека ќе изненадат и ќе се вклучат во битката за врвот. Имаат брзина, проблемот им е деградацијата што би требало да ја решат за брзо.

Астон Мартин со Алонсо ќе им се носи на Алпин и Мекларен. Јака втора полусезона имаа лани, плус сега со подобар возач и надградби, топ ќе се.

Хаас нека пропаднат, Вилијамс пак позади, а двете Алфи за 7мо ќе се борат.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.180
Поени од реакции
5.353
И да, Мајкл Маси мора да го вратат, човекот знаеше да направи шоу.
Ганер на апарати, уште има флешбекс од Џеда
Автоматски споено мислење:

Ферари мислам дека ќе изненадат и ќе се вклучат во битката за врвот. Имаат брзина, проблемот им е деградацијата што би требало да ја решат за брзо.
Она што ме загрижува е што ја изгубија таа брзина во втората половина, или па ги ограничуваа агрегатите да не рикнуваат кога више бидна јасно дека не може да се борат за титула.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.443
Поени од реакции
2.786
Од Ферари има доста ,,добри" новости ајде да кажам од медиумиве некои. Со тежината се скоро до минимумот, моторот главниот проблем кој бил со свеќиците го решиле најверојатно (ебате тимот година дена решавате проблем со свеќици), се шушка дека ќе може да го стискаат до даска истиот.

Искрено сум фан на Ферари ама да има тројна јака борба за победи ќе биде врвот за сезонава што искрено се надевам и милина за гледање. Кој кого да покриваш со стратегија, 3 тима = 6 шофери. Тука сакале или не ќе мораат и 2-та возачи на тимот да стискаат до крај (Перез, Сајнц кхм кхм).

Нека се вратат Мерџо неам проблем, ама да се пата пата а не прв круг 3с пред сите други.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.834
Поени од реакции
14.195
Ганер на апарати, уште има флешбекс од Џеда
Автоматски споено мислење:


Она што ме загрижува е што ја изгубија таа брзина во втората половина, или па ги ограничуваа агрегатите да не рикнуваат кога више бидна јасно дека не може да се борат за титула.
Ги сјеба и промената на подот што ја воведе ФИА на полусезона па и затоа изгубија нешто на брзина. Али ми делува дека главната причина беше моторот и беа приморани да го ограничат ради reliability.


Надежен сум за Ферари бидејќи неколку пати изјавија дека знаат што е дефектот и ќе донесат engine reliability upgrade да го решат.
Ако испадне како што треба надградбата тогаш ќе можат да екстрактираат повеќе од моќ од моторот, а повеќе моќ исто така значи и подобра аеродинамика што пак значи подобра/помала деградација на гумите.

Имаше интересна случка на Спа 2015 кога Мерцедес им дадоа на Лотус шифра да го отклучат најсилниот engine mode али само за една употреба. Лотус му ја пренесоа шифрата на Грожан да го активира модот и овој почна наеднаш по 1 секунда скоро побрзо да вози се со цел да го држи Фетел подалеку од Хамитлон и Розберг.


Grosjean told Carter the increase in performance transformed the handling of his car. “Romain came in at the end of that race and said the car had never driven the way it had in the last laps of the race,” said the former Lotus boss.

“It makes sense. The minute your car is going faster your aero is working better, your tyres are better, you don’t have to brake as late. Every part of the car works better because he was in this mode.”

“Mercedes never told us what it was. They told us there was no difference whatsoever. Romain was saying to me ‘no way, that car drove differently’.”

Although Lotus were occasionally allowed to use Mercedes’ well-known qualifying performance mode Carter said they were never allowed to access the mystery race setting again.

“The races following Spa I kept saying to Mercedes ‘what’s that engine mode, can we have that engine mode?’,” he said. “And they were like ‘no, it was specific to Spa, specific to x, y and z’.”

“We never saw it again.”
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.193
Поени од реакции
39.934
најверојатно ќе има нов тим, со Андрети и Кадилак како партнери. Штом Бин Салејам најавува, има нешто сериозно.

 
Член од
15 јули 2009
Мислења
3.398
Поени од реакции
3.304
Во новата сезона очекувам:
-Луис да се врати на победничките патеќи.
-Борба за титула меѓу Ред Бул и Мерцедес.
-Ферари да продолжат со катастрофалните стратешки одлуки.
-Пиастри уште од самиот старт да покаже за каков страшен шофер станува збор.
-Алонсо да го доминира на Строл.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom