Формула 1 - сезона 2018

Шампион за 2018 според вас е...

  • Sebastian Vettel

  • Lewis Hamilton

  • Valtteri Bottas

  • Fernando Alonso

  • Kimi Räikkönen

  • Nico Hulkenberg

  • Daniel Ricciardo

  • Pierre Gasly

  • Kevin Magnussen

  • Max Verstappen

  • Stoffel Vandoorne

  • Marcus Ericsson

  • Carlos Sainz

  • Esteban Ocon

  • Sergio Perez

  • Charles Leclerc

  • Romain Grosjean

  • Lance Stroll

  • Brendon Hartley

  • Sergey Sirotkin


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Хммм ова прв пат мислам 2 Мерцеда во аут поради технички дефекти, а возат на новата 2.1 спецификација и двајцата. Претходната трка и Перез ја доби истата и не заврши со трката поради проблеми со моторот. Хммм ќе видиме, пак се враќаме на почетокот, 1 бод разлика.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
Може најголем фејл на Мерцедес од кога станаа веле сила во Ф1. Многу битна трка за титулата, место да бега 25-6 бода Хамилтон, сега е поен позади. Ја изгубат ли Силверстоун ќе биде многу зезнато за нив.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.257
Мислеќи дека е од 4 сат трката испуштив добар дел некаде околу 18ти круг се вклучив ама она што го видов на крај јако... конечно директен дуел Ветел Хамилтон, му го паркира болидот у сред кривина, школски одработено не му дозволи да направи промена и да извади подобра тракеторија, истото го направи Леклерк и многу јако беше кога Зауберите го голтнаа Торо Росото буквално на ист правец после јак излез од кривина капа доле за момците и работата што ја имаат направено иако имаат помош од Ферари у развојот си заслужија аплауз зашто беа на дното позади Мекларен сеа парче прават и двата болида. Хас заслужија исто да соберат 4-5 зашто низ колку гомнарии пројдоа со болидите, судири дефекти грешки у пит заслужено, Форс Индиите инкогнито непрепознатливи од лани не е истиот тип по перформанси. Криво ми е за Рикиардо не заслужи ликот вакви ствари да му се дешаваат, штета што нема уште еден јак тим па да има кај да мења тоа е што е. Еден од ретки моменти кај што Мерцедес заебува стратегија и плус дефект таман кога почна да се враќа Хамилтон си пукаа сами на себе у нога. Сеа ако е проблем со моторот значи дека ке се враќаат на прва спецификација на Силверстоун што може да ги чини титула Ферари им кидна у конструктори ма да тоа еден добар викенд и се враќаат поените таму. Конечно мрднува сезоната сеа ке имаме јадење меѓу двајцава на врвот плус лименките од позади покажуваат дека мало опуштање од двата тима ке го искористат и тоа јако.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.257
Капа доле за човекот и после од МТВ ке кажат немало буџет, не другари треба желба посветеност и добра организација се може да се постигне ама кога би имале вистински луѓе на вистински места.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
http://www.espn.co.uk/f1/story/_/id/23964620/lewis-hamilton-mercedes-needs-bulletproof-strategy-solution
Не ги разбирам ни Мерцедес ни Хамилтон. До вчера се беше топ, супер одлично болидот е врв, денес се обратно. Пак имаше изјава дека денес сепак пак биле најбрзи. Ок, ама како не ми е јасно? Кога се напред се е супер, а паднат 3-5 место одма Хамилтон плаче по радио гумите, моторот, стратегијата, не напредуваат со позиции и слично, како одма да ја губат таа доминација во однос на другите...
 
И

Име И Презиме

Гостин
http://www.espn.co.uk/f1/story/_/id/23964620/lewis-hamilton-mercedes-needs-bulletproof-strategy-solution
Не ги разбирам ни Мерцедес ни Хамилтон. До вчера се беше топ, супер одлично болидот е врв, денес се обратно. Пак имаше изјава дека денес сепак пак биле најбрзи. Ок, ама како не ми е јасно? Кога се напред се е супер, а паднат 3-5 место одма Хамилтон плаче по радио гумите, моторот, стратегијата, не напредуваат со позиции и слично, како одма да ја губат таа доминација во однос на другите...
Извини што ке те цитирам, Хамилтон е класичен циган плачко кога не е по негов план работата...
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.650
Општо Мерцедесот е направен да биде неприкосновен кога е напред, кога е позади имаат проблеми со прегревање и затоа во секоја трка одат на се или ништо, од квалификации до крај да се први.

Секое најмало подесување на болидот значи добивка или загуба на одредени перформанси. Доколку го прават да биде брз на правци, во кривини ќе има проблем и обратно. Не може и едното и другото.

Друго, оваа година и конкуренцијата е подобра па затоа ја немаат таа доминација што ја имаа
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Капа доле за човекот и после од МТВ ке кажат немало буџет, не другари треба желба посветеност и добра организација се може да се постигне ама кога би имале вистински луѓе на вистински места.
Мислам дека денеска со Срѓан како втор коментатор така се викаше мислам прилично солидно беше коментирањето во преносот а и студиото. Сепак лично мислам каде каде многу подобро реализирани преноси отколку МРТ, единствен минус е сликата, во тоа имаме загуба само :)
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
oti ne go izbutka ovoj od pesokta za da prodolzi ? bolidot ne mu e osteten.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom