Формула 1 - сезона 2018

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Zaptija Stojkov, 17 јануари 2016.

?

Шампион за 2018 според вас е...

 1. Sebastian Vettel

 2. Lewis Hamilton

 3. Valtteri Bottas

 4. Fernando Alonso

 5. Kimi Räikkönen

 6. Nico Hulkenberg

 7. Daniel Ricciardo

 8. Pierre Gasly

 9. Kevin Magnussen

 10. Max Verstappen

 11. Stoffel Vandoorne

 12. Marcus Ericsson

 13. Carlos Sainz

 14. Esteban Ocon

 15. Sergio Perez

 16. Charles Leclerc

 17. Romain Grosjean

 18. Lance Stroll

 19. Brendon Hartley

 20. Sergey Sirotkin

Резултатите може да се погледнат само после гласање.
 1. Zaptija Stojkov

  Zaptija Stojkov Комунист

  Член од:
  23 февруари 2010
  Мислења:
  1.530
  Допаѓања:
  925
  На 20 Март на Алберт парк во Мелбурн почнува...!!! Може ќе гледам, може не. Може ќе е интересно, може не. Може ќе победи фаворитот, може не ...

  let the show begin. НЕка има интересна сезона, па можеби ќе гледам како поранo, како пред 7-8 години!!!

  Сепак најинтересно би било да имаме дуели како во 80-тите и 90-тите YEARS помеѓу Williams i Mclaren...
   
  На fr0zen, aleksandar09, Dr. Gonzo и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Zlatikevichius

  Zlatikevichius Human... or at least - trying to be

  Член од:
  17 октомври 2011
  Мислења:
  6.407
  Допаѓања:
  13.106
  Фали анкета :(
   
 3. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.125
  Допаѓања:
  12.035
  Кој ви дозволи вие да постирате како втор,нели ги знаете првилата,друг пат не избрзувајте.
   
 4. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.865
  Допаѓања:
  3.409
  За утре Ферари најавува изненадување преку интернет. Кој зна што ќе биди. Тешко дека е новиот болид
   
  На JB00F му/ѝ се допаѓа ова.
 5. RickyLFC9

  RickyLFC9 Модератор

  Член од:
  28 март 2012
  Мислења:
  16.653
  Допаѓања:
  33.395
  Продолжувам да навијам за Џенсон Батон. Најверен негов фан у Македонија. Реално со Алонсо у тандем, мора да се навива за Мекларен :)
   
 6. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.706
  Допаѓања:
  8.181
  се надевам годинава дека рб ќе се врати на победнички патеки, кога ќе возат вашите ферариња по снег да ве видам..

   
 7. JB00F

  JB00F DDoS

  Член од:
  21 јануари 2014
  Мислења:
  2.570
  Допаѓања:
  1.507
  Не верувам дека е новиот болид изненадувањето (а би сакал да е :) ) Сепак да бидеме реални, прерано е, сите најавија на отворањето на тестовите во Барселона дека ќе ги претстават (шпекулации), така да не верувам, но се е можно кај овие. ;)
  -Сакам да биде интересна сезоната, различни победници, борба за секое место, јас сум за црвените, иако и друг да биде не ми би пречело, дај боже годинава некој тим да ги победи Мерцедесиве веќе. :cuc::popce:
   
 8. Dekio7

  Dekio7

  Член од:
  20 јули 2010
  Мислења:
  816
  Допаѓања:
  1.850
  Уште пред 5 години, тогаш РБ не постоеше, плус без ланци :D

  п.с. глупо отворена тема, колку да се отвори. Дај малце вовед, нови возачи, нов тим, календар изменет!
   
  На Morgan Freeman, JB00F и Black Knight им се допаѓа ова.
 9. Dr. Gonzo

  Dr. Gonzo

  Член од:
  1 февруари 2012
  Мислења:
  3.551
  Допаѓања:
  4.101
  Како не постоеле? Шампиони беа тогаш:D
   
  На Dekio7 и Black Knight им се допаѓа ова.
 10. Dekio7

  Dekio7

  Член од:
  20 јули 2010
  Мислења:
  816
  Допаѓања:
  1.850
  Ама на снег слаби беа :D
   
  На Dr. Gonzo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. МкФормула1

  МкФормула1

  Член од:
  22 февруари 2013
  Мислења:
  314
  Допаѓања:
  294
  ПОЗИТИВНИ ВИБРАЦИИ ОД МЕКЛАРЕН-ХОНДА
  [​IMG]
  Според Шпанскиот портал AS.com тимот на Мекларен-Хонда ќе ја стартува 2016 сезоната со значително подобрена ПЕ, која ќе биде во можност целосно да го користи ЕРС-системот, по големите промени во текот на зимскиот период. Разочарувачките перформанси на Хонда ПЕ допринесоа во минатата сезона Мекларен да ја преживее една од своите најлоши години, но од двете засегнати страни доаѓаат позитивни вибрации по напорната работа за време на Божиќните празници.

  Основно било да се овозможи 100% фунционирање на ЕРС-системот, нешто што беше слаба точка мината сезона и која не била во можност да се поправи пред зимската пауза. Инженерите на Мекларен ги направиле потребните промени на шасијата за новата локација на ЕРС-от, како и место за поголемиот турбо-компресор.

  Според теоријата Хонда ПЕ сега треба да ја има силата на Мерцедес ПЕ од минатата сезона, што треба да им обезбеди многу подобар болид на Алонсо и Батон. Придобивките би можеле да изнесуваат до 70КС од турбото и екстра 160КС од ЕРС-от. Адутот на Мекларен за 2016 година, MP4-31, ќе биде презентиран на 21-ви Февруари, а веќе следниот ден сето ова ќе треба да се провери во пракса на првата од двете пред сезонски тест сесии кои ќе се одвиваат на патеката Каталуња. Првата трка во Австралија е на 20 Март.

  Инаку денес е првиот ден од тест сесијата на Пирели, почеток на Ф1 2016 сезоната или НЕ?
  --- Споено дупло мислење, 25 јануари 2016 ---
  ДЕМАНТ ОД ХОНДА

  25.01.2016 Нашата ПЕ има подобрувања, но не во толку голем обем. Невозможно е да се направи толку голем скок за само една сезона. Нашиот проблем беше ЕРС-от на кој напорно работиме за да го имаме целосниот капацитет на ПЕ!!!
   
  Последно уредено: 25 јануари 2016
  На Zlatikevichius му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Black Knight

  Black Knight

  Член од:
  16 мај 2010
  Мислења:
  4.261
  Допаѓања:
  1.788
  https://www.carthrottle.com/post/cr...ered-as-magnussen-takes-his-place-at-renault/
  Имало некој што размислува исто како мене, добар потег на Рено .. ау какво тркање ке има меѓу Верстапен и Магнусен ... ке се прават партали ако им се тука болидите, дали ново ривалство е на повидок во Ф1 ..
   
  На Dr. Gonzo му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.706
  Допаѓања:
  8.181
  магнусен е просечен возач, штом на батон не можеше да му се наметне у мекларен кој е просек просека, не верувам тука ништо да направи
   
 14. Dr. Gonzo

  Dr. Gonzo

  Член од:
  1 февруари 2012
  Мислења:
  3.551
  Допаѓања:
  4.101
  Фала богу им текна.
  Добро сепак руки беше Магнусен, а Батон со огромно искуство и плус светски шампион. Плус, Батон ако ти текнува го победи и Хамилтон 2011 а 2012 многу тесно, два бода разлика само.
   
  На total му/ѝ се допаѓа ова.
 15. total

  total

  Член од:
  14 август 2010
  Мислења:
  577
  Допаѓања:
  631
  И Алонсо го победи лани. :)
   

Сподели преку: