Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Член од
24 септември 2016
Мислења
309
Поени од реакции
396
Dali znae nekoj, kolku bi činelo dekodiranje na iPhone 8 Plus donesen od SAD?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.975
Поени од реакции
2.831
Дечки промена на батерија на Google Pixel C таблет (доколку некој менува)?
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
5.244
Поени од реакции
5.293
Едно прашање до искусни и оние што разбираат, паднат мобилен во вода и со тоа матична изгорена, дали батеријата и портот за полнење можат да се искористат за делови за друг мобилен?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.908
Поени од реакции
1.772
Едно прашање до искусни и оние што разбираат, паднат мобилен во вода и со тоа матична изгорена, дали батеријата и портот за полнење можат да се искористат за делови за друг мобилен?
Доколку не се кородирани, за што тел станува збор
Ако се фатени од вода корозија може повеќе беља да направиш некој спој да изгори друго
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
81
Поени од реакции
19
Здраво дечки.
Во последно време почнав да испробувам разни тајни андроид кодови(MMI codes) како *#0*#...
Но тој е еден од ретките кој работи на мојов телефон. Незнам зошто, но кога сакам да испробам некои други кодови со други функционалности
пр. *#7353# , *43# , *#06# итн. не успеваат.
Дури испробав и листа од разни други кои ги најдов од интернет, ниедно не функционира.

Прегледај го приврзокот 273134

Ако знаете во што може да е проблемот, некој нека пише?(и знае други кодови уште поубаво) :)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
910
Поени од реакции
556
Некој шо се рабира у електроника да ми каже кај да ја залемам откачената црвена жичка на овој пунач за мобилни,однапред благодарам на одговорот
USB-red wire 2.jpg
 

Attachments

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.908
Поени од реакции
1.772
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
697
Помош! :D

Имам проблем со вториот телефон...Galaxy S7 после 4 и нешто години користење.
Телефонот е стакло и пазен и чуван до максимум. Ми нема паднато ниту еднаш. Нема ни гребнатинка. Значи тешка цепидлака сум за тие работи и телефонот е како нов. Нема позачуван телефон од таа класа...сигурен сум :D

Но....
На full brightness ми излегува овој проблем од сликиве.
На малку помалку од full или medium/low ниво на brightness воопшто немам никаков проблем.
Ова се појавува само кога brightness-от е сетиран само и само на максимум.
И тоа присутно е најмногу (99%) во случаеви кога го оставам телефонот на full brightness после screen timeout. Кога правам wake up...се појавува green tint и dimmed screen до одредено ниво на екранот.
Телефонот е форматиран и пробан без SD Card и проблемот продолжува и понатаму. Направив и software update. Дури и кога го ставив во Safe Mode се појави истиот проблем.
Батеријата не е нешто убедлива и брзо ми бега во последно време, па ме натера да се посомневам во неа како можен причинител за проблемот.

Прашањето е:

Дали може ова да е предизвикано од друга компонента како батеријата, или ова е фамозниот Green Screen of Death по кој е познат Samsung низ годиниве?

Реално сум свесен дека годините си го прават своето...но сепак...имам постарителефони на Samsung кои сеуште ги користам за поврзување ствари во кола исл. па работат без проблем. Овој до сега најбргу и најневообичаено ми умира.

Реално свесен сум дека не ми се исплати да менувам screen зошто се по 100€ али многу сум емотивно поврзан со телефонов.

Кој има искуство околу вакво нешто или има мислење како би се решило....нека сподели.

Благодарам

Screenshot_20201123-162324_Video Player.jpg Screenshot_20201123-162347_Video Player.jpg
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.908
Поени од реакции
1.772
Помош! :D

Имам проблем со вториот телефон...Galaxy S7 после 4 и нешто години користење.
Телефонот е стакло и пазен и чуван до максимум. Ми нема паднато ниту еднаш. Нема ни гребнатинка. Значи тешка цепидлака сум за тие работи и телефонот е како нов. Нема позачуван телефон од таа класа...сигурен сум :D

Но....
На full brightness ми излегува овој проблем од сликиве.
На малку помалку од full или medium/low ниво на brightness воопшто немам никаков проблем.
Ова се појавува само кога brightness-от е сетиран само и само на максимум.
И тоа присутно е најмногу (99%) во случаеви кога го оставам телефонот на full brightness после screen timeout. Кога правам wake up...се појавува green tint и dimmed screen до одредено ниво на екранот.
Телефонот е форматиран и пробан без SD Card и проблемот продолжува и понатаму. Направив и software update. Дури и кога го ставив во Safe Mode се појави истиот проблем.
Батеријата не е нешто убедлива и брзо ми бега во последно време, па ме натера да се посомневам во неа како можен причинител за проблемот.

Прашањето е:

Дали може ова да е предизвикано од друга компонента како батеријата, или ова е фамозниот Green Screen of Death по кој е познат Samsung низ годиниве?

Реално сум свесен дека годините си го прават своето...но сепак...имам постарителефони на Samsung кои сеуште ги користам за поврзување ствари во кола исл. па работат без проблем. Овој до сега најбргу и најневообичаено ми умира.

Реално свесен сум дека не ми се исплати да менувам screen зошто се по 100€ али многу сум емотивно поврзан со телефонов.

Кој има искуство околу вакво нешто или има мислење како би се решило....нека сподели.

Благодарам

Прегледај го приврзокот 275830Прегледај го приврзокот 275831
За жал екранот е проблем
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.095
Поени од реакции
1.552
Samsung Galaxy Ј5 (2016)
Пред извесно време се сјуначив мануелно да му направам апгрејт од верзијата 5.1 (мислам дека беше) на 7ка андроид. Прогуглав малку, инсталирав тоа апликациите за флешување и стигнав до чекорот кај што со зaдржување на power, volume down и home тастерот треба да се влезе во системското мени. Арно ама Home копчето на телeфонот не ми функционира... и тука заврши процесот.
Незнам што ме дупна ѓаволот па му направавив Factory reset, и сега воопшто не се вклучува телефонот и го јавува следново
Set Warranty Bit : recovery

126062702_719532561998992_2606967982139181182_n.jpg

Дали постои некое решение да се среди проблемот или не вреди да се замара некој околу него?!
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2008
Мислења
421
Поени од реакции
8
Некој да знае каде би можел да најдам стакло за Самсунг М31?
Прашав во сите поголеми мобилари немаат....
Секое инфо каде би можел да најдам е добродојдено :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom