Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

S

staycalm

Гостин
Mењав дисплеј на телефонов, и сеа забележав нешто чудно. На средина на екранот имам ко „линија“ што се гледа само кога не е вклучен/отклучен телефонот. Значи, кога е вклучен, т.е. работам нешто на него, линијата не се гледа воопшто. Пробав со крпичка, се брише и изгледа прилично незабележително освен од некој агол, меѓутоа после допирање со прсти пак доаѓа до израз. Пробав да поминам со прстот на тој дел стискајќи и се осеќа како нерамнина, не знам како да го опишам, битно не е мазно чувство како на другиот дел од дисплејот. Си мислам да не е пукнат минимално, ама ваљда нема да ми го пукнат тие во сервисот при местење.. Искуства, мислење?

edit: и кога е вклучен со max brightness на бела и нијанси на сива боја се познава минимално ко белкаста линија таму.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Не се чуди и врати му го. И не е ништо чудно ако ти заебат нешто на сервис. Јас го однесов за да менат дел а друго расипаа. Така да му го вратив и секако, бесплатно ја опоравија грешката.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Постои ли некој начин да се отклучи телефон(samsung j3 2016) за да користи секакви сим картици, зборам бесплатно....овој само вип може изгледа.
Дали ако се root-ира и му се смени и ОС пак ќе прави проблем со други сим картици.
 
S

staycalm

Гостин
Не се чуди и врати му го. И не е ништо чудно ако ти заебат нешто на сервис. Јас го однесов за да менат дел а друго расипаа. Така да му го вратив и секако, бесплатно ја опоравија грешката.
Работата е што дисплејот сам го набавив, само ми го местеа. Најверојатно бил фабрички таков, не знам
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Дали има некој искуство со рутирање на Самсунг С7?
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
ајфон 8 плус купен од вип пред година и нешто, колку пари е декодирање
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.222
Постои ли некој начин да се отклучи телефон(samsung j3 2016) за да користи секакви сим картици, зборам бесплатно....овој само вип може изгледа.
Дали ако се root-ира и му се смени и ОС пак ќе прави проблем со други сим картици.
,,,zavisi kolku vreme e pominato od prodolzhuvanje na dogovorot so telefonot,,,
,,,posle istekot na dogovorot so konkretniot telefon vo nivnite saloni ti ja davaat shifrata na telefonot samiot da go dekodirash koga ke stavish druga kartica,,,no mora telefonot da e so tebe,,,ili se javuvash vo info centarot i I'm go davash brojot shto e vo telefonot vnatre,,a oni tebe shifrata,,,
 
Член од
11 јуни 2016
Мислења
21
Поени од реакции
1
Zdravo dali nekoj znae baterija za ZTE l110 kade ima i koja cena e
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Lg k8 2016 заклучен на ВИП цена за декодирање или некоја страна да се купи код?
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
13
Поени од реакции
38
Промена на стакло на Ајфон 8. Пред се' КВАЛИТЕТНА ИЗРАБОТКА (совети од лични искуства) ???
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
66
Поени од реакции
26
Имам Honor 8 lite пред 1 недела успеав да го зафркнам дисплејот со течност, се работеше имаше само флеки, батерија држеше нормално, 2 дена така го користев затоа што неможев да го однесам да ми го променат го работев претходно цел ден со 4G и немав проблем со батерија, го однесов во iButik ми го сменија дисплејот се во ред, и другиот ден вечерта на 40% батерија дојде до 0 наеднаш и се исклучи, и така неколку пати дали има некој идеа зошто е вака? Зборувам за здрава батерија пред да го сменам држеше премногу сега е многу намалено.
 
Член од
11 октомври 2018
Мислења
14
Поени од реакции
2
Имам Honor 8 lite пред 1 недела успеав да го зафркнам дисплејот со течност, се работеше имаше само флеки, батерија држеше нормално, 2 дена така го користев затоа што неможев да го однесам да ми го променат го работев претходно цел ден со 4G и немав проблем со батерија, го однесов во iButik ми го сменија дисплејот се во ред, и другиот ден вечерта на 40% батерија дојде до 0 наеднаш и се исклучи, и така неколку пати дали има некој идеа зошто е вака? Зборувам за здрава батерија пред да го сменам држеше премногу сега е многу намалено.
e druze zal mi e ali da ti kazam deka jako te zaebale ti ja smenile baterijata
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.965
Батерија за Huawei Honor 8x (JSN-L21)?
Каде може да се најде?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom