Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Necrophilia напиша:
пак не ми е јасно у пм! али нема везе и така не се замарам со тие работи. Ако некој сака ме преку бокс му стаам нов фул флеш и тера работа.
:toe:

п.с. ако имаш време отвори една тема со тјуториал :)
Со пиратски го мењаме кодот.
Преку нокиа страната го апдејтуваме.
:helou:
 
Член од
29 јануари 2005
Мислења
313
Поени од реакции
3
Necrophilia напиша:
пак не ми е јасно у пм! али нема везе и така не се замарам со тие работи. Ако некој сака ме преку бокс му стаам нов фул флеш и тера работа.
:toe:
За да е појасно... се праи истото ко шо ти би го праел преку бокс само што ја неам бокс па го уклучувам телефонот ко виртуал УСБ девајс и нормално.. софтверот што ти го користиш преку бокс.

П.С Колку би коштало кај тебе ваква преправка коа би требал да флешуеш? :)
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
па види сега колкава е разликата кога флешувап и кога правиш апдејт и мисалм дека малце те сфатив. Кога флешуваш се менува се од корен освен имејот.
Додека кога правиш апдејт е исто ко само некои мали промени да правиш, ништо не се брише туку само риплејс се прави на некои системски алатки.

т.е. како кога правиш рипеир на виндоус и формат и одпоново да инсталираш виндоуст тоа е разликата. Како и да е јас работам само на сигурно - т.е. на мртви телефони. Оти целосно исправен телефоно да го флешувам има голем ризик и од умртвување и од заклучување.

како и да е ако некој изрази желба - 800 денари е и не го праам јас лично.
 
Член од
29 јануари 2005
Мислења
313
Поени од реакции
3
Пошто начинот на кој ја го праам е безопасен... тоаш ја да го уновчам ова а? Да им праам на луѓево МЕ за 500 денари! :))
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
немам ништо против, и така во мојот претходен пост наведов дека јас не се замарам со такви работи. Како сервисер јас сум должен да сервисирам телефони а не услуги да правам. И покрај тоа што и апдејтување на софтвер може да се сфати како сервис - ама за мене тоа е повеке играње, губење време и доста ризично.

за мене ризик е кога исправен телефон сакаш да го направиш во нешто подобро.
не е ризик кога расипан телефон се обидуваш да го направиш а уште толку го расипеш.
 

dLt-Ed

молчењето е злато
Член од
29 јануари 2006
Мислења
126
Поени од реакции
3
@Некро.....

Да не имаш антена за Samsung E600? Нормално не мора да е нова, и колку ќе ме кошта да ми најдеш.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
кхм... љххххх истата е од А800.

помини кај мене на работа, ако неможам да најдам ке направиме :)

не се секирај имам искуство :smir:
 

dLt-Ed

молчењето е злато
Член од
29 јануари 2006
Мислења
126
Поени од реакции
3
Одлично, ќе ја пратам сестра ми, бидејќи јас заминувам на одмор, а и нејзин е телефонот. Веројатно нема да и е срам да се престави. :)
фала.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
dLt-Ed напиша:
Одлично, ќе ја пратам сестра ми, бидејќи јас заминувам на одмор, а и нејзин е телефонот. Веројатно нема да и е срам да се престави. :)
фала.
ако не се претстави ке ја одбијам. Во принцип немам ни нерви ни време да губам на такви работи. :helou: ама ајт пошто си од форумов праам услуга најке. Иначе ако најдам антена е 100 или 150 зависи дали е на ново или на старо. А ако треба да комбинирам со федери и други пластики па после да се прави маска 100 денари.

колку една кока кола да си купам бе... :)
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
sasha напиша:
Kolku pari cini dekodiranje na Sagem my401c?pozz..
не кошта... оти неможе да го декодираат. т.е. пробај си ја среќата ама во Ск никој нема опрема, само со кракувани програми ке експерименитраат и ти ќе губиш време и сервисот а има шанса ако најдеш некои што одат за косово/албанија имам слушнато дека имало некој сажеми што декодира доста добар.

Голема приказна е зошто сажеми не работат т.е. не се сервисираат кај нас. Еден од факторите е што никој не знае да им ги исече тест-поинтите а друго никој не би дал појке од 800 денари за декодирање нели?
 

HGD

Член од
16 септември 2005
Мислења
315
Поени од реакции
14
Маска + Преинсталирање на W800i
Оргинална Маска? :)
Цена???
 
Г

Гоццццце

Гостин
Некоја страна за апдејт на софтвер на SE w550i ? Ако знае некој нека прати лична .:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom