Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Колку кошта отприлика замена на тач? Мене ми рекоа негде околу 1200 денари, ама немале на лагер... Ако е 1200, по претпоставка дека на старо ќе можам да земам околу 50 евра за телефонот (давам и гратис слушалки и desktop stand charger), ми се исплаќа да го заменам. А овде во Бт, кај и да го оставам за сервис, минимум една недела ке го држат, и тоа ми е проблем. Сакам ако може истиот ден да си го земам.

Друго, кога веќе мора да лагира (не сфаќам зошто постар телефон повеќе лагира, да не се троши РАМ-от :) ), дали има некој софтвер што помалку лагира? Пр, ако го вратам на фабрички РОМ, дали помалку ќе лагира од ова што сега го имам?
Колку што гледав на гсмарена htc hero i htc magic се истите телефони, едиствената разлика е тоа што хирото има 5 мегапиксели камера додека кај меџикот е 3.2 мегапиксели.
Јас имам расипан меџик, треба да се прелеми процесорскиот чип, ама бидејќи не е сигурно дали ке работи го продавам на делови.
Доколку сакаш можам да ти го продадам тачот, за цена ке се договориме не е проблем.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
508
Поени од реакции
130
kako mozam da ja povratam call log historiata na mob.?!ve molam za brz odg. mn mi e vazno.ili mora na nekoja mobilara?odprilika kolku ke mi kosta.fala odnapred.
 

Untak

Simply complicated...
Член од
16 јануари 2008
Мислења
441
Поени од реакции
68
Ми треба треба тач за LG 510, тач за SE wt13i, и флет кабел за Vodafone (ZTE) 553, па ако може цени, без монтажа.. :)
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Ти пратив пп, но без монтажа = немаш никаква гаранција, дури ни дали воопшто функционираат деловите.
--- надополнето: 7 август 2012 во 21:57 ---
kako mozam da ja povratam call log historiata na mob.?!ve molam za brz odg. mn mi e vazno.ili mora na nekoja mobilara?odprilika kolku ke mi kosta.fala odnapred.
Ако си избришал нешто од телефонската меморија, за жал неможеш да го повратиш со ниту една постапка. Единствено во оваа технологија што постои рикавери на подаатоци е само на мемориски уреди.
 

SayWhaat!?

олимпион
Член од
11 јуни 2011
Мислења
109
Поени од реакции
34
Внук ми ми ставил лозинка на телефонот за отварање на менито со песни . Иам Самсунг и не можам ни да го ресетирам потребна е таа лозинка а не знам ни како да го опраам
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
имам Samsung Galaxy Mini и има опција Software update. Што би се случило ако направам update на софтверот на мобилнио? Дали после ке треба да се преинсталира OS на мобилниот?
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
имам Samsung Galaxy Mini и има опција Software update. Што би се случило ако направам update на софтверот на мобилнио? Дали после ке треба да се преинсталира OS на мобилниот?
Тој ти е официјален апдејт за твојот телефон, и ќе го надгради софтверот. Обично е препорачливо да се направи апдејтот затоа што носи подобрувања, ама конечно останува на тебе.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Некој да ми даде безбеден туторијал за да му опнам ICS 4.0 на Galaxy Ace овај има 2.2 и сакам да му ставам 4.0? и ми треба некошѓ што го може тоа :)
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Некој да ми даде безбеден туторијал за да му опнам ICS 4.0 на Galaxy Ace овај има 2.2 и сакам да му ставам 4.0? и ми треба некошѓ што го може тоа :)
Еве ти еден линк, постапката може да варира ама генерално е слична.
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1034145

На XDA пробај да најдеш и нешто поново за твојот телефон. Исто на YouTube имаш доста туторијали за како да рутираш и инсталираш „кастом“ ром.
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.119
Поени од реакции
1.571
DSC02066.JPG

Колку ќе чини поправка за дисплејов?!
Тачот си функционира нормално
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Колку што гледав на гсмарена htc hero i htc magic се истите телефони, едиствената разлика е тоа што хирото има 5 мегапиксели камера додека кај меџикот е 3.2 мегапиксели.
Јас имам расипан меџик, треба да се прелеми процесорскиот чип, ама бидејќи не е сигурно дали ке работи го продавам на делови.
Доколку сакаш можам да ти го продадам тачот, за цена ке се договориме не е проблем.
Не тропкај глупости не одговараат тачовите нити екранот и слично од херо на меџик и обратно
--- надополнето: 13 август 2012 во 21:38 ---
Прегледај го приврзокот 47424

Колку ќе чини поправка за дисплејов?!
Тачот си функционира нормално
Тебе ти треба тач иако си работи сепак тачот ти е скршен, освен и екранот ако ти е скршен тоа е плус
--- надополнето: 13 август 2012 во 21:38 ---
Внук ми ми ставил лозинка на телефонот за отварање на менито со песни . Иам Самсунг и не можам ни да го ресетирам потребна е таа лозинка а не знам ни како да го опраам
*2767*2878# ама рачунај дека ќе ти избрише се од телефонската меморија
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.033
Поени од реакции
6.055
Се мења ли џекот на Сони Ериксон Елм?

Проблемот е претставен во споилерот.
Полначот ми работи добро, односно со 90% успешност. Е, сеа, кога ќе дојдат слушалките на ред или, пак, УСБ кабелот, доаѓа до прекин. Слушалките даваат никаков(квалитатет) звук, односно се дешава Караоке звук да добијам. Нема пеење само музика се слуша по малце.
Кога ќе дојде ред за УСБ кабелот, треба да го стиснам за да дојде до конекција со ПЦ-то, па да можам да префрлам песна(пример).
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Се мења ли џекот на Сони Ериксон Елм?

Проблемот е претставен во споилерот.
Полначот ми работи добро, односно со 90% успешност. Е, сеа, кога ќе дојдат слушалките на ред или, пак, УСБ кабелот, доаѓа до прекин. Слушалките даваат никаков(квалитатет) звук, односно се дешава Караоке звук да добијам. Нема пеење само музика се слуша по малце.
Кога ќе дојде ред за УСБ кабелот, треба да го стиснам за да дојде до конекција со ПЦ-то, па да можам да префрлам песна(пример).
А да земеш да го зачистиш конекторот доле ако ти е дрти ... или веќе ако е за менување, секако дека се менува не е проблем
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.033
Поени од реакции
6.055
А да земеш да го зачистиш конекторот доле ако ти е дрти ... или веќе ако е за менување, секако дека се менува не е проблем
Со стапче за учистење уши пробав да го зачистам, ама пак исто се дешава. Нема никакви подобрувања.
Ако има некој друг начин, ако може нека биде споделен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom