Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Во последно време почнува да ми откажува тач скринот на HTC Hero (горниот и долниот дел). Во комбинација со тоа што почнува да станува премногу бавен, некогаш не знам дали лагира или воопшто не фаќа. Муабетот ми е, дали вреди да сменувам дисплеј (колку ќе ме чини, во споредба со колку би можел да земам пари за телефонот). И ако некој има предлог кој РОМ да го ставам за да не ми лагира толку (моментално имам Zero Hero Sense 3.5 со Android 2.3.5, претходниот ми беше VillainROM 11 со Android 2.1, го сменав заради лагирањето, ама ни овoј не е ништо подобар, дури и полош, можам да речам).
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Во последно време почнува да ми откажува тач скринот на HTC Hero (горниот и долниот дел). Во комбинација со тоа што почнува да станува премногу бавен, некогаш не знам дали лагира или воопшто не фаќа. Муабетот ми е, дали вреди да сменувам дисплеј (колку ќе ме чини, во споредба со колку би можел да земам пари за телефонот). И ако некој има предлог кој РОМ да го ставам за да не ми лагира толку (моментално имам Zero Hero Sense 3.5 со Android 2.3.5, претходниот ми беше VillainROM 11 со Android 2.1, го сменав заради лагирањето, ама ни овoј не е ништо подобар, дури и полош, можам да речам).
Тачот што не работи како што треба е нормална појава кај херо, треба да се замени
а тоа што лагира е зошто е веќе стар телефонот, спор е и со фабричкиот софтвер
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Тачот што не работи како што треба е нормална појава кај херо, треба да се замени
а тоа што лагира е зошто е веќе стар телефонот, спор е и со фабричкиот софтвер
Колку кошта отприлика замена на тач? Мене ми рекоа негде околу 1200 денари, ама немале на лагер... Ако е 1200, по претпоставка дека на старо ќе можам да земам околу 50 евра за телефонот (давам и гратис слушалки и desktop stand charger), ми се исплаќа да го заменам. А овде во Бт, кај и да го оставам за сервис, минимум една недела ке го држат, и тоа ми е проблем. Сакам ако може истиот ден да си го земам.

Друго, кога веќе мора да лагира (не сфаќам зошто постар телефон повеќе лагира, да не се троши РАМ-от :) ), дали има некој софтвер што помалку лагира? Пр, ако го вратам на фабрички РОМ, дали помалку ќе лагира од ова што сега го имам?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Колку кошта отприлика замена на тач? Мене ми рекоа негде околу 1200 денари, ама немале на лагер... Ако е 1200, по претпоставка дека на старо ќе можам да земам околу 50 евра за телефонот (давам и гратис слушалки и desktop stand charger), ми се исплаќа да го заменам. А овде во Бт, кај и да го оставам за сервис, минимум една недела ке го држат, и тоа ми е проблем. Сакам ако може истиот ден да си го земам.

Друго, кога веќе мора да лагира (не сфаќам зошто постар телефон повеќе лагира, да не се троши РАМ-от :) ), дали има некој софтвер што помалку лагира? Пр, ако го вратам на фабрички РОМ, дали помалку ќе лагира од ова што сега го имам?
Отприлика толку е тачот, инаку лагира пошто има слаби перформанси а сакаш да му ставаш се ново и јбг, мене на фабричкиот софтвер што го имав порано на херото ми лагираше, па на броусер беше ко желка
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Дали може да се декодира Nokia 100 и колку чини ??? Моментално е на One мрежата, сакав да го подарам телефонот на пријател ама после видов дека е кодиран на One.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Сакам да си го апдејтирам LG GT540 Optimus од 2.1.-1 во 2.3.4 верзија. Дали има некој чекор по чекор да објасни, некое видео со објаснување или било што друго?
 

_DaMneD_

убиец со чуство
Член од
13 ноември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
7
има ли некој УСБ драјвери за Alcatel OT 991 за Windows 7 ми требаат неможам да го поврзам со ПЦ за да го рутирам :mad:
 
Член од
5 август 2008
Мислења
558
Поени од реакции
180
Препорачајте некој што декодира ХТЦ телефони.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Дали може да се декодира Nokia 100 и колку чини ??? Моментално е на One мрежата, сакав да го подарам телефонот на пријател ама после видов дека е кодиран на One.
Мислам дека сеуште неможе да се декодира, како и да е и да може ќе биде сигурно околу 1000 денари така да незнам колку ќе ти се исплати, ефтин е моделот
--- надополнето: 1 август 2012 во 17:47 ---
Сакам да си го апдејтирам LG GT540 Optimus од 2.1.-1 во 2.3.4 верзија. Дали има некој чекор по чекор да објасни, некое видео со објаснување или било што друго?
Оваа постапка ќе ти заврши работа, ромот кој и да го сакаш симни го, ти препорачувам Cyanogen mod
--- надополнето: 1 август 2012 во 17:49 ---
има ли некој УСБ драјвери за Alcatel OT 991 за Windows 7 ми требаат неможам да го поврзам со ПЦ за да го рутирам :mad:
Види ОВА дали ќе ти заврши работа, ако не прогуглај
--- надополнето: 1 август 2012 во 17:49 ---
Препорачајте некој што декодира ХТЦ телефони.
Кажи за кој модел ти треба?
 
Член од
5 август 2008
Мислења
558
Поени од реакции
180
Мислам дека сеуште неможе да се декодира, како и да е и да може ќе биде сигурно околу 1000 денари така да незнам колку ќе ти се исплати, ефтин е моделот
--- надополнето: 1 август 2012 во 17:47 ---


Оваа постапка ќе ти заврши работа, ромот кој и да го сакаш симни го, ти препорачувам Cyanogen mod
--- надополнето: 1 август 2012 во 17:49 ---


Види ОВА дали ќе ти заврши работа, ако не прогуглај
--- надополнето: 1 август 2012 во 17:49 ---


Кажи за кој модел ти треба?
HTC Wildfire
 
Член од
20 мај 2012
Мислења
43
Поени од реакции
10
Aj ako moze pomos za update-uvanje na vodafon smart 2 od 2.3.7 android verzija vo 4.0?
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
kaj moze da go aktiviram status barot na alcatel ot 991 (android) od vip (ako go ima negde) ?? VE molam za pomos nemozam nikako da go najdam :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom