Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
lexmark напиша:
Јас би го работел. :) Рачунај во денот да декодираш 4 телефони тоа ти се 60 евра. Па кај ќе најдиш друга работа кај нас со дневница од 4000 денари?:helou:
Во денот? ај почни да декодираш.

Попрво ке береш компири одколку да декдоираш. Тука можеби трудот не се наплака, но ризикот да... се разбира пред се и снаодливоста т.е. интелигенцијата.

а не верувам дека неделно ке декодираш 4 комада а не камоли дневно.
Значи збориме само за 4/5 модели од ББ5 а не сите. Да беше сите јас имам и приајтели и колеги што имаат преку 40 комада 6280 нокии и чекаат да дојде решение и за нив.
јас веке скоро еден месец ги декодирам ББ5киве и до денеска имам само некои 22/3 издекодирано од кои 7 комада ми се од еден пријател на татко и и останатите 70% ми се од мои колеги. што значи од обични муштерии ми дошле 3 или 4 само.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Како и да е, излеговме од темата.Јас преферирам да работам со мобилни отколку со компири :baeh: . Иначе до вечер ќе ти кажам за 6280 дали можи да се декодира на друго место освен од Србија и колку пари би коштало.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
lexmark напиша:
Како и да е, излеговме од темата.Јас преферирам да работам со мобилни отколку со компири :baeh: . Иначе до вечер ќе ти кажам за 6280 дали можи да се декодира на друго место освен од Србија и колку пари би коштало.
да знам, имам слушнато дека Д3 Мобил и Моби Планет наводно можат да декодираат некои верзии, ама не ги декодираат преку бокс туку преку сервер.
Со тоа верзии сакат да кажат дека ако е на Водафон од Англија и од уште неколку европски држави купуваат преку кредит кодови од самите оператори.

Гет ит?

Значи кога нешто неможеш перфектно да го направиш, значи од 100 комада 99 да бидат како што треба, не се фали. Тоа му го реков на газадата на Д3, иначе со газадата - Ханс многу добро се знам затоа и двајцата влеговме исто време во овие води.
 

BEZSTRASNIOT

PHONE MASTER
Член од
6 април 2007
Мислења
627
Поени од реакции
2
А, некро кажи ми тој од моби планет го знаеш?
од дамна работи со мобилни, или сеа шо отвори на партизанска тазе е тоа???
 

Coca-Cola1981

uzivaj vo nepovtorliviot vkus Always CocaCola
Член од
27 јануари 2007
Мислења
417
Поени од реакции
1
другарче ми треба инфо дали и колку чини да се декодира шпански моб нокија 6280

фала унапред :)
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Coca-Cola1981 напиша:
другарче ми треба инфо дали и колку чини да се декодира шпански моб нокија 6280

фала унапред :)
кхм... кажав и претходно има некои модели што можам лично да ги декодирам преку логови од сервер, а има и некои што треба да се носат во србија. Најубаво помини со телефонот да проверам. Ако во случај можам јас да го декодирам ке ти биде многу поефтино сигурно испод 40 евра е сега неам појма за точна цена...
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
BEZSTRASNIOT напиша:
А, некро кажи ми тој од моби планет го знаеш?
од дамна работи со мобилни, или сеа шо отвори на партизанска тазе е тоа???
Аце од моби-планет работи заедно со Аце од Видео дата... и двајцата аце се викаат. хахаха...
иначе аце-чале од видео-дата е стварно ѕвер и со двајцата се знам. Ама сепак најдобриот се гледа во тоа што го прави невозможното...
знам само 2ца во мкд такви. а тоа не се двајцата ацевци
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Вака сеа, денес се накурчив што телефонот ме дупеше и нејкеше да прими ММС (а ги праќаше без проблеми) па решив да го флешувам и да си го заменам старит добар Freestyle monsterpack со некој друг.

Најдов еден, флешував, не ми се свиѓаше. Најдов друг, демек небрендиран оригинал v1050 флеш, го флешував и го палам телефонот и после внесувањето на пинот ми вика "Enter Subsidy Password" и ја глуп туп почнав да редам генерички пасворди, па моите пасворди итн итн се додека не ми рече "Contact operator". И си викам ионака е срање флешов, ке си најдам друг. Најдов еден ептен добар и го флешував телефонот и пак истото ми се појави -"Contact operator". Се изнервирав и му акнав едно 3-4 флеша со монстерпакови кои сум ги користел предходно и пак истиот проблем......

Неколку удари со глава у ѕид подоцна, седнав на гугл и што да видам - телефонот ми се заклучил, само појма неам на чија мрежа е заклучен...... Може некако да се реши проблемов или ке треба да го носам на сервис и да прокрвавам малце кеш за да се опраи?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
кажи ми со SWUP го флешуваше или со P2k tools и опцијата Flex?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Со RSD Lite 2.7 програмче за флеш.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
na motoforum go simna? ако си на тој форум симни п2к и симни тест поинти издекодирај си го сам.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Може линкови да ми даеш, пошо не го симнав од тој форум? Tnx
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
P2Ktools ми дава ерор дека не ми е направен тест поинтот, сакаш да ми кажеш дека треба да го расклопам телефонот и ручно све да напраам? Ондак каков штрафцигер ке ми треба и како да го заземјам тоа пинчето на тест поинтот?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
шесто аголен, универзален Т6 х 50 мислам.
тп се прави со жица значи ке залемиш еден крај од жицата на тестпоинтот и кога ке ти побара го допираш за маса, значи било кој плех или така нешто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom