Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
малце ми е гадна таа фирма панасоник, уште одкако почнаа да просперираат оти во 1999/2000 година беа доста напредини, можеби ви текнува на Панасоник ГД90 најлесниот мобилен телефон дотогаш некои 60грама едвај имаше а кога ке ја извадите батерија можеби и помалцеод 30грама.
Потоа најмалиот панасоник гд55 итн... беше доста напредна фирма, и никој не очекуваше дека ке просперираат толку многу, оти панасоник се добри за сателитски антени, телевизори и правосмукалки.
Како и да е панасоник праеа долго време пауза после Панасоник А100 и уште 2/3 модели едно година ипол немаше ни глас од нив се додека не искочија нови модели како вс3 и вс6 и уште 2/3 модели кои се бизнис класа како Х700.
У секој случај овие од вс верзијата искочија како мултиумедијални телефони за помладите затоа имаат јака камера, јак дисплеј, интересни функции за таа цена... ама па негативно е што нигде нема делови... како прво маска многу тешко се наога... ај маска, полњач, батерија ок... идат по порачка ама утре дисплеј ако ти се скрши си наебал и посебно за флетот....

затоа за наш пазар препорачувам: нокиа, сониериксон, моторола, самсугн, сиеменс... со други модели не си играјте ако сакате да бидете фраери и поразлични од другите рачунајте дека после првиот дефект ако имате срека може пак да си го задржите телефонот али во повекето случаеви истиот телефон или иде во канта или иде во некој сервис на растурање во делови...
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
умре темава, понекад неможам да постигнам со одговори.

Во секој случај ако има некој што се разбира малце појке од мене да ми објасни каде би можел да најдам интегрално коло ICL 232IPe H9311 потребно ми е за да го унапредам боскот за декодирање и за поновиве модели што се на сони-ериксон.
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
3
Поени од реакции
0
Imam Nokia 6680 dali moze da mi kaze nekoj dali moze da se dekodira.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
47
Поени од реакции
12
LG U890

Imam LG-U890 od Italija e kupen.Ako nekoj znae da mi kaze kade moze da se dekodira posto vo nekolku mobilari mi kazaa deka pokraj dekodiranje trebalo da se koristi druga sim karticka posto t-mobile i kosmofon rabotele so poslabi sim karti.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
drapeti напиша:
Imam LG-U890 od Italija e kupen.Ako nekoj znae da mi kaze kade moze da se dekodira posto vo nekolku mobilari mi kazaa deka pokraj dekodiranje trebalo da se koristi druga sim karticka posto t-mobile i kosmofon rabotele so poslabi sim karti.
и не ти стана тоа јасно? башка можно е да си поминал и кај мене... Неделно имам по 3-4 такви случаеви посебно со новиов У900 што е.

Значи нашите картички се на 64к, а тој телефон бара 128 к.

Можеби ке приметиш разлика нормалните телефоно што користат Сим картичка се со шест конектори кај картичкава... овие што се ненормални имаат 8 конектори.

или поентата на муабетов ми беше... биди оптимист, можеби третиов оператор ке донесе 3г технологија т.е. Усим.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Армин06, не ми се збореше пред татко ми, во среда ако бидам малце послободен ке му отидеме на Младен тој сервисерот што те одјебал демек не ти признава гаранција... ке го спукаме малце.. типот е моја школа...
од мене уеми и хибриди купуваше пред 5-6 години, а највеке занаетот...

да ти кажам искрено не ми се отвара телефонот оти знам дека е коска, да не сјебам уште нешто оти и така последниве 2/3 недели не ми иде со сервис, можеби прочита во една тема дека почнав у последно време да умртвувам телефони...
 
Член од
25 април 2007
Мислења
91
Поени од реакции
1
Vaka imam eden problem... Znaci telefonot Sony Ericsson k310i... ispran mi e vo masina... Go isusiv i probav da go uklucam... se uklucuva ama odma se zakocuva, a koga ke go stavam na punjac prepoznava data kabel... Nekoj sovet...?? p.s Mi rekoa deka se stavalo vo nekoja tecnost... tocno li e ova i kaj ima ako e tocno??
 
Член од
6 април 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
imam nokia 3250 izbrisav se so imase vo neze i sega nekoi programi ne saka da gi instalira antivirusi itn da ne treba nekoja programa da se instalira za da ne me zafrkava vaka
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
FicNo напиша:
Vaka imam eden problem... Znaci telefonot Sony Ericsson k310i... ispran mi e vo masina... Go isusiv i probav da go uklucam... se uklucuva ama odma se zakocuva, a koga ke go stavam na punjac prepoznava data kabel... Nekoj sovet...?? p.s Mi rekoa deka se stavalo vo nekoja tecnost... tocno li e ova i kaj ima ako e tocno??
сакаш сервисер да се праиш?
Иначе да точно е тоа дека се става во течност ама треба да се знае точно од што е корозијата настаната.
Ако е од газирано, пример пиво, кока-кола... тоа го разјадува металот и матичната плоча на телефонот и во тој случај треба да се стави во ултра-звучна када со 96% алкохол и хидроген.
А во твојот случај треба да се премачка со флукс, да се предува па потоа да се стави во 96% алкохол и да се исчисти тотално корозијата - се разбира тоа е практично невозможно... најсигурно ти е да го однесеш во најблискот сервис и ако успеат да ти го напраат да го продадеш после тоа... а ако не успеат да ти го напраат да им го продадеш за делови, можда ке ти се најде.
П.С. не кажувај дека ти е испран, ке праат шега на твоја сметка демек не си требал и да чекаш центрифугата да заврши и така нема да ти се нафатат да го праат туку само ке ти го примат на сервис и ке ти извадат некој дел.
Кажи им дека си го остаил на маса и заврнало и паднало некоја капка.. бла..бла.. излажи нешто...

Сам ако пробуваш да го напраиш - со срека авантурата...
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
VALENTINO RIS напиша:
imam nokia 3250 izbrisav se so imase vo neze i sega nekoi programi ne saka da gi instalira antivirusi itn da ne treba nekoja programa da se instalira za da ne me zafrkava vaka
*#7370# - your security code (12345- master code) - Soft Reset.

најверојатно кога си бришел некоја апликација останало некое делче наречено bug-че и ти го јебе телефонот!
 
Член од
25 април 2007
Мислења
91
Поени од реакции
1
Necrophilia напиша:
сакаш сервисер да се праиш?
Иначе да точно е тоа дека се става во течност ама треба да се знае точно од што е корозијата настаната.
Ако е од газирано, пример пиво, кока-кола... тоа го разјадува металот и матичната плоча на телефонот и во тој случај треба да се стави во ултра-звучна када со 96% алкохол и хидроген.
А во твојот случај треба да се премачка со флукс, да се предува па потоа да се стави во 96% алкохол и да се исчисти тотално корозијата - се разбира тоа е практично невозможно... најсигурно ти е да го однесеш во најблискот сервис и ако успеат да ти го напраат да го продадеш после тоа... а ако не успеат да ти го напраат да им го продадеш за делови, можда ке ти се најде.
П.С. не кажувај дека ти е испран, ке праат шега на твоја сметка демек не си требал и да чекаш центрифугата да заврши и така нема да ти се нафатат да го праат туку само ке ти го примат на сервис и ке ти извадат некој дел.
Кажи им дека си го остаил на маса и заврнало и паднало некоја капка.. бла..бла.. излажи нешто...

Сам ако пробуваш да го напраиш - со срека авантурата...
Грешно се разбравме... Некам да пробувам сам, туку ако знаеш да ми посочиш некој сервис, и колку кошта од прилика.. Иначе телефонот ми е под гаранција, ама знам дека ке го приметат и нема да ја прифатат...
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
од Некрофилија: И покрај тоа што тој дефект не подлежи под гаранција, најсоодветни би било тој телефон да го однесеш во мобиларата од каде што ти важи таа гаранција.
 

Darkwind

I need to work I'm always spending
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.038
Поени од реакции
1
Да прашам кај да најдам маска за Нокиа 3300
ми се скрши капакот позади
 

Kajgana Shop

На врв Bottom