Философирање - губење време?

Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Еве го првиот дел од мојот пост:

Ако викаш дека не треба да се докажува, тогаш зошто го докажуваш?
Не треба да се докажува, но човекот го докажал неговото постоење, за да им докаже на неверниците како тебе. И ајде сега докажи ми ти дека си бесмртник.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Вистината за религијата е дадена уште пред 2000 години со пишувањето на Библијата. Задоволен си сега?
Вистина станува нешто одкога за тоа нешто ќе се докаже дека е вистина.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
И тоа е поврзано со темата на _________(insert начин here)?
Постоењето на господ не е аксиома, и целото знаење на човештвото не се базира само на аксиоми, иако филозифирањето се базира.
Пак објасни, зошто не те сфакам.
Прашај поконкретно прашање.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Сфатив. И нешто е вистина, откога ке се докаже дека е вистина. А ти не докажуваш дека си бесмртен, така да твојата изјава не е точна.
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Факт е дека философијата е само вежба за мозокот, и ништо повеќе. За било која тема да почнеш да дискутираш,колку повеќе навлегуваш, се враќаш наназад кон основното прашање поимот помеѓу НЕШТО И НИШТО и сите работи кои неможеме да ги објасниме и врти-сучи од философијата можеш само да си го вежбаш мозокот и ништо повеќе:helou:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Доволно беа постови за постоењето/непостоењето на Бог, тука на темава. Продолжете во подфорумот Религија, а тука дискутирајте за самиот топик.

Патем, постовите кои ги избришав беа одличен пример за тоа какво размислување/филозофирање е губење на време.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Доволно беа постови за постоењето/непостоењето на Бог, тука на темава. Продолжете во подфорумот Религија, а тука дискутирајте за самиот топик.

Патем, постовите кои ги избришав беа одличен пример за тоа какво размислување/филозофирање е губење на време.
па зашо ги избриша ако не беа офтопик?:toe:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
па зашо ги избриша ако не беа офтопик?:toe:
Беа офтопик, и тоа е причината зошто се избришани.
А, покрај тоа, беа и пример за залудна дискусија.

Како и да е, назад на темата.
Озбилно.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
filozofijata e gubenje vreme zatoj sto nema interes kon nea i sto ne saka toa isto ko sto za mene e gubenje vreme igranje fudbal ili ne znam sto, no toa ne e gubenje vreme za onie koi vo toa ja gledaat smislata na svojot zivot.
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Filozofijata e kralica na site nauki i aristokratija na duhot, taka sto vo nitu eden slucaj ne e gubenje vreme, osven za onie koi se okupirani so predmetnoto, materijalnoto i povrsnoto. Treba golem um, sirocina i duhovna dlabocina za da se sfatat nejzinite vrednosti i za da se stane vistinski filozof. Toa ne znaci deka sekoj sto diplomiral filozofija e vistinski filozof.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
40
Поени од реакции
0
A mene me interesira zasto mislis deka ako navlagas podetalno vo sustinata na rabotite filozofiras? Filozofiram koga sakam da izdolzam nesto, koga sakam nekoj da me sfati koga mu objasnuvam za nesto sto mozam da go kazam so edna recenica ama znam deka nema da me razbere dovolno dobro. A analizata na rabotite e samo pokazuvanje na pogolem interes kon sitnicite. pozz
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Мала дигресија.
Философија у превод е: љубов кон мудроста.
Фило-сака, Софија-божица на мудроста.
Човекот како битие има силна потреба да го разликува вистинското од лажното
доброто од лошото и да ги дефинира останатите сиви нијанси.
Потребата на човекот да поставува прашања му е инсталирана.
По тоа највеќе се разликуваме од животните.
Ние луѓето поставуваме прашања.
Ако твоето животно мото е "Лежи лебу да те јадам" тогаш одговорот на прашањето е "Да, философирањето е губење време"
Или како што викале неверните луѓе во стариот Израел
"Да јадеме да пиеме зошто утре ќе умреме".
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
Filozofijata e kralica na site nauki i aristokratija na duhot, taka sto vo nitu eden slucaj ne e gubenje vreme, osven za onie koi se okupirani so predmetnoto, materijalnoto i povrsnoto. Treba golem um, sirocina i duhovna dlabocina za da se sfatat nejzinite vrednosti i za da se stane vistinski filozof. Toa ne znaci deka sekoj sto diplomiral filozofija e vistinski filozof.
Знаеш најголемите филозофи всушност можеби многу постигнале за човештвото, но многу малку за себе и за својот род, а тоа никогаш нема да му се прости.
Можеш со часови,денови-време, да потрошиш објаснувајќи си некои работи , но кога ќе те стигне реалноста ќе сфатиш колку си осамен.
Зато биди малце порационален и поинстинктивен,размисли поубо.. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom