Филолошки факултет - Скопје

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Ни дадоа, ама што ако ни дадоа кога ми фаќа прашина во новчаник веќе цела година. :icon_lol:
Не се уште во употреба.
 
Член од
11 септември 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
da ve prasam kolku semestralni ispiti i premdeti ima na angliski jazik PIT ?
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Ako go zemes Italijanski pod A kje imas :

* 8 casa italijanski jazik
* 2+2 Morfologija so osnovi na fonetika
*2+2 pocetoci na italijanskata knizevnost
*2+2 sovremen makedonski jazik
* 2 casa voved vo lingvistika

U taa kombinacija ide angliski pod C i tamu kje imas 4 casa nedelno mislam, i toa kje ti bide kako kurs ....Kje go ucis 2 godini, nema mnogu da se zamaras, a posle tie 2 godini mozes da si zemes uste eden jazik pod C i da zavrsis fax so poznavanja na 3 stranski jazici...

Toa e mojata varijanta samo sto ja imam spanski pod C ovaa i narednata godina, pa zdravje za ponatamu kje vidime kako kje se odviva situacijata...:helou:
Чекај сега дали разбрав...Италијански под А, англиски под Б и трет јазик што ќе почнеш да го учиш од трета година?

ЕДИТ: Ако англиски ти е под Ц, кој е под Б?
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Ако англиски ти е ц,под б имаш шпански руски и уште некој јазик мислам имаше
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Нема проблем, god bless msn, дознав што како. :pipi:
Па Бебушке, може ќе бидеме колешки. :helou:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Чекај сега дали разбрав...Италијански под А, англиски под Б и трет јазик што ќе почнеш да го учиш од трета година?

ЕДИТ: Ако англиски ти е под Ц, кој е под Б?

Не мора да земеш ниеден под Б...Може празно да ти стои...Така ми е мене....

Ако англиски ти е ц,под б имаш шпански руски и уште некој јазик мислам имаше

Имаш широк избор....Шпански,руски,чешки,португалски,романски,турски,албански,од оваа година има и кинески , од наредната ќе има и корејски...

Нема проблем, god bless msn, дознав што како. :pipi:
Па Бебушке, може ќе бидеме колешки. :helou:
Ах, тоа не ти бега...:helou:
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Епа ајде ако можете вие од втора, трета, четврта година на англиски јазик и книжевност кажете нешто што е, како е, од кои проф. да внимаваме, кај кои се поминува лесно. Фала :pipi:
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Неколку работи имам нејасни:)
Освен англиска и италијанска книжевност што други катедри постојат?
Ако може да ми кажете нешто повеќе за превод и толкување,што се учи ова она?
И кој предмет би бил пригоден за да го земам како проектна задача ако сакам да се упишам на овој факултет?:)
Ве молам одговерете најбрзо што можете,пошо времето за мене тече:)
Тnx:smir:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Неколку работи имам нејасни:)
Освен англиска и италијанска книжевност што други катедри постојат?
Ако може да ми кажете нешто повеќе за превод и толкување,што се учи ова она?
И кој предмет би бил пригоден за да го земам како проектна задача ако сакам да се упишам на овој факултет?:)
Ве молам одговерете најбрзо што можете,пошо времето за мене тече:)
Тnx:smir:
Многу граматики на сите три јазици што ќе ги одбереш (првиот е македонски, останатите два по твој избор меѓу англиски, германски и француски), културолошки студии (цивилизација на Франција, Германија, Британија, Македонија...), теорија на ПиТ, вовед во превод, симултан/консекутивен превод, двонасочно толкување... Ова се некои од основните. Изборни имаш цел куп, од Електронски Преведувачки Помагала, до странски јазик по желба (пример јас хрватски земав годинава), меѓународни институции итн.

Шо е тоа проектна задача, нешто ново вовеле у средно за да ве усмери за факс или како? :)
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Има ли некој кој студира македонски јазик ?Ми треба помош во врска со некои материјали неможам да најдам , а ми требаат за семинарска.:smir:
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Шо е тоа проектна задача,нешто ново вовеле у средно за да ве усмери за факс или како? :)
Проектна во стил,одбрана на матура,предмет со кој ја браниш матурата,се воведе заедно со неа,и завзема мислам 20 посто од матурата(покрај полагањата други).Абе глупости:)А иначе,мораш само меѓу тие три јазик да бираш?И дали одма откако ке се запишеш бираш кои јазици ке ги учиш или ти даваат време да се одлучиш?:)
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Проектна во стил,одбрана на матура,предмет со кој ја браниш матурата,се воведе заедно со неа,и завзема мислам 20 посто од матурата(покрај полагањата други).Абе глупости:)А иначе,мораш само меѓу тие три јазик да бираш?И дали одма откако ке се запишеш бираш кои јазици ке ги учиш или ти даваат време да се одлучиш?:)
Мораш одма, при упис да наведеш 1.македонски, 2. поизбор, 3.поизбор. :) Најчести комбинации се англиски со француски (и обратно) и англиски со германски (и обратно), француски и германски мислам ретко кој одбира.
Само тие јазици се, се збореше дека ќе вовеле и албански од годинава, ама не знам што испадна.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
aj nafrlete iskustva kaj Pandev zemav voved vo lingvistika a iam slusnato samo losi rab za nego. aj pls zs u cetvrtok treba da iam kolokv od nego pa da znam sto ,kako....
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
aj nafrlete iskustva kaj Pandev zemav voved vo lingvistika a iam slusnato samo losi rab za nego. aj pls zs u cetvrtok treba da iam kolokv od nego pa da znam sto ,kako....

Кај бе у четврток ???? Ако си прва година на нас ни кажа дека наредната недела пошо е колоквиумска и нема предавања дека за колоквиум ќе се договориме накнадно...

Е сеа...Кружат многу приказни за човеков...И тоа претежно за девојки важат овие ствари...Веќе знаеш ваљда дека сама составуваш 30 прашања и со тие одиш кај него и демек сите треба да му ги одговориш...Со тој одговор и со присуство на сите предавања имаш 7-ца а за појше ако сакаш треба да бараш додатни материјали по нет,семинарски,есеи итн...

Втора ствар...Кружи приказна дека на устен колоквиум треба да му отидеш запустена,неизбањата,штрокава итн и демек така ќе те пуштел побрзо и немал да те замара...Колку е точно ќе се увериме за 2 недели...

Трета ствар, нема паѓање кај него туку може да те врати 10 пати и пак на крај без да те праша да ти пише 10-ка...:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom