Филолошки факултет - Скопје

Член од
20 декември 2017
Мислења
376
Поени од реакции
202
Ако може некој да објасни како иде тоа IKnow системот за пријавување, кај да ги најдам тие работи што треба да ги принтам?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
Bump!

Има некој што студира или сега брзо завршил англиски, без разлика додипломски или постдипломски?
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво!

Има некој што студира на ПиТ или има дипломирано? Сакам да прашам нешто..
Автоматски споено мислење:

 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
11
Поени од реакции
4
Знае некој дали може да се изучува "македонска книжевност" на Англиски јазик? Поточно, дали на Филолошки има паралелки што слушаат на Англиски јазик?
Автоматски споено мислење:

 
Член од
20 декември 2017
Мислења
376
Поени од реакции
202
Знае некој дали може да се изучува "македонска книжевност" на Англиски јазик? Поточно, дали на Филолошки има паралелки што слушаат на Англиски јазик?
Автоматски споено мислење:
Аман бе и тука ли си?
Имаш задолжително Современ Македонски јазик да учиш во првите две години.
А за мак книж не знам.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
Дали знае некој дали ќе ми дадат потврда за редовен студент ако ги имам положено сите испити и ми останува само дипломската? Прашувам пошто слушнав на колеги не им дале поради тоа што ги завршиле обврсктие со предметите..
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
6
Поени од реакции
2
Сакам да изберам француски 2 како изборен од универзитетска. Дали може некој да ми каже нешто подетално околу предметот :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.146
Поени од реакции
10.083
Сакам да изберам француски 2 како изборен од универзитетска. Дали може некој да ми каже нешто подетално околу предметот :)
Мислам дека треба да имаш слушано Француски 1, за да можеш да ја запишеш 2ката.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
original Dojcland gramatika,nad 500str.pecatena vo Berlin-Nemacka, na Germanski jazik,cena 5 E.
 
Член од
13 септември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво. Ме интересира дали доколку се запишам на Филолошки факултет-Германски јазик, како втор јазик можам да изучувам Италијански. Благодарам однапред:)
 
Член од
14 март 2014
Мислења
473
Поени од реакции
1.163
Здраво. Ме интересира дали доколку се запишам на Филолошки факултет-Германски јазик, како втор јазик можам да изучувам Италијански. Благодарам однапред:)

Можиш да го изучуваш како изборен предмет 4 семестри, но тоа нема да влијае врз твојата титула со која ќе се здобиеш кога ќе го завршиш факултетот. Со изучување на германскиот јазик би бил/а професор по германски јазик и книжевност, ако не се лажам. :)
 
Член од
13 септември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Можиш да го изучуваш како изборен предмет 4 семестри, но тоа нема да влијае врз твојата титула со која ќе се здобиеш кога ќе го завршиш факултетот. Со изучување на германскиот јазик би бил/а професор по германски јазик и книжевност, ако не се лажам. :)
Благодарам многу:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom