Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Вчера го гледав Филаделфија , добар филм , но она што ме изнервира се 5те реда муабет што ги прави педерот Хенкс во цел филм , и 2-3те емотивни моменти кои ги има во филмот , и нели педер глуми , одма Оскар за најдобра ГЛАВНА машка улога. Барем за споредна да го номинирале , па да земе , а не така да ги резилат Даниел Деј-Луис ( In the name of The Father) и Лиам Нисон ( Schindler's List) . :pos: Да живеат педерите , Hooray !
Дај не заебавај барем немој за Шиндлер улогата да го споредуваш Том Хенкс во Филаделфија, јас не сум педер па ќе пуштев за малку солза на крајот. Том Хенкс заслужено си го зеде Оскарот за улогата во филмот, кога веќе така споредуваш знаеш на колку кадри се појавува Оскар Шиндлер во филмот? Не се секирај, ако не беше улогата за Оскар заслужена Евреите не го оставаа да ја лапне Хенкс туку така.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.620
Поени од реакции
18.094
Го има 6 и 9 гига.
Квалитетна камера има филмов, флуидна, убава сценографија, костимографија..
Вреди да се види од визуелен аспект, у осталом би бил просек филм кој не треба да трае толку.

http://www.imdb.com/title/tt0000417/

:))))
Не можев а да не прокоментирам, особено што се работи за еден од пар филмови од 2011 кои успеав да ги изгледам, без да го исклучам после 15 минути. Да, убава (совршена) кинематографија и сценографија, костимографија... Но и филм со душа, барем јас мислам така. Може на повеќето ќе им делува ко убаво нашминкана обична драма, барем од она што го читам на ИМДБ.
За мене лично филмов беше баш оживување на соништата кои ги креирал Жорж Мелиес и си има некоја магија која не дозволува баш да кажеш дека се работи за просек.

 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.056
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
http://www.digitalspy.co.uk/movies/at-the-movies/a364477/david-lynch-10-reasons-to-worship-the-twin-peaks-surrealist.html?utm_source=twt&utm_medium=snets&utm_campaign=twitter

David Lynch: 10 reasons to worship the 'Twin Peaks' surrealist


Така ако некој уште се двоуми нека си читне зошто Линч е најдобар режисер на денешницата и зошто е толку уникатен. :LOL:
Ти требаше една минута од фб да префрлиш на форум? :D
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.056
Ти требаше една минута од фб да префрлиш на форум? :D
Бавен е форумот :). Плус се мислев дали да се пувам на форум или не ама ај... не пропуштам прилика да го величам мајсторот. :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Квалитетна камера има филмов, флуидна, убава сценографија, костимографија..
Вреди да се види од визуелен аспект, у осталом би бил просек филм кој не треба да трае толку.
Вчера го глеав. Апсолутно се сложувам со двеве работи што ги спомна. Почетната камера ме фасцинира.
Chloe и малиов доста солидно изглумија, бар 80% од филмот. Имаше клише сцени, неколку бесмислени дијалози... Хуморот semi-fail.
Сепак, Скорсезе го правел за ќерка му, фамилијарно филмче и тоа е тоа.

Иначе ме потсетува на мнооооооооогу ствари. Пинокио, Artificial Intelligence, Syberia(играта), Nuovo Cinema Paradiso
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
http://www.digitalspy.co.uk/movies/at-the-movies/a364477/david-lynch-10-reasons-to-worship-the-twin-peaks-surrealist.html?utm_source=twt&utm_medium=snets&utm_campaign=twitter

David Lynch: 10 reasons to worship the 'Twin Peaks' surrealist


Така ако некој уште се двоуми нека си читне зошто Линч е најдобар режисер на денешницата и зошто е толку уникатен. :LOL:
Го гледав Mulholland Dr. по трети пат пред некој ден и забележав некои сличности во транзициите со последните сцени од Кјубриковиот 2001: A Space Odyssey, најверојатно Линч му оддава почит на Кјубрик, знам дека на Кјубрик најомилен режизер му бил Линч и најомилен филм Eraserhead и дека во The Shining се обидел да ја рекреира атмосферата од филмовите на Линч.
Како и да е, Линч и Кјубрик ми се двајца најомилени режисери, како нив нема да се појави уште долго време.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Кога некомпетентни луѓе ќе се соберат на едно место, кој филм излегува?

J.Edgar Hoover

Утнати шминки, досадно сценарио со нејасен фокус (слично како кај Benjamin Button, место да се фокусираат на битното, они тупат) и стварно не ми е јасно ова, ама ужасен артистички стил. Сфаќам дека периодов е од 1920-1960, ама тоа не значи дека треба да го направат филмот да изгледа како да е сниман во 30та година.
Ова можеби изгледа океј во кино, ама на телевизор кој е произведен 80 години подоцна, едноставно изгледа заморно за очи, недоволно детално и како да гледаш лоша кино снимка снимена со веб-камера. Морав да го завршам во 3 гледања, само заради ваквиот "избор" на артистички стил, па глава ме болеше после 30 минутно гледање.

Ме потсеќа на другиот тренд, овојпат во фотографијата, каде што користат Nikon D5000 и после милион ефекти во фотошоп за сликата да изгледа како да е направена со чкартен мобилен телефон. Кон многу глупи трендови се движи кинематографијата, имаме неверојатна технологија, а што добиваме од неа?

Прво почна со MTV "реалната" акција, па така од Борновиот Идентитет имаме "shaky camera", тоа беше океј таму, ама ја претераа во Bond и сите други филмови. Сега се случува истото со old school look, некогаш е погодено, ама 90% од времето ќе биде вакво срање.

И да, на почетните сцени на филмов, не само што е премногу темно, туку и на самите агли имаше затемнување? Поентата беше демек гледаме низ очите на Hoover?
Зашто потоа го немаше тоа низ целиот филм, туку само во првите 10тина минути...
 
Член од
24 јуни 2010
Мислења
206
Поени од реакции
68
Кога некомпетентни луѓе ќе се соберат на едно место, кој филм излегува?

J.Edgar Hoover

Утнати шминки, досадно сценарио со нејасен фокус (слично како кај Benjamin Button, место да се фокусираат на битното, они тупат) и стварно не ми е јасно ова, ама ужасен артистички стил. Сфаќам дека периодов е од 1920-1960, ама тоа не значи дека треба да го направат филмот да изгледа како да е сниман во 30та година.
Ова можеби изгледа океј во кино, ама на телевизор кој е произведен 80 години подоцна, едноставно изгледа заморно за очи, недоволно детално и како да гледаш лоша кино снимка снимена со веб-камера. Морав да го завршам во 3 гледања, само заради ваквиот "избор" на артистички стил, па глава ме болеше после 30 минутно гледање.

Ме потсеќа на другиот тренд, овојпат во фотографијата, каде што користат Nikon D5000 и после милион ефекти во фотошоп за сликата да изгледа како да е направена со чкартен мобилен телефон. Кон многу глупи трендови се движи кинематографијата, имаме неверојатна технологија, а што добиваме од неа?

Прво почна со MTV "реалната" акција, па така од Борновиот Идентитет имаме "shaky camera", тоа беше океј таму, ама ја претераа во Bond и сите други филмови. Сега се случува истото со old school look, некогаш е погодено, ама 90% од времето ќе биде вакво срање.

И да, на почетните сцени на филмов, не само што е премногу темно, туку и на самите агли имаше затемнување? Поентата беше демек гледаме низ очите на Hoover?
Зашто потоа го немаше тоа низ целиот филм, туку само во првите 10тина минути...
искрено филмов само што го пуштив го изгасив баш ради тоа.. како да е сниман пред 100 години, чекав да напише некој два збора и за сценариото :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.670
Ја гледав Мишел Вилијамс како ја екранизира болката, наивноста, автодеструктивноста и убавината на едно од посовршените суштества на платното, па и позади истото. Имаше големи чевли да пополни, ама преголемата сличност, донекаде уникатна харизма пополнија. Малку.
Мy Week with Marylin. Ќе пишев рецензија ама ме замрзи. И да не ви се допадне, крајот и почетокот ќе се доволни за некои си импресии. Oд that old black magic нема видео, фантастично е повеќе. Само од Heatwave.



Туку, тапчовци, имате тема за анимирани преполна со материјал. Апдејтирајте ја со анимирани, таа за тапчовци.
Кога сме кај истиве Tintin се зборуваше доста, Стивен Спилберг и Питер Џексон.. дефинитивно ќе се гледа. А гледам излезе и Happy Feet 2 со добра екипа позади, гласовно-позајмување-wise.

PS. Мала помош околу Memento за сите н00бови. >.<
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Aaaaaaaaaand Korea does it again!
Утре рецензија.
I saw the devil.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Го гледаше некој филмот на Анџелина во Милениум? На интернет прочитав различни мислења, а рејтингот на IMDb падна од 6.5 на 3.6 за две недели. Од друга страна пак, беше номиниран за Златен глобус.

Друго, објавени се номинациите за Златна малина. Адам Сандлер оваа година рекордер во номинации за Златна малина. Номиниран е за најлош актер, најлош спореден актер, па дури и за најлоша актерка. :pos:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Го гледаше некој филмот на Анџелина во Милениум? На интернет прочитав различни мислења, а рејтингот на IMDb падна од 6.5 на 3.6 за две недели. Од друга страна пак, беше номиниран за Златен глобус.

Друго, објавени се номинациите за Златна малина. Адам Сандлер оваа година рекордер во номинации за Златна малина. Номиниран е за најлош актер, најлош спореден актер, па дури и за најлоша актерка. :pos:
Јас го немам гледано и прв пат ќе се дрзнам да зборувам за филм што не сум го гледала. Рејтингот на ИМДБ можам да претпоставам зошто е толку низок, она балканското сигурно одиграло огромна улога па србиве тргнале во офанзива на ИМДБ по ова прашање. Само читајте ги реакциите од оние кои ставале оценка и ќе видите што зборувам. Истото ќе го доживее Трето полувреме од бугарите. Има да почнат да му лупаат ниски оценки од политички причини.

Од друга страна пак, навистина не знам што и требаше на Анџелина да прави филм за војната на Балканот кој уште не може да го заборави тој терор. И додека се уште се обидуваме да се одржиме на мирно ниво, некој од трета страна кој никогаш не бил овде за да го види тој страв и ужас се дрзнува да прави филм за состојбата. Нормално дека ќе се повредат нечии чувства. Кустурица имаше кажано нешто во смисла, "Ако не да одам и јас да снимам филм за Авганистан". Анџелина направи грешка во чекори.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Да, можеби не требало да се меша кајшо не и' е место. Во секој случај, поради сплет на околности утре ќе го гледам па ќе напишам мислење/ рецензија.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Го гледаше некој филмот на Анџелина во Милениум? На интернет прочитав различни мислења, а рејтингот на IMDb падна од 6.5 на 3.6 за две недели. Од друга страна пак, беше номиниран за Златен глобус.

Друго, објавени се номинациите за Златна малина. Адам Сандлер оваа година рекордер во номинации за Златна малина. Номиниран е за најлош актер, најлош спореден актер, па дури и за најлоша актерка. :pos:
И Мартин Л. е номиниран (заслужено) за актерка за Биг Мамас глупостине.
А Ал Пачино што е номиниран за најлоша споредна?:D:D Кој му е крив кога се пика у филм со Адам Сендлер...:D

За филмов на Анѓа ме претрка Рокенрола, сакав истото да го напишам. :) Таа закачалката има некои здравствени проблеми очигледно, се погледнала ли во огледало...?, наместо непотребно да отвара болни теми и снима филм за случувања за кои нема појма како-што, најубаво ќе и биде да се позанимава со себеси малку, на ништо не личи.:eek::(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom